Mrozy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Mrozy
Stacja kolejowa
Stacja kolejowa
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat miński
Gmina Mrozy
gmina miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1 stycznia 2014 r.
Burmistrz Dariusz Jaszczuk
Populacja (2013)
• liczba ludności

3440
Strefa numeracyjna
25
Kod pocztowy 05-320
Tablice rejestracyjne WM
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mińskiego
Mrozy
Mrozy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Mrozy
Mrozy
Ziemia 52°09′58″N 21°48′03″E/52,166111 21,800833
BIP

Mrozymiasto we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mrozy.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Siedziba gminy położona jest 5 km od drogi krajowej nr 2 ŚwieckoTerespol. Stacja kolejowa znajduje się na magistrali kolejowej E 20, MoskwaBerlin. W miejscowości działa Ludowy Zespół Sportowy „Watra Mrozy”. Atrakcją turystyczną jest Rezerwat przyrody Rudka Sanatoryjna.

Wieś była znana w XVI wieku pod nazwą Grozy. Na początku XX wieku zasłynęła jako letnisko i uzdrowisko. Bywał tu między innymi malarz Józef Rapacki, jego brat Wincenty – aktor Teatru Narodowego, malarz Stanisław Masłowski i poeta Artur Oppman.

1 stycznia 2014 Mrozy uzykały status miasta[1].

Ogólnopolski Zjazd Opiekunów Szkolnych Pracowni Internetowych[edytuj]

W Mrozach corocznie (od 2001), pod koniec maja, odbywa się zjazd opiekunów szkolnych pracowni internetowych. Jest to pierwsza impreza tego typu organizowana na skalę ogólnopolską i jak do tej pory największa. W zjeździe biorą udział nauczyciele informatyki i technologii informacyjnej. Zjazd wspomagają największe firmy z branży IT oraz związane z edukacją informatyczną. Gośćmi zjazdu bywają też autorzy podręczników do informatyki – między innymi Maciej Sysło i Grażyna Koba. Pierwszy zjazd był spotkaniem osób z grupy dyskusyjnej. W kolejnych latach impreza znacznie się rozrosła i obecnie corocznie gromadzi kilkaset osób.

Zabytki[edytuj]

 • zespół dworca kolejowego PKP, w tym dworzec murowany z 1888 i wieża ciśnień murowana z końca XIX wieku.
 • domy letniskowe, powstające w czasach rozkwitu tej miejscowości, głównie w dwudziestoleciu międzywojennym.
 • młyn wodny, murowano-drewniany z początku XX w.
 • młyn wodny, murowany z początku XX w. (tzw. „Nożownia”. Mieściła się tam fabryka noży „Gerlach”).
 • pozostałości młyna wodnego drewnianego Dębkowizna z końca XIX w.

Wąskotorowy tramwaj konny[edytuj]

Tramwaj konny w Mrozach, 2013

W 1902 Warszawskie Towarzystwo Higieniczne, doceniając walory klimatyczne Mrozów i okolic, podjęło decyzję o wybudowaniu sanatorium do leczenia chorób płuc w Rudce k. Mrozów[2]. Teren budowy znajdował się kilka kilometrów od stacji kolei warszawsko-terespolskiej, na której wyładowywano przywożone pociągiem materiały budowlane. W celu ułatwienia transportu sprzętu do Rudki, położono tory kolejki konnej o prześwicie 900mm. Odchodziły one od stacji Mrozy i przechodziły przez teren obecnego rezerwatu przyrody. Gdy po 6 latach zakończono budowę sanatorium, wózki towarowe zastąpiono tramwajem o drewnianej konstrukcji. Przewoził on kuracjuszy, pacjentów, pracowników oraz wczasowiczów. Tramwaj kursował jeszcze w latach 60. XX w. i był jednym z dwóch takich pojazdów w Europie[3]. Wagon zachował się i jest prezentowany w skasenie kolei wąskotorowych w Sochaczewie. Zachował się również fragment dokumentalnego filmu ukazujący przejazd tramwaju. W 2007 Towarzystwo Przyjaciół Mrozów postanowiło reaktywować kolejkę, planując jej otwarcie na 2009. W sierpniu tegoż roku prace przy torowisku nie były jednak rozpoczęte (stała tylko tablica informacyjna z fragmentem torowiska).

Ostatecznie odbudowa tramwaju rozpoczęła się w sierpniu 2011, zaś już pod koniec października zorganizowano dni otwarte, podczas których przewożono pasażerów. Ostatecznie oficjalne otwarcie odbyło się 10 sierpnia 2012[4][5][6].

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj]

Przypisy

 1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz. U. z 2013 r. poz. 869)
 2. Danuta Sadowska, Z dziejów wsi Mrozy, „Rocznik Mińsko-Mazowiecki”, z. 3, 1995-1996, s. 232.
 3. Zabytki gminy Mrozy.
 4. http://mrozy.pl/plakaty/Otwarcie_10_sierpnia_plakat_xl.jpg.
 5. Otwarcie parku i tramwaju konnego w Mrozach – Wirtualny Mińsk Mazowiecki.
 6. Informacja na stronie PAP.
 7. Dane według raportów wyszukiwarki zborów z 30 listopada 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj]