John Fitzgerald (tenisista)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Fitzgerald
Państwo  Australia
Miejsce zamieszkania Melbourne
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1960
Cummins
Wzrost 183 cm
Masa ciała 77 kg
Gra praworęczna, jednoręczny backhand
Status profesjonalny 1980
Zakończenie kariery 1997
Trener Syd Ball
Gra pojedyncza
Wygrane turnieje 6
Najwyżej w rankingu 25 (11 lipca 1988)
Australian Open 4R (1983)
Roland Garros 2R (1983, 1986)
Wimbledon 4R (1981, 1986, 1989)
US Open 3R (1984)
Gra podwójna
Wygrane turnieje 30
Najwyżej w rankingu 1 (8 lipca 1991)
Australian Open W (1982)
Roland Garros W (1986, 1991)
Wimbledon W (1989, 1991)
US Open W (1984, 1991)
Odznaczenia
Członek Orderu Australii

John Basil Fitzgerald (ur. 28 grudnia 1960 w Cummins) – australijski tenisista, wielokrotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych w deblu i mikście, lider rankingu deblowego ATP, zdobywca Pucharu Davisa, olimpijczyk, komentator telewizyjny.

W 1993 roku, za zasługi w tenisie, otrzymał Order Australii[1].

Kariera tenisowa[edytuj]

Jako zawodowy tenisista występował w latach 1980–1997.

W grze pojedynczej jest zwycięzcą 6 turniejów rangi ATP World Tour oraz uczestnikiem 5 finałów.

W grze podwójnej Fitzgerald jest mistrzem 30 turniejów zawodowych, w tym 7 wielkoszlemowych. 31 razy przegrywał mecze finałowe, wliczając w ten bilans 4 porażki w Wielkim Szlemie.

Sukcesy odnosił również w grze mieszanej, triumfując w 2 imprezach Wielkiego Szlema i osiągając 4 finały.

W 1988 i 1992 roku reprezentował Australię na igrzyskach olimpijskich. W Seulu (1988) odpadł w 1 rundzie singla i ćwierćfinale debla (wspólnie z Darrenem Cahillem). 4 lata później, w Barcelonie, wystartował w grze podwójnej dochodząc do 2 rundy (razem z Toddem Woodbridge).

W latach 1982–1992 reprezentował Australię w Pucharze Davisa. W latach 1983 i 1986 zdobył z zespołem trofeum, za każdym razem wygrywając 3:2 finały ze Szwecją. W 1990 Australia poniosła, w składzie z Fitzgeraldem, porażkę 2:3 w finale ze Stanami Zjednoczonymi.

W rankingu gry pojedynczej Fitzgerald najwyżej był na 25. miejscu (11 lipca 1988), a w klasyfikacji gry podwójnej na 1. pozycji (8 lipca 1991). Liderem w zestawieniu deblistów był w sumie przez 40 tygodni.

Po zakończeniu kariery, w latach 2001–2010, był kapitanem australijskiej drużyny w Pucharze Davisa[2]. Doprowadził zespół do 28 zwycięstwa w zawodach, w 2003 po finale z Hiszpanią w Melbourne[3].

Finały w turniejach ATP World Tour[edytuj]

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
Tennis Masters Cup /
ATP World Tour Finals
ATP Masters Series /
ATP World Tour Masters 1000
ATP International Series Gold /
ATP World Tour 500
ATP International Series /
ATP World Tour 250

Gra pojedyncza (6–5)[edytuj]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Przeciwnik Wynik finału
Zwycięzca 1. 1981 Kitzbühel Ceglana Argentyna Guillermo Vilas 3:6, 6:3, 7:5
Zwycięzca 2. 1982 Maui Twarda Stany Zjednoczone Brian Teacher 6:2, 6:3
Finalista 1. 1982 Sydney Trawiasta Australia John Alexander 6:4, 6:7, 4:6
Zwycięzca 3. 1983 Newport Trawiasta Stany Zjednoczone Scott Davis 2:6, 6:1, 6:3
Zwycięzca 4. 1983 Stowe Twarda Indie Vijay Amritraj 3:6, 6:2, 7:5
Zwycięzca 5. 1984 Sydney Trawiasta Stany Zjednoczone Sammy Giammalva Jr. 6:3, 6:3
Finalista 2. 1984 Melbourne Trawiasta Stany Zjednoczone Dan Cassidy 6:7, 6:7
Finalista 3. 1987 Hongkong Twarda Stany Zjednoczone Eliot Teltscher 7:6, 6:3, 1:6, 2:6, 5:7
Zwycięzca 6. 1988 Sydney Trawiasta Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Czesnokow 6:3, 6:4
Finalista 4. 1988 Filadelfia Dywanowa (hala) Stany Zjednoczone Tim Mayotte 6:4, 2:6, 2:6, 3:6
Finalista 5. 1988 Tokio Dywanowa (hala) Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Boris Becker 6:7, 4:6

Gra mieszana (2–4)[edytuj]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partnerka Przeciwnicy Wynik finału
Zwycięzca 1. 1983 US Open, Nowy Jork Twarda Australia Elizabeth Smylie Stany Zjednoczone Barbara Potter
Stany Zjednoczone Ferdi Taygan
3:6, 6:3, 6:4
Finalista 1. 1984 US Open, Nowy Jork Twarda Australia Elizabeth Smylie Bułgaria Manuela Maleewa
Stany Zjednoczone Tom Gullikson
6:2, 5:7, 4:6
Finalista 2. 1985 Wimbledon, Londyn Trawiasta Australia Elizabeth Smylie Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
Australia Paul McNamee
5:7, 6:4, 2:6
Finalista 3. 1985 US Open, Nowy Jork Twarda Australia Elizabeth Smylie Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
Szwajcaria Heinz Günthardt
3:6, 4:6
Finalista 4. 1990 Wimbledon, Londyn Trawiasta Australia Elizabeth Smylie Stany Zjednoczone Zina Garrison
Stany Zjednoczone Rick Leach
5:7, 2:6
Zwycięzca 2. 1991 Wimbledon, Londyn Trawiasta Australia Elizabeth Smylie Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalla Zwierawa
Stany Zjednoczone Jim Pugh
7:6(4), 6:2

Gra podwójna (30–31)[edytuj]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partner Przeciwnicy Wynik finału
Finalista 1. 1981 Forest Hills WCT Ceglana Stany Zjednoczone Andy Kohlberg Stany Zjednoczone Peter Fleming
Stany Zjednoczone John McEnroe
4:6, 4:6
Zwycięzca 1. 1981 Båstad Ceglana Australia Mark Edmondson Szwecja Anders Järryd
Szwecja Hans Simonsson
2:6, 7:5, 6:0
Zwycięzca 2. 1982 Strasburg WCT Dywanowa (hala) Polska Wojciech Fibak Stany Zjednoczone Sandy Mayer
Związek Południowej Afryki Frew McMillan
6:4, 6:3
Finalista 2. 1982 Zurych WCT Dywanowa (hala) Polska Wojciech Fibak Stany Zjednoczone Sammy Giammalva Jr.
Stany Zjednoczone Tom Gullikson
4:6, 2:6
Finalista 3. 1982 Rzym Ceglana Polska Wojciech Fibak Szwajcaria Heinz Günthardt
Węgry Balázs Taróczy
4:6, 6:4, 3:6
Zwycięzca 3. 1982 Australian Open, Melbourne Trawiasta Australia John Alexander Stany Zjednoczone Andy Andrews
Stany Zjednoczone John Sadri
6:4, 7:6
Zwycięzca 4. 1982 Sydney Trawiasta Australia John Alexander Australia Cliff Letcher
Australia Craig A. Miller
6:4, 7:6
Zwycięzca 5. 1983 Bristol Trawiasta Australia John Alexander Stany Zjednoczone Tom Gullikson
Stany Zjednoczone Johan Kriek
7:5, 6:4
Zwycięzca 6. 1983 Newport Trawiasta Indie Vijay Amritraj Stany Zjednoczone Tim Gullikson
Stany Zjednoczone Tom Gullikson
6:3, 6:4
Finalista 4. 1983 Columbus Twarda Indie Vijay Amritraj Stany Zjednoczone Scott Davis
Stany Zjednoczone Brian Teacher
1:6, 6:4, 6:7
Finalista 5. 1983 Tokio Dywanowa (hala) Stany Zjednoczone Steve Denton Australia Mark Edmondson
Stany Zjednoczone Sherwood Stewart
1:6, 4:6
Finalista 6. 1984 Bristol Trawiasta Australia John Alexander Stany Zjednoczone Larry Stefanki
Stany Zjednoczone Robert Van’t Hof
4:6, 7:5, 7:9
Finalista 7. 1984 Toronto Twarda Australia Kim Warwick Stany Zjednoczone Peter Fleming
Stany Zjednoczone John McEnroe
4:6, 2:6
Zwycięzca 7. 1984 US Open, Nowy Jork Twarda Czechosłowacja Tomáš Šmíd Szwecja Stefan Edberg
Szwecja Anders Järryd
7:6, 6:3, 6:3
Zwycięzca 8. 1985 Auckland Twarda Nowa Zelandia Chris Lewis Australia Broderick Dyke
Australia Wally Masur
7:6, 6:2
Zwycięzca 9. 1985 Las Vegas Twarda Australia Pat Cash Stany Zjednoczone Paul Annacone
Związek Południowej Afryki Christo Van Rensburg
7:6, 6:7, 7:6
Finalista 8. 1985 Londyn Trawiasta Australia Pat Cash Stany Zjednoczone Ken Flach
Stany Zjednoczone Robert Seguso
6:3, 3:6, 14–16
Finalista 9. 1985 Wimbledon, Londyn Trawiasta Australia Pat Cash Szwajcaria Heinz Günthardt
Węgry Balázs Taróczy
4:6, 3:6, 6:4, 3:6
Zwycięzca 10. 1985 Sydney Twarda (hala) Szwecja Anders Järryd Australia Mark Edmondson
Australia Kim Warwick
6:3, 6:2
Finalista 10. 1986 Bruksela Dywanowa (hala) Czechosłowacja Tomáš Šmíd Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Boris Becker
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Slobodan Živojinović
6:7, 5:7
Finalista 11. 1986 Indianapolis Ceglana Stany Zjednoczone Sherwood Stewart Chile Hans Gildemeister
Ekwador Andrés Gómez
4:6, 3:6
Zwycięzca 11. 1986 French Open, Paryż Ceglana Czechosłowacja Tomáš Šmíd Szwecja Stefan Edberg
Szwecja Anders Järryd
3:6, 6:4, 3:6, 7:6, 14:12
Zwycięzca 12. 1986 Sydney Twarda (hala) Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Boris Becker Australia Peter McNamara
Australia Paul McNamee
6:4, 7:6
Finalista 12. 1987 Cincinnati Twarda Stany Zjednoczone Steve Denton Stany Zjednoczone Ken Flach
Stany Zjednoczone Robert Seguso
5:7, 3:6
Zwycięzca 13. 1988 Key Biscayne Twarda Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Ken Flach
Stany Zjednoczone Robert Seguso
7:6, 6:1, 7:5
Zwycięzca 14. 1988 Tokio Twarda Stany Zjednoczone Johan Kriek Stany Zjednoczone Steve Denton
Stany Zjednoczone David Pate
6:4, 6:7, 6:4
Finalista 13. 1988 French Open, Paryż Ceglana Szwecja Anders Järryd Ekwador Andrés Gómez
Hiszpania Emilio Sánchez
3:6, 7:6, 4:6, 3:6
Finalista 14. 1988 Wimbledon, Londyn Trawiasta Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Ken Flach
Stany Zjednoczone Robert Seguso
4:6, 6:2, 4:6, 6:7
Zwycięzca 15. 1988 Sydney Twarda (hala) Australia Darren Cahill Stany Zjednoczone Marty Davis
Australia Brad Drewett
6:3, 6:2
Zwycięzca 16. 1988 Paris Twarda (hala) Stany Zjednoczone Paul Annacone Stany Zjednoczone Jim Grabb
Związek Południowej Afryki Christo Van Rensburg
6:2, 6:2
Finalista 15. 1988 Sztokholm Twarda (hala) Stany Zjednoczone Paul Annacone Stany Zjednoczone Kevin Curren
Stany Zjednoczone Jim Grabb
5:7, 4:6
Finalista 16. 1988 Bruksela Dywanowa (hala) Czechosłowacja Tomáš Šmíd Australia Wally Masur
Holandia Tom Nijssen
5:7, 6:7
Zwycięzca 17. 1989 Wimbledon, Londyn Trawiasta Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Rick Leach
Stany Zjednoczone Jim Pugh
3:6, 7:6, 6:4, 7:6
Finalista 17. 1989 Los Angeles Twarda Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Marty Davis
Stany Zjednoczone Tim Pawsat
5:7, 6:7
Zwycięzca 18. 1989 Paryż Twarda (hala) Szwecja Anders Järryd Szwajcaria Jakob Hlasek
Francja Éric Winogradsky
7:6, 6:4
Finalista 18. 1989 Londyn Dywanowa (hala) Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Jim Grabb
Stany Zjednoczone Patrick McEnroe
5:7, 6:7, 7:5, 3:6
Finalista 19. 1990 Sztokholm Dywanowa (hala) Szwecja Anders Järryd Francja Guy Forget
Szwajcaria Jakob Hlasek
4:6, 2:6
Finalista 20. 1990 Moskwa Dywanowa (hala) Szwecja Anders Järryd Holandia Hendrik Jan Davids
Holandia Paul Haarhuis
4:6, 6:7
Finalista 21. 1991 Memphis Twarda (hala) Australia Laurie Warder Niemcy Udo Riglewski
Niemcy Michael Stich
5:7, 3:6
Finalista 22. 1991 Tokio Twarda Szwecja Anders Järryd Szwecja Stefan Edberg
Australia Todd Woodbridge
4:6, 7:5, 4:6
Zwycięzca 19. 1991 French Open, Paryż Ceglana Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Rick Leach
Stany Zjednoczone Jim Pugh
6:0, 7:6
Zwycięzca 20. 1991 Wimbledon, Londyn Trawiasta Szwecja Anders Järryd Argentyna Javier Frana
Meksyk Leonardo Lavalle
6:3, 6:4, 6:7, 6:1
Zwycięzca 21. 1991 US Open, Nowy Jork Twarda Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Scott Davis
Stany Zjednoczone David Pate
6:3, 3:6, 6:3, 6:3
Finalista 23. 1991 Brisbane Twarda Kanada Glenn Michibata Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
6:7, 3:6
Zwycięzca 22. 1991 Sztokholm Dywanowa (hala) Szwecja Anders Järryd Holandia Tom Nijssen
Czechosłowacja Cyril Suk
7:5, 6:2
Zwycięzca 23. 1991 Paryż Twarda (hala) Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Kelly Jones
Stany Zjednoczone Rick Leach
3:6, 6:3, 6:2
Zwycięzca 24. 1991 Johannesburg Twarda (hala) Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Ken Flach
Stany Zjednoczone Robert Seguso
6:4, 6:4, 2:6, 6:4
Finalista 24. 1992 Stuttgart Dywanowa (hala) Szwecja Anders Järryd Holandia Tom Nijssen
Czechosłowacja Cyril Suk
3:6, 7:6, 3:6
Finalista 25. 1992 Tokio Twarda Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Kelly Jones
Stany Zjednoczone Rick Leach
6:0, 5:7, 3:6
Zwycięzca 25. 1992 Londyn Trawiasta Szwecja Anders Järryd Chorwacja Goran Ivanišević
Włochy Diego Nargiso
6:4, 7:6
Zwycięzca 26. 1992 Tajpej Dywanowa (hala) Australia Sandon Stolle Niemcy Patrick Baur
Związek Południowej Afryki Christo Van Rensburg
7:6, 6:2
Zwycięzca 27. 1992 Antwerpia Dywanowa (hala) Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Patrick McEnroe
Stany Zjednoczone Jared Palmer
6:2, 6:2
Finalista 26. 1992 Johannesburg Twarda Szwecja Anders Järryd Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
2:6, 6:7, 7:5, 6:3, 3:6
Finalista 27. 1993 Adelaide Twarda Australia Laurie Warder Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
4:6, 5:7
Finalista 28. 1993 Australian Open, Melbourne Twarda Szwecja Anders Järryd Związek Południowej Afryki Danie Visser
Australia Laurie Warder
4:6, 3:6, 4:6
Zwycięzca 28. 1993 Dubaj Twarda Szwecja Anders Järryd Kanada Grant Connell
Stany Zjednoczone Patrick Galbraith
6:2, 6:1
Finalista 29. 1994 Dubaj Twarda Australia Darren Cahill Australia Todd Woodbridge
Australia Mark Woodforde
7:6, 4:6, 2:6
Zwycięzca 29. 1994 Bolonia Ceglana Australia Patrick Rafter Czechy Vojtěch Flégl
Australia Andrew Florent
6:3, 6:3
Zwycięzca 30. 1994 Los Angeles Twarda Australia Mark Woodforde Stany Zjednoczone Scott Davis
Stany Zjednoczone Brian MacPhie
4:6, 6:2, 6:0
Finalista 30. 1995 Tokio Twarda Szwecja Anders Järryd Bahamy Mark Knowles
Stany Zjednoczone Jonathan Stark
3:6, 6:3, 6:7
Finalista 31. 1995 Hongkong Twarda Szwecja Anders Järryd Stany Zjednoczone Tommy Ho
Australia Mark Philippoussis
1:6, 7:6, 6:7

Przypisy

  1. John Fitzgerald OAM (ang.). saxton.com.au. [dostęp 9 stycznia 2017].
  2. PLAYER PROFILE John Fitzgerald (ang.). tennis.com.au. [dostęp 9 stycznia 2017].
  3. PETER BERLIN: TENNIS; Australia Tops Spain For Title in Davis Cup (ang.). nytimes.com, 30 listopada 2003. [dostęp 9 stycznia 2017].

Bibliografia[edytuj]