Brygada Kawalerii „Poznań”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brygada Kawalerii „Poznań”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1919
Rozformowanie 1937
Nazwa wyróżniająca Poznań
Tradycje
Rodowód I Brygada Jazdy Wielkopolskiej
Kontynuacja Wielkopolska Brygada Kawalerii
Dowódcy
Pierwszy gen. ppor. Aleksander Pajewski
Ostatni gen. bryg. Sergiusz Zahorski
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych wojsko
Rodzaj wojsk kawaleria

Brygada Kawalerii „Poznań” - wielka jednostka kawalerii Wojska Polskiego II RP.

Formowanie[edytuj | edytuj kod]

Brygada sformowana została w marcu - kwietniu 1919 r. jako I Brygada Jazdy Wielkopolskiej Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim. W wyniku scaleniu Wojsk Wielkopolskich z armią krajową, brygada przemianowana została na VII Brygadę Jazdy. Po zakończeniu wojny z bolszewikami dokonano zmian w organizacji brygady, która przedstawiała się następująco:

W kwietniu 1924 , w ramach reorganizacji jazy, VII BJ przemianowana została na VII Brygadę Kawalerii i podporządkowana dowódcy 3 Dywizji Kawalerii. Z jej składu wyłączony został 16 pułk ułanów Wielkopolskich i 7 dywizjon artylerii konnej Wielkopolskiej. Pierwsza z wymienionych jednostek podporządkowana została dowódcy nowo utworzonej XIV Brygady Kawalerii w Bydgoszczy, a druga dowódcy artylerii konnej 3 Dywizji Kawalerii. W skład XIV BK wszedł również 7 pułk strzelców konnych Wielkopolskich, który do tego czasu podlegał bezpośrednio dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII.

Wiosną 1929 VII BK przeformowana została w samodzielną Brygadę Kawalerii „Poznań”. W jej skład ponownie włączony został 7 dywizjon artylerii konnej Wielkopolskiej, a ponadto 7 pułk strzelców konnych Wielkopolskich z rozformowanej XIV BK.

Z dniem 1 kwietnia 1937 Brygada Kawalerii „Poznań” przemianowana została na Wielkopolską Brygadę Kawalerii.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy brygady[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mirosław Giętkowski, Artyleria konna Wojska Polskiego 1918-1939, Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2001, ISBN 83-7174-823-X, OCLC 69505837.