Gwiazdozbiór Strzały

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strzała
Strzała
Nazwa łacińska Sagitta
Dopełniacz łaciński Sagittae
Skrót nazwy łacińskiej Sge
Dane obserwacyjne (J2000)
Rektascensja 20 h
Deklinacja +19°
Charakterystyka
Powierzchnia 80 stopni kw.
Liczba gwiazd o obserwowanej wielkości gwiazdowej < 3 0
Najjaśniejsza gwiazda γ Sagittae (3,51m)
Gwiazdozbiory sąsiadujące
Widoczny na szerokościach geograficznych
pomiędzy 70° S a 90° N.

Strzała (łac. Sagitta, dop. Sagittae, skrót Sge) – mały i słabo widoczny, 86. co do wielkości, gwiazdozbiór nieba północnego. Jest jednym z najmniejszych gwiazdozbiorów – mniejsze od niego są jedynie Źrebię oraz Krzyż Południa, leżący w Drodze Mlecznej między Liskiem a Orłem. Nie zawiera jasnych gwiazd, jest więc łatwy do przeoczenia. W Polsce widoczny od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 20.

Konstelacja ta była znana od starożytności, była też jednym z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza. Wyobraża strzałę z łuku mitologicznego boga miłości Erosa lub strzałę, którą Apollo pokonał jednookiego olbrzyma cyklopa.

Wybrane obiekty[edytuj | edytuj kod]

W Strzale nie ma wiele ciekawych obiektów, które można obejrzeć małymi instrumentami. Gwiazda zeta Sagittae (ζ) jest niezbyt imponującą gwiazdą podwójną o składnikach piątej i dziewiątej wielkości gwiazdowej. S Sagittae jest cefeidą, której jasność spada o połowę co 8,4 dnia, wahając się między 5,2 a 6,0m. WZ Sagittae to rzadko wybuchająca nowa karłowata[1].

Gromady gwiazd[edytuj | edytuj kod]

M 71, NGC 6838, typ kulista, jasność 8,2m, odległość 12 000 lat świetlnych. Skromna gromada kulista leżąca w połowie drzewca strzały. Nie ma centralnego zagęszczenia, typowego dla gromad kulistych, więc wygląda bardziej jak gęsta gromada otwarta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jan Desselberger, Jacek Szczepanik: Tablice astronomiczne. Bielsko-Biała: PARK, 2002, s. 171-172. ISBN 83-7266-156-1.