Chomik europejski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Chomik europejski
Cricetus cricetus[1]
(Linnaeus, 1758)
Chomik europejski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Rodzina chomikowate
Podrodzina chomiki
Rodzaj Cricetus
Leske, 1779
Gatunek chomik europejski
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Chomik europejski (Cricetus cricetus) – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, największy gatunek chomika, jedyny przedstawiciel rodzaju Cricetus.

Występuje na terenie Europy i Azji[3][2], tylko w naturze, nie jest hodowany.

  • Długość ciała: 20–34 cm
  • Długość ogona: 3–4 cm
  • Masa ciała: 400–700 gramów

Chomik europejski ma torby policzkowe, krótkie kończyny, ubarwienie grzbietu brązowe, a brzucha czarne, koniec nosa i łapy białe, za uszami i po bokach żółte plamy. Żyje na polach uprawnych. Kopie głębokie nory, gdzie gromadzi zapasy. Jest aktywny w nocy. Żywi się głównie pokarmem roślinnym, ale korzysta także z pokarmu zwierzęcego.

Jest szkodnikiem upraw rolnych, lecz ze względu na rzadkie występowanie został wpisany w Polsce na listę gatunków prawnie chronionych. Niegdyś jego zasięg geograficzny obejmował całą środkową i południową Polskę, z wyjątkiem wyższych położeń górskich i zwartych kompleksów leśnych. Izolowana populacja, nawiązująca do wschodnioniemieckiej części zasięgu, znana była także z okolic Szczecina. Obecnie wycofał się z większości wysuniętych na północ stanowisk, a jego zasięg kurczy się nadal w szybkim tempie. W Polsce żyją przedstawiciele dwóch linii filogeograficznych (E1 i Pannonia); występują tylko na południowym wschodzie kraju[4]. Umieszczony na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce w kategorii DD (data deficient – nieokreślony stopień zagrożenia).

Rozmnażanie

Okres godowy chomika zaczyna się w kwietniu, a kończy w lipcu. Ciążą trwa około 20 dni. W jednym miocie jest od 4 do 8 młodych (rzadko do 12). Młode rodzą się nagie i ślepe. Przez pierwsze 18 dni życia ssą mleko matki. Po 4 tygodniach stają się samodzielne[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Cricetus cricetus w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. 2,0 2,1 Cricetus cricetus. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.)
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Cricetus cricetus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 14 listopada 2009]
  4. Agata Banaszek, Joanna Ziomek. The common hamster, Cricetus cricetus (L.) populations in the Lower San River Valley. „Zoologica Poloniae”. 56 (1-4), s. 49–58, 2011. doi:10.2478/v10049-011-0007-5 (ang.). 
  5. Helga Hofmann: SSAKI. Warszawa: Muza, 1998, s. 245, seria: Encyklopedia kieszonkowa.