Lorens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lorens
nobel ← lorens → rutherford
Ogólne informacje
Nazwa, symbol, l.a. lorens, Lr, 103
(łac. lawrencium)
Grupa, okres, blok , 7, f
Stopień utlenienia III
Właściwości metaliczne aktynowiec
Masa atomowa 262 u
Numer CAS 22537-19-5
PubChem 31192[1]
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikisłownik Hasło lorens w Wikisłowniku

Lorens (Lr, łac. lawrencium), dawniej oznaczany także Lw – syntetyczny pierwiastek chemiczny, nieposiadający stabilnych izotopów i niewystępujący w przyrodzie. Nazwa pochodzi od nazwiska fizyka Ernesta O. Lawrence'a.

Pozycja lorensu w układzie okresowym jest dyskusyjna. Zgodnie z terminologią IUPAC lorens jest zaliczany do aktynowców, ale wielu chemików woli zaliczać go do grupy skandowców. Jego przewidywana konfiguracja elektronowa nie wskazuje jednak na przynależność do bloku d, ze względu na brak elektronów na podpowłoce 6d w stanie podstawowym[2] ze względu na efekty relatywistyczne. Rzeczywista konfiguracja nie została dotąd zbadana, ze względu na krótki czas życia znanych izotopów.

Historia odkrycia[edytuj | edytuj kod]

Pierwiastek ten został otrzymany przez Alberta Ghiorso, Torbjørna Sikkelanda, Almona Larsha i Roberta M. Latimera 14 lutego 1961 r. w Berkeley Radiation Laboratory, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Został otrzymany przez bombardowanie próbki 3 miligramów mieszaniny 3 izotopów kalifornu jonami 10B i 11B z użyciem akceleratora HILAC[3]. Otrzymana próbka pierwiastka pozwoliła na detekcję jego istnienia, ale nie było możliwości zbadania jego własności chemicznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lorens – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. E. Eliav, U. Kaldor, Y. Ishikawa. Transition energies of ytterbium, lutetium, and lawrencium by the relativistic coupled-cluster method. „Phys. Rev. A”. 52, s. 291–296, 1995. doi:10.1103/PhysRevA.52.291. 
  3. Albert Ghiorso, Torbjørn Sikkeland Sikkeland, Almon E. Larsh, Robert M. Latimer. New Element, Lawrencium, Atomic Number 103. „Physical Review Letters”. 6. 9. s. 473-475.