Polska Misja Katolicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polski kościół Wniebowzięcia w Paryżu

Polska Misja Katolicka (PMK) – stałe katolickie duszpasterstwo Polonii działające w wielu krajach, podlegające Konferencji Episkopatu Polski.

W Anglii i Walii[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwo różańcowe w kościele MB. Częstochowskiej przy Devonia Road w dzielnicy Islington w Londynie, będącym centrum Polskiej Misji w Anglii i Walii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki misji sięgają opieki duszpasterskiej nad Polakami przybyłymi na Wyspy Brytyjskie po powstaniach narodowych 1831 r., 1848 r., 1863 r. i 1905 r. Jednym z pierwszych duszpasterzy był ks. Emeryk Podolski, który odprawiał dla Polaków nabożeństwa w kaplicy przy Sutton Street w dzielnicy Soho w Londynie. Dzięki staraniom generała Wł. Zamoyskiego i dzięki życzliwości Kardynała Weismana, w 1864 r. przybył z kraju ks. Chwaliszewski i odprawiał nabożeństwa dla Polaków w kaplicy polskiej kościoła św. Piotra w Hatton Gardens. Polskie duszpasterstwo zostało oficjalnie ustanowione w 1894 roku, przez kardynała Herberta Vaughne’a, ówczesnego arcybiskupa Westminsteru. Zalążek misji stworzyła bł. matka Franciszka Siedliska, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek i ich ojciec duchowny, ks. Lechert. Z Matką Siedliską przyjechały wtedy dwie siostry i założyły pierwszą polską szkółkę. Odtąd nabożeństwa polskie odbywały się regularnie w kaplicy przy Globe Road, później przy Cambridge Heath Road, we wschodniej dzielnicy Londynu, Bethnal Green. W okresie międzywojennym duszpasterstwo polskie koncentrowało się w kościele polskim przy Mercer Street, który był dzierżawiony. W roku 1928 r. władze miejskie uznały budynek kościoła, ze względu na jego stan techniczny, za zagrażający bezpieczeństwu. Jeszcze tego samego roku kościół odwiedził Kardynał Kakowski w towarzystwie Ks. Biskupa Przeździeńskiego z Siedlec i Ambasadora R.P. Skirmunta. Po wielu poszukiwaniach, zdecydowano się na kupno kościoła w dzielnicy Islington, przy Devonia Road, za 4000 funtów, który sprzedawali Swedenborgianie. Kościół wraz z przylegającymi do niego budynkami dość dobrze nadawał się do urządzenia Polskiej Misji Katolickiej, do użytku sakralnego, a także do potrzeby polskiej szkoły sobotniej. Kardynał Bourne, arcybiskup katolicki Londynu, wspomógł misję pożyczką 1000 funtów na remont. Była to pierwsza polska świątynia na Wyspach Brytyjskich. Jej poświęcenie odbyło się 30 października 1930 roku. Dokonał go ks. kardynał August Hlond, Prymas Polski w obecności kardynała Bourne. W 1938 r. posługę duszpasterską w misji objął Ks. Władysław Staniszewski, do tego czasu dyrektor biura kancelarii Prymasa Polski, który zaofiarował się przyjechać do Anglii na 3 lata. Wyjeżdżał do Londynu żegnany słowami kardynała Hlonda:

Quote-alpha.png
Po wielkiej wojnie, na jaką się zanosi, najprawdopodobniej tamtejsza kolonia polska powiększy się i jeżeli uda się utrzymać tę placówkę do tego czasu, to może się okazać opatrznościowym.

I rzeczywiście Misja w czasie wojny miała pełne ręce roboty. Po wojnie opieką duszpasterską należało objąć prawie dwieście tysięcy uchodźców – żołnierzy. Wśród nich na szczęście było też 120 kapłanów[1]. W 1948 r., po odwiedzeniu rok wcześniej Polski i rozmowach z kard. Hlondem, oraz po konsultacjach z episkopatem Anglii i Walii, kard. Griffin, Arcybiskup Westminsteru, 15 września oficjalnie mianował Rektora Polskiej Misji Katolickiej Ks. Władysława Staniszewskiego, Wikariuszem Delegatem dla cywilnych Polaków w Anglii i Walii z władzą ordynariusza. Umożliwiło to ówczesnemu rektorowi zaangażowanie księży i zorganizowanie regularnej opieki duszpasterskiej w 18 diecezjach Anglii i Walii. Powstała też prasa katolicka w j. polskim: „Gazeta Niedzielna”, „Życie”, „Czyn Katolicki”, „Sodalis Marianus”, „Marianum w służbie”. Założone zostają dwie polskie szkoły średnie – dla dziewcząt w Pitsford i dla chłopców w Fawley Court. W Misję włączyły się męskie zgromadzenia zakonne Chrystusowców[1], Marianów[2], także polskich jezuitów[3]. W latach następnych Polska Misja Katolicka objęła w posiadanie 30 kościołów, 12 kaplic, 39 plebanii i 55 ośrodków parafialnych. W latach 80. Polonię angielską zasiliła fala emigracji po wprowadzeniu stanu wojennego 1981 r. Kolejna fala emigracji nastąpiła po otwarciu rynku pracy w Wlk. Brytanii dla Polaków. Kościoły są pełne po brzegi, choć szacuje się, że jedynie 10% Polaków uczęszcza do kościoła[4].

Rektorzy PMK w Anglii i Walii[edytuj | edytuj kod]

Rektorzy
Ksiądz Antoni Lechert, CR 1894 – 1902
Ksiądz Henryk Cichocki, CR 1902 – 1903
Ksiądz Grzegorz Domański, SDB 1904 – 1906
Ksiądz Piort Bujara, SDB 1906 – 1913
Ksiądz Jan Symior, SDB 1913 – 1921
Ksiądz Józef Wroński, SDB 1921 – 1926
Ksiądz Teodor Cichos, SDB 1926 – 1938

Wikariusze delegaci
Ksiądz Infułat Władysław Staniszewski 1938 – 1974
Ksiądz Prałat Karol Zieliński 1974 – 1991
Ksiądz Infułat Stanisław Świerczyński 1991 – 2002
Ksiądz Prałat Tadeusz Kukla 2002 – 2010
Ksiądz Prałat Stefan Wylężek 2010 –[4]

We Francji[edytuj | edytuj kod]

Od XIX w. działa najstarsza PMK z siedzibą w Paryżu. Od 1985 roku jej rektorem jest ks. infułat Stanisław Jeż.

W Niemczech[edytuj | edytuj kod]

Działa od 1945 roku na terenie RFN w wielu skupiskach niemieckiej Polonii. Organizuje przede wszystkim msze w języku polskim i współpracuje ze szkołami polskimi w Niemczech. Do PMK należy również Dom Concordia oraz czasopismo „Nasze Słowo”.

W Szwecji[edytuj | edytuj kod]

W Sztokholmie działa „Polska Katolska Missionen” (Polska Misja Katolicka). Księża wynajmują protestancki kościół. W każdą niedzielę odbywają się Msze Święte o 9:00, 10:30 i 12:00, oraz w każdy piątek o godzinie 18:00. Polska Misja dojeżdża poza Sztokholm. W Malmo działa PMK w katolickich kościołach Maria i Rosengard. W każdą niedzielę są dwie Msze Święte[5]. W Goteborgu działa przy Kristus Konungens kyrka. W każdą niedzielę jest celebrowana jedna Msza Święta.

W Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Parafie prowadzone przez Chrystusowców

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Chrystusowcy w Wielkiej Brytanii. [dostęp 2011-10-26].
  2. Marianie - Wielka Brytania. W: Zgromadzenie Księży Marianów - Prowincja Opatrzności Bożej [on-line].
  3. Parafia MB Miłosierdzia w Londynie - Willesden Green. [dostęp 2011-10-26].
  4. 4,0 4,1 Historia PMK. W: Polska Misja Katolicka w Angii i Walii [on-line]. [dostęp 2011-10-26].
  5. S:ta Maria i Rosengård Polska Misja Katolicka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]