Captain America: Pierwsze starcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 2011 roku. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Captain America: Pierwsze starcie
Captain America: The First Avenger
Ilustracja
logo filmu
Gatunek o superbohaterach
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2011
Data premiery 19 lipca 2011
5 sierpnia 2011 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 124 minuty
Reżyseria Joe Johnston
Scenariusz Christopher Markus
Stephen McFeely
Główne role Chris Evans
Tommy Lee Jones
Hugo Weaving
Hayley Atwell
Sebastian Stan
Dominic Cooper
Neal McDonough
Derek Luke
Stanley Tucci
Muzyka Alan Silvestri
Zdjęcia Shelly Johnson
Scenografia Rick Heinrichs
Kostiumy Kenny Crouch
Montaż Jeffrey Ford
Robert Dalva
Produkcja Kevin Feige
Wytwórnia Marvel Studios
Dystrybucja Paramount Pictures
Budżet 140 000 000 USD
Przychody brutto 370 569 774 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Kapitan Ameryka

Captain America: Pierwsze starcie (tytuł telewizyjny Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie, oryg. Captain America: The First Avenger) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o superbohaterze o tym samym imieniu wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiadał Joe Johnston, a za scenariusz Christopher Markus i Stephen McFeely. W rolach głównych wystąpili: Chris Evans, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving, Hayley Atwell, Sebastian Stan, Dominic Cooper, Neal McDonough, Derek Luke i Stanley Tucci.

Film koncentruje się na wydarzeniach w czasie II wojny światowej, opowiada historię Steve’a Rogersa, chorowitego chłopaka z Brooklynu, który zostaje poddany programowi superżołnierza i staje się superbohaterem o imieniu „Kapitan Ameryka”. Musi się on zmierzyć z Red Skullem, prawą ręką Hitlera i liderem organizacji Hydra, którego celem jest wykorzystanie tajemniczego artefaktu o nazwie Tesseract do zdobycia energetycznej dominacji na świecie.

Film wchodzi w skład I Fazy Marvel Cinematic Universe, jest piątym filmem należącym do tej franczyzy. Jego kontynuacja Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz miała premierę w 2014, a trzecia część Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów w 2016 roku.

Światowa premiera odbyła się 19 lipca 2011 roku, natomiast polska premiera miała miejsce 5 sierpnia tego samego roku. Film zarobił 370 milionów dolarów przy budżecie 140 milionów.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

Współcześnie naukowcy na Arktyce odnajdują tajemniczy okrągły przedmiot w kokpicie opuszczonego samolotu.

W marcu 1942 roku nazistowski oficer Johann Schmidt i jego ludzie przebywają w mieście Tønsberg, w okupowanej przez Niemców Norwegii, gdzie kradnie on tajemniczy relikt o nazwie Tesseract. W tym czasie w Nowym Jorku Steve Rogers próbuje bezskutecznie zaciągnąć się do wojska. Jego podanie zostaje odrzucone z powodu różnych problemów zdrowotnych. Kolejną próbę podejmuje podczas wystawy przyszłych technologii, na którą poszedł z przyjacielem sierżantem Buckym Barnesem. Rozmowę Rogersa i Barnesa o jego chęci pomocy podczas wojny podsłuchuje doktor Abraham Erskine, który pomaga Rogersowi wstąpić do wojska. Zostaje on zwerbowany przez Naukowe Rezerwy Strategiczne do projektu superżołnierza, którym kieruje Erskine, pułkownik Chester Phillips i brytyjska agentka Peggy Carter. W noc przed zabiegiem Erskine informuje Rogersa, że Schmidt również był poddany programowi superżołnierza, jednak serum użyte przy tym zabiegu było niedopracowane i spowodowało trwałe skutki uboczne.

W Europie Schmidt i doktor Arnim Zola badają właściwości Tesseractu i planują wykorzystać jego energię do wynalazków Zoli. Schmidt odkrywa miejsce pobytu Erskine’a i wysyła zabójcę, aby go zabił. W Stanach Zjednoczonych Rogers zostaje poddany eksperymentowi w programie superżołnierza, po którym staje się wyższy i dobrze zbudowany. Następnie jeden z widzów uczestniczących w eksperymencie,zabija doktora Erskine’a. Okazuje się, że jest to zabójca nasłany przez Schmidta, Heinz Kruger. Rogers dogania uciekającego Krugera, jednak ten schwytany popełnia samobójstwo połykając kapsułkę z cyjankiem.

Senator Brandt każe Rogersowi jeździć po kraju w barwnym stroju i występować jako „Kapitan Ameryka” zamiast poddać go badaniom i próbować odkryć formułę Erskine’a. W 1943 roku, podczas trasy we Włoszech, Rogers dowiaduje się, że jednostka, w której służył Barnes, została pokonana przez siły Schmidta. Rogers nie wierzy w śmierć przyjaciela i postanawia wyruszyć w samotną misję odbicia go. Pomagają mu w tym Peggy Carter i Howard Stark. Rogers dostaje się do bazy Schmidta i uwalnia Barnesa oraz pozostałych więźniów. Rogers konfrontuje się ze Schmidtem, który zdejmuje maskę, odsłaniając czerwone, podobne do czaszki oblicze, dzięki któremu zyskał przydomek „Red Skull”. Schmidt ucieka, a Rogers wraz z uwolnionymi żołnierzami powraca do bazy.

Rogers rekrutuje Barnesa, Dugana, Derniera, Falswortha, Jonesa i Moritę do ataków na bazy Hydry. Stark wyposaża Rogersa w zaawansowany sprzęt, w tym w okrągłą tarczę wykonaną z vibranium. Steve wraz z zespołem uniemożliwiają operacje Hydry. Kiedy atakują pociąg przewożący Zolę, Barnes spada w przepaść i ginie. Dzięki informacjom od Zoli dowiadują się, gdzie przebywa Schmidt oraz że konstruuje on broń masowej zagłady, której chce użyć między innymi przeciw USA. Podczas ataku Rogersa z drużyną Schmidt próbuje uciec z Tesseractem samolotem. Dogania go Rogers i podczas lotu zaczynają ze sobą walczyć. Kiedy Schmidt bierze Tesseract z uszkodzonego pojemnika, ten powoduje jego zniknięcie. Kostka wypala dziurę w pokładzie samolotu i spada do oceanu. Rogers, nie widząc sposobu bezpiecznego lądowania bez detonacji ładunków na pokładzie samolotu, decyduje się go rozbić w Arktyce. Starkowi udaje się odnaleźć Tesseract na dnie oceanu, jednak nie jest w stanie zlokalizować Rogersa i samolotu. Rogers zostaje uznany za zmarłego.

Rogers budzi się w sali szpitalnej w stylu lat czterdziestych. Wnioskując, że coś jest nie tak, ucieka na zewnątrz. Okazuje się, że znajduje się na współczesnym Times Square. Tam Nick Fury, dyrektor T.A.R.C.Z.Y., informuje go, że przespał prawie 70 lat.

W scenie po napisach Fury odwiedza Rogersa i informuje o nadchodzącej misji[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W filmie wystąpili również: Kenneth Choi, J.J. Feild i Bruno Ricci jako Jim Morita, James Montgomery Falsworth, Jacques Dernier, żołnierze należący do elitarnej grupy komandosów dowodzonej przez Steve’a Rogersa; Richard Armitage jako Heinz Kruger, zabójca pracujący dla Red Skulla; Toby Jones jako Arnim Zola, biochemik Hydry; Lex Shrapnel jako Gilmore Hodge, kandydat do programu superżołnierza; Michael Brandon jako Brandt, senator kongresu; Natalie Dormer jako Lorraine, szeregowiec, która próbuje uwieść Rogersa oraz Jenna Coleman jako Connie, randka Barnesa podczas World Expo[10][12][13][14][15][16][17][18].

Samuel L. Jackson powtórzył swoją rolę z poprzednich filmów jako dyrektor T.A.R.C.Z.Y., Nick Fury[19]. W roli cameo pojawił się twórca komiksów Marvela, Stan Lee jako generał[20].

Chris Evans
(Steve Rogers / Kapitan Ameryka)
Tommy Lee Jones
(Chester Phillips)
Hugo Weaving
(Johann Schmidt / Red Skull)
Hayley Atwell
(Peggy Carter)
Sebastian Stan
(James „Bucky” Barnes)
Dominic Cooper
(Howard Stark)
Neal McDonough
(Timothy „Dum Dum” Dugan)
Stanley Tucci
(Abraham Erskine)

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Joe Johnston, reżyser filmu

W kwietniu 1997 roku Marvel rozpoczął negocjacje z Markiem Gordonem i Garym Levinsohnem dotyczące produkcji filmu o Kaptanie Ameryce na podstawie scenariusza autorstwa Larry’ego Wilsona oraz Lesliego Bohema[21]. W maju 2000 roku Marvel związał się z Artisan Entertainment, aby móc sfinansować film[22]. Powstawanie filmu zostało przerwane z powodu sporu o prawa do postaci między Marvel Comics a Joe Simonem[23]. Konflikt ten został rozstrzygnięty we wrześniu 2003 roku, a w 2005 roku Marvel otrzymał 525 milionów dolarów, które pozwoliły na samodzielne produkowanie filmów[24]. Paramount Pictures miało być dystrybutorem filmu[25]. Kevin Feige ogłosił, że ponad połowa filmu będzie osadzona w czasie II wojny światowej zanim akcja przeniesie się do współczesności[26]. W lutym 2006 roku Avi Arad wyraził nadzieję, że film będzie miał premierę w 2008 roku[27]. Zaproponował Jonowi Favreau'owi stanowisko reżysera, jednak ten wybrał udział w tworzeniu filmu Iron Man[28]. W kwietniu 2006 roku David Self został zatrudniony do napisania scenariusza[29]. W tym samym roku Joe Johnston rozpoczął rozmowy ze studiem dotyczące wyreżyserowania filmu[30].

Prace nad filmem zostały ponownie wstrzymane w latach 2007-2008 w wyniku strajku scenarzystów w Stanach Zjednoczonych. W styczniu 2008 roku Marvel Entertainment doszedł do porozumienia ze związkiem zawodowym scenarzystów, dzięki temu kolejne projekty studia powróciły do prac[31]. W maju 2008 roku zapowiedziano premierę filmu na 6 maja 2011 roku o roboczym tytule The First Avenger: Captain America[32]. Później data premiery została przeniesiona na 22 lipca ego samego roku[33]. W październiku 2008 roku Johnston został zatrudniony na stanowisku reżysera, a Christopher Markus i Stephen McFeely do napisania scenariusza[30][34]. W kwietniu 2010 roku ogłoszono tytuł filmu Captain America: The First Avenger[33].

Casting[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2010 roku Chris Evans został obsadzony w tytułowej roli, a Hugo Weaving jako Red Skull[3][5]. W kwietniu 2010 roku do obsady dołączyli Sebastian Stan jako Bucky Barnes, Hayley Atwell jako Peggy Carter i Samuel L. Jackson jako Nick Fury[7][6][19]. W maju tego samego roku Toby Jones zakończył negocjacje ze studiem w sprawie roli Arnima Zoli[14]. Jon Favreau potwierdził, że w filmie pojawi się młodsza wersja Howarda Starka, w którego wcieli się Dominic Cooper[35][8]. W tym samy miesiącu ujawniono również, że w filmie zagra Tommy Lee Jones, później podano, że wcieli się w Chestera Phillipsa[4]. W czerwcu 2010 roku do obsady dołączyli Neal McDonough jako Dum Dum Dugan i Stanley Tucci jako Abraham Erskine[9][11].

Plan zdjęciowy w Manchesterze

Zdjęcia i postprodukcja[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 28 czerwca 2010 roku w Londynie[36]. Sceny wojenne kręcone były w sierpniu 2010 roku w Walii[37]. Następnie zdjęcia przeniosły się do Manchesteru i do Liverpoolu[38][39]. Zdjęcia zakończyły się w listopadzie 2010 roku[40]. Za zdjęcia do filmu odpowiadał Shelly Johnson, za scenografię – Rich Heinrichs, a za kostiumy – Kenny Crouch[41].

Dodatkowe zdjęcia do filmu miały miejsce w kwietniu 2011 roku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych[42][43]. Za montaż odpowiadali Jeffrey Ford i Robert Dalva[41]. Film został również przekonwertowany na technologię IMAX 3D. Za efekty specjalne odpowiadali Paul Corbould i Chris Townsend, a zajmowały się nimi studia produkcyjne: Double Negative, Lola VFX, Framestore, Senate Visual Effects, Fuel VFX, Trixter, Look Effects, Whiskytree, Luma Pictures, Evil Eye Pictures, Rise Visual Effects Studios, Method[41].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2011 roku Alan Silvestri został zatrudniony do skomponowania muzyki do filmu[44]. Ścieżka dźwiękowa została nagrana w Air Studios w Londynie. Zawiera ona również Star Spangled Man z muzyką Alana Menkena i słowami Davida Zippela. Soundtrack został wydany przez Walt Disney Records 19 lipca 2011 roku[45].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Obsada filmu podczas San Diego Comic Con 2010

Film był promowany podczas San Diego Comic-Con International 2010, gdzie Chris Evans zaprezentował fragmenty filmu[46]. Pierwszy zwiastun do filmu został pokazany w marcu 2011 roku[47]. Partnerami promocyjnymi były firmy Harley-Davidson, Dunkin’ Donuts i Baskin-Robbins[48].

Gra komputerowa

Sega wydała grę wideo Captain America: Super Soldier 15 lipca 2011 roku w Europie, a 19 lipca tego samego roku w USA. Scenariusz gry został napisany przez Christosa Gage’a. Chris Evans, Neal McDonough, Sebastian Stan, JJ Feild, Hayley Atwell i Kenneth Choi użyczają głosów Kapitana Ameryki, Dum Dum Dugana, Bucky’ego, Falswortha, Carter i Mority, powtarzając swoje role z filmu[49]. Gra została wydana na konsolach: PlayStation 3, Wii i Xbox 360 oraz przenośnych konsolach: Nintendo DS i Nintendo 3DS[49].

Komiksy powiązane

W lutym 2011 roku Marvel Comics wydało komiks powiązany Captain America: First Vengeance, za którego scenariusz odpowiadał Fred Van Lente, a za rysunki Neil Edwards i Luke Ross[50]. Natomiast w lipcu 2011 roku komiks inspirowany Captain America & Thor: Avengers, do którego scenariusz stworzył Fred Van Lente, a rysunki – Ron Lim[51]. Jest to zbiór dwóch opowiadań zainspirowanych odpowiednio filmami Thor i Captain America: Pierwsze starcie. W listopadzie 2013 roku została wydana adaptacja filmu Captain America: The First Avenger ze scenariuszem Christosa Gage'a i rysunkami Wellintona Alvesa[52].

Książka / Przewodnik

27 stycznia 2016 roku zostało wydane cyfrowo Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel's Captain America: The First Avenger, które zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[53]. Fizycznie przewodnik został wydany 5 kwietnia 2017 roku w publikacji zbiorczej Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Avengers Initiative[54].

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

El Capitan Theatre w Hollywood przed uroczystą premierą

Światowa premiera miała miejsce 19 lipca 2011 roku w El Capitan Theatre w Hollywood, podczas której pojawiła się obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela[55][56]. 21 lipca film pokazano podczas San Diego Comic-Con International[57].

Od 22 lipca film był dostępny dla szerszej publiczności w USA, w Kanadzie i we Włoszech[58][59]. Polska premiera miała miejsce 5 sierpnia 2011 roku[60].

Film został wydany 25 października 2011 roku na DVD i Blu-ray, w Polsce został wydany 1 grudnia tego samego roku[61]. Wersja Blu-Ray zawiera film krótkometrażowy Ciekawa rzecz spotkała nas przy młocie Thora z serii Marvel One-Shots[62]. 2 kwietnia 2013 roku został wydany również w dziesięciodyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase One – Avengers Assembled, która zawiera wszystkie filmy I Fazy Filmowego Uniwersum Marvela[63].

Do 2013 roku dystrybutorem filmu było Paramount Pictures, a w Polsce United International Pictures Sp z o.o., gdzie film był pokazywany w kinach pod tytułem Captain America: Pierwsze starcie. Pod tym samym tytułem film został wydany na DVD i Blu-ray[61]. W 2013 roku prawa do dystrybucji odkupił Disney, który pomimo pełnego spolszczenia kolejnych tytułów serii: Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz i Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów pozostał przy tytule nadanym przez UIP[64]. Natomiast w telewizji film pokazywany jest pod spolszczonym tytułem: Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie[65].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Budżet filmu wyniósł 140 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie film podczas weekendu otwarcia zarobił 65 milionów dolarów, a w sumie zarobił tam 176,6 miliona. Na świecie film uzyskał wynik 370 milionów dolarów. W Polsce podczas weekendu otwarcia film zarobił 191,5 tysiąca dolarów, łącznie zarobił 453 tysiące[66].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 80% ze średnią ocen 7/10[67]. Na portalu Metacritic film dostał od krytyków 66 punktów na 100[68]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu najwyższą ocenę A- w skali od F do A+[69].

Roger Ebert z Chicago Sun-Times powiedział: „Podobał mi się ten film. Doceniam umiejscowienie akcji w latach czterdziestych i kostiumy z tamtych lat... Podziwiałem sposób, w jaki reżyser Joe Johnston prowadzi narrację.”[70]. A. O. Scott z The New York Times stwierdził, że jest to: „całkiem dobra zabawa”[71]. Kirk Honeycutt z The Hollywood Reporter napisał: „Jako ostatni prequel przed przyszłorocznym Avengers, uwzględniając obie części Iron Mana i Incredible Hulka, ten film wydaje się być z byt uproszczony i rutynowy ”[72].

Marcin Pietrzyk z portalu Filmweb napisał: „...Marvel Studios: mają spójną wizję swoich produkcji i konsekwentnie się jej trzymają. Nie czują ambicji tworzenia kinowych arcydzieł... Stawiają raczej na bardzo solidną rozrywkę, mocno osadzoną w komiksowej tradycji, a przy tym są otwarci na nowe rozwiązania. Przy tak zakreślonych celach Captain America: Pierwsze starcie okazuje się dziełem skończonym, być może najlepszą lub ewentualnie drugą najlepszą (po Iron Manie) produkcją Marvela”[73]. Grzegorz Fortuna z Klubu Miłośników Filmu stwierdził: „Pomimo tych wad, film Johnstona to znakomity wakacyjny blockbuster, zapewniający dwie godziny nieprzerwanej rozrywki. Jestem pewien, że gdybym miał dzisiaj dwanaście lat, zostawiłbym w kasie kina całe kieszonkowe”[74]. Tomasz Pstrągowski z serwisu Wirtualna Polska napisał: „Najnowszy film Marvel Studios to dobre, gatunkowe kino superbohaterskie. Jest w nim wszystko, czego można oczekiwać. Nostalgia, porządny scenariusz, sporo naiwności i przekonujące efekty specjalne. Jeżeli czegoś „Kapitanowi Ameryce"* brakuje to osobowości – Joe Johnstonowi nie udało się wydusić z tej postaci nic ponad gwieździsty sztandar i rozczarowujące uproszczenia”[75].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2011 Teen Choice Awards Film lata Captain America: Pierwsze starcie Nominacja [76]
Aktor lata Chris Evans Nominacja
IGN Summer Movie Awards Najlepsza filmowa adaptacja komiksu Captain America: Pierwsze starcie Nominacja [77]
Najlepsza obsada Nominacja [78]
Ulubiony bohater Chris Evans jako Kapitan Ameryka Nominacja [79]
Ulubiony złoczyńca Hugo Weaving jako Red Skull Nominacja [80]
Ulubione cameo Jim Hammond jako Human Torch Nominacja [81]
Najlepsza broń Tarcza Kapitana Ameryki Nominacja [82]
International Film Music Critics Awards Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa w filmie akcji / filmie przygodowym / thrillerze Alan Silvestri Nominacja [83]
Najlepsza muzyka filmowa Nominacja
Scream Awards Ultimate Scream Captain America: Pierwsze starcie Nominacja [84]
Najlepszy film science-fiction Captain America: Pierwsze starcie Nominacja
Najlepsza aktorka w filmie science-fiction Hayley Atwell Nominacja
Najlepszy aktor w filmie science-fiction Chris Evans Nominacja
Najlepszy złoczyńca Hugo Weaving Nominacja
Najlepszy superbohater Chris Evans Wygrana
Najlepszy aktor drugoplanowy Tommy Lee Jones Nominacja
Przełomowy występ aktorki Hayley Atwell Nominacja
Scena walki roku Kapitan Ameryka kontra Red Skull Nominacja
Najlepszy film w technologii 3D Captain America: Pierwsze starcie Nominacja
Najlepszy film na podstawie komiksu Captain America: Pierwsze starcie Nominacja
2012 BMI Film & TV Awards Muzyka filmowa Alan Silvestri Wygrana [85]
People's Choice Awards Ulubiony superbohater Chris Evans Nominacja [86]
Empire Awards Najlepszy film science-fiction / fantasy Captain America: Pierwsze starcie Nominacja [87]
MTV Movie Awards Najlepszy bohater Chris Evans Nominacja [88]
Saturn Awards Najlepszy film sci-fi Captain America: Pierwsze starcie Nominacja [89]
Najlepszy aktor Chris Evans Nominacja
Najlepszy aktor drugoplanowy Stanley Tucci Nominacja
Najlepsza muzyka Alan Silvestri Nominacja
Najlepsza scenografia Rick Heinrichs Nominacja
Najlepsze kostiumy Anna B. Sheppard Nominacja
Najlepsze efekty specjalne Mark Soper, Christopher Townsend i Paul Corbould Nominacja
Amerykańska Gildia Scenografów Najlepsza scenografia w filmie fantasy Rick Heinrichs Nominacja [90]
Hugo Awards Najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma) Captain America: Pierwsze starcie Nominacja [91]
MovieGuide Awards Najlepszy film dla dojrzałej publiczności Captain America: Pierwsze starcie Nominacja [92]
Nagroda „Faith and Freedom” Captain America: Pierwsze starcie Wygrana
VES Awards Najlepsza kompozycja w filmie aktorskim Casey Allen, Trent Claus, Brian Hajek, Cliff Welsh Wygrana [93]
Najlepsze efekty specjalnie w filmie, gdzie efekty odgrywają główną rolę Charlie Noble, Mark G. Soper, Christopher Townsend, Edson Williams Nominacja

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (ang. Captain America: The Winter Soldier) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2014 roku. Za reżyserię odpowiadali bracia Anthony i Joe Russo, a za scenariusz Christopher Markus i Stephen McFeely. W rolach głównych wystąpili: Chris Evans, Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Frank Grillo, Emily VanCamp, Hayley Atwell, Robert Redford i Samuel L. Jackson[94].

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów[95] (ang. Captain America: Civil War) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2016 roku inspirowany komiksem „Wojna domowa”. Za reżyserię odpowiadali Anthony i Joe Russo, a za scenariusz Christopher Markus i Stephen McFeely[96]. W głównych rolach wystąpili: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Emily VanCamp, Don Cheadle, Jeremy Renner, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Frank Grillo, Tom Holland, William Hurt i Daniel Brühl[97].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. O’Sullivan 2016 ↓.
 2. „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie”: obsada dubbingu i emisja w HBO GO (pol.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2020-04-17].
 3. a b Marcin Pietrzyk: Chris Evans zgodził się zostać gwiazdą „Captain America” (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-03-23].
 4. a b Marcin Pietrzyk: Tommy Lee Jones już oficjalnie w „Captain America” (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-05-27].
 5. a b Marcin Pietrzyk: Hugo Weaving głównym wrogiem Kapitana Ameryki? (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-03-12].
 6. a b Marcin Pietrzyk: Poznaj wybrankę serca Kapitana Ameryki (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-04-15].
 7. a b Marcin Pietrzyk: Sebastian Stan jednak w „Captain America” (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-04-02].
 8. a b Marcin Pietrzyk: Gwiazda „Mamma Mia!” ojcem Iron Mana (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-05-26].
 9. a b Marcin Pietrzyk: Neal McDonough jednak wystąpi w „Captain America” (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-06-04].
 10. a b Caleb Goellner: The Howling Commandos and HYDRA Get Serious in New ‘Captain America’ Images (ang.). Comics Alliance. [dostęp 2011-07-08].
 11. a b Marcin Pietrzyk: Stanley Tucci też w obsadzie „Captain America” (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-06-08].
 12. Bruno Ricci à l’affiche de Captain América, dans les salles le 17 août (fr.). Infos Culture. [dostęp 2011-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 13. First Look: Chris Evans becomes a super soldier in 'Captain America' (ang.). HitFix. [dostęp 2010-11-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 14. a b Marcin Pietrzyk: Toby Jones szalonym naukowcem Hitlera w „Captain America” (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-05-07].
 15. Film Review: Captain America: The First Avenger (ang.). filmjournal.com. [dostęp 2011-07-21].
 16. Greg Jameson: Michael Brandon interview (ang.). entertainment-focus.com. [dostęp 2014-08-12].
 17. Lesley Goldberg: 'Game of Thrones': 'Tudors' Actress Natalie Dormer Joins Cast (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-06-23].
 18. Philiana Ng: 'Doctor Who's' New Companion Jenna-Louise Coleman: 5 Things to Know (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-03-21].
 19. a b Łukasz Muszyński: Nick Fury spotka się z Kapitanem Ameryką, ale nie z Thorem (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-04-20].
 20. Stan Lee: Cameo time approacheth! First, my classic cameo in the new Spider-Man cinematic triumph! Then cometh Captain America and others-- (ang.). Twitter. [dostęp 2011-03-15].
 21. Michael Fleming: A MANIA FOR MARVEL (ang.). Variety. [dostęp 1997-04-14].
 22. Michael Fleming: Artisan deal a real Marvel (ang.). Variety. [dostęp 2000-05-16].
 23. Meredith Amdur: Marvel sees big stock gains (ang.). Variety. [dostęp 2003-10-09].
 24. Pamela McClintock: $500 mil pic fund feeds Warner Bros. (ang.). Variety. [dostęp 2005-06-21].
 25. Ben Fritz, Dana Harris: Paramount pacts for Marvel pix (ang.). Variety. [dostęp 2005-04-27].
 26. CAPTAIN AMERICA IS COMING (ang.). IGN. [dostęp 2007-06-14].
 27. Steven Zeitchik: Marvel stock soars on rev outlook (ang.). Variety. [dostęp 2006-02-26].
 28. Edward Douglas: Exclusive: Jon Favreau on Iron Man (ang.). Super Hero Hype. [dostęp 2006-06-25].
 29. Pamela McClintock: Marvel making deals for title wave (ang.). Variety. [dostęp 2006-04-26].
 30. a b Borys Kit: 'Captain America' recruits director (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2008-11-09].
 31. Dave McNary: Lionsgate signs as WGA talks go on (ang.). Variety. [dostęp 2008-01-28].
 32. Edward Douglas: Marvel Studios Sets Four More Release Dates! (ang.). Superhero Hype. [dostęp 2008-05-05].
 33. a b CAPTAIN AMERICA MOVIE: PEGGY CARTER CAST (ang.). marvel.com. [dostęp 2010-04-14].
 34. Borys Kit, Jay Fernandez: 'Captain America' enlists two scribes (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2008-11-18].
 35. Marcin Pietrzyk: Ojciec Iron Mana w „Captain America” (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-05-05].
 36. Marcin Pietrzyk: Pod koniec czerwca początek zdjęć do „Captain America” (pol.). Filmweb. [dostęp 2010-04-29].
 37. Caerwent is scene for Captain America movie (ang.). South Wales Argus. [dostęp 2010-07-28].
 38. Dan Thomson: Northern Quarter to be set for Captain America film blockbuster. Manchester Evening News. [dostęp 2010-08-03].
 39. John Siddle: Captain America: The First Avenger to be filmed in Liverpool (ang.). Liverpool Echo. [dostęp 2010-07-30].
 40. Jimmy O.: IAR EXCLUSIVE: STANLEY TUCCI TALKS 'CAPTAIN AMERICA' (ang.). iamrogue.com. [dostęp 2010-10-14].
 41. a b c Peter Debruge: Review: ‘Captain America: The First Avenger’ (ang.). Variety. [dostęp 2011-07-20].
 42. Captain America Reshoots? (ang.). Crave Online. [dostęp 2011-03-18].
 43. Silas Lesnick: Captain America Shooting in Los Angeles (ang.). Superhero Hype. [dostęp 2011-04-07].
 44. BREAKING NEWS: Alan Silvestri to score ‘Captain America’ (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2011-02-28].
 45. ‘Captain America: The First Avenger’ Soundtrack Details (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2011-06-12].
 46. MARVEL-OUS STAR WATTAGE: Actors Assemble For Comic-Con Panel Including 'The Avengers', 'Captain America', & 'Thor' (ang.). Deadline. [dostęp 2010-07-24].
 47. Marvel: Watch the Debut Trailer for Captain America: The First Avenger (ang.). marvel.com. [dostęp 2011-03-23].
 48. PREMIERE OF „CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER” (ang.). Reuters. [dostęp 2011-07-18].
 49. a b Adam Rosenberg: 'Captain America' Movie Gets Video Game Tie-In: 'Captain America: Super Soldier' (ang.). MTV. [dostęp 2010-05-10].
 50. Brian Truitt: Captain America commands attention in digital comic, film (ang.). USA Today. [dostęp 2011-02-01].
 51. PREVIEW: CAPTAIN AMERICA & THOR: AVENGERS #1 (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2011-06-30].
 52. MARVEL'S CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER ADAPTATION (2013) #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2013-11-30].
 53. Guidebook to the Marvel Cinematic Universe – Marvel's Captain America: The First Avenger (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-01-27].
 54. Marvel: Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Avengers Initiative (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-03-05].
 55. Watch the Captain America Red Carpet Premiere Replay on Marvel.com (ang.). marvel.com. [dostęp 2011-07-15].
 56. Daniel Tovrov: 'Captain America: The First Avenger' Premieres in LA [PHOTOS] (ang.). International Business Times. [dostęp 2011-07-20].
 57. See Captain America: The First Avenger Early at Comic-Con (ang.). marvel.com. [dostęp 2011-07-18].
 58. CAPTAIN AMERICA'S INTERNATIONAL RELEASE SCHEDULE (ang.). marvel.com. [dostęp 2010-11-18].
 59. Captain America: Il primo vendicatore (wł.). comingsoon.it. [dostęp 2016-08-02].
 60. premiery i zapowiedzi 2011 (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-10-10].
 61. a b Captain America: Pierwsze starcie(2011) Wydania (pol.). Filmweb. [dostęp 2011-12-10].
 62. Kapitan Ameryka. Pierwsze starcie [Blu-ray] (pol.). Merlin.pl. [dostęp 2015-02-23].
 63. Anthony Breznican: Marvel's delayed 'Phase One' box set to now feature 'Phase Two' tease -- VIDEO (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2012-11-20].
 64. Nikki Finke: Disney Completes Purchase Of Marvel Home Entertainment Distribution Rights (ang.). Deadline. [dostęp 2013-07-02].
 65. Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (pol.). Tele Magazyn. [dostęp 2016-06-22].
 66. Captain America: The First Avenger (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2015-01-30].
 67. Rotten Tomatoes: Captain America: The First Avenger (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2015-07-02].
 68. Metacritic: Captain America: The First Avenger (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-07-02].
 69. Pamela McClintock: Box Office Report: ‘Captain America’ Wins With $65.8 Million, Launching New Superhero Franchise (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-07-24].
 70. Roger Ebert: CAPTAIN AMERICA: THE FIRST AVENGER (ang.). Chicago Sun-Times. [dostęp 2011-07-20].
 71. A. O. Scott: Hey, Brooklyn, Where’d You Get Those Muscles? (ang.). The New York Times. [dostęp 2011-07-21].
 72. Kirk Honeycutt: Captain America: The First Avenger: Film Review (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-07-20].
 73. Marcin Pietrzyk: Wodewil heroiczny (pol.). Filmweb. [dostęp 2011-08-05].
 74. Grzegorz Fortuna: Captain America: Pierwsze starcie [RECENZJA] (pol.). Klub Miłośników Filmu. [dostęp 2011-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 75. Tomasz Pstrągowski: Captain America: Pierwsze starcie (2011) Recenzja „Kapitan na miarę czasów” (pol.). Wirtualna Polska. [dostęp 2011-08-09].
 76. Philiana Ng: Teen Choice Awards 2011: 'Pretty Little Liars,' Rebecca Black Added to List of Nominees (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-07-19].
 77. Best Comic Book Movie (Reader's Choice) (ang.). IGN. [dostęp 2017-02-26].
 78. Best Ensemble Cast (ang.). IGN. [dostęp 2017-02-26].
 79. Favorite Hero (ang.). IGN. [dostęp 2017-02-26].
 80. Favorite Villain (ang.). IGN. [dostęp 2017-02-26].
 81. Favorite Cameo (ang.). IGN. [dostęp 2017-02-26].
 82. Coolest Weapon (ang.). IGN. [dostęp 2017-02-26].
 83. IFMCA Award Nominations 2011 (ang.). moviemusicuk.us. [dostęp 2012-02-09].
 84. Brandi Fowler: Harry Potter, Anne Hathaway and Robert Downey Jr. Rock the Scream Awards! (ang.). E! Entertainment. [dostęp 2011-10-16].
 85. Backbeat: Rolfe Kent Receives Career Achievement Honor at BMI Film and TV Awards (ang.). Billboard. [dostęp 2012-05-17].
 86. 2012 NOMINEES & WINNERS (ang.). peopleschoice.com. [dostęp 2011-11-09]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 87. Helen O’Hara: Jameson Empire Award Nominations 2012 (ang.). Empire. [dostęp 2012-03-05].
 88. 2012 Movie Awards (ang.). MTV. [dostęp 2012-06-05].
 89. „Nominations for the 38th Annual Saturn Awards”. Saturn Award. Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. (ang.). Saturn Awards. [dostęp 2012-02-29].
 90. Sarah Crow: 'POTTER,' 'HUGO,' 'CAPTAIN AMERICA' AMONG ART DIRECTORS GUILD NOMINEES (ang.). MTV. [dostęp 2012-01-04].
 91. Kevin Melrose: NOMINEES ANNOUNCED FOR 2012 HUGO AWARDS (ang.). Comic Book Resources. [dostęp 2012-04-09].
 92. Steven Lawson: Courageous Movieguide Awards Honor Everyday Heroes (ang.). charismanews.com. [dostęp 2012-02-15].
 93. Jennifer Wolfe: Visual Effects Society (VES) Announces Nominees for 10th Annual VES Awards (ang.). awn.com. [dostęp 2012-01-09].
 94. CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER BEGINS FILMING (ang.). marvel.com. [dostęp 2013-04-08].
 95. Marcin Rączka: Captain America: Civil War – zobacz pierwszy zwiastun! (pol.). Na Ekranie. [dostęp 2015-11-25].
 96. Marcin Pietrzyk: Autorzy „Zimowego żołnierza” nakręcą też trzecią część „Kapitana Ameryki” (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-01-29].
 97. Kyle Buchanan: Disney has finally added Tom Holland to the crowded CAPTAIN AMERICA: CIVIL WAR billing block, as per this release (ang.). Twitter. [dostęp 2015-08-15]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]