Microsoft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Microsoft Corporation
Microsoft Corporation
Ilustracja
Budynek nr 17, Microsoft Campus w Redmond
Forma prawna spółka publiczna
Założyciel(e) Bill Gates, Paul Allen
Data założenia 4 kwietnia 1975
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Redmond, Waszyngton
Prezes Satya Nadella
(od 04.02.2014)
Branża technologie informacyjne
Produkty Microsoft Windows
Microsoft Office
Microsoft Dynamics
Microsoft Visual Studio
Microsoft Expression
Microsoft Zune
Microsoft Outlook
Microsoft Entourage
Microsoft Lumia
Microsoft Mobile
MSN
Bing
Skype
Nokia
Xbox
Xbox 360
Xbox One
Xbox One S
Xbox One X
Windows Internet Explorer
Edge
Windows Live
Windows Mobile
Windows Mail
Windows Server
Windows Media Player
Windows Movie
Windows Phone
Office 365
Microsoft Surface
Zatrudnienie 128 076 (2014)[1]
Przychody 86,83 mld USD (2014)[2]
Zysk operacyjny 27,76 mld USD (2014)[2]
Zysk netto 22,07 mld USD (2014)[2]
Aktywa 172,38 mld USD (2014)[2]
Kapitał zakładowy 89,78 mld USD (2014)[2]
Symbol akcji NASDAQ: MSFT
brak współrzędnych
Strona internetowa
Logo przy wejściu do głównej siedziby Microsoftu; obecnie obejmuje ona ponad 8 milionów stóp kwadratowych (ok. 750 000 m²) i ponad 30 000 pracowników[3]

Microsoft [ˈmaɪkɹoʊˌsɑːft] – jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży technologii informacyjnych[4]. Najbardziej znane jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office. Spółka publiczna z siedzibą w Redmond w stanie Waszyngton. Założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. W 2012 roku przedsiębiorstwo posiadało 10 000 patentów. Przeciętne wynagrodzenie pracowników to 106 tys. dolarów rocznie[5]. W 2014 roku prezesem przedsiębiorstwa został Satya Nadella, który zastąpił na tym stanowisku Steve’a Ballmera[6]. Od 2001 roku firma produkuje konsole do gier Xbox.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej dochodowe[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najbardziej dochodowych produktów przedsiębiorstwa Microsoft jest ich system operacyjny Windows, obecnie najpopularniejsza jest wersja Windows 7 oraz najnowsza Windows 10[styl do poprawy].

Same takie dochody to znacznie większa suma od tej uzyskiwanej na swoim systemie operacyjnym dla telefonów[styl do poprawy]. Szacunkowo jest to 2 USD za każde sprzedane urządzenie z Windows Phone. Według samego przedsiębiorstwa 20 procent smartfonów sprzedawanych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz inne smartfony z reszty świata objęte są 56 umowami licencyjnymi[7]. Wynika to między innymi z prawa patentowego w USA, odmiennego od europejskiego, z bardziej liberalnymi zasadami patentowania – między innymi przedsiębiorstwo Apple ma patent na przewijanie stron[8].

Innym produktem jest system plikowy – exFAT, sprzedawany między innymi przedsiębiorstwom: Sharp, Nikon, BMW i Volkswagen[7].

Systemy operacyjne i związane z nimi oprogramowanie[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym produktem Microsoftu są systemy operacyjne dla serwerów i komputerów osobistych o nazwie Windows. Szacuje się, że w 2004 od 90 do 98% komputerów osobistych działało pod kontrolą Windows. Najnowszymi systemami operacyjnymi Microsoft są Windows 10 dla zwykłych zastosowań i system serwerowy Windows Server 2016.

Część produktów Microsoftu jest rozprowadzana z systemem operacyjnym Windows, z którym jest ściśle związana (usunięcie niektórych z tych programów może powodować kłopoty z użytkowaniem systemu). Są to:

Programy biurowe[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Microsoft Office.

Drugim filarem przychodów przedsiębiorstwa jest oprogramowanie wspierające prace biurowe, w tym przede wszystkim pakiet biurowy Office. Oprócz systemów Windows wiele aplikacji wchodzących w skład pakietu jest dostępnych także dla komputerów Macintosh przedsiębiorstwa Apple:

Najnowszym wydaniem pakietu jest Microsoft Office 2016, a poprzednim wydaniem był Microsoft Office 2013.

Inne oprogramowanie[edytuj | edytuj kod]

Języki programowania[edytuj | edytuj kod]

Microsoft wypromował Basic, dystrybuując interpreter tego języka wraz z systemem MS-DOS (QBasic, GW BASIC), a następnie tworząc IDE Visual Basic, szczególnie użyteczne do pisania niewielkich programów dla pakietu MS Office.

Przedsiębiorstwo widząc rosnącą popularność technologii obiektowych zdecydowała się stworzyć własną obiektową (obiektowo-zorientowaną) platformę o nazwie .NET z podstawowym językiem C#; oraz nowymi wersjami: C++/CLI, Visual Basic .NET; z językiem przypominającym Javę o nazwie J# oraz kilkoma innymi. Poza tym osoby i przedsiębiorstwa trzecie stworzyły kilkadziesiąt języków generujących kod pośredni (CLI) dla .NET[10]. Twórcy programów są dodatkowo zachęcani do platformy .NET poprzez darmowe środowiska programistyczne z serii Visual Studio Express Edition.

Sprzęt komputerowy[edytuj | edytuj kod]

Logo Microsoftu (oddział w Niemczech)

Microsoft produkuje również sprzęt komputerowy, na przykład tablety (aktualnie z serii Surface), konsolę Xbox oraz jej następców: Xbox 360 Xbox One oraz nadchodzący najbliższym czasie Xbox One X klawiatury, myszy itp. Po przejęciu działu urządzeń Nokii jest również producentem m.in. smartfonów z serii Microsoft Lumia.

Usługi medialne[edytuj | edytuj kod]

 • W 1995 roku Microsoft uruchomił usługę internetową MSN (Microsoft Network) jako bezpośrednią konkurencję dla AOL.
 • W 1996 wraz z NBC stworzył telewizyjny kanał MSNBC, nadający wiadomości przez 24 godziny, połączony z internetowym serwisem informacyjnym.
 • W 1997 roku Microsoft kupił Hotmail – pierwszy z serwisów oferujących dostęp do kont pocztowych przy użyciu przeglądarki internetowej.
 • W 1999 powstał komunikator internetowy MSN Messenger, jako konkurencja dla AOL Instant Messengera (AIM).
 • W 2011 roku Microsoft przejął Skype.
 • W 2013 roku Windows Live Messenger został zastąpiony zakupionym wcześniej Skype w wielu krajach świata. Usługa ta natomiast była dostępna w Chinach do 31 października 2014.
 • 22 listopada 2013 roku do sprzedaży w wybranych 13 krajach (Australii, Austrii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Meksyku, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych) została wprowadzona Konsola Microsoft Xbox One. Konsola jest określana mianem systemu rozrywki zawierającego wszystkie domowe urządzenia medialne w jednym i będąca konkurencją dla takich platform jak np. Apple TV czy Google TV.
 • W czerwcu 2016 ogłoszono, że Microsoft dokonuje zakupu LinkedIn.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1975–1985: Początki[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1975 w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk przez Billa Gatesa i Paula Allena w celu wyprodukowania i sprzedaży interpretera języka BASIC. Pierwsze międzynarodowe biuro zostało założone 1 listopada 1978 w Japonii. 1 stycznia 1979 siedziba spółki przeniosła się do Bellevue w Waszyngtonie. Steve Ballmer dołączył 11 czerwca 1980, a później Bill Gates został prezesem.

DOS jest pierwszym produktem, który przyniósł spółce prawdziwy sukces. 12 sierpnia 1981 po nieudanych negocjacjach z Digital Research, IBM złożył zamówienie w Microsofcie na wersję systemu CP/M do wykorzystania w komputerach IBM PC. Po tym Microsoft nabył klon CP/M86-DOS od Seattle Computer Products i nazwał go PC-DOS. Widząc dominację na rynku klonów IBM PC Microsoft postanowił rozpocząć agresywny marketing MS-DOS dla klonów IBM PC, dzięki czemu Microsoft z małego przedsiębiorstwa wyrósł na jeden z największych koncernów w branży informatycznej[11][12][13].

1985–1995: OS/2 i Windows[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1985 Microsoft i IBM współpracowały nad stworzeniem systemu operacyjnego OS/2[14]. 20 listopada 1985 odbyła się premiera Windows 1.0 – nakładki graficznej na system MS-DOS.

W 1989 roku Microsoft wprowadził jeden ze swoich sztandarowych produktów – pakiet biurowy Microsoft Office. Był to oddzielny pakiet aplikacji biurowych takich jak Microsoft Word czy Microsoft Excel. 22 maja 1990 Microsoft przedstawił system Windows 3.0. Nowa wersja Windows zawierała uproszczony graficzny interfejs użytkownika i tryb chroniony kompatybilny z procesorem Intel 80386. W ciągu dwóch tygodni sprzedano 100 000 egzemplarzy[15]. Windows przynosił więcej zysków niż OS/2, więc przedsiębiorstwo zdecydowało przenieść swoje aplikacje na Windows[16].

W czasie przejścia z MS-DOS na Microsoft Windows sukces Microsoft Office nie pozwolił znaleźć twardego gruntu takim aplikacjom jak WordPerfect i Lotus 1-2-3[17][18]. Ostatecznie Microsoft Office stał się dominującym pakietem biurowym na rynku z udziałem znacznie przewyższającym konkurencję.

W 1993 Microsoft przedstawił Windows NT 3.1 z interfejsem takim samym jak Windows 3.1, ale opartym na zupełnie innym jądrze. W 1995 odbyła się premiera Windows 95. W ciągu czterech dni sprzedano milion egzemplarzy[17]. Przedsiębiorstwo udostępniło przeglądarkę Internet Explorer 1 w dodatku Microsoft Plus![19].

1995–2005: Internet i kwestie prawne[edytuj | edytuj kod]

26 maja 1995 po „Internet Tidal Wave memo” Billa Gatesa[20], Microsoft postawił sobie cel poszerzenia swojej linii produktów do sieci komputerowych i sieci WWW. 24 sierpnia 1995 przedsiębiorstwo uruchomiło MSN, jako bezpośredniego konkurenta AOL. W 1997 Microsoft wydał Internet Explorer 4 zarówno dla Windows i Mac OS. W październiku Departament Sprawiedliwości złożył wniosek w Federalnym Sądzie Rejonowym, w którym stwierdził, że Microsoft złamał przepisy porozumienia podpisanego w 1994 i zwrócił się do sądu o powstrzymanie integracji Internet Explorera w systemie Windows.

W 1998 Bill Gates mianował Steve’a Ballmera na prezesa, a sam zachował funkcję przewodniczącego i dyrektora generalnego. 25 czerwca 1998 miała miejsce premiera systemu Windows 98. 3 kwietnia 2000 został wydany wyrok przeciwko Microsoft[21] za praktyki monopolistyczne[22].

W 2001 roku został wydany Windows XP. Był to pierwszy system Windows oparty na jądrze NT zarówno dla użytkowników domowych, jak i biznesowych. XP posiadał pierwsze zmiany interfejsu od czasu Windows 95. Wraz z premierą konsoli Xbox Microsoft wszedł na rynek konsoli, zdominowany przez Sony i Nintendo. W latach 2001-2002 Microsoft kupił producentów oprogramowania ERP tworząc cały nowy dział Microsoft Dynamics. W marcu 2004 Unia Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Microsoft za wykorzystywanie monopolistycznej pozycji systemu Windows. W rezultacie Microsoft wydał nowe wersje Windows XP – Windows XP Home Edition N i Windows XP Professional N i dostał grzywnę w wysokości 497 mln €[23].

Od 2006: Vista i inne przejścia[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2007 miała miejsce premiera Windows Vista i Office 2007. Office 2007 zawierał zmiany w interfejsie poprzez wprowadzenie wstążek.


1 lutego 2008 Microsoft złożył ofertę kupna Yahoo! za 44,6 mld dolarów[24]. Yahoo! odrzuciło ofertę 10 lutego, a Microsoft 3 maja wycofał ofertę[25].


21 lutego 2008 przedsiębiorstwo ogłosiło, że będzie udostępniać więcej informacji o swoich produktach, w celu ułatwienia programistom tworzenia oprogramowania współpracującego z produktami Microsoft[26]. Jednak Unia Europejska nadal wykazywała swoje niezadowolenie i 27 lutego 2008 zwiększyła grzywnę o dodatkowe 899 mln €, największą grzywnę w historii UE[27].

26 czerwca 2008 koncern ogłosił, że kupi Mobicomp – portugalskiego operatora telefonów komórkowych[28]. W sprawozdaniu finansowym za 2008 r. Microsoft stwierdził, że oprogramowanie open source stanowi zagrożenie dla dochodów przedsiębiorstwa[29].

23 października 2008 roku Microsoft został pozwany przez chińskiego prawnika za to iż – zdaniem pozywającego – witryna Microsoft Update – zbiera z aktualizowanego komputera informacje na temat użytkownika[30].

22 stycznia 2009 Microsoft ogłosił zwolnienie 5000 pracowników w ciągu 18 miesięcy, z czego 1400 pracowników od razu straciło pracę[31].

22 października 2009 Microsoft wprowadził na rynek system Windows 7.

26 października 2012 w Nowym Jorku miała miejsce oficjalna premiera systemu Windows 8. Ta wersja systemu wprowadziła nowy interfejs – Modern UI.

We wrześniu 2013 ogłoszono zawarcie transakcji, w ramach której Microsoft przejmie od Nokii dział urządzeń i usług za 5,44 mld euro[32].

20 września 2013 ogłoszono odejście Steve’a Ballmera z Microsoftu, co nastąpiło 27 września 2013. W dniu 4 lutego 2014 r. nowym prezesem przedsiębiorstwa został Satya Nadella.

W czerwcu 2016 ogłoszono, iż za 26,2 miliarda dolarów Microsoft dokonuje zakupu LinkedIn – największego na świecie serwisu społecznościowego dotyczącego pracy[33].

Postępowania antymonopolowe[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie XX i XXI wieku przedsiębiorstwo kilkakrotnie było oskarżane przed sądem o praktyki monopolistyczne. W 1993 r. proces przeciwko Microsoftowi wytoczył amerykański Departament Sprawiedliwości, argumentując, że koncern nadużywa swojej pozycji monopolistycznej poprzez naciski na sprzedawców komputerów klasy PC, aby nie sprzedawali ich bez dołączonego systemu operacyjnego MS Windows.

Wprawdzie w 1994 r. zawarto ugodę, lecz proces został wznowiony pod koniec 1997 r. Tym razem zarzucano spółce praktykę monopolistyczną polegającą na dołączaniu do każdej kopii systemu Windows od Windows 95 począwszy przeglądarki Internet Explorer, którego nie można całkowicie odinstalować bez utraty funkcjonalności systemu operacyjnego. W kwietniu 2000 sąd nakazał podział przedsiębiorstwa na część zajmującą się wyłącznie systemami operacyjnymi i część mającą się zajmować wszystkim oprócz systemów operacyjnych. Koncern uniknął podziału dzięki wyrokowi sądu apelacyjnego.

Postępowania o praktyki monopolistyczne wszczęto także w Europie. 24 marca 2004 r., po pięcioletnim procesie Komisja Europejska orzekła, że Microsoft nadużywa pozycji dominującej na rynku oprogramowania. Kraje członkowskie Unii zatwierdziły projekt decyzji 9 dni wcześniej.

Postępowanie rozpoczęto gdy konkurencyjne przedsiębiorstwo Sun Microsystems zaskarżyło Microsoft za odmowę dostępu do szczegółów zasad obsługi interfejsu systemów operacyjnych Microsoftu związanej z serwerami (zagadnienie tzw. licencji przymusowej). W 2000 r. zakres postępowania został rozszerzony o kwestię zbadania skutków zintegrowania odtwarzacza plików multimedialnych Windows Media Player z systemem operacyjnym Windows.

Komisja Europejska nałożyła na koncern rekordowo wysoką grzywnę – 497 mln euro[34], nakazując ponadto udostępnienie wypracowanych przez przedsiębiorstwo technologii i posiadanych praw własności intelektualnej oraz zmianę dotychczasowej strategii, polegającej na włączaniu do systemu operacyjnego Windows aplikacji, na które istnieje szczególnie duże zapotrzebowanie konsumentów. Na początku czerwca 2004 roku Microsoft odwołał się od decyzji Komisji do unijnego Sądu Pierwszej Instancji. Koncern kwestionuje przede wszystkim nakaz dzielenia się wiedzą z konkurentami, który, jego zdaniem, zagraża podstawom rozwoju branży informatycznej.

Korupcja w Rumunii[edytuj | edytuj kod]

W latach 2004-2012 w Rumunii kupiono licencje na oprogramowanie Microsoft(dla administracji państwowej) za 228 milionów USD. Więcej niż 20 milionów euro zapłacono w łapówkach. W marcu 2016 roku sąd skazał 4 osoby na karę pozbawienia wolności i zajęcia środków pieniężnych. Sąd apelacyjny potwierdził winę i podwyższył wymiar kary.[35][36]

Kradzież własności intelektualnej[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku Sąd Najwyższy USA odrzucił odwołanie Microsoftu od wyroku sądu niższej instancji w sprawie jednej z funkcji, wykorzystanej przez Microsoft w jego edytorze tekstów Word. Microsoft bezprawnie korzystał z patentu przedsiębiorstwa i4i (z Kanady) i musi zapłacić temu przedsiębiorstwu 290 milionów dolarów[37].

Microsoft zapłacił przedsiębiorstwu VirnetX 200 milionów w ramach ugody, w sprawie o naruszenie patentów dotyczących VPN. Patenty miały być wykorzystywane bez licencji w Windows XP, Vista, Windows Server 2003, Live Communications Server, Windows Messenger, Office Communicator oraz różnych wersji Office[38].

Microsoft w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Microsoft Polska Spółka z o.o.
Ilustracja
Budynek Microsoftu (oddział w Polsce)
Forma prawna spółka z o.o.
Państwo  Polska
Siedziba 02-222 Warszawa,
Al. Jerozolimskie 195A
Numer KRS 0000056838

Polski oddział Microsoftu został zarejestrowany w 1992 jako Microsoft spółka z o.o.[39] W pierwszych miesiącach istnienia polskiego oddziału przedsiębiorstwo sprzedawało głównie system operacyjny MS-DOS[40]. Pierwszym polskojęzycznym produktem był FoxPro 2.5[40]. Pierwszą spolonizowaną wersją systemu Windows był Windows 3.1, który trafił do sprzedaży w marcu 1993[41].

Z początku na polskojęzyczne wersje programów Microsoftu trzeba było czekać od 4 do 6 miesięcy od ogólnoświatowej premiery[41]. Obecnie wraz z premierą nowej wersji ukazuje się jej polskojęzyczna wersja[41].

Poza biurem w Warszawie przedsiębiorstwo prowadzi Centra Innowacji Microsoft w Łodzi i Poznaniu, a także biuro we Wrocławiu zajmujące się rozwojem wyszukiwarki Bing[42]. Microsoft współpracuje z ośmioma tysiącami partnerów i dwudziestoma tysiącami inżynierów w całej Polsce[43].

Od 12 czerwca 2012 roku, działa portal MetroMSN będący polską wersją MSN, powstający przy współpracy z koncernem Agora SA [44].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Microsoft Corporation: Facts About Microsoft, Revenue and Headcount (ang.). news.microsoft.com.
 2. a b c d e Microsoft Corporation: Earning Release FY14 Q4 (ang.). www.microsoft.com.
 3. Redmond council OKs Microsoft expansion (ang.). seattlepi.com. [dostęp 30 lipca 2008].
 4. Microsoft w rankingu Global 500 (ang.). CNNMoney.com, 2009-06-30. [dostęp 2009-08-17]. – 117. największe przedsiębiorstwo na świecie w ogóle i największe przedsiębiorstwo w branży oprogramowania.
 5. Ciekawostki na temat Microsoftu – Komputery (wiadomości) – NT w INTERIA.PL – nowe technologie, komputery, gadżety, wynalazki, technologia, telekomunikacja, testy, komputer, te...
 6. Satya Nadella, nowy prezes Microsoft.
 7. a b http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Najbardziej-dochodowy-system-Microsoftu-Android,wid,15581451,wiadomosc.html.
 8. http://internetzona.pl/2012/11/19/apple-patent-ibooks/.
 9. Wojciech Kowasz: Microsoft kupuje Skype za 8 mld dolarów (pol.). 2011-05-10. [dostęp 2013-01-11].
 10. Brian Ritchie’s .NET Development Site „dotnetpowered Language List”.
 11. Booting Your PC (ang.). [dostęp 30 lipca 2008].
 12. What Is The BIOS? (ang.). [dostęp 30 lipca 2008].
 13. BIOS Makers (ang.). [dostęp 30 lipca 2008].
 14. OS/2 users must look elsewhere (ang.). techworld.com, 19 lipca 2005. [dostęp 30 lipca 2008].
 15. Windows History: Windows Desktop Products History (ang.). [dostęp 30 lipca 2008].
 16. OS/2 History (ang.). [dostęp 30 lipca 2008].
 17. a b Microsoft Company 15 September 1975 (ang.). [dostęp 30 lipca 2008].
 18. Behind the pearly Gates (ang.). [dostęp 30 lipca 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)].
 19. The History of Internet Explorer (ang.). [dostęp 3 sierpnia 2008].
 20. The Internet Tidal Wave (ang.). [dostęp 3 sierpnia 2008].
 21. United States v. Microsoft: Current Case (ang.). [dostęp 16 sierpnia 2008].
 22. U.S. v. Microsoft: Court’s Findings of Fact (ang.). [dostęp 16 sierpnia 2008].
 23. Microsoft hit by record EU fine (ang.). CNN.com, 25 marca 2004. [dostęp 16 sierpnia 2008].
 24. Microsoft kupuje Yahoo! za 44,6 mld dolarów!. wirtualnemedia.pl, 1 lutego 2008. [dostęp 16 sierpnia 2008].
 25. Microsoft Withdraws Proposal to Acquire Yahoo! (ang.). Microsoft. [dostęp 16 sierpnia 2008].
 26. Zmiana strategii: Microsoft się otwiera. heise online, 22 lutego 2008. [dostęp 16 sierpnia 2008].
 27. EU hits Microsoft with record 899 million euro antitrust fine (ang.). 27 lutego 2008. [dostęp 16 sierpnia 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-06-09)].
 28. Microsoft adquire portuguesa Mobicomp (port.). sapo.pt, 26 czerwca 2008. [dostęp 16 sierpnia 2008].
 29. Microsoft: Open Source większym zagrożeniem niż Google. OSnews, 30 maja 2008. [dostęp 16 sierpnia 2008].
 30. Chiński prawnik pozywa Microsoft za WGA (pol.). [dostęp 9 stycznia 2009].
 31. Microsoft cuts up to 5,000 jobs, misses earnings forecasts.
 32. Microsoft übernimmt Handy-Geschäft von Nokia Die Welt [dostęp 2013-09-03].
 33. Microsoft przejmuje LinkedIn. Wielki zakup za wielkie pieniądze (pol.). wyborcza.biz. [dostęp 16 czerwca 2016].
 34. PAP: Microsoft zapłaci 899 mln euro kary (pol.). news.money.pl. [dostęp 9 stycznia 2009].
 35. Microsoft licensing corruption scandal in Romania has ended on October 3rd | olimex, olimex.wordpress.com [dostęp 2018-01-21] (ang.).
 36. Condamnări definitive în Dosarul "Microsoft". Dumitru Nicolae (Niro) şi Dorin Cocoş, condamnaţi la câte 2 ani şi 4 luni închisoare, Gabriel Sandu - 3 ani, Gheorghe Ştefan - 6 ..., www.mediafax.ro [dostęp 2018-01-21] (ang.).
 37. Microsoft przegrał bitwę o patent – Wiadomości – polskieradio.pl.
 38. Microsoft pays VirnetX $200 million to settle patent case | ZDNet, www.zdnet.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
 39. Historia Microsoft. [dostęp 7 marca 2009].
 40. a b Produkty Microsoft w Polsce. [dostęp 7 marca 2009].
 41. a b c Produkty Microsoft w Polsce. [dostęp 7 marca 2009].
 42. Microsoft we Wrocławiu. 2010-09-29. [dostęp 1 lutego 2013].
 43. http://www.microsoft.com/poland/centrumprasowe/firma/misja.aspx”.
 44. Nowy portal Agory i Microsoft (pol.). 2012-06-12. [dostęp 2013-02-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]