IV liga polska w piłce nożnej (2017/2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IV liga 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Szczegóły rozgrywek
Termin sierpień 2017 - czerwiec 2018
Liczba meczów 630

IV liga 2017/2018 – 10. edycja rozgrywek piątego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reorganizacji lig w 2008. Startowało w nich 144 drużyny, grając w 21 grupach systemem kołowym. Sezon ligowy rozpoczął się 8 sierpnia 2017, ostatnie mecze rozegrane zostały w czerwcu 2018 roku.

Zasięg terytorialny grup[edytuj | edytuj kod]

grupa I grupa II grupa III grupa IV grupa V
Dolnoslaskie location map.PNG Dolnoslaskie location map.PNG Kujawsko pomorskie location map.PNG Lubelskie location map.PNG Lubuskie location map.PNG
woj. dolnośląskie woj. dolnośląskie woj. kujawsko-pomorskie woj. lubelskie woj. lubuskie
grupa VI grupa VII grupa VIII grupa IX grupa X
Lodzkie location map.PNG Malopolskie location map.PNG Malopolskie location map.PNG Mazowieckie location map.PNG Mazowieckie location map.PNG
woj. łódzkie woj. małopolskie woj. małopolskie woj. mazowieckie woj. mazowieckie
grupa XI grupa XII grupa XIII grupa XIV grupa XV
Opolskie location map.PNG Podkarpackie location map.PNG Podlaskie location map.PNG Pomorskie location map.PNG Slaskie location map.PNG
woj. opolskie woj. podkarpackie woj. podlaskie woj. pomorskie woj. śląskie
grupa XVI grupa XVII grupa XVIII grupa XIX grupa XX
Slaskie location map.PNG Swietokrzyskie location map.PNG Warminsko-mazurskie location map.PNG Wielkopolskie location map.PNG Wielkopolskie location map.PNG
woj. śląskie woj. świętokrzyskie woj. warmińsko-mazurskie woj. wielkopolskie woj. wielkopolskie
grupa XXI
Zachodniopomorskie location map.PNG
woj. zachodniopomorskie

Zasady spadków i awansów[edytuj | edytuj kod]

IV liga jest szczeblem regionalnym, pośrednim między rozgrywkami grupowymi (III ligi) i okręgowymi (V ligi). Wszystkie grupy liczą po 16 drużyn.

Mistrzowie grup uzyskają awans do III ligi, natomiast od czterech do sześciu ostatnich drużyn spadnie do odpowiedniej grupy okręgowej V ligi, przy czym liczba ta może zwiększyć się zależnie od liczby drużyn spadających z lig wyższych.

Grupa I (dolnośląska wschód)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 16 zespołów, które walczą o miejsce premiowane udziałem w barażach o awans do III ligi, grupa III. Ostatnie zespoły spadną do klasy okręgowej[1][2].

Uczestnicy poprzedniej edycji
FHG Foto-Higiena Gać 1
BAR Unia Bardo 2
WOL MKP Wołów 3
PŚW Polonia-Stal Świdnica 4
POŚ Pogoń Oleśnica 5
WIW Wiwa Goszcz 6
BIE Bielawianka Bielawa 7
OZŚ Orzeł Ząbkowice Śląskie 8
JAW Karolina Jaworzyna Śląska 9
WIE Sokół Wielka Lipa 10
MAR Sokół Marcinkowice 11
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa III
ŚLĄ Śląsk II Wrocław 16
GWB Górnik Wałbrzych 17
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Wrocław
PTR Polonia Trzebnica 1
ZER Piast Żerniki 2
grupa Wałbrzych
KŁO Nysa Kłodzko 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Foto-Higiena Gać (M) (A) 30 23 4 3 78 31 +47 73 Baraże o III ligę
2 Śląsk II Wrocław 30 24 1 5 74 27 +47 73
3 Bielawianka Bielawa 30 19 5 6 58 34 +24 62
4 Sokół Marcinkowice 30 17 3 10 62 42 +20 54
5 Górnik Wałbrzych 30 16 3 11 51 40 +11 51
6 Unia Bardo 30 14 3 13 57 55 +2 45
7 Piast Żerniki 30 13 6 11 51 46 +5 45
8 Sokół Wielka Lipa 30 12 8 10 51 45 +6 44
9 Orzeł Ząbkowice Śląskie 30 10 8 12 55 56 −1 38
10 Polonia-Stal Świdnica 30 11 5 14 42 39 +3 38
11 Polonia Trzebnica 30 10 7 13 45 49 −4 37
12 Nysa Kłodzko 30 11 3 16 50 67 −17 36
13 MKP Wołów 30 7 8 15 43 55 −12 29
14 Wiwa Goszcz (S) 30 8 5 17 39 64 −25 29 Spadek do klasy okręgowej
15 Pogoń Oleśnica (S) 30 4 4 22 30 66 −36 16
16 Karolina Jaworzyna Śląska (S) 30 2 5 23 22 92 −70 11

Źródło: polskapilka.net
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o miejsce w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa dolnośląska wschodnia), a 1. zespołem IV ligi (grupa dolnośląska zachodnia). Mecze odbyły się odpowiednio 16 i 20 czerwca 2018[3].


16 czerwca 2018
17:00
Foto-Higiena Gać 7:1
(3:0)
Aspis Jędrzychowice Gać  
Łukasz Kucyniak Gol 2'8'
Dominik Wejerowski Gol 45'90'
Janusz Gancarczyk Gol 49'56'60'
Raport Gol 76' Roni Widzów: 300
Sędzia: Robert Parysek (Legnica)
kartki:
Krzysztof Cieśla Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Kamil Ganczarek
Żółta kartka Erwin Bystryk
Żółta kartka Paweł Kościuk
Żółta kartka Kamil Zieliński


20 czerwca 2018
18:00
Aspis Jędrzychowice 0:3
(walkower)[4]
Foto-Higiena Gać Zgorzelec  


Awans do III ligi w sezonie 2018/2019 uzyskała Foto-Higiena Gać.

Grupa II (dolnośląska zachód)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 16 zespołów, które walczą o miejsce premiowane udziałem w barażach o awans do III ligi, grupa III. Ostatnie zespoły spadną do klasy okręgowej.

Uczestnicy poprzedniej edycji
SZC Orkan Szczedrzykowice 2
JED Apis Jędrzychowice 3
STR AKS Strzegom 4
WĄS Orla Wąsosz 5
JEL Karkonosze Jelenia Góra 6
CGŁ Chrobry II Głogów 7
CHO Stal Chocianów 8
GRE Sparta Grębocice 9
WMI Włókniarz Mirsk 10
ZGO Nysa Zgorzelec 11
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa III
KOW Olimpia Kowary 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Legnica
SCI Odra Ścinawa 1
BAR Górnik Złotoryja 2
grupa Jelenia Góra
GIE Sudety Giebułtów 1
KAG Olimpia Kamienna Góra 2
grupa Wałbrzych
BGO Górnik Boguszów-Gorce 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Apis Jędrzychowice (M) 30 23 4 3 89 21 +68 73 Baraże o III ligę
2 AKS Strzegom 30 23 4 3 86 25 +61 73
3 Chrobry II Głogów 30 17 5 8 81 44 +37 56
4 Orkan Szczedrzykowice 30 16 6 8 56 35 +21 54
5 Stal Chocianów 30 14 6 10 57 47 +10 48
6 Odra Ścinawa 30 14 5 11 57 53 +4 47
7 Sudety Giebułtów 30 13 5 12 55 47 +8 44
8 Karkonosze Jelenia Góra 30 12 7 11 55 49 +6 43
9 Olimpia Kowary 30 13 4 13 66 66 0 43
10 Włókniarz Mirsk 30 9 9 12 46 56 −10 36
11 Sparta Grębocice 30 9 9 12 58 52 +6 36
12 Orla Wąsosz 30 9 9 12 36 42 −6 36
13 Górnik Złotoryja 30 9 6 15 51 56 −5 33
14 Nysa Zgorzelec (S) 30 5 5 20 27 91 −64 20 Spadek do klasy okręgowej
15 Górnik Boguszów-Gorce (S) 30 4 6 20 25 79 −54 18
16 Olimpia Kamienna Góra (S) 30 3 4 23 29 111 −82 13

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o miejsce w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa dolnośląska wschodnia), a 1. zespołem IV ligi (grupa dolnośląska zachodnia). Mecze odbyły się odpowiednio 16 i 20 czerwca 2018[5].


16 czerwca 2018
17:00
Foto-Higiena Gać 7:1
(3:0)
Aspis Jędrzychowice Gać  
Łukasz Kucyniak Gol 2'8'
Dominik Wejerowski Gol 45'90'
Janusz Gancarczyk Gol 49'56'60'
Raport Gol 76' Roni Widzów: 300
Sędzia: Robert Parysek (Legnica)
kartki:
Krzysztof Cieśla Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Kamil Ganczarek
Żółta kartka Erwin Bystryk
Żółta kartka Paweł Kościuk
Żółta kartka Kamil Zieliński


20 czerwca 2018
18:00
Aspis Jędrzychowice 0:3
(walkower)[6]
Foto-Higiena Gać Zgorzelec  


Awans do III ligi w sezonie 2018/2019 uzyskała Foto-Higiena Gać.

Grupa III (kujawsko-pomorska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 18 zespołów, które walczą o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa II. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[7][8].

Uczestnicy poprzedniej edycji
IKU Kujawianka Izbica Kujawska 2
PGM Pogoń Mogilno 3
RYP Lech Rypin 4
STW Start Warlubie 5
CHE Chełminianka Chełmno 6
OAK Orlęta Aleksandrów Kujawski 7
CUI Cuiavia Inowrocław 8
LCH Legia Chełmża 9
SPB Sparta Brodnica 10
NOW Wisła Nowe 11
NJP Naprzód Jabłonowo Pomorskie 12
UNI Unia Janikowo 13
NPA Notecianka Pakość 14
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa kujawsko-pomorsko-wielkopolska
CHE Chemik Bydgoszcz 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa kujawsko-pomorska I
PBD Polonia Bydgoszcz 2
SRA Sokół Radomin 3
grupa kujawsko-pomorska II
LID Lider Włocławek 1
KOW Kujawiak Kowal 2

Objaśnienia:

Sezon 2017/2018[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Chemik Bydgoszcz 34 23 5 6 86 29 +57 74 Awans do III ligi
2 Kujawianka Izbica Kujawska 34 21 7 6 97 45 +52 70
3 Polonia Bydgoszcz 34 21 4 9 68 52 +16 67
4 Pogoń Mogilno 34 19 3 12 78 53 +25 60
5 Sparta Brodnica 34 17 8 9 55 40 +15 59
6 Start Warlubie 34 15 7 12 58 47 +11 52
7 Lech Rypin 34 17 1 16 73 61 +12 52
8 Orlęta Aleksandrów Kujawski 34 16 2 16 54 49 +5 50
9 Notecianka Pakość 34 14 6 14 64 56 +8 48
10 Cuiavia Inowrocław 33 14 5 14 65 62 +3 47
11 Wisła Nowe 33 14 5 14 66 71 −5 47
12 Chełminianka Chełmno 34 13 6 15 61 70 −9 45
13 Unia Janikowo 34 13 6 15 67 65 +2 45
14 Legia Chełmża 34 13 6 15 35 53 −18 45
15 Kujawiak Kowal 34 11 5 18 54 73 −19 38 Spadek do klasy okręgowej
16 Lider Włocławek 34 11 3 20 63 87 −24 36
17 Sokół Radomin 34 7 8 19 38 71 −33 29
18 Naprzód Jabłonowo Pomorskie 34 3 2 29 33 131 −98 11

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa IV (lubelska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie wystąpiło 16 zespołów, które walczyły o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa IV. Ostatnie zespoły spadły do klasy okręgowej[9][10].

Uczestnicy poprzedniej edycji
ŁĘ2 Górnik II Łęczna 2
HET Hetman Zamość 3
TTL Tomasovia Tomaszów Lubelski 4
KRA Stal Kraśnik 5
WER Kryształ Werbkowice 6
LLU Lewart Lubartów 7
BIŁ Łada 1945 Biłgoraj 8
KOŃ Powiślak Końskowola 9
CHE Kłos Chełm 10
LUB Lublinianka Lublin 11
WŁO Włodawianka Włodawa 12
ŻMU Victoria Żmudź 13
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Lublin
RYK MKS Ryki 1
grupa Biała Podlaska
SAD Sokół Adamów 1
grupa Zamość
RSZ Roztocze Szczebrzeszyn 1
grupa Chełm
ERO Eko Różanka 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
1 Stal Kraśnik (M) (A) 28 26 0 2 110 26 +84 78 Awans do III ligi
2 Hetman Zamość 28 18 4 6 79 30 +49 58
3 Tomasovia Tomaszów Lubelski 28 16 4 8 55 40 +15 52
4 Lewart Lubartów 28 15 3 10 62 30 +32 48
5 Powiślak Końskowola 28 13 7 8 56 40 +16 46
6 Kłos Chełm 28 13 6 9 47 43 +4 45
7 Lublinianka Lublin 28 11 10 7 47 32 +15 43
8 Kryształ Werbkowice 28 13 2 13 41 52 −11 41
9 Górnik II Łęczna 28 12 5 11 64 49 +15 41
10 Łada 1945 Biłgoraj 28 11 5 12 45 52 −7 38
11 Eko Różanka 28 10 5 13 38 56 −18 35
12 Victoria Żmudź 28 6 6 16 32 76 −44 24
13 MKS Ryki 28 6 3 19 31 93 −62 21
14 Sokół Adamów (S) 28 5 4 19 34 74 −40 19 Spadek do klasy okręgowej
15 Roztocze Szczebrzeszyn (S) 28 1 4 23 21 69 −48 7
16 Włodawianka Włodawa1 (S) 0 0 0 0 0 0 0 0 Drużyna wycofana

Aktualne na 10 czerwca 2018. Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Włodawianka Włodawa wycofała się z rozgrywek po 4. kolejce. Jej wyniki zostały anulowane.

Grupa V (lubuska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie wystąpiło 16 zespołów, które walczyły o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa III. Ostatnie zespoły spadły do klasy okręgowej[11][12].

Uczestnicy poprzedniej edycji
ILR Ilanka Rzepin 2
ZBĄ Syrena Zbąszynek 3
PRZ TS Przylep 5
OŚN Spójnia Ośno Lubuskie 6
SPR Sprotavia Szprotawa 7
PKN Piast Karnin 8
DPR Dąb Przybyszów 9
POG Pogoń Świebodzin 10
DRE Lubuszanin Drezdenko 11
ANS Arka Nowa Sól 12
CWI Czarni Witnica 13
BOD Odra Bytom Odrzański 14
BLU Budowlani Lubsko 15
KKO Korona Kożuchów 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Gorzów Wielkopolski
GWK Warta Gorzów Wielkopolski 1
grupa Zielona Góra
TKO Tęcza Krosno Odrzańskie 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Warta Gorzów Wielkopolski (M) (A) 30 24 4 2 69 23 +46 76 Awans do III ligi
2 Tęcza Krosno Odrzańskie 30 18 5 7 81 41 +40 59
3 Ilanka Rzepin 30 16 5 9 69 56 +13 53
4 Lubuszanin Drezdenko 30 14 6 10 59 47 +12 48
5 TS Przylep 30 11 13 6 58 48 +10 46
6 Czarni Witnica 30 11 13 6 48 38 +10 46
7 Syrena Zbąszynek 30 13 6 11 55 51 +4 45
8 Dąb Przybyszów 30 13 6 11 65 53 +12 45
9 Korona Kożuchów 30 10 10 10 35 38 −3 40
10 Pogoń Świebodzin 30 11 3 16 52 60 −8 36
11 Arka Nowa Sól 30 8 11 11 41 46 −5 35
12 Sprotavia Szprotawa 30 8 11 11 30 37 −7 35
13 Spójnia Ośno Lubuskie 30 10 4 16 40 52 −12 34
14 Odra Bytom Odrzański 30 9 5 16 52 83 −31 32
15 Budowlani Lubsko (S) 30 6 5 19 33 67 −34 23 Spadek do klasy okręgowej
16 Piast Karnin (S) 30 3 3 24 23 70 −47 12

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa VI (łódzka)[edytuj | edytuj kod]

W grupie wystąpiło 18 zespołów, które walczyły o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa I. Ostatnie zespoły spadły do klasy okręgowej[13][14].

Uczestnicy poprzedniej edycji
WDZ Warta Działoszyn 2
OMG Omega Kleszczów 3
STR Unia Skierniewice 4
BEŁ Zjednoczeni Bełchatów 5
POD Ner Poddębice 6
BEŁ GKS II Bełchatów 7
ONI KS Kutno 8
KWI LKS Kwiatkowice 9
PIL Pilica Przedbórz 10
STR Zjednoczeni Stryków 11
PAJ Zawisza Pajęczno 12
PAR KS Paradyż 13
CER Ceramika Opoczno 14
WZE Włókniarz Zelów 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Łódź
BZG Boruta Zgierz 1
grupa Piotrków Trybunalski
ONI Stal Niewiadów 1
grupa Sieradz
ONI Orkan Buczek 1
grupa Skierniewice
ONI Pelikan II Łowicz 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Unia Skierniewice (M) (A) 34 30 3 1 111 11 +100 93 Awans do III ligi
2 Warta Działoszyn 34 23 5 6 76 37 +39 74
3 Ner Poddębice 34 22 6 6 86 42 +44 72
4 LKS Kwiatkowice 34 19 8 7 84 37 +47 65
5 Zjednoczeni Stryków 34 17 6 11 66 38 +28 57
6 Omega Kleszczów 34 16 7 11 67 55 +12 55
7 Włókniarz Zelów 34 17 2 15 65 63 +2 53
8 KS Paradyż (S) 34 16 4 14 66 47 +19 52 Drużyna wycofana PAR – SNI 0:1
SNI – PAR 0:2
9 Stal Niewiadów 34 15 7 12 60 46 +14 52
10 KS Kutno 34 13 6 15 84 55 +29 45 KKU – PŁO 3:0
PŁO – KKU 3:0
11 Pelikan II Łowicz 34 13 6 15 55 54 +1 45
12 Orkan Buczek 34 12 7 15 66 58 +8 43
13 Ceramika Opoczno 34 12 6 16 42 55 −13 42
14 Boruta Zgierz 34 11 8 15 68 74 −6 41
15 GKS II Bełchatów (S) 34 10 4 20 61 84 −23 34 Drużyna wycofana
16 Pilica Przedbórz 34 8 7 19 56 84 −28 31
17 Zawisza Pajęczno 34 5 2 27 27 114 −87 17
18 Zjednoczeni Bełchatów (S) 34 0 0 34 4 189 −185 0 Drużyna wycofana

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
* Zjednoczeni Bełchatów wycofali się z rozgrywek po 21. kolejce.

  • KS Paradyż i GKS II Bełchatów wycofali się z rozgrywek po zakończeniu sezonu.
  • Olimpia Chąśno zrezygnowała z awansu do IV ligi, w to miejsce dodatkowo utrzymał się Zawisza Pajęczno.

Grupa VII (małopolska wschodnia)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 16 zespołów, które walczą o miejsce w barażach, premiowane awansem do III ligi, grupa IV. Ostatnie zespoły spadną do klasy okręgowej[15].

Uczestnicy poprzedniej edycji
LIM Limanovia Limanowa 1
BAR Barciczanka Barcice 2
PMU Poprad Muszyna 3
BTA Watra Białka Tatrzańska 4
MAN Lubań Maniowy 5
WWR Wolania Wola Rzędzińska 6
RYT Poprad Rytro 7
DRW GKS Drwinia 8
TAR Tarnovia Tarnów 9
BOC Bocheński KS 10
TYM KS Tymbark 11
GOR Glinik Gorlice 12
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Nowy Sącz
SNS Sandecja II Nowy Sącz 1
OPI Olimpia Pisarzowa 2
grupa Tarnów I
ŻAB MLKS Żabno 1
grupa Tarnów II
TUC Tuchovia Tuchów 2

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Barciczanka Barcice (M) 30 18 4 8 70 35 +35 58 Baraże o III ligę
2 Limanovia Limanowa 30 17 5 8 86 37 +49 56
3 Lubań Maniowy 30 15 9 6 49 32 +17 54
4 Sandecja II Nowy Sącz 30 17 2 11 67 50 +17 53
5 Watra Białka Tatrzańska 30 15 8 7 58 48 +10 53
6 Glinik Gorlice 30 15 4 11 55 50 +5 49
7 Bocheński KS 30 15 4 11 54 37 +17 49
8 Poprad Muszyna 30 14 5 11 49 40 +9 47
9 GKS Drwinia 30 12 6 12 46 44 +2 42
10 Tarnovia Tarnów 30 12 6 12 48 44 +4 42
11 Olimpia Pisarzowa 30 13 3 14 49 58 −9 42
12 MLKS Żabno 30 11 8 11 40 42 −2 41
13 Wolania Wola Rzędzińska (S) 30 10 7 13 51 45 +6 37 Spadek do klasy okręgowej
14 Poprad Rytro (S) 30 8 4 18 36 61 −25 28
15 Tuchovia Tuchów (S) 30 3 6 21 32 82 −50 15
16 KS Tymbark (S) 30 4 1 25 18 103 −85 13

Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o miejsce w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa małopolska wschodnia), a 1. zespołem IV ligi (grupa małopolska zachodnia). Mecze odbyły się odpowiednio 16 i 24 czerwca 2018[16].


16 czerwca 2018
17:00
Hutnik Kraków 2:1
(1:1)
Barciczanka Barcice Kraków  
Łukasz Kędziora Gol 27' (k)
Mariusz Bienias Gol 75'
Raport Gol 34' (s) Mariusz Bienias Widzów: 1000
Sędzia: Sebastian Wiśniowski (Kraków)
kartki:
Mariusz Bienias Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Wojciech Janur
Żółta kartka Krzysztof Tarasek
Żółta kartka Artur Majchrowski


24 czerwca 2018
15:00
Barciczanka Barcice 0:6
(0:3)
Hutnik Kraków Barcice  
Raport Gol 20'23'30' Hubert Pachowicz
Gol 59' Mateusz Kotwica
Gol 87' Błażej Radwanek
Gol 90' Bartosz Tetych
Widzów: bez udziału publiczności
Sędzia: Michał Fudala (Brzesko)
kartki:
Żółta kartka Tomasz Jaklik
Żółta kartka Hubert Pachowicz


Awans do III ligi w sezonie 2018/2019 uzyskał Hutnik Kraków.

Grupa VIII (małopolska zachodnia)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 16 zespołów, które walczą o miejsce w barażach premiowane awansem do III ligi, grupa IV. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[17].

Uczestnicy poprzedniej edycji
HUT Hutnik Kraków 3
GIE Jutrzenka Giebułtów 4
WGR Wiślanka Grabie 5
DAL Dalin Myślenice 6
OSW Unia Oświęcim 7
MIC Michałowianka Michałowice 8
SSD Sosnowianka Stanisław Dolny 9
KLD Iskra Klecza Dolna 10
BES Beskid Andrychów 11
WEG TS Węgrzce 12
PCI Pcimianka Pcim 13
OPW Orzeł Piaski Wielkie 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Kraków I
OKU KS Olkusz 1
grupa Kraków II
CLE Clepardia Kraków 1
Kraków III
GÓR Górnik Wieliczka 1
grupa Wadowice
ORY Orzeł Ryczów 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Hutnik Kraków (M) (A) 30 27 0 3 126 26 +100 81 Baraże o III ligę
2 Dalin Myślenice 30 20 5 5 84 28 +56 65
3 Unia Oświęcim 30 18 7 5 65 32 +33 61
4 Wiślanka Grabie 30 17 6 7 67 42 +25 57
5 Górnik Wieliczka 30 18 2 10 72 46 +26 56
6 Pcimianka Pcim 30 15 5 10 64 42 +22 50
7 Orzeł Ryczów 30 14 7 9 60 41 +19 49
8 Jutrzenka Giebułtów 30 14 6 10 65 41 +24 48
9 Beskid Andrychów 30 10 7 13 50 62 −12 37
10 Clepardia Kraków 30 9 8 13 47 54 −7 35
11 Orzeł Piaski Wielkie 30 9 6 15 51 71 −20 33
12 KS Olkusz 30 9 6 15 45 63 −18 33
13 TS Węgrzce (S) 30 9 4 17 56 71 −15 31 Spadek do klasy okręgowej
14 Iskra Klecza Dolna (S) 30 6 5 19 34 68 −34 23
15 Sosnowianka Stanisław Dolny (S) 30 1 1 28 18 173 −155 4
16 Michałowianka Michałowice1 (S) 30 5 3 22 29 73 −44 18 Spadek do klasy A

Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Michałowianka Michałowice wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej[18]

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o miejsce w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa małopolska wschodnia), a 1. zespołem IV ligi (grupa małopolska zachodnia). Mecze odbyły się odpowiednio 16 i 24 czerwca 2018[19].


16 czerwca 2018
17:00
Hutnik Kraków 2:1
(1:1)
Barciczanka Barcice Kraków  
Łukasz Kędziora Gol 27' (k)
Mariusz Bienias Gol 75'
Raport Gol 34' (s) Mariusz Bienias Widzów: 1000
Sędzia: Sebastian Wiśniowski (Kraków)
kartki:
Mariusz Bienias Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Wojciech Janur
Żółta kartka Krzysztof Tarasek
Żółta kartka Artur Majchrowski


24 czerwca 2018
15:00
Barciczanka Barcice 0:6
(0:3)
Hutnik Kraków Barcice  
Raport Gol 20'23'30' Hubert Pachowicz
Gol 59' Mateusz Kotwica
Gol 87' Błażej Radwanek
Gol 90' Bartosz Tetych
Widzów: bez udziału publiczności
Sędzia: Michał Fudala (Brzesko)
kartki:
Żółta kartka Tomasz Jaklik
Żółta kartka Hubert Pachowicz


Awans do III ligi w sezonie 2018/2019 uzyskał Hutnik Kraków.

Grupa IX (mazowiecka południowa)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występowało 16 zespołów, które walczyły o miejsce w barażach, premiowane awansem do III ligi, grupa I. Ostatnie zespoły spadły do klasy okręgowej[20][21].

Uczestnicy poprzedniej edycji
Grupa mazowiecka południowa
BRŃ Broń Radom 2
MSZ Mszczonowianka Mszczonów 3
MAZ Mazur Karczew 4
PIL Pilica Białobrzegi 5
PRZ Oskar Przysucha 6
JGA Sparta Jazgarzew 7
PIA MKS Piaseczno 8
EKO Energia Kozienice 9
GAR Wilga Garwolin 10
BBL Błonianka Błonie 11
PRO LKS Promna 12
ZPR Znicz II Pruszków 13
Uczestnicy poprzedniej edycji
Grupa mazowiecka północna
PGM Pogoń Grodzisk Mazowiecki 1
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Radom
JED LKS Jedlińsk 1
grupa Siedlce
SKÓ Naprzód Skórzec 1
Warszawa II
PZŁ Perła Złotokłos 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Broń Radom (M) (A) 30 19 5 6 87 38 +49 62 Baraże o III ligę
2 Mazur Karczew 30 19 5 6 66 35 +31 62
3 Pogoń Grodzisk Mazowiecki 30 18 5 7 70 28 +42 59
4 Pilica Białobrzegi 30 17 5 8 63 28 +35 56
5 Mszczonowianka Mszczonów 30 17 5 8 60 43 +17 56
6 Oskar Przysucha 30 16 6 8 64 44 +20 54
7 Sparta Jazgarzew 30 16 1 13 60 54 +6 49
8 Błonianka Błonie 30 14 7 9 58 43 +15 49
9 Energia Kozienice 30 14 5 11 49 43 +6 47
10 LKS Jedlińsk 30 13 5 12 60 40 +20 44
11 MKS Piaseczno 30 10 7 13 60 57 +3 37
12 Wilga Garwolin 30 8 7 15 35 66 −31 31
13 Znicz II Pruszków 30 6 6 18 33 67 −34 24
14 LKS Promna 30 3 9 18 26 71 −45 18
15 Naprzód Skórzec (S) 30 3 6 21 41 104 −63 15 Spadek do klasy okręgowej
16 Perła Złotokłos (S) 30 2 6 22 20 91 −71 12

Źródło: 90minut.pl (pol.).
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o miejsce w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa mazowiecka południe), a 1. zespołem IV ligi (grupa mazowiecka północ). Mecze odbyły się odpowiednio 23 i 27 czerwca 2018[22].


23 czerwca 2018
17:00
Mazovia Mińsk Mazowiecki 0:2
(0:2)
Broń Radom Mińsk Mazowiecki  
Raport Gol 11'21' Kamil Czarnecki Widzów: 1100
Sędzia: Sebastian Załęski (Ostrołęka)
kartki:
Alan Grabek Żółta kartka
Mateusz Janusiewicz Żółta kartka
Łukasz Puciłowski Żółta kartka
Mikołaj Tokaj Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Dominik Leśniewski


27 czerwca 2018
17:00
Broń Radom 2:0
(1:0)
Mazovia Mińsk Mazowiecki Radom  
Kamil Czarnecki Gol 41' (k)
Wiktor Putin Gol 53'
Raport Widzów: 730
Sędzia: Tomasz Marciniak (Płock)
kartki:
Dawid Sala Żółta kartka
Adam Imiela Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Kacper Kozikowski
Żółta kartka Karol Noiszewski
Żółta kartka Łukasz Puciłowski
Żółta kartka Mateusz Janusiewicz


Awans do III ligi w sezonie 2018/2019 uzyskał Broń Radom.

Grupa X (mazowiecka północna)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 15 zespołów, które walczą o miejsce w barażach premiowane awansem do III ligi, grupa I. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[23].

Uczestnicy poprzedniej edycji
MMM Mazovia Mińsk Mazowiecki 2
BZU Bzura Chodaków 3
HWO Huragan Wołomin 4
MŁA Mławianka Mława 5
PRZ MKS Przasnysz 6
ŁOM KS Łomianki 7
WPŁ Wisła II Płock 8
BUG Bug Wyszków 9
GĄB Błękitni Gąbin 10
OOM Ostrovia Ostrów Mazowiecka 12
NAR Narew Ostrołęka 13
CIE MKS Ciechanów 14
SZY Korona Szydłowo 15
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa I
HWO Huragan Wołomin 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Ciechanów-Ostrołęka
KOS Korona Ostrołęka 1
grupa Płock
MGO Mazur Gostynin 1
grupa Warszawa I
DRU Drukarz Warszawa 1

Objaśnienia:

  1. Bzura Chodaków wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek[24].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Mazovia Mińsk Mazowiecki (M) 28 19 2 7 54 31 +23 59 Baraże o III ligę
2 Wisła II Płock 28 16 7 5 59 30 +29 55
3 Korona Ostrołęka 28 16 6 6 54 25 +29 54
4 Dolcan Ząbki 28 15 7 6 60 31 +29 52
5 Mławianka Mława 28 14 3 11 59 57 +2 45
6 Huragan Wołomin 28 11 11 6 43 36 +7 44
7 Drukarz Warszawa 28 12 6 10 55 48 +7 42
8 Pogoń II Siedlce 28 12 6 10 48 35 +13 42
9 MKS Przasnysz 24 11 7 6 48 39 +9 40
10 Ożarowianka Ożarów Mazowiecki 28 11 6 11 55 49 +6 39
11 KS Łomianki 28 11 3 14 51 46 +5 36
12 MKS Ciechanów (S) 28 9 7 12 39 47 −8 34 Spadek do klasy okręgowej
13 Mazur Gostynin (S) 28 5 6 17 22 62 −40 21
14 Bug Wyszków (S) 28 5 3 20 26 81 −55 18
15 Błękitni Raciąż (S) 28 1 4 23 9 65 −56 7 Spadek do klasy A

Źródło: PolskaPilka.net (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
Bzura Chodaków wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecze barażowe o miejsce w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa mazowiecka południe), a 1. zespołem IV ligi (grupa mazowiecka północ). Mecze odbyły się odpowiednio 23 i 27 czerwca 2018[25].


23 czerwca 2018
17:00
Mazovia Mińsk Mazowiecki 0:2
(0:2)
Broń Radom Mińsk Mazowiecki  
Raport Gol 11'21' Kamil Czarnecki Widzów: 1100
Sędzia: Sebastian Załęski (Ostrołęka)
kartki:
Alan Grabek Żółta kartka
Mateusz Janusiewicz Żółta kartka
Łukasz Puciłowski Żółta kartka
Mikołaj Tokaj Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Dominik Leśniewski


27 czerwca 2018
17:00
Broń Radom 2:0
(1:0)
Mazovia Mińsk Mazowiecki Radom  
Kamil Czarnecki Gol 41' (k)
Wiktor Putin Gol 53'
Raport Widzów: 730
Sędzia: Tomasz Marciniak (Płock)
kartki:
Dawid Sala Żółta kartka
Adam Imiela Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Kacper Kozikowski
Żółta kartka Karol Noiszewski
Żółta kartka Łukasz Puciłowski
Żółta kartka Mateusz Janusiewicz


Awans do III ligi w sezonie 2018/2019 uzyskał Broń Radom.

Grupa XI (opolska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występowało 18 zespołów, które walczyły o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa III. Ostatnie zespoły spadły do klasy okręgowej[26][27].

Uczestnicy poprzedniej edycji
SWO Swornica Czarnowąsy 2
PWI Porawie Większyce 3
MAŁ Małapanew Ozimek 4
GŁU Agroplon Głuszyna 5
STA LZS Starowice 6
GOG MKS Gogolin 7
OLE OKS Olesno 8
KRA KS Krapkowice 9
KUP LZS Kup 10
PNY Polonia Nysa 11
SKG Skalnik Gracze 12
KRA KS Krasiejów 13
KĘD Chemik Kędzierzyn-Koźle 14
NAM Start Namysłów 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa opolska I
KOW Unia Kolonowskie 1
GON LZS Gronowice 2
grupa opolska II
POP Piast Strzelce Opolskie 1
PAC Sparta Paczków 2

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Agroplon Głuszyna (M) (A) 34 26 4 4 93 23 +70 82 Awans do III ligi
2 LZS Starowice 34 23 3 8 86 30 +56 72
3 Małapanew Ozimek 34 21 7 6 74 44 +30 70
4 Polonia Nysa 34 21 6 7 69 33 +36 69
5 KS Krapkowice 34 22 3 9 81 50 +31 69
6 Swornica Czarnowąsy 34 18 3 13 71 59 +12 57
7 Chemik Kędzierzyn-Koźle1 34 17 6 11 67 47 +20 57
8 Piast Strzelce Opolskie 34 15 10 9 62 48 +14 55
9 Porawie Większyce 34 16 5 13 68 62 +6 53
10 Start Namysłów 34 12 9 13 44 46 −2 45
11 Skalnik Gracze 34 10 8 16 44 58 −14 38
12 MKS Gogolin 34 9 8 17 47 61 −14 35
13 OKS Olesno 34 9 6 19 43 62 −19 33
14 Unia Kolonowskie (S) 34 9 4 21 37 77 −40 31 Spadek do klasy okręgowej
15 Sparta Paczków (S) 34 8 5 21 38 75 −37 29
16 LZS Gronowice (S) 34 7 7 20 44 69 −25 28
17 KS Krasiejów (S) 34 8 4 22 43 97 −54 28
18 LZS Kup2 (S) 34 6 0 28 25 95 −70 18

Źródło: PolskaPilka.net
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Chemik Kędzierzyn-Koźle został ukarany odjęciem jednego punktu za nieprawidłowości licencyjne[28]
2LZS Kup wycofał się z rozgrywek po 18. kolejce[29]

Grupa XII (podkarpacka)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występowało 18 zespołów, które walczyły o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa IV. Ostatnie zespoły spadły do klasy okręgowej[30].

Uczestnicy poprzedniej edycji
IZO Izolator Boguchwała 2
SSI Sokół Sieniawa 3
PTU Piast Tuczempy 4
NIS Sokół Nisko 5
POP Polonia Przemyśl 6
WIA KS Wiązownica 7
PIS LKS Pisarowce 8
PIL Rzemieślnik Pilzno 9
IGL Igloopol Dębica 10
GLM Głogovia Głogów Małopolski 11
WWI Wisłok Wiśniowa 12
ROP Błękitni Ropczyce 13
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa IV
NOW Cosmos Nowotaniec 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
Dębica
DĘB Wisłoka Dębica 1
grupa Krosno
ESA Ekoball Sanok 1
grupa Rzeszów
STR Wisłok Strzyżów 1
grupa Stalowa Wola
UNS Unia Nowa Sarzyna 1
grupa Jarosław
STU Granica Stubno 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
1 Sokół Sieniawa (M) (A) 32 22 8 2 72 24 +48 74 Awans do III ligi
2 Izolator Boguchwała 32 19 4 9 83 40 +43 61
3 Wisłoka Dębica 32 15 11 6 51 21 +30 56
4 Polonia Przemyśl 32 17 5 10 65 43 +22 56
5 Rzemieślnik Pilzno 32 14 11 7 66 49 +17 53
6 KS Wiązownica 32 14 9 9 61 40 +21 51
7 Wisłok Wiśniowa 32 13 9 10 46 42 +4 48
8 Igloopol Dębica 32 11 14 7 46 46 0 47
9 LKS Pisarowce2 (S) 32 13 8 11 48 43 +5 47 Spadek do klasy A
10 Ekoball Sanok 32 12 10 10 39 33 +6 46
11 Sokół Nisko 32 11 4 17 42 51 −9 37
12 Błękitni Ropczyce 32 10 7 15 35 55 −20 37
13 Piast Tuczempy 32 8 11 13 38 45 −7 35
14 Unia Nowa Sarzyna (S) 32 7 9 16 34 60 −26 30 Spadek do klasy okręgowej
15 Głogovia Głogów Małopolski (S) 32 6 6 20 28 83 −55 24
16 Granica Stubno (S) 32 6 5 21 25 62 −37 23
17 Wisłok Strzyżów (S) 32 5 7 20 39 81 −42 22
18 Cosmos Nowotaniec1 (S) 0 0 0 0 0 0 0 0 Spadek do klasy A

Źródło: PolskaPilka.net (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Cosmos Nowotaniec wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej. Jego wyniki zostały anulowane.

2LKS Pisarowce wycofał się po zakończeniu rozgrywek, w związku z czym dodatkowo utrzymał się Piast Tuczempy.

Grupa XIII (podlaska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 16 zespołów, które walczą o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa I. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[31].

Uczestnicy poprzedniej edycji
WIS Wissa Szczuczyn 2
WAR Warmia Grajewo 3
WAS KS Wasilków 4
DĄB Dąb Dąbrowa Białostocka 5
MIC KS Michałowo 6
AUG Sparta Augustów 7
SZE Sparta 1951 Szepietowo 8
GON Biebrza Goniądz 9
ŁAP Pogoń Łapy 10
MOŃ Promień Mońki 11
CRS Cresovia Siemiatycze 12
KOL Orzeł Kolno 13
JUC Magnat Juchnowiec Kościelny 14
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa I
RWM Ruch Wysokie Mazowieckie 17
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa podlaska I
MIE MKS Mielnik 1
grupa podlaska II
WSU Wigry II Suwałki 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Ruch Wysokie Mazowieckie (M) (A) 30 25 2 3 98 22 +76 77 Awans do III ligi
2 Warmia Grajewo 30 22 3 5 73 27 +46 69
3 KS Wasilków 30 21 3 6 65 22 +43 66
4 Wissa Szczuczyn 30 19 7 4 73 28 +45 64
5 Dąb Dąbrowa Białostocka 30 17 3 10 48 38 +10 54
6 KS Michałowo 30 15 5 10 57 49 +8 50
7 Sparta 1951 Szepietowo 30 14 6 10 51 46 +5 48
8 Wigry II Suwałki 30 14 5 11 55 40 +15 47
9 Sparta Augustów 30 9 7 14 47 67 −20 34
10 Biebrza Goniądz 30 8 6 16 48 74 −26 30
11 MKS Mielnik 30 8 5 17 38 52 −14 29
12 Magnat Juchnowiec Kościelny 30 7 7 16 44 72 −28 28
13 Cresovia Siemiatycze 30 8 4 18 33 54 −21 28
14 Promień Mońki 30 7 5 18 36 63 −27 26
15 Orzeł Kolno 30 6 6 18 36 74 −38 24
16 Pogoń Łapy1 (S) 30 2 2 26 17 91 −74 8 Spadek do klasy A

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Pogoń Łapy wycofała się z rozgrywek po 16 kolejce[32]

Grupa XIV (pomorska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 18 zespołów, które walczą o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa II. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[33][34].

Uczestnicy poprzedniej edycji
DZI Powiśle Dzierzgoń 4
NOS Grom Nowy Staw 5
ARK Arka II Gdynia 6
KAS Kaszubia Kościerzyna 7
GRS Gryf Słupsk 8
BKO Jaguar Kokoszki 9
GNI Stolem Gniewino 10
GKO GTS Kolbudy 11
MIA Start Miastko 12
GGD Gedania Gdańsk 13
CAR Cartusia Kartuzy 14
AGA Anioły Garczegorze 15
BBY Bytovia II Bytów 16
WYC Sokół Wyczechy 17
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa II
LĘB Pogoń Lębork 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej 2016/2017
grupa Gdańsk I
CPR GOSRiT Luzino 1
grupa Gdańsk II
RST Radunia Stężyca 1
grupa Słupsk
MIA Start Miastko 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Stolem Gniewino 0 0 0 0 0 0 0 0 Awans do III ligi
2 Gedania Gdańsk 0 0 0 0 0 0 0 0
3 KP Starogard Gdański 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Anioły Garczegorze 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Jaguar Kokoszki 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Jantar Ustka 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Pogoń Lębork 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Centrum Pelplin 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Powiśle Dzierzgoń 0 0 0 0 0 0 0 0
10 Bytovia II Bytów 0 0 0 0 0 0 0 0
11 GTS Kolbudy 0 0 0 0 0 0 0 0
12 MKS Władysławowo 0 0 0 0 0 0 0 0
13 GOSRiT Luzino 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Start Miastko 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Rodło Kwidzyn 0 0 0 0 0 0 0 0 Spadek do klasy okręgowej
16 Brda Przechlewo 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Gryf 2009 Tczew 0 0 0 0 0 0 0 0
18 Zawisza Borzytuchom 0 0 0 0 0 0 0 0

Aktualne na 29 lipca 2015. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XV (śląska I)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 16 zespołów, które walczą o miejsce w barażach premiowane awansem do III ligi, grupa III. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[35][36].

Uczestnicy poprzedniej edycji
IV liga 2016/2017, grupa śląska I
RRA Ruch Radzionków 2
SZO Szombierki Bytom 3
SRM Sarmacja Będzin 4
RGR RKS Grodziec 5
ZAW Warta Zawiercie 6
SIE Przemsza Siewierz 7
GPI Górnik Piaski 9
POR Polonia Poraj 10
CZĘ Raków II Częstochowa 11
PIA Piast II Gliwice 12
MYS MKS Myszków 13
Uczestnicy poprzedniej edycji
IV liga 2016/2017, grupa śląska II
PŁG Polonia Łaziska Górne 8
ORN Gwarek Ornontowice 9
SZJ Szczakowianka Jaworzno 12
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Katowice IV
ŚCE Śląsk Świętochłowice 1
grupa Częstochowa II
SPL Sparta Lubliniec 1

Objaśnienia:

Concordia Knurów wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek[37].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Ruch Radzionków 30 19 7 4 61 30 +31 64 Baraże o III ligę
2 Szombierki Bytom 30 17 9 4 56 22 +34 60
3 Przemsza Siewierz 30 19 3 8 57 31 +26 60
4 Śląsk Świętochłowice 30 16 7 7 70 40 +30 55
5 Polonia Łaziska Górne 30 15 6 9 66 45 +21 51
6 RKS Grodziec 30 15 5 10 67 45 +22 50
7 MKS Myszków 30 15 3 12 56 42 +14 48
8 Sarmacja Będzin 30 14 6 10 61 38 +23 48
9 Gwarek Ornontowice 30 12 7 11 48 49 −1 43
10 Warta Zawiercie 30 11 5 14 48 45 +3 38
11 Polonia Poraj 30 9 9 12 38 50 −12 36
12 Górnik Piaski 30 9 3 18 26 50 −24 30
13 Raków II Częstochowa 30 9 2 19 47 89 −42 29 Baraże o IV ligę
14 Szczakowianka Jaworzno 30 5 8 17 35 64 −29 23 Spadek do klasy okręgowej
15 Piast II Gliwice 30 6 3 21 50 94 −44 21
16 Sparta Lubliniec 30 5 5 20 35 87 −52 20

Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o prawo gry w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 11. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecze odbyły się 16 i 20 czerwca 2017[38].


16 czerwca 2017
17:00
Polonia Bytom 1:1
(1:0)
Ruch Radzionków Stadion Polonii (Bytom)  
Hubert Tylec Gol 37' Raport Gol 77' Andrzej Piecuch Widzów: 1850
Sędzia: Rafał Rokosz (Katowice)
kartki:
Żółta kartka Kamnil Banaś

20 czerwca 2017
18:00
Ruch Radzionków 2:1
(0:1)
Polonia Bytom Stadion Ruchu (Radzionków)  
Andrzej Piecuch Gol 70'
Robert Wojsyk Gol 80' (k)
Raport Gol 21' Marcin Lachowski Widzów: 800
Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec)
kartki:
Michał Staszowski Żółta kartka
Robert Wojsyk Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Norbert Radkiewicz
Żółta kartka Michał Chrabąszcz
Żółta kartka Michał Szal

Wynik dwumeczu – 3:2 dla Ruchu Radzionków.

Awans na czwarty poziom rozgrywkowy wywalczył Ruch Radzionków.


Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecz o utrzymanie się w IV lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 13. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 13. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecz odbył się 23 czerwca 2018[39].


23 czerwca 2018
12:00
Raków II Częstochowa 0:0
(0:0)
Podbeskidzie II Bielsko-Biała Ruda Śląska  
Przemysław Mizgała Gol 35'
Piotr Kiński Gol 85'
Raport Gol 26'80' Peter Sládek
Gol 36' Szymon Królak
Widzów: 25

Na piątym poziomie ligowym utrzymało się Podbeskidzie II Bielsko-Biała.


Grupa XVI (śląska II)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 16 zespołów, które walczą o miejsce w barażach premiowane awansem do III ligi, grupa III. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[40].

Uczestnicy poprzedniej edycji
IV liga 2016/2017, grupa śląska II
LBE LKS Bełk 1
RAW GKS Radziechowy-Wieprz 2
CZN LKS Czaniec 3
POD Podbeskidzie II Bielsko-Biała 4
LĘD MKS Lędziny 5
DRZ Drzewiarz Jasienica 6
UNR Unia Racibórz 7
SKO Beskid 09 Skoczów 10
WIL Wilki Wilcza 11
SPL Spójnia Landek 14
Uczestnicy poprzedniej edycji
IV liga 2016/2017, grupa śląska I
TYC GKS II Tychy 8
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z II ligi 2016/2017
PBT Polonia Bytom 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Katowice I
GOZ LKS Goczałkowice Zdrój 1
grupa Katowice II
GAS Dąb Gaszowice 1
grupa Katowice III
COW Odra Centrum Wodzisław Śląski 1
grupa Bielsko-Biała
KUŹ Kuźnia Ustroń 1

Objaśnienia:

  • Concordia Knurów wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek[37].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Polonia Bytom 30 20 4 6 72 39 +33 64 Baraże o III ligę
2 LKS Bełk 30 16 8 6 67 44 +23 56
3 LKS Czaniec 30 13 12 5 43 28 +15 51
4 GKS Radziechowy-Wieprz 30 15 5 10 69 54 +15 50
5 Odra Centrum Wodzisław Śląski 30 12 12 6 46 29 +17 48
6 Wilki Wilcza 30 13 6 11 56 54 +2 45
7 GKS II Tychy 30 12 6 12 74 58 +16 42
8 LKS Goczałkowice Zdrój 30 10 11 9 46 53 −7 41
9 Dąb Gaszowice 30 10 8 12 54 58 −4 38
10 Drzewiarz Jasienica 30 11 5 14 45 60 −15 38
11 Unia Racibórz 30 9 7 14 53 60 −7 34
12 Spójnia Landek 30 9 7 14 43 52 −9 34
13 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 30 9 6 15 42 54 −12 33 Baraże o IV ligę
14 Kuźnia Ustroń 30 8 9 13 48 51 −3 33 Spadek do klasy okręgowej
15 Beskid 09 Skoczów 30 6 9 15 38 72 −34 27
16 MKS Lędziny 30 5 9 16 48 78 −30 24

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
Concordia Knurów wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek.[41]

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o prawo gry w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 11. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecze odbyły się 16 i 20 czerwca 2018[42].


16 czerwca 2017
17:00
Polonia Bytom 1:1
(1:0)
Ruch Radzionków Stadion Polonii (Bytom)  
Hubert Tylec Gol 37' Raport Gol 77' Andrzej Piecuch Widzów: 1850
Sędzia: Rafał Rokosz (Katowice)
kartki:
Żółta kartka Kamnil Banaś

20 czerwca 2017
18:00
Ruch Radzionków 2:1
(0:1)
Polonia Bytom Stadion Ruchu (Radzionków)  
Andrzej Piecuch Gol 70'
Robert Wojsyk Gol 80' (k)
Raport Gol 21' Marcin Lachowski Widzów: 800
Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec)
kartki:
Michał Staszowski Żółta kartka
Robert Wojsyk Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Norbert Radkiewicz
Żółta kartka Michał Chrabąszcz
Żółta kartka Michał Szal

Wynik dwumeczu – 3:2 dla Ruchu Radzionków.

Awans na czwarty poziom rozgrywkowy wywalczył Ruch Radzionków.


Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecz o utrzymanie się w IV lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 13. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 13. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecz odbył się 23 czerwca 2018[43].


23 czerwca 2018
12:00
Raków II Częstochowa 2:3
(1:2)
Podbeskidzie II Bielsko-Biała Ruda Śląska  
Przemysław Mizgała Gol 35'
Piotr Kiński Gol 85'
Raport Gol 26'80' Peter Sládek
Gol 36' Szymon Królak
Widzów: 25

Na piątym poziomie ligowym utrzymało się Podbeskidzie II Bielsko-Biała.


Grupa XVII (świętokrzyska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 18 zespołów, które walczą o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa IV. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[44][45].

Uczestnicy poprzedniej edycji
BUZ Zdrój Busko-Zdrój 2
ŁAG ŁKS Łagów 4
CPŁ Czarni Połaniec 5
NKO Neptun Końskie 6
ŁYS Łysica Bodzentyn 7
WŁO Hetman Włoszczowa 8
RAS Partyzant Radoszyce 9
JĘD Naprzód Jędrzejów 10
KAJ Lubrzanka Kajetanów 11
ALO Alit Ożarów 12
PST Pogoń 1945 Staszów 13
MOR Moravia Morawica 14
BIE Nidzianka Bieliny 15
NID Nida Pińczów 16
SĘD Unia Sędziszów 17
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa IV
WMA Wierna Małogoszcz 17
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa świętokrzyska
BRO Kamienna Brody 1
NOW GKS Nowiny 2

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Czarni Połaniec (M) (A) 34 25 6 3 81 26 +55 81 Awans do III ligi
2 Neptun Końskie 34 24 5 5 74 31 +43 77 NKO – BUZ 1:2
BUZ – NKO 1:3
3 Zdrój Busko-Zdrój 34 24 5 5 76 28 +48 77
4 Alit Ożarów 34 17 7 10 72 49 +23 58
5 Naprzód Jędrzejów 34 16 8 10 52 41 +11 56
6 Partyzant Radoszyce 34 16 5 13 64 49 +15 53
7 Łysica Bodzentyn 34 14 8 12 72 67 +5 50
8 ŁKS Łagów 34 12 11 11 47 42 +5 47
9 GKS Nowiny 34 13 6 15 44 56 −12 45
10 Pogoń 1945 Staszów 34 12 6 16 41 58 −17 42
11 Wierna Małogoszcz 34 11 7 16 40 56 −16 40
12 Kamienna Brody 34 10 9 15 34 39 −5 39
13 Lubrzanka Kajetanów 34 10 8 16 41 59 −18 38
14 Hetman Włoszczowa 34 8 11 15 31 52 −21 35
15 Unia Sędziszów 34 9 7 18 44 61 −17 34
16 Nida Pińczów 34 9 6 19 31 45 −14 33 NID – MOR 1:0
MOR – NID 1:1
17 Moravia Morawica (S) 34 9 6 19 39 61 −22 33 Spadek do klasy okręgowej
18 Nidzianka Bieliny (S) 34 4 5 25 33 96 −63 17

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XVIII (warmińsko-mazurska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 16 zespołów, które walczą o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa I. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[46][47].

Uczestnicy poprzedniej edycji
ZBP Znicz Biała Piska 2
SUS Unia Susz 3
ROM Rominta Gołdap 4
ZAT Zatoka Braniewo 5
BIS Tęcza Biskupiec 6
KĘT Granica Kętrzyn 7
MRĄ Mrągowia Mrągowo 8
MAM Mamry Giżycko 9
KOR MKS Korsze 10
RES Orlęta Reszel 11
ORN Błękitni Orneta 12
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa I
CON Concordia Elbląg 15
MOL Motor Lubawa 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej 2016/2017
grupa warmińsko-mazurska I
BPS Błękitni Pasym 1
PIS Pisa Barczewo 2
grupa warmińsko-mazurska II
MIM Tęcza Miłomłyn 2

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Znicz Biała Piska (M) (A) 30 26 3 1 95 16 +79 81 Awans do III ligi
2 Unia Susz 30 15 7 8 68 38 +30 52
3 Concordia Elbląg 30 14 9 7 52 37 +15 51
4 Mamry Giżycko 30 14 8 8 59 39 +20 50
5 Tęcza Biskupiec 30 13 7 10 60 44 +16 46
6 Rominta Gołdap 30 13 6 11 49 55 −6 45
7 Mrągowia Mrągowo 30 11 11 8 46 35 +11 44
8 Tęcza Miłomłyn 30 12 5 13 38 49 −11 41
9 Motor Lubawa 30 11 8 11 45 36 +9 41
10 Granica Kętrzyn 30 12 4 14 49 58 −9 40
11 Zatoka Braniewo 30 11 7 12 49 59 −10 40
12 MKS Korsze 30 12 2 16 58 65 −7 38
13 Błękitni Pasym (S) 30 10 5 15 55 72 −17 35 Spadek do klasy okręgowej
14 Pisa Barczewo (S) 30 8 5 17 35 64 −29 29
15 Orlęta Reszel (S) 30 7 5 18 30 63 −33 26
16 Błękitni Orneta (S) 30 4 2 24 26 84 −58 14

Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupa XIX (wielkopolska południowa)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występowało 16 zespołów, które walczyły o miejsce w barażach premiowane awansem do III ligi, grupa II. Ostatnie zespoły spadły do klasy okręgowej[48][49].

Uczestnicy poprzedniej edycji
KOŚ Obra Kościan 2
OST Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski 3
WRZ Victoria Września 4
NSK Pogoń Nowe Skalmierzyce 5
VOS Victoria Ostrzeszów 6
PLE Polonia 1912 Leszno 7
KOŹ Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski 8
RAW Rawia Rawicz 9
SŁU SKP Słupca 10
KEP Polonia Kępno 11
GOS Kania Gostyń 12
RAC PKS Racot 13
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Kalisz
GOŁ LKS Gołuchów 1
ODO Odolanovia Odolanów 2
grupa Leszno
PIA Korona Piaski 1
grupa Konin
TTU Tur 1921 Turek 1

Objaśnienia:

  1. Wicher Dobra wycofał się przed rozpoczęciem rozgrywek[50]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Victoria Września (M) 30 23 4 3 75 24 +51 73 Baraże o III ligę
2 Polonia Kępno 30 20 2 8 67 29 +38 62
3 Obra Kościan 30 17 8 5 51 24 +27 59
4 Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski 30 17 7 6 73 36 +37 58
5 LKS Gołuchów 30 17 3 10 64 39 +25 54
6 Pogoń Nowe Skalmierzyce 30 15 6 9 44 28 +16 51
7 Polonia 1912 Leszno 30 15 6 9 49 38 +11 51
8 Tur 1921 Turek (S) 30 11 10 9 42 36 +6 43 Spadek do klasy okręgowej
9 Victoria Ostrzeszów (S) 30 12 6 12 59 53 +6 42
10 SKP Słupca (S) 30 12 4 14 30 44 −14 40
11 Rawia Rawicz (S) 30 7 10 13 28 46 −18 31
12 Odolanovia Odolanów (S) 30 8 6 16 35 54 −19 30
13 Kania Gostyń (S) 30 6 6 18 28 60 −32 24
14 Korona Piaski (S) 30 4 9 17 31 77 −46 21
15 Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski (S) 30 3 9 18 30 68 −38 18
16 PKS Racot (S) 30 2 6 22 24 74 −50 12

Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

  • Wicher Dobra wycofał się z rozgrywek. Jego miejsce zajęła Odolanovia Odolanów[51].

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o miejsce w III lidze, grupa II w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa wielkopolska południowa), a 1. zespołem IV ligi (grupa wielkopolska północna). Mecze odbyły się 9 i 17 czerwca 2018[52].


9 czerwca 2018
16:00
Victoria Września 1:2
(1:0)
Mieszko Gniezno Stadion Victorii (Września)  
Maciej Matuszak Gol 25' Raport Gol 47' Michał Steinke
Gol 59' Dawid Radomski
Widzów: 1200
Sędzia: Piotr Idzik (Poznań)
kartki:
Hubert Oczkowski Żółta kartka
Bartosz Nowicki Żółta kartka
Maciej Matuszak Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Michał Steinke
Żółta kartka Dawid Radomski
Żółta kartka Damian Pawlak

17 czerwca 2018
17:00
Mieszko Gniezno 4:1
(1:1)
Victoria Września Stadion Miejski (Gniezno)  
Marcin Trojanowski Gol 7'
Damian Pawlak Gol 65'74'
Krzysztof Wolkiewicz Gol 83'
Raport Gol 2' Paweł Lisiecki Widzów: 3000
Sędzia: Maciej Pelka (Piła)
kartki:
Miłosz Brylewski Żółta kartka
Dawid Radomski Żółta kartka
Gracjan Goździk Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Paweł Lisiecki
Żółta kartka Jacek Kopaniarz
Żółta kartka w 83. minucieDruga żółta kartkaCzerwona kartka w 83. minucie 83' Maciej Matuszak

Grupa XX (wielkopolska północna)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występowało 16 zespołów, które walczyły o miejsce w barażach premiowane awansem do III ligi, grupa II. Ostatnie zespoły spadły do klasy okręgowej.

Uczestnicy poprzedniej edycji
LTR Lubuszanin Trzcianka 1
MIĘ Warta Międzychód 2
UNS Unia Swarzędz 3
NLB Nielba Wągrowiec 4
SZY Iskra Szydłowo 5
TPO Tarnovia Tarnowo Podgórne 6
GRP Grom Plewiska 7
SPO Sparta Oborniki 8
KOR Kotwica Kórnik 9
WYS GLKS Wysoka 10
DOP GKS Dopiewo 11
ŁOB Pogoń Łobżenica 12
HPO Huragan Pobiedziska 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Piła (południe)
WSK Wełna Skoki 1
grupa Poznań (zachód)
OPN Orły Pniewy 1
grupa Poznań (wschód)
MGN Mieszko Gniezno 1

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Mieszko Gniezno (M) (A) 30 28 2 0 114 25 +89 86 Baraże o III ligę
2 Warta Międzychód 30 21 3 6 83 42 +41 66
3 Lubuszanin Trzcianka 30 18 2 10 88 49 +39 56
4 Kotwica Kórnik 30 17 5 8 55 41 +14 56
5 Unia Swarzędz 30 17 5 8 68 36 +32 56
6 Tarnovia Tarnowo Podgórne 30 17 3 10 66 46 +20 54
7 Nielba Wągrowiec 30 15 5 10 51 48 +3 50
8 Grom Plewiska (S) 30 12 7 11 50 50 0 43 Spadek do klasy okręgowej
9 Iskra Szydłowo (S) 30 11 8 11 59 64 −5 41
10 Sparta Oborniki (S) 30 11 5 14 50 60 −10 38
11 Wełna Skoki (S) 30 9 3 18 49 74 −25 30
12 GKS Dopiewo (S) 30 6 9 15 44 63 −19 27
13 Huragan Pobiedziska (S) 30 7 4 19 31 64 −33 25
14 Pogoń Łobżenica (S) 30 6 5 19 34 83 −49 23
15 GLKS Wysoka (S) 30 4 8 18 33 65 −32 20
16 Orły Pniewy1 (S) 30 3 2 25 17 82 −65 11

Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Orły Pniewy wycofały się z rozgrywek po 20. kolejce[53]

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o miejsce w III lidze, grupa II w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi (grupa wielkopolska południowa), a 1. zespołem IV ligi (grupa wielkopolska północna). Mecze odbyły się 9 i 17 czerwca 2018[54].


9 czerwca 2018
16:00
Victoria Września 1:2
(1:0)
Mieszko Gniezno Stadion Victorii (Września)  
Maciej Matuszak Gol 25' Raport Gol 47' Michał Steinke
Gol 59' Dawid Radomski
Widzów: 1200
Sędzia: Piotr Idzik (Poznań)
kartki:
Hubert Oczkowski Żółta kartka
Bartosz Nowicki Żółta kartka
Maciej Matuszak Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Michał Steinke
Żółta kartka Dawid Radomski
Żółta kartka Damian Pawlak

17 czerwca 2018
17:00
Mieszko Gniezno 4:1
(1:1)
Victoria Września Stadion Miejski (Gniezno)  
Marcin Trojanowski Gol 7'
Damian Pawlak Gol 65'74'
Krzysztof Wolkiewicz Gol 83'
Raport Gol 2' Paweł Lisiecki Widzów: 3000
Sędzia: Maciej Pelka (Piła)
kartki:
Miłosz Brylewski Żółta kartka
Dawid Radomski Żółta kartka
Gracjan Goździk Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Paweł Lisiecki
Żółta kartka Jacek Kopaniarz
Żółta kartka w 83. minucieDruga żółta kartkaCzerwona kartka w 83. minucie 83' Maciej Matuszak

Grupa XXI (zachodniopomorska)[edytuj | edytuj kod]

W grupie występuje 18 zespołów, które walczą o miejsce premiowane awansem do III ligi, grupa II. Ostatnie zespoły spadają do klasy okręgowej[55][56].

Uczestnicy poprzedniej edycji
BAK Bałtyk Koszalin 2
JZA Jeziorak Załom 3
HSZ Hutnik Szczecin 4
SZC MKP Szczecinek 5
DYG Rasel Dygowo 6
STA Kluczevia Stargard 7
POL Gryf Polanów 8
GOL Ina Goleniów 9
WEG Sparta Węgorzyno 10
GOS Olimp Gościno 11
GRY Gryf Kamień Pomorski 12
OMY Osadnik Myślibórz 14
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2016/2017
grupa II
WOL Vineta Wolin 17
LEM Leśnik Manowo 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z ligi okręgowej
grupa Koszalin
KAR Sokół Karlino 1
BIA Iskra Białogard 2
grupa Szczecin
MOR Morzycko Moryń 1
REG Rega Trzebiatów 2

Objaśnienia:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Bałtyk Koszalin (M) (A) 34 28 4 2 106 21 +85 88 Awans do III ligi
2 Morzycko Moryń 34 18 7 9 66 41 +25 61
3 Vineta Wolin 34 16 9 9 63 33 +30 57
4 MKP Szczecinek 34 17 5 12 61 44 +17 56
5 Ina Goleniów 34 14 10 10 49 40 +9 52
6 Rega Trzebiatów 34 15 7 12 74 68 +6 52
7 Kluczevia Stargard 34 14 10 10 56 49 +7 52
8 Sokół Karlino 34 14 10 10 51 55 −4 52
9 Gryf Kamień Pomorski 34 15 6 13 67 57 +10 51
10 Gryf Polanów 34 13 8 13 39 47 −8 47
11 Leśnik Manowo 34 12 10 12 48 56 −8 46
12 Rasel Dygowo 34 13 4 17 52 47 +5 43
13 Hutnik Szczecin 34 12 4 18 51 86 −35 40
14 Olimp Gościno 34 10 9 15 49 46 +3 39
15 Sparta Węgorzyno 34 11 4 19 58 88 −30 37
16 Jeziorak Załom (S) 34 11 3 20 46 72 −26 36 Spadek do klasy okręgowej
17 Iskra Białogard (S) 34 8 6 20 32 67 −35 30
18 Osadnik Myślibórz (S) 34 5 4 25 35 86 −51 19

Źródło: 90minut (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 28 listopada 2017].
  2. Regulamin rozgrywek DZPN na sezon 2015/2016. [dostęp 28 listopada 2017].
  3. Baraże o udział w III lidze, grupa III. [dostęp 25 czerwca 2018].
  4. Walkower. Aspis Jędrzychowice zrezygnowało a organizacji meczu. [dostęp 10 grudnia 2014].
  5. Baraże o udział w III lidze, grupa III. [dostęp 25 czerwca 2018].
  6. Walkower. Aspis Jędrzychowice zrezygnowało a organizacji meczu. [dostęp 10 grudnia 2014].
  7. Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 29 listopada 2017].
  8. Regulamin rozgrywek IV ligi K-PZPN na sezon 2017/2018. [dostęp 29 listopada 2017].
  9. Lubelski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 1 grudnia 2017].
  10. Regulamin rozgrywek LZPN na sezon 2017/2018. [dostęp 1 grudnia 2017].
  11. Lubuski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 1 grudnia 2017].
  12. Regulamin Lubuskiego Związku Piłki Nożnej. [dostęp 1 grudnia 2017].
  13. Łódzki Związek Piłki Nożnej. [dostęp 1 grudnia 2017].
  14. Regulaminy Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. [dostęp 1 grudnia 2017].
  15. Małopolski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 2 grudnia 2017].
  16. Baraże o udział w III lidze, grupa IV. [dostęp 27 czerwca 2018].
  17. Regulamin rozgrywek piłkarskich Małopolskiego ZPN. [dostęp 2 grudnia 2017].
  18. Michałowianka Michałowice rezygnuje w gry w IV lidze, grupie małopolskiej zachodniej. [dostęp 27 czerwca 2018].
  19. Baraże o udział w III lidze, grupa IV. [dostęp 27 czerwca 2018].
  20. Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. [dostęp 2 grudnia 2017].
  21. Regulamin Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. [dostęp 2 grudnia 2017].
  22. Baraże o udział w III lidze, grupa I. [dostęp 27 czerwca 2018].
  23. Regulamin rozgrywek piłkarskich Mazowieckiego ZPN. [dostęp 2 grudnia 2017].
  24. Bzura Chodaków wycofała się z rozgrywek. [dostęp 2 grudnia 2017].
  25. Baraże o udział w III lidze, grupa I. [dostęp 27 czerwca 2018].
  26. Opolski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 3 grudnia 2017].
  27. Regulamin rozgrywek piłkarskich Opolskiego ZPN. [dostęp 3 grudnia 2017].
  28. Chemik Kędzierzyn-Koźle ukarany odjęciem punktu za nieprawidłowości licencyjne. [dostęp 3 grudnia 2017].
  29. LZS Kup wycofał się z rozgrywek po 18 kolejce. [dostęp 14 lipca 2018].
  30. Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. [dostęp 3 grudnia 2017].
  31. Podlaski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 3 grudnia 2017].
  32. Pogoń Łapy wycofała się z rozgrywek po 16 kolejce. [dostęp 26 czerwca 2018].
  33. Pomorski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 3 grudnia 2017].
  34. Regulamin rozgrywek Pomorskiego ZPN na sezon 2015/2016. [dostęp 3 grudnia 2017].
  35. Śląski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 4 grudnia 2017].
  36. Regulamin rozgrywek Śląskiego ZPN. [dostęp 4 grudnia 2017].
  37. a b Concordia Knurów wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek. [dostęp 4 grudnia 2017].
  38. Baraże o udział w III lidze, grupa: III. [dostęp 30 czerwca 2018].
  39. Baraże o utrzymanie w IV lidze, grupa: śląska. [dostęp 30 czerwca 2018].
  40. Regulamin rozgrywek Śląskiego ZPN. [dostęp 4 grudnia 2017].
  41. Concordia Knurów wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek. [dostęp 4 grudnia 2017].
  42. Baraże o udział w III lidze, grupa: III. [dostęp 30 czerwca 2018].
  43. Baraże o utrzymanie w IV lidze, grupa: śląska. [dostęp 30 czerwca 2018].
  44. Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 6 grudnia 2017].
  45. Regulamin rozgrywek Świętokrzyskiego ZPN. [dostęp 6 grudnia 2017].
  46. Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 6 grudnia 2017].
  47. Regulamin rozgrywek Warmińsko-Mazurskiego ZPN. [dostęp 6 grudnia 2017].
  48. Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 7 grudnia 2017].
  49. Regulamin Wielkopolskiego ZPN. [dostęp 7 grudnia 2017].
  50. Wicher Dobra wycofała się z gry w IV lidze. [dostęp 7 grudnia 2017].
  51. Wicher Dobra wycofał się przed rozpoczęciem rozgrywek
  52. Baraże o udział w III lidze, grupa II. [dostęp 2 lipca 2018].
  53. Orły Pniewy zostały wycofane z rozgrywek po 20. kolejce za trzykrotne nieprzystąpienie do zawodów. [dostęp 2 lipca 2018].
  54. Baraże o udział w III lidze, grupa II. [dostęp 2 lipca 2018].
  55. Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej. [dostęp 8 grudnia 2017].
  56. Regulamin rozgrywek Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. [dostęp 8 gtudnia 2017].