Armia „Lublin”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Armia Lublin)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Armia „Lublin”związek operacyjny Wojska Polskiego improwizowany w czasie kampanii wrześniowej 1939 r.

Polskie plany wojenne (operacyjny „Zachód” i mobilizacyjny „W”) nie przewidywały utworzenia armii dla obrony rzeki Wisły.

Utworzona 4 września 1939 roku do obrony środkowej Wisły między Karczewem a Sandomierzem[1], jako związek operacyjny właściwie nie funkcjonowała. Trzonem miała być Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa wzmocniona wycofującymi się za Wisłę oddziałami Armii „Prusy”.

Bitwa tomaszow lub 1.png

W rzeczywistości rozbite oddziały armii „Prusy” nie przedstawiając dużej wartości bojowej zostały wycofane z linii Wisły w rejon Chełma dla reorganizacji i utworzenia Frontu Północnego natomiast Armia „Lublin” otrzymała tylko 39 DP rez., improwizowaną grupę „Sandomierz” i nieliczne nadające się do obsadzenia Wisły jednostki Armii „Prusy” włączone do Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej.

Armia prowadziła walki z Niemcami od 8 września gdy pierwsze oddziały niemieckie dokonały prób przedarcia się przez Wisłę pod Górą Kalwarią, Maciejowicami i Dęblinem. Do 12 września Niemcy nie forsowali rzeki angażując się w likwidację resztek Armii „Prusy” i walki nad Bzurą. Jednak już pierwsze uderzenia 12 września zwiastowały klęskę armii. Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa mając zbyt mało sił do obsadzenia rzeki musiała od 13 września stopniowo ustępować spod Annopola i Solca, zerwała się styczność brygady z 39 DP rez. 15 września wobec rozkazu odwrotu na przedmoście rumuńskie armia wycofała się w rejon Kraśnika, pozostawiając bataliony osłonowe w Lublinie.

39 DP rez. zbyt oddalona od Kraśnika została oddana do dyspozycji Frontu Północnego. Na południe od Kraśnika armia połączyła się z armią „Kraków” i jako jednolite zgrupowanie uczestniczyła w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim 18-20 września. Tam skapitulowała wobec braku możliwości przebicia się na południe.

Organizacja armii i obsada personalna jej dowództwa[edytuj | edytuj kod]

gen. dyw. T. Piskor

Dowództwo

  • Dowódca armii gen. dyw. Tadeusz Ludwik Piskor
  • dowódca saperów - ppłk Józef Zientkiewicz
  • dowódca lotnictwa i OPL - płk obs. Stefan Sznuk (nie dotarł)
  • szef służby duszpasterskiej - ks. proboszcz dr Edward Nowak

Sztab

Ordre de Bataille

Przypisy

  1. Kazimierz Sobczak [red.]: Encyklopedia II wojny światowej. s. 33.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Jurga: Wojsko Polskie : krótki informator historyczny o Wojsku Polskim w latach II wojny światowej. 7, Regularne jednostki Wojska Polskiego w 1939 : organizacja, działania bojowe, uzbrojenie, metryki związków operacyjnych, dywizji i brygad. Warszawa : Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1975.
  • Kazimierz Sobczak [red.]: Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975.