Droga wojewódzka nr 967

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DW967
Początek drogi

Myślenice 7 E77

Koniec drogi

Łapczyca 94

Długość

35,4 km

Województwa

małopolskie

Droga wojewódzka nr 967 (DW967) – droga wojewódzka o długości 35,4 km łącząca Myślenice z Łapczycą, położona w województwie małopolskim. Posiada 12 obiektów mostowych. Biegnie wzdłuż zbiornika wodnego Dobczyce przecinając jego północną odnogę.

Droga ta na odcinku Dobczyce – Myślenice jest szlakiem stosunkowo nowym, wybudowanym w związku z oddaniem do użytku Zbiornika Dobczyckiego. Dawna droga przebiegała w miejscu, gdzie teraz jest jezioro.

Profil drogi[edytuj | edytuj kod]

  • Odcinek z Łapczycy do Książnic – teren pagórkowaty.
  • Odcinek z Książnic do Dobczyc – teren płaski, ale występują niewielkie wzniesienia.
  • Odcinek z Dobczyc do Myślenic – teren górzysty.

Znaczenie komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Droga wojewódzka nr 967 jest częścią dużej południowej obwodnicy Krakowa. Zawiera się w obszarze Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego. Umożliwia dogodne poruszanie się pomiędzy drogami krajowymi nr 4, 7. Przez wiele lat droga wojewódzka nr 967 mimo stosunkowo niewielkiej długości pełniła ważną rolę komunikacyjną. Wspólnie z DW955 i niewielkim fragmentem DK7 (na odcinku MyśleniceJawornik) stanowiła pomost między Bochnią, Tarnowem, Rzeszowem i Przemyślem (wschód) a Bielskiem-Białą, Cieszynem i innymi miastami położonymi na Śląsku (zachód). Była to alternatywa dla głównego szlaku komunikacyjnego prowadzącego DK94, DK7 i DK52, wprawdzie mieszczącymi się w wyższych standardach, ale często sparaliżowanymi korkami ulicznymi w Krakowie. Podróż DW967 gwarantowała jazdę bez przestojów, w dodatku oznaczała skrócenie trasy. Przykładem znaczenia tego szlaku była wieloletnia obsługa przez PKS połączenia dalekobieżnego relacji Przemyśl–Bielsko-Biała przez Myślenice: pominięcie Krakowa na rzecz zaledwie trzech niewielkich miast i jednej wsi musiało być poparte doraźnymi korzyściami ekonomicznymi.

Sytuacja zmieniła się wraz z modernizacją DK94 i budową autostrady, gwarantującej przejazd z Tarnowa na Śląsk praktycznie z pominięciem Krakowa (obwodnica).

Droga wojewódzka nr 967 wciąż jednak pozostaje dogodnym skrótem dla ruchu Tarnów – Zakopane, Tarnów – Chyżne (również ominięcie Krakowa).

Miejscowości leżące przy trasie DW967[1][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 967 · Polska, 967 · Polska [dostęp 2023-03-18].