Paul von Hindenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paul von Hindenburg
Paul von Hindenburg
Paul von Hindenburg signature.svg
Data i miejsce urodzenia 2 października 1847
Poznań
Data i miejsce śmierci 2 sierpnia 1934
Neudeck
2. prezydent Rzeszy Niemieckiej
Przynależność polityczna bezpartyjny
Okres urzędowania od 12 maja 1925
do 2 sierpnia 1934
Poprzednik Friedrich Ebert
Następca Adolf Hitler
Paul von Hindenburg signature.svg
Odznaczenia
Krzyż Żelazny (1813) I Klasy Krzyż Żelazny (1813) II Klasy Pour le Mérite Królewski Order Rodu Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Order Czarnego Orła (Prusy) Wojskowy Order Maksymiliana Józefa (Królestwo Bawarii) Order Wojskowy św. Henryka Order Zasług Wojskowych Krzyż Wielki Orderu Domowego i Zasługi Petera Friedricha Ludwiga (Wielkie Księstwo Oldenburg) Krzyż Zasług Wojskowych (Meklemburgia) Krzyż Fryderyka (Księstwo Anhalt) Order Złotego Runa Krzyż Wielki Orderu Marii Teresy Krzyż Zasługi Wojskowej I klasy z brylantami Signum Laudis (Austro-Węgry)

Paul von Hindenburg, właśc. Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (ur. 2 października 1847 w Poznaniu, zm. 2 sierpnia 1934 w Neudeck) – niemiecki wojskowy, feldmarszałek (Generalfeldmarschall) i polityk, w latach 1925-1934 prezydent Rzeszy w okresie Republiki Weimarskiej i w początkach III Rzeszy.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Poznań, ul. Podgórna 6 (d. 7)– dom, w którym mieszkał Paul von Hindenburg[1]

Urodził się 2 października 1847 roku w Poznaniu. Na chrzcie otrzymał imiona Paul Ludwik Hans Anton. W 1855 roku ojciec Paula został przydzielony do regimentu stacjonującego w Głogowie. Rodzina Hindenburgów zamieszkała przy Kirchstraße 70. Początkowo uczęszczał do miejskiej szkoły ewangelickiej, znajdującej się przy kościele. W 1863 roku ojciec Paula został awansowany do stopnia majora. Prawdopodobnie w kwietniu tego roku został przeniesiony do jednostki stacjonującej przy Friedrichstraße w Berlinie. Wówczas oczom Paula ukazał się budynek, posiadający portal zdobiony napisem: Martis et Minerwæ Aluminis. W 1865 roku został podoficerem.

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w roku 1866 von Hindenburg otrzymał urlop. Jego regiment został przeniesiony do Gdańska. Tam też Paul otrzymał awans do stopnia porucznika. 17 czerwca 1866 roku wybuchła wojna siedmiotygodniowa, w której von Hindenburg nie wziął jednak udziału. 9 sierpnia 1870 roku oddziały zatrzymały się między Bitche a Saargemünd. Do niemieckiej niewoli dostało się 6000 żołnierzy, zdobyto również 30 dział. W szybkim ataku zdobyto Weißburg, Saarburg i Forbach. W tych dniach w oddziale dowodzonym przez Paula poległo 8 oficerów.

Po powrocie z wojny, w latach 1878-1884, ukończył Akademię Wojskową i w rok (1885) później dostaje się do Sztabu Generalnego, już jako kapitan. Następnie przybywa do Szczecina, jako drugi oficer sztabowy i generalny komendant II Korpusu armijnego. Od tej pory służy pod rozkazami starego generała Hanna von Weihern. W tym mieście poznaje Gertrudę Wilhelminę von Sperling, z którą 24 września 1879 roku zawarł związek małżeński. W Szczecinie młodej parze 14 listopada 1880 roku urodziła się pierwsza córka, której nadali imię Irmgard. W Königsbergu (Królewcu) w 1883 roku urodził się Hindenburgowi jedyny syn – Oskar. Nastąpiło to w dniu urodzin jego dziadka von Sperlinga – 31 stycznia. W kwietniu 1884 młody ojciec zostaje przeniesiony do Poznania i obejmuje jako szef kompanii dowództwo nad batalionem 58. Regimentu piechoty. Sztab tego regimentu stacjonował w Głogowie. W roku 1889 zostaje szefem oddziału piechoty w pruskim Ministerstwie Wojny, zaś w 1893 roku komendantem 91. Regimentu piechoty.

29 listopada 1891 roku w Berlinie przychodzi na świat kolejna córka – Anna Maria. W 1896 roku Paul zostaje mianowany szefem sztabu VIII Korpusu stacjonującego w Koblencji, zaś w następnym roku otrzymuje szlify generalskie. W roku 1900 zostaje komendantem 28. Dywizji piechoty, stacjonującej w Karlsruhe. W latach 1903-1911 przebywał w Ministerstwie Wojny. 5 sierpnia 1893 roku umiera matka marszałka, zaś w wieku 86 lat, 16 kwietnia umiera jego ojciec. W niedługim czasie Hindenburg wyjeżdża do Włoch, skąd powraca do Hanoweru. Kolejna wojna przyniosła Hindenburgowi Krzyż Żelazny. W 1911 roku Hindenburg przeszedł w stan spoczynku.

Powrót do wojska[edytuj | edytuj kod]

Paul von Hindenburg i Erich Ludendorff

Na początku I wojny światowej został powołany do czynnej służby jako dowódca 8 Armii (od 22 sierpnia 1914 roku) w Prusach Wschodnich. Razem z Ludendorffem sprawował władzę dyktatorską.

30 sierpnia 1914 roku jako dowódca 8. armii odniósł zwycięstwo nad Rosjanami pod Tannenbergiem w Prusach Wschodnich oraz nad Jeziorami Mazurskimi. 17 września na czele nowo utworzonej 9 Armii z Górnego Śląska Hindenburg wyruszył przez południową Polskę na Iwangorod i Warszawę. 26 sierpnia Ludendorff wraz z Hindenburgiem wydali 8. Armii rozkazy, które przewidywały zaatakowanie rosyjskiej armii „Narew” dowodzonej przez Samsonowa, stacjonującej na południu Prus Wschodnich. Atak rozpoczęto na całym odcinku od Lautenburga do „północnego” Bischofsburga. 1 listopada 1914 von Hindenburg objął naczelne dowództwo frontu wschodniego i otrzymał stopień feldmarszałka. W dniach od 16 listopada do 15 grudnia 1914 roku rozegrała się jedna z ważniejszych bitew I wojny światowej pod Łodzią, gdy tymczasem Korpus Armijny Hindenburga przygotowywał się do zimowej bitwy, która miała miejsce w dniach od 4 do 22 lutego. O zwycięstwach Hindenburga pisał niemiecki pisarz Richard Dehmel, który był „wolnym uczestnikiem” wojny przebywającym na froncie zachodnim. W jego notatkach z 10 grudnia 1914 roku w dzienniku można zauważyć notkę, iż wojska Paula wzięły do niewoli 150 tys. żołnierzy rosyjskich (w tym także 400 Japończyków) i 500 dział.

Od 1915 roku jego oddziały były sukcesywnie wypierane z Rosji, Galicji, Polski i Litwy, lecz aż do kwietnia ciągnęły się walki na terenie Karpat. 29 sierpnia 1916 roku zastąpił generała von Falkenhayna na stanowisku szefa Sztabu Generalnego. W 1917 roku wraz z Ludendorffem zmusił do ustąpienia ze stanowiska kanclerza Bethmanna-Hollwega. Kosztowna ofensywa na Zachodzie zarządzona przez Hindenburga (marzec – lipiec 1918 roku) sprowokowała kontrnatarcie aliantów, którzy z pomocą wypoczętych wojsk amerykańskich pokonali i zmusili do kapitulacji armie niemieckie.

I wojna światowa przyniosła Hindenburgowi Krzyż Rycerski. W 1918 roku Hindenburg po raz pierwszy spotkał kaprala Adolfa Hitlera. Po 1918 roku tłumił wystąpienia rewolucyjne w Niemczech, został autorem powiedzenia o „nożu wbitym w plecy” niemieckiej armii podczas I wojny światowej (Dolchstosslegende). Po zakończeniu wojny otrzymał gwiazdę do Krzyża Wielkiego Krzyża Żelaznego, która była nazywana Hindenburgstern, to samo odznaczenie otrzymał też feldmarszałek Blücher i nosiło ono nazwę Blücherstern.

Prezydentura[edytuj | edytuj kod]

Paul von Hindenburg jako prezydent Rzeszy

W 1925 i 1932, pomimo przekonań monarchistycznych i wynikającego stąd sceptycyzmu do republiki, zgodził się kandydować i został wybrany prezydentem Republiki Weimarskiej (Weimarer Republik). W walce o pierwszą kadencję poparty został przez siły konserwatywne i nacjonalistyczne, w 1932 roku rekomendowały go partie centrolewicowe (pokonał Adolfa Hitlera i Ernsta Thälmanna). Podczas sprawowania funkcji zaskarbił sobie sympatię większości Niemców, także tych o poglądach lewicowych oraz zdobył w kraju ogromny autorytet. Wykształcił się swego rodzaju kult jego osoby (w 1915 roku wieś Zabrze na Górnym Śląsku przemianowano na Hindenburg), a po śmierci pochowano go na terenie Tannenberg Denkmal, pomnika na cześć zwycięskiej bitwy pod Tannenbergiem w 1914 roku (dzisiejszy Stębark), zwanego od tego czasu Mauzoleum Hindenburga, znajdującego się w miejscowości Sudwa pod Olsztynkiem.

30 stycznia 1933 jako prezydent powołał Adolfa Hitlera na kanclerza Rzeszy. W skład koalicyjnego rządu weszły NSDAP i DNVP, przy przewadze stanowisk ministerialnych tej ostatniej. Wicekanclerzem Rzeszy i komisarzem Rządu Rzeszy w Prusach został Franz von Papen, do którego Hindenburg miał pełne zaufanie. Jednocześnie z powołaniem rządu Hitlera prezydent Rzeszy rozpisał wybory do Reichstagu (trzecie w ciągu roku – lipiec 1932, listopad 1932), wyznaczając je na marzec 1933. Po pożarze budynku Reichstagu (w przeddzień wyborów parlamentarnych) Hindenburg kontrasygnował w nocy 28 lutego 1933 dekret rządu Rzeszy „O ochronie narodu i państwa” (niem. Zum Schutz von Volk und Staat) – faktyczne zawieszenie praw obywatelskich (prawo do aresztowań bez kontroli sądu, cenzury prasy i korespondencji, podsłuchów telefonicznych, zakaz zgromadzeń itd). Konsekwencją były masowe aresztowania przeciwników politycznych NSDAP, osadzanie ich w obozach koncentracyjnych w trybie administracyjnym i wszechobecny terror bojówek SA, które stały się częścią pruskiej policji, podporządkowanej Hermannowi Goeringowi jako ministrowi spraw wewnętrznych Prus (jako tzw. policja pomocnicza).

Reichstag nowej kadencji uchwalił Ermächtigungsgesetz („ustawa o nadzwyczajnych pełnomocnictwach”), zawieszającą konstytucję Republiki Weimarskiej, przekazując rządowi Rzeszy „czasowo” uprawnienia ustawodawcze parlamentu. Ustawa, przedłużana dwukrotnie, obowiązywała do 1945 i była jedyną prawną podstawą totalitarnej władzy NSDAP i Adolfa Hitlera.

 Osobny artykuł: Noc długich noży.

Drugiej kadencji Hindenburg nie ukończył. Ostatnie miesiące życia spędził w swym majątku rodowym w Neudeck, z dala od polityki. Czując zbliżającą się śmierć 11 maja 1934 roku spisał testament polityczny, w którym wyraził opinię, że narodowy socjalizm w Niemczech jest przejściowy. Dzień przed śmiercią Hindenburga Hitler w drodze rozporządzenia rządu Rzeszy połączył stanowiska prezydenta i kanclerza Rzeszy w funkcję „Führer i Kanclerz Rzeszy”, przejmując oficjalne zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi Niemiec. Było to formalne ustanowienie dyktatury narodowo-socjalistycznej w Niemczech.

Hindenburg zmarł 2 sierpnia 1934 roku o godzinie 9.00 rano w Neudeck. Na wieść o jego śmierci zarządzono w całych Niemczech żałobę narodową.

Na terenie dawnych Prus Wschodnich, w pobliżu wsi Sudwa (na przedmieściach Olsztynka), znajdują się pozostałości fundamentów po mauzoleum marszałka Paula von Hindenburga. Pomnik-mauzoleum zbudowano dla uczczenia zwycięstwa Niemców nad armia rosyjską w sierpniu 1914 roku. W dniu 7 sierpnia 1934 uroczyście pochowano tam zmarłego Hindenburga, co jednak nie było zgodne z ostatnią wolą marszałka, w pogrzebie brał udział Adolf Hitler. 2 października 1935 roku trumnę ze zwłokami Hindenburga przeniesiono do specjalnie przygotowanego Honorowego Podwórca (Ehrenhof). W styczniu 1945 roku Niemcy w ostatniej chwili zdążyli wywieźć w głąb Niemiec trumnę z jego zwłokami. W kilka dni później pomnik został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Obecnie szczątki feldmarszałka spoczywają w kościele św. Elżbiety w Marburgu nad rzeką Lahn w Hesji.

Rodzina von Hindenburga[edytuj | edytuj kod]

W brzmieniu pełnego nazwiska marszałka – von Beneckendorff und von Hindenburg można łatwo dostrzec dwie składające się na nie nazwy rodów. Zostały one oficjalnie połączone w roku 1789. Każdy ród z osobna ma sięgającą dawnych wieków historię. Początki rodu Hindenburgów sięgają 1000 roku, z tego okresu nie zachowały się jednak żadne źródła pisane. Pierwsze wzmianki o Beneckendorffach pojawiają się już w kronikach miejskich z 1280 roku Jest w nich mowa o kędzierzawym zakonniku, noszącym imię Johannes de Benkendorpe, który zawarł umowę kupna soli z franciszkańskim mnichem Wernerem von Schulenburgem. Nazwiska przodków marszałka pisane były dawniej w różny sposób: -dorp, -dorff, -dorf. Jeszcze w 1915 roku w jednym z meklemburskich muzeów w Schwerinie znajdowały się liczne pamiątki z wojny trzydziestoletniej po oddziałach von Beneckendorffa. Przodek marszałka przywędrował z Rosji, gdzie otrzymał tytuł hrabiego oraz herb: Trzy róże. Przodkowie marszałka osiedli w Nowej Marchii już w 130] roku. W osiemnastym wieku rodzina Beneckendorff bierze udział w bitwie pod Kolinem w 1757 roku.

Młodszy brat Ludwika – Konrad służył w stopniu leutnanta w Gardeschützenbataillon, a w późniejszych czasach został mianowany komendantem, najprawdopodobniej tej jednostki. Umarł w randze generała-majora (Generalmajor). „Hinden” jest starym słowem pochodzącym od wyrazu hindin, lub hirschkuh, które z kolei mogły mieć związek ze słowem Hund, lub Hundschaft. Część rodziny o tym nazwisku przebywała na terenie Prus. 10 stycznia 1722 zmarł bezdzietnie pułkownik Otto Fredrich von Hindenburg. Był on właścicielem majątków ziemskich Neudeck (Ogrodzieniec) oraz Limbsee (Limża) nadanych przez króla Prus Fryderyka Wielkiego za zasługi położone w wojnach śląskich przeciwko Austrii. Dobra owe odziedziczyły następnie siostry Ottona Friedricha – Zofia i Barbara. Później dobra odziedziczył Otto Gottfried von Beckenendorf, wnuk Barbary i pradziadek Paula, nastąpiło to po śmierci Zofii i Barbary w latach odpowiednio 1774 i 1778. Jednak przejęcie przez Ottona Gotfrieda własności obwarowano pewnym warunkiem: wolą Otto Friedricha von Hindenburg było, aby kolejny dziedzic Neudeck i Limbsee przejął wraz z nimi nazwisko Hindenburg i herb tego rodu. Oficjalne połączenie nazwisk potwierdził swym dekretem król Prus Fryderyk Wilhelm II dnia 2 stycznia 1789. Od tego czasu kolejni dziedzice nosili nazwisko von Beneckendorf und von Hindenburg i pieczętowali się herbem będącym połączeniem motywów wziętych z obu herbów rodowych.

W 1801 roku Hindenburgowie osiedlili się w Neudeck. Urodził się tam starszy syn, który w późniejszych latach był radcą krajowym w Prowincji Poznańskiej. Zaś młodszy syn – Jan Henryk, nie mając dalej ochoty służyć pod rozkazami Napoleona w 1806 roku odszedł z wojska i umarł w Limży 6 maja 1827 roku. Rodzice babki marszałka ostatni rok przeżyli w Neudeck pozostając pod opieką swojego jedynego syna, Otto Ludwik zmarł 18 lipca 1855.

Ojciec marszałka – Robert urodził się w Neudeck 21 maja 1816 roku terenie prowincji pruskiej był on krajowym dyrektorem ziemskim, dzięki czemu w czasach napoleońskich pomagał swojej starszej rodzinie. W 1832 roku ojciec Paula jako piętnastolatek służył w 18 Regimencie Piechoty, który stacjonował w Poznaniu. Rodzice Paula zawarli związek małżeński w kościele garnizonowym w Poznaniu 17 października 1845 roku. Zamieszkali przy Bergstraße 7, a w październiku 1849 roku przenieśli się na Wilhelmstraße 15.

Honorowy Obywatel Miast[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Zygmunt Kaczmarek. Sprawa Paula von Hindenburga. „Kronika Miasta Poznania”. nr 4, s. 379-382, 1995. Poznań (pol.). 
  2. Honorowy obywatel Hindenburg.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lew Bezymienski, Rozwiązanie zagadki Trzeciej Rzeszy. Książka nie tylko o przeszłości, Warszawa 1986.
  • David Fraser, Żelazny Krzyż – biografia Rommla, Warszawa 1997.
  • Bernhard von Hindenburg, Paul von Hindenburg. Ein Lebensbild, Berlin 1915.
  • Robert M.W. Kempner, Trzecia Rzesza w krzyżowym ogniu pytań, Kraków 1975.
  • Graf Helmut von Moltke, Schriften III, Geschichte des Deutsch – franzözischen Krieges von 1870–71, Berlin 1895.
  • Michał Młotek, Tajemnice pogranicza, Kraków 2013.
  • Richard Overy: Trzecia Rzesza Historia Imperium. Warszawa: Buchmann Sp. z o.o., 2012. ISBN 978-83-7670-290-2.