Portal:Lotnictwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Nauki ścisłe i przyrodniczeGeografiaNauki społeczne i humanistyczneSpołeczeństwoKulturaHistoriaReligiaSportTechnikaPolska

Portal Lotnictwo

Airplane clipart.svg
Niniejsza strona jest to WikiPortal dla wszystkich Wikipedystów zainteresowanych lotnictwem.

Ma on za zadanie ułatwić autorom i czytelnikom dostęp do najciekawszych i najważniejszych artykułów z dziedziny lotnictwa.

Jest ściśle powiązany z wikiprojektami Airplane silhouette 45degree angle.svg Lotnictwo oraz Airport symbol.svg Linie lotnicze.

Życzymy miłej lektury.

Wszelkie sprawy dotyczące działalności tego portalu omawiane są na stronie dyskusji wikiprojektu lotnictwo.
Jeżeli chcesz edytować treści zamieszczone na portalu przejdź tutaj.

Aktualności: Polska

9 listopada 2011
Mija pięć lat od wdrożenia do eksploatacji w Siłach Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej samolotów General Dynamics F-16 Fighting Falcon.
27 października 2011
Przetarg na samoloty LIFT (Lead-In Fighter Trainer) dla sił powietrznych został unieważniony. Według Ministerstwa Obrony Narodowej w tym momencie lotnictwo nie potrzebuje samolotu szkolno-bojowego a jedynie maszyny typowo szkolnej.
21 października 2011
Instytut Lotnictwa w Warszawie zorganizował "Noc w Instytucie Lotnictwa". W godzinach od 17 do 23 można było zobaczyć między innymi pierwszy wyprodukowany w polsce śmigłowiec S-70i Black Hawk, samolot EM-11 Orka jak również zwiedzić pomieszczenia instytutu. Szczegóły na stronie http://www.ilot.edu.pl/noc/.
12 - 16 październia 2011
Na podwarszawskim lotnisku Babice odbyły się I Rajdowe Mistrzostwa Polski XXI Ogólnopolskie Warszawskie Zawody Samolotowe.
7 października 2011
Zmarł Wacław Wieczorek, wielokrotny mistrz świata i Europy w lataniu precyzyjnym i rajdowym, trzykrotny mistrz Polski.

Aktualności: Świat

3 października 2011
W tym dniu, amerykański jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji Lockheed F-35 Lightning II po raz pierwszy pionowo wylądował na pokładzie okrętu desantowego USS Wasp (LHD-1).
30 września 2011
Władze meksykańskiego stanu Jalisco odebrały pochodzący z zakładów PZL Mielec śmigłowiec S-70i Black Hawk. Maszyna przeznaczona będzie do wspierania stanowych służb porządkowych w sytuacjach kryzysowych i w walce z przemytnikami narkotyków. Śmigłowiec przybył do Meksyku na pokładzie transportowego Ił-76.
16 - 21 sierpnia 2011
W tych dniach odbył się dziesiąty, międzynarodowy salon lotniczo-kosmonautyczny MAKS (Международный авиационно-космический салон).

Dobry artykuł


Atlantic airways bae146 oy-rcw arp.jpg

Katastrofa lotu Atlantic Airways 670katastrofa lotnicza, która wydarzyła się 10 października 2006 o godzinie 7:33 czasu środkowoeuropejskiego. Zginęły w niej cztery osoby, w tym jeden członek załogi i troje pasażerów. Dwanaście osób zostało rannych. Była to pierwsza katastrofa, jakiej uległ samolot farerskich linii lotniczych Atlantic Airways.

Czy wiesz, że...

DarkStar Tier III.jpg
... w 1996 roku Kalifornia przeżyła inwazję UFO?
Shenyang J-5.jpg
... pierwszym seryjnie produkowanym chińskim samolotem myśliwskim był Shenyang J-5.
Convair-240-color.jpg
... pierwszym samolotem pasażerskim Polskich Linii Lotniczych LOT z ciśnieniową, hermetyzowaną kabiną był Convair CV-240.

Lotnictwo w Polsce


  • Instytucje
  • Instytucje badawcze
  • Uczelnie lotnicze

AON | PW | PWr | WAT | WSOSP | WSS

  • Przemysł lotniczy
  • Konstrukcje lotnicze
  • Porty lotnicze


Statki powietrzne

Boeing 787 first flight.jpg
Kolejny raz opóźnia się dostawa samolotów Boeing 787 dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Najbardziej prawdopodobnym terminem dostaw maszyn dla narodowego przewoźnika jest ostatni kwartał 2012 roku. Najbardziej pesymistyczne źródła mówią nawet o 2013 roku. Pierwotnym terminem dostaw Dreamlinerów był rok 2008. Tymczasem 25 września 2011 roku pierwszy seryjny Boeing 787 został przekazany pierwszemu użytkownikowi, japońskim liniom lotniczym All Nippon Airways. Maszyna ze znakami JA801A przybyła na lotnisko Haneda 28 września a 26 października wystartowała w swój pierwszy lot z pasażerami na pokładzie z Tokio do Hongkongu. Nowe samoloty mają obsługiwać połączenie pomiędzy japońską stolicą a Frankfurtem. Tymczasem chińskie linie lotnicze China Eastern Airlines poinformowały o anulowaniu całego zamówienia na Boeingi 787 na korzyść Boeingów 737.

Wojska lotnicze


Linie i porty lotnicze


  • Linie lotnicze
  • Porty lotnicze


Bombardier.svg
Kanadyjska wytwórnia lotnicza Bombardier Aerospace zapowiada małą rewolucję na rynku najmniejszych pasażerskich samolotów odrzutowych. Jej powodem ma być pojawienie się nowych maszyn wytwórni oznaczonych wstępnie jako Bombardier CSeries. Mają być to 110- i 130-miejscowe samoloty stanowiące konkurencję dla amerykańskich Boeingów 737 i europejskich Airbus A320. Pierwszy lot samolotu planowany jest w 2012 roku. Pierwszą linią lotniczą, która zamówiła produkt Bombardiera jest Lufthansa.

Kategorie

Inne portale tematyczne

Wikiportal
Czym są portale?


Lista portali | Wikiprojekty