Orientacja seksualna a służba wojskowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Orientacja seksualna a służba wojskowa - armie poszczególnych państw stosowały i stosują różną politykę w stosunku do żołnierzy i rekrutów o homoseksualnej i biseksualnej orientacji psychoseksualnej, a także do osób transpłciowych. W niektórych krajach geje i lesbijki, którzy nie ukrywają swojej orientacji seksualnej, mogą odbywać służbę wojskową; inne państwa nie dają im takiej możliwości. Większość państw nie reguluje wyraźnie tej kwestii w swoim prawie wojskowym.

Według danych ILGA (stan na rok 2006) "jawni" homoseksualiści nie mogą odbywać służby wojskowej w Białorusi, Cyprze, Grecji, Libii, Serbii, Singapurze i Turcji.

Państwa wyraźnie zezwalające "jawnym" homoseksualistom na odbywanie służby wojskowej to (w nawiasach podano rok wprowadzenia takiego zezwolenia, jeśli jest znany): Australia (1992), Austria, Bahamy, Belgia[1], Bułgaria (2004), Chorwacja, Czechy (1999), Dania (1978), Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia (1973), Irlandia, Izrael (1993), Kanada (1992), Kolumbia (1999), Litwa, Luksemburg, Niemcy (2000/01), Norwegia (1979), Nowa Zelandia (1993), Peru (2004), Portugalia (1999), RPA (1996), Słowenia, Stany Zjednoczone (2011)[2], Szwajcaria (1992), Szwecja (1976), Tajlandia (2005), Tajwan (2002), Urugwaj, Wielka Brytania (2000), Węgry, Włochy[3].

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Emerytowany generał Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych John Sheehan, jeden z byłych dowódców sił NATO na Bałkanach, w wystąpieniu przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych na temat służby w armii jawnych homoseksualistów, wyraził opinię, że obecność gejów w oddziałach holenderskich w Bośni miała wpływ na brak reakcji żołnierzy w czasie masakry w Srebrenicy. Według słów gen. Sheehana zezwolenie na służbę w armiach gejom otwarcie przyznającym się do swojej orientacji doprowadziło do osłabienia zdolności bojowej wojsk. Na pytanie szefa komisji senatora Carla Levina: Czy holenderscy dowódcy mówili panu, że to dlatego, iż byli tam żołnierze-geje? gen. Sheehan odpowiedział: Tak, mówili. Przedstawiali to jako część problemu.

Ministerstwo Obrony Holandii w oświadczeniu uznało słowa amerykańskiego generała za kompletny nonsens. Opinii gen. Sheehana zaprzeczyła również holenderska ambasador w Waszyngtonie[4].

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]