Stanisław Pękosławski (zm. 1588)
![]() Abdank | |
Data śmierci | |
---|---|
Marszałek Sejmu | |
Okres |
od 15 stycznia 1585 |
Poprzednik | |
Następca |
Stanisław Pękosławski herbu Abdank (zm. krótko przed 12 lipca 1588[1]) – marszałek sejmu 1585 roku, rotmistrz królewski, komisarz generalny w Inflantach. Starosta marienhauski, swanenburski, kierepecki i sandomierski.
Data urodzenia nieznana, wiadomo jednak, że jego ojciec Piotr zmarł przed rokiem 1574 i że Stanisław był najstarszym z czterech braci (pozostali to Piotr, Marcin i Andrzej). Wiadomo także, że już w roku 1576 był posłem z województwa krakowskiego na sejm toruński (otwarty 19 października), a w 1577 dowodził rotą piechoty. Nie wiadomo także nic o tym, aby założył kiedykolwiek rodzinę, istnieją natomiast przypuszczenia, że był różnowiercą – kalwinistą[2].
Stanisław Pękosławski był wraz z braćmi dziedzicem we wsiach Pękosław i Gaworzyna w województwie sandomierskim i Stręgoborzyce w województwie krakowskim; ponadto był stryjecznym bratem Prokopa Pękosławskiego, jednego z przywódców szlachty podczas rokoszu sandomierskiego (1606-1609).
Poseł województwa krakowskiego na sejm 1576/1577 roku, poseł województwa sandomierskiego na sejm 1585 roku. Poseł województwa krakowskiego na sejm koronacyjny 1587/1588 roku.
Przez kilka lat był żołnierzem „przy hetmanie wielkim Jerzym Jazłowieckim”[3]. Po sejmie toruńskim i po rozpisaniu przez Stefana Batorego zaciągów na wojnę z Gdańskiem stawił się 28 kwietnia 1577 w obozie króla z rotą 200 pieszych żołnierzy, wśród których było 153 Węgrów[4]. W czerwcu tego roku walczył wraz ze swym oddziałem pod samym Gdańskiem, a od 7 sierpnia do 6 września pod Latarnią[5]. Tam król wpierw go awansował („starszym nad szańcami”[3]) a następnie 22 września, w Malborku, wynagrodził dożywotnią pensją 300 złotych rocznie płatnych z dochodów starostwa stężyckiego.
W styczniu Pękosławski 1578 został rotmistrzem królewskiej nadwornej chorągwi husarskiej liczącej około 150 koni. Na jej czele odbył z Batorym wszystkie trzy jego kampanie na Inflantach.
- Pierwszą, połocką w 1579 Pękosławski odbył pod dowództwem hetmana nadwornego Jana Zborowskiego, kasztelana gnieźnieńskiego. Po jej zakończeniu, wchodząc już w skład pułku Marcina Kazanowskiego odszedł na tzw. „leże zimowe” w okolice Mohylewa, pełniąc u niego wówczas funkcję porucznika.
- Drugą, wielkołucką w 1580, w fazie koncentracji wojsk rozpoczął jako porucznik pod dowództwem Kazanowskiego, a potem ponownie przeszedł pod rozkazy Zborowskiego. Wówczas, za zasługi w walkach pod Moskwą, 7 marca w Grodnie otrzymał w dożywocie wieś Dobrzanków[6].
- Trzecią, pskowską w 1581, odbył wraz ze swoją chorągwią w składzie pułku Krzysztofa Niszczyckiego, w którym znajdowała się większość jazdy nadwornej. Tu, na czele sześciu chorągwi jazdy próbował pod koniec sierpnia u boku króla założyć obóz nad rzeką Pskówką; próba ta jednak nie powiodła się. Na początku września hetman wielki koronny Jan Zamoyski powierzył mu dowodzenie całością polskiej piechoty i zawiadywanie szańcami[7]. Później otrzymał rozkaz wzmocnienia obozu Stefana Bielawskiego założonego w Świętogórze pomiędzy Pskowem a Gdowem; w tym celu Zamoyski polecił mu 13 grudnia poprowadzić jazdę zebraną z poszczególnych rot. Stamtąd, wraz z pułkiem wojewody bracławskiego Janusza Zbaraskiego odszedł ze swoim wojskiem na Inflanty.
Podczas pobytu króla Batorego w Rydze (12 marca – 2 maja 1582) powierzył on Pękosławskiemu dowództwo załogi zamku Marienburg i nadał dobra należne zamkowi. Mianował go też komisarzem generalnym Inflant[8]. Wraz z kilku innymi oddanymi mu do pomocy komisarzami Pękosławski otrzymał zadanie odzyskania dóbr królewskich należnych królowi jako spadkobiercy arcybiskupstwa i zakonu. W tym celu miał zbadać legalność tytułów własności szlachty inflanckiej. W styczniu 1583 przyjechał do Krakowa (14 stycznia otrzymał formalnie dokumenty związane z powierzonym mu wcześniej starostwem marienburskim), między innymi w sprawie konstytucji dla Inflant[9]. W tym samym roku doprowadził do końca rewizję dóbr szlachty inflanckiej, sporządzając ze swojej i swoich komisarzy pracy obszerne sprawozdanie[10]. Latem tego samego roku doszło do zatargu polsko-duńskiego o biskupstwo w Piltyniu. Pękosławski dowodził oddziałami skierowanymi w rejon Piltynia na polecenie biskupa Radziwiłła przeciw Duńczykom i siłom miejscowym. Otrzymawszy od króla rozkaz wycofania się zarządził odwrót, podczas którego zmuszony był jednak przyjąć 8 sierpnia jeszcze jedną potyczkę z próbującymi go zaskoczyć Duńczykami; ze starcia tego wyszedł zwycięsko.
Sejmik opatowski wybrał w listopadzie 1584 posłem na Sejm 1585. Już w dniu jego otwarcia 15 stycznia 1585 wybrano Pękosławskiego – m.in. w wyniku zabiegów Zamoyskiego i jego stronników – marszałkiem izby poselskiej. Pękosławski nie był do tej roli przygotowany: nie miał doświadczenia parlamentarnego ani dostatecznej znajomości ustaw i statutów koronnych. W tej sytuacji nie dawał sobie rady w czasie obrad[11], co niejednokrotnie kończyło się interwencjami marszałka wielkiego koronnego Andrzeja Opalińskiego. Pomimo jednak tych problemów do zerwania sejmu nie doszło[12] i Pękosławskiemu udało się – formalnie przynajmniej zachować pozycję neutralną.
1 kwietnia 1585, pomimo niedobrego wrażenia, jakie pozostawił jako marszałek król nagrodził go[13] starostwem sandomierskim. Zaraz po tym Pękosławski ruszył w pośpieszną drogę powrotną na Inflanty, jeszcze bowiem w czasie trwania obrad sejmu otrzymał od Radziwiłła alarmujące wieści o tym, że są sygnały wskazujące na zagrożenie ze strony Szwecji grożącej atakiem, a także o tym, że wojsko nie otrzymuje żołdu i że zamki obronne są w złym stanie. Później pojawił się problem z Rygą, w której pod koniec roku umieścić musiał silną załogę w świeżo przyszykowanym na ten cel zamku[14] w związku z niepokojami, do jakich tam doszło. Ryga burzyła się pomimo silnego polskiego garnizonu nadal, i w tych trudnych okolicznościach dotarła na Inflanty wieść o śmierci króla Stefana Batorego (zm. 12 grudnia 1586).
5 marca 1587 przyjechawszy na konwokację, Pękosławski prosto z drogi z Inflant jeszcze tego samego wieczora odbył długie i poufne spotkanie z senatorami. Będąc wśród stronników Zamoyskiego mediował ze stronnictwem Zborowskich; pomimo trwających kilka miesięcy negocjacji był przeciwny wyborowi króla we własnym stronnictwie mając świadomość, iż doprowadzić to może do identycznego kroku po drugiej stronie i w rezultacie trudnego do rozwiązania problemu „podwójnej” elekcji. 15 sierpnia podczas elekcji Pękosławski oświadczył, że głosuje „za Piastem, a gdyby ten być nie mógł – zgoda na królewicza szwedzkiego”[15]. W 1587 roku podpisał reces, sankcjonujący wybór Zygmunta III Wazy[16]. Wkrótce potem, we wrześniu, udał się do Sandomierza z interwencją przeciw uwięzieniu kasztelana sandomierskiego Stanisława Tarnowskiego przez Andrzeja Zborowskiego, marszałka nadwornego. Wobec zagrożenia Krakowa, jakie nastąpiło wraz z pojawieniem się w granicach Polski austriackiego arcyksięcia Maksymiliana, popieranego przez Zborowskich pretendenta do tronu i jego armii, wszedł Pękosławski w skład załogi broniącej stolicy obejmując, wraz z Jerzym Farensbachem, dowództwo jazdy. Otrzymawszy od nowego króla Zygmunta III na sejmie koronacyjnym 7 stycznia 1588 potwierdzenie dożywotnich starostw sandomierskiego i marienburskiego udał się niezwłocznie z Zamoyskim naprzeciw Maksymilianowi. W kończącej epizod austriacki bitwie pod Byczyną 24 stycznia 1588 dowodził stojącą obok kozackiej roty Żółkiewskiego chorągwią husarską. Wraz z Żółkiewskim, będąc w pierwszym rzucie lewego skrzydła armii Zamoyskiego, brawurowo i skutecznie zaatakowali centrum wojsk austriackich. Bitwa zakończyła się pojmaniem austriackiego pretendenta do niewoli. Po bitwie Pękosławski pojechał do Jędrzejowa, i tam czekał na przybycie Zamoyskiego[17], przyjmując w tym czasie z jego upoważnienia i w jego imieniu m.in. Stanisław Reszkę.
Stanisław Pękosławski zmarł kilka miesięcy później, w lipcu 1588.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ „w młodych leciech”, jak napisał Lew Sapieha
- ↑ Posłowie ziemscy koronni 1493-1600, pod red. Ireny Kaniewskiej, Warszawa 2013, s. 248, 281, 288, 306.
- ↑ a b według Paprockiego
- ↑ niektórzy historycy wysnuwają z tego faktu wniosek, że pierwsze doświadczenia wojskowe nabył na Węgrzech
- ↑ była to pierwsza z latarni morskich w okolicach ówczesnego Gdańska, 60-stopowej wysokości okrągła wieża zbudowana w 1482 w Wisłoujściu; zniszczyła ją artyleria Batorego w trakcie walk w 1577; wkrótce potem została odbudowana
- ↑ z dochodów Dobrzankowa miał obowiązek oddawać czwartą część, tzw. kwartę
- ↑ Zastąpił na tym stanowisku rannego Mikołaja Uhrowieckiego
- ↑ pełnił tę funkcję obok gubernatora, którym mianowany został biskup wileński (później biskup krakowski) Jerzy Radziwiłł
- ↑ konstytucja przyznawała równouprawnienie Kościołów – katolickiego i luterańskiego, pomimo to spotykała się ze sprzeciwami mieszkańców Inflant; dodatkowo protestował przeciw niej także biskup Radziwiłł, toteż król Pękosławskiemu polecił jej ogłoszenie na sejmiku w mieście Kieś (dziś Cēsis na Łotwie, niem. Wenden)
- ↑ sprawy własnościowe w Inflantach były pod pieczą Pękosławskiego także i w późniejszych latach
- ↑ Sejm ten został zwołany stosunkowo krótko po śmierci Samuela Zborowskiego z ręki kata i zajmował się niemal bez reszty sądem nad Krzysztofem Zborowskim; sytuacja była dla Pękosławskiego trudniejsza także o tyle, że jego niedawny dowódca i towarzysz broni Jan Zborowski wraz z całym stronnictwem Zborowskich energicznie domagał się uznania ich racji.
- ↑ Sejm po upływie przepisanych 6 tygodni obrad rozszedł się bez uchwał, Władysław Konopczyński, Liberum Veto Warszawa Kraków 1918, s. 186, 209, 248 i 321; Chronologia sejmów Kraków 1948, s. 143.
- ↑ Batory skomentował to słowami: „zły z Pękosławskiego poseł, ale żołnierz wyśmienity”
- ↑ Ówczesny historyk Reinhold Heidenstein podaje : „prędko zamek nad portem zbudowano i załogę w nim umieszczono”
- ↑ chodziło o Zygmunta III Wazę
- ↑ Reces Warszawski Około Elekciey nowey krola Je[go] M[i]ł[o]ści Zygmunta trzeciego Roku Pańsk[iego] M.D. LXXX VII – Wyd. B, s. [b.n.s]
- ↑ Zamoyski wracał wolniej, wiodąc książęcego jeńca
Bibliografia[edytuj | edytuj kod]
- Henryk Kotarski, Halina Kowalska, hasło w Polskim Słowniku Biograficznym, t.XXV
- Członkowie stanu rycerskiego I Rzeczypospolitej
- Elektorzy Zygmunta III Wazy
- Marszałkowie Sejmu I Rzeczypospolitej
- Pękosławscy herbu Abdank
- Posłowie na sejm zwyczajny 1576/1577
- Posłowie na sejm zwyczajny 1585
- Posłowie na Sejm I Rzeczypospolitej (województwo krakowskie)
- Posłowie na Sejm I Rzeczypospolitej (województwo sandomierskie)
- Posłowie na sejm koronacyjny 1587/1588
- Rotmistrzowie husarii
- Rotmistrzowie królewscy
- Starostowie marienhauscy
- Starostowie niegrodowi (Inflanty)
- Starostowie sandomierscy
- Szlachta kalwińska w Polsce (I Rzeczpospolita)
- Uczestnicy wojny domowej w Rzeczypospolitej 1587–1588 (strona Zygmunta III Wazy)
- Uczestnicy wojny polsko-rosyjskiej 1577–1582 (strona polska)
- Urzędnicy ziemscy I Rzeczypospolitej
- Zmarli w 1588