Dywizja Kawalerii „Zaza”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dywizja Kawalerii „Zaza”
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1939
Rozformowanie 1939
Dowódcy
Pierwszy gen. bryg. Zygmunt Podhorski
Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych wojsko
Rodzaj wojsk kawaleria
Bitwa kock 1939 1.png
Bitwa kock 1939 2.png

Dywizja Kawalerii „Zaza” wielka jednostka kawalerii Wojska Polskiego improwizowana w toku kampanii wrześniowej 1939.

Dywizja Kawalerii „Zaza” została sformowana 18 września 1939 roku[1] przez gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego ps. „Zaza” w okolicach Białowieży w Puszczy Białowieskiej z oddziałów Podlaskiej i Suwalskiej Brygady Kawalerii, którym udało się przebić z okrążenia z okolic Zambrowa i Ostrowi Mazowieckiej.

Działania bojowe[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z decyzją gen. Podhorskiego brygady kawaleryjskie miały maszerować na południe, aby połączyć się z wojskami walczącymi na terenie województwa lubelskiego. Dywizja maszerowała po równych osiach w kierunku Czeremchy. Po kilku utarczkach z Niemcami kawaleria weszła w lasy nadleśnictwa Nurzec. 24 września osiągnęła przeprawy na Bugu. Po całodziennych walkach odparte zostało natarcie czołgów niemieckich, a w nocy z 24 na 25 września Dywizja przeprawiła się przez Bug pod Mielnikiem.

25 września po południu maszerowała dalej na południe, omijając Białą Podlaską od zachodu. Po odpoczynku 26 września w rejonie miejscowości Sokole, Dywizja wywalczyła przeprawy na Wieprzu pod Kijanami, w Zawieprzycach i Spiczynie.

28 września przyszedł rozkaz podporządkowania Dywizji dowódcy SGO „Polesie” gen. bryg. Franciszkowi Kleebergowi. W składzie SGO "Polesie" wzięła udział w dniach 2-5 października w ostatniej bitwie wojny obronnej 1939 pod Kockiem i Wolą Gułowską, gdzie skapitulowała wraz z resztą SGO.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Obsada personalna[edytuj | edytuj kod]

  • dowódca dywizji - gen. bryg. Zygmunt Podhorski
  • szef sztabu - mjr dypl. Edward Boniecki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Głowacki 1986 ↓, s. 264, wg autora organizacja nastąpiła 20 września 1939 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ludwik Głowacki: Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939. Wyd. 2. Lublin: Wydawnictwo Lubelskie, 1986. ISBN 83-222-0377-2.