Bój pod Górkami i Zamościem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bój pod Górkami i Zamościem
II wojna światowa, kampania wrześniowa
Ilustracja
Czas

17 września 1939

Miejsce

Górki; Zamość; Polesie

Terytorium

II Rzeczpospolita

Przyczyna

ofensywa niemiecka 1939

Wynik

zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu
 Polska  III Rzesza
Dowódcy
gen. Roman Abraham gen. Rudolf Kämpfe
Siły
Wielkopolska BK
Podolska BK
31 Dywizja Piechoty
12 pułk piechoty
brak współrzędnych

Bój pod Górkami i Zamościem[a]wrześniowe walki Grupy Operacyjnej Kawalerii gen. Romana Abrahama z wojskami III Rzeszy; epizod bitwy nad Bzurą (III faza).

Sytuacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

W dniach 13–15 września Armia „Pomorze” przeprowadziła natarcie na Skierniewice i Łowicz, a pod jego osłoną w kierunku Warszawy przegrupowały się pozostałe siły Grupy Armii gen. Tadeusza Kutrzeby. Fiasko polskiego natarcia i odwrót całości Armii „Pomorze" na lewy brzeg Bzury spowodowały zacieśnianie się wokół zgrupowania polskich armii pierścienia okrążenia realizowanego przez siedemnaście niemieckich dywizji. 16 września Polacy rozpoczęli przebijanie się z powstałego kotła[2].
Wielkopolska BK maszerowała przez Puszczę Kampinoską na wschód. W tym samym czasie wchodził do niej od południa niemiecki 12 pułk piechoty z 31 Dywizji Piechoty[3].

Walki[edytuj | edytuj kod]

Maszerujące ku Warszawie oddziały polskiej kawalerii natknęły się w Puszczy Kampinoskiej na szeroko rozstawiony obronnie niemiecki 12 pułk piechoty. W tej sytuacji 7 pułk strzelców konnych zaatakował broniący Zamościa III/12 pp ppłk. Ericha Magnusa. 4 szwadron por. Edwarda Groniowskiego rozbił niemieckie ubezpieczenie boczne, ale silny ogień broni maszynowej z pozycji głównych zatrzymał jego natarcie[4]. Wprowadzanie do walki kolejnych szwadronów pułku nie załamało obrony nieprzyjaciela[5][6][7]. Straty i zmęczenie żołnierzy spowodowały, że d-ca 7 psk płk Stanisław Królicki zaproponował gen. Abrahamowi zaniechanie natarcia na Zamość. Dowódca grupy operacyjnej nie zatwierdził jednak prośby. Wobec tego 7 psk wznowił natarcie. Atakujące w pierwszym rzucie 3 i 4 szwadron, wspierane baterią 7 dak, uchwyciły kilka zabudowań, ale niemiecki kontratak zepchnął je za rzekę Łasicę. Wyczerpany walką pułk nie był w stanie ponowić uderzenia, ale zabezpieczył wejście do walki 14 pułku ułanów[8].

Dopiero oskrzydlający od północy atak 14 pułku ułanów zmienił sytuację na korzyść Polaków. 4 szwadron por. Alfreda Godlewskiego zaatakował broniący się na zachód od Górek II/12 pp ppłk. Erwina Speera. Atak nie uzyskał jednak powodzenia. Poległ między innymi dowódca szwadronu i trzech innych oficerów. W tej sytuacji dowódca pułku rzucił do walki dwa kolejne szwadrony. Atak wspierała 2/7 dywizjonu artylerii konnej por. Władysława Fazana. 1 szwadron uderzył od czoła, a 2 szwadron miał obejść lasem niemieckie stanowiska i uderzyć na ich skrzydło i tyły. Skoordynowane w czasie natarcie trzech szwadronów uzyskało powodzenie[9][10]. Po zaciekłej walce wręcz Niemcy zostali zmuszeni do wycofania się w stronę Górek[5][11].

Posuwający się bardziej na północ 6 pułk Ułanów Kaniowskich uderzył na I/12 pp mjr. Franza Krohna. W walce z niemiecką piechotą ułani odnieśli zwycięstwo, ale atak lotniczy przerwał ich natarcie, wprowadził zamieszanie i zadał ułanom znaczne straty osobowe. Dowódca 6 puł. płk Stefan Liszko wydał rozkaz oderwania się od nieprzyjaciela i kontynuowania marszu w kierunku Warszawy. Za ułanami maszerowały oddziały 25. i 15 Dywizji Piechoty[5].

Rano 17 września 15 pułk ułanów z przydzieloną baterią 7 dak maszerował na wschód i o 7.30 osiągnął rejon Łubca. Tu natknął się na nadjeżdżającą od strony Leszna jednostkę OR 31 DP. Ułani rozbili niemiecki pluton zwiadowczy. Tu też nastąpiło spotkanie z dowódcą 84 pp, będącym częścią załogi Modlina. Płk dypl. Stanisław Sztarejko zaproponował mjr. Kazimierzowi Chłapowskiemu przejście z pułkiem na odpoczynek do rejonu Wierszy. Propozycja została przyjęta i 15 puł z baterią 7 dak odpoczywał tam aż do świtu 18 września[12][13].

Za 15 pułkiem ułanów, po tej samej marszrucie, posuwał się 9 pułk ułanów, z zadaniem opanowania południowo-wschodnich wyjść z Puszczy Kampinoskiej. Około 8.00, na wysokości drogi Zamość – Kampinos, doszło do potyczki z niemieckimi pododdziałami rozpoznawczymi, które od południa próbowały wejść do Puszczy Kampinoskiej. Szpicę czołową stanowił 2 szwadron rtm. Antoniego Bieleckiego, a ubezpieczenie tylne zapewniał 4 szwadron rtm. Jerzego Poborowskiego. Patrole 1 szwadronu maszerowały po obu stronach południowego pasa puszczy. W czasie marszu, czołgi niemieckie zaatakowały 4 szwadron. Dwa zniszczono, tracąc armatę przeciwpancerną. Około 17.00 ubezpieczenia przednie dotarły do skraju lasu pomiędzy Grabiną a Roztoką. Tu drogę zastąpił im niemiecki oddział rozpoznawczy z 31 DP. 2 szwadron próbował nacierać, lecz utknął w silnym ogniu piechoty i artylerii[14]. Napór wojsk niemieckich na pododdziały pułku z kilku stron spowodował, że ppłk Klemens Rudnicki nie zdecydował się na użycie odwodowego 3 szwadronu rtm. Edwarda Ksyka i postanowił pozostać w zajmowanym rejonie, a w nocy oderwać się od nieprzyjaciela, by przed świtem przebić się do północnego pasma Puszczy Kampinoskiej i dołączyć do głównych sił grupy operacyjnej kawalerii. W ciemnościach pułk oderwał się od wroga i odsunął na północ w głąb lasu, gdzie stanął na odpoczynek. Chociaż 9 pułk ułanów nie wykonał postawionego przed nim zadania, ponieważ nie dotarł do południowo-wschodnich wyjść z Puszczy Kampinoskiej, to jego bój w rejonie Grabiny związał OR z 31 DP dążący do Zamościa na pomoc niemieckiemu 12 pułkowi piechoty, czym ułatwił ruch na wschód głównej kolumnie grupy operacyjnej kawalerii[15].

Wojska[edytuj | edytuj kod]

Wojska polskie[edytuj | edytuj kod]

Pułki Dowódcy
7 pułk strzelców konnych płk Stanisław Królicki
14 pułk Ułanów Jazłowieckich płk Edward Godlewski
6 pułk Ułanów Kaniowskich płk kaw. Stefan Liszko
15 pułk Ułanów Poznańskich ppłk Tadeusz Mikke
9 pułk Ułanów Małopolskich ppłk Klemens Rudnicki

Wojska niemieckie[edytuj | edytuj kod]

Pułk Bataliony Dowódcy[16]
12 pułk piechoty dowództwo płk Hugo Ribstein
I/12 pp mjr Franz Krohn
II/12 pp ppłk Erwin Speer
III/12 pp ppłk Erich Magnus
OR 31 Dywizji Piechoty ppłk Ludwig Kremling

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Takiego terminu używa w swojej książce wspomnieniowej gen. Roman Abraham[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]