Mrozy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Mrozy
Stacja kolejowa
Stacja kolejowa
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat miński
Gmina Mrozy
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1 stycznia 2014 r.
Burmistrz Dariusz Jaszczuk
Populacja (2013)
• liczba ludności

3440
Strefa numeracyjna
25
Kod pocztowy 05-320
Tablice rejestracyjne WM
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mińskiego
Mrozy
Mrozy
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Mrozy
Mrozy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mrozy
Mrozy
Ziemia 52°09′58″N 21°48′03″E/52,166111 21,800833
BIP

Mrozymiasto we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mrozy.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Siedziba gminy położona jest 5 km od drogi krajowej nr 2 ŚwieckoTerespol. Stacja kolejowa znajduje się na magistrali kolejowej E 20, MoskwaBerlin. W miejscowości działa Ludowy Zespół Sportowy „Watra Mrozy”. Atrakcją turystyczną jest Rezerwat przyrody Rudka Sanatoryjna.

Wieś była znana w XVI wieku pod nazwą Grozy. Na początku XX wieku zasłynęła jako letnisko i uzdrowisko. Bywał tu między innymi malarz Józef Rapacki, jego brat Wincenty – aktor Teatru Narodowego, malarz Stanisław Masłowski i poeta Artur Oppman.

1 stycznia 2014 Mrozy uzykały status miasta[1].

Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych[edytuj]

W Mrozach corocznie (od 2001), pod koniec maja, odbywa się zjazd opiekunów szkolnych pracowni internetowych. Jest to pierwsza impreza tego typu organizowana na skalę ogólnopolską i jak do tej pory największa. W zjeździe biorą udział nauczyciele informatyki i technologii informacyjnej. Zjazd wspomagają największe firmy z branży IT oraz związane z edukacją informatyczną. Gośćmi zjazdu bywają też autorzy podręczników do informatyki – między innymi Maciej Sysło i Grażyna Koba. Pierwszy zjazd był spotkaniem osób z grupy dyskusyjnej. W kolejnych latach impreza znacznie się rozrosła i obecnie corocznie gromadzi kilkaset osób.

Zabytki[edytuj]

 • zespół dworca kolejowego PKP, w tym dworzec murowany z 1888 i wieża ciśnień murowana z końca XIX wieku.
 • domy letniskowe, powstające w czasach rozkwitu tej miejscowości, głównie w dwudziestoleciu międzywojennym.
 • młyn wodny, murowano-drewniany z początku XX w.
 • młyn wodny, murowany z początku XX w. (tzw. „Nożownia”. Mieściła się tam fabryka noży „Gerlach”).
 • pozostałości młyna wodnego drewnianego Dębkowizna z końca XIX w.

Wąskotorowy tramwaj konny[edytuj]

Tramwaj konny w Mrozach, 2013

W 1902 Warszawskie Towarzystwo Higieniczne, doceniając walory klimatyczne Mrozów i okolic, podjęło decyzję o wybudowaniu sanatorium do leczenia chorób płuc w Rudce k. Mrozów[2]. Teren budowy znajdował się kilka kilometrów od stacji kolei warszawsko-terespolskiej, na której wyładowywano przywożone pociągiem materiały budowlane. W celu ułatwienia transportu sprzętu do Rudki, położono tory kolejki konnej o prześwicie 900mm. Odchodziły one od stacji Mrozy i przechodziły przez teren obecnego rezerwatu przyrody. Gdy po 6 latach zakończono budowę sanatorium, wózki towarowe zastąpiono tramwajem o drewnianej konstrukcji. Przewoził on kuracjuszy, pacjentów, pracowników oraz wczasowiczów. Tramwaj kursował jeszcze w latach 60. XX w. i był jednym z dwóch takich pojazdów w Europie[3]. Wagon zachował się i jest prezentowany w skasenie kolei wąskotorowych w Sochaczewie. Zachował się również fragment dokumentalnego filmu ukazujący przejazd tramwaju. W 2007 Towarzystwo Przyjaciół Mrozów postanowiło reaktywować kolejkę, planując jej otwarcie na 2009. W sierpniu tegoż roku prace przy torowisku nie były jednak rozpoczęte (stała tylko tablica informacyjna z fragmentem torowiska).

Ostatecznie odbudowa tramwaju rozpoczęła się w sierpniu 2011, zaś już pod koniec października zorganizowano dni otwarte, podczas których przewożono pasażerów. Oficjalne otwarcie odbyło się 10 sierpnia 2012[4][5][6].

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Przypisy

 1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz. U. z 2013 r. poz. 869)
 2. Danuta Sadowska, Z dziejów wsi Mrozy, „Rocznik Mińsko-Mazowiecki”, z. 3, 1995-1996, s. 232.
 3. Zabytki gminy Mrozy.
 4. http://mrozy.pl/plakaty/Otwarcie_10_sierpnia_plakat_xl.jpg.
 5. Otwarcie parku i tramwaju konnego w Mrozach – Wirtualny Mińsk Mazowiecki.
 6. Informacja na stronie PAP.
 7. Dane według raportów wyszukiwarki zborów z 30 listopada 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj]