Cyprofloksacyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cyprofloksacyna
Cyprofloksacyna
Cyprofloksacyna
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C17H18FN3O3
Masa molowa 331,38 g/mol
Wygląd jasnożółty proszek
Identyfikacja
Numer CAS 85721-33-1
PubChem 2764[1]
DrugBank APRD00424[2]
Klasyfikacja
ATC J01 MA02
S01 AX13
S02 AA15
S03 AA07

Ciprofloksacynaorganiczny związek chemiczny, chemioterapeutyk z grupy chinolonów II generacji (fluorochinolonów), o działaniu bakteriobójczym, wykazujący swoje działanie poprzez zaburzanie replikacji DNA bakterii w wyniku zahamowania syntezy DNA. Jest najsilniej działającym lekiem wśród fluorochinolonów. Wydalana głównie w postaci niezmienionej z moczem i częściowo z kałem, osiągając w nich duże stężenia.

Zakres działania bakteriobójczego[edytuj | edytuj kod]

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

Leczenie zakażeń drobnoustrojami wrażliwymi na ciprofloksacynę. Stosowana jest głównie w leczeniu zakażeń układu moczowego. Z uwagi na to, że dobrze przenika do płuc, gruczołu krokowego, kości, płynu mózgowo-rdzeniowego, migdałków podniebiennych, jest stosowana w zakażeniach tych narządów. Jest skuteczna również w leczeniu duru brzusznego i zakażeń wąglikiem.

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Dawkowanie[edytuj | edytuj kod]

Zwykle stosuje się doustnie dwa razy na dobę w dawce 250–750 mg lub dożylnie 200–400 mg co 12 godzin.

W trakcie leczenia nie powinno się prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Należy również spożywać duże ilości płynów, aby uniknąć ryzyka krystalurii (wytrącania się substancji w drogach moczowych).

Nazwy handlowe[edytuj | edytuj kod]

W handlu cyprofloksacyna dostępna jest w preparatach: Cifran, Ciphin, Ciplox, Ciprinol, Ciprobay, Cipronex, Cipropol, Ciprum i Proxacin. Ponadto produkowany jest Cetraxal do stosowania miejscowego przy zapaleniu ucha oraz Ciloxan i Proxacin stosowane do oka.

Przypisy

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.