Przejdź do zawartości

Brygada Kawalerii „Poznań”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brygada Kawalerii „Poznań”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1919

Rozformowanie

1937

Nazwa wyróżniająca

Poznań

Tradycje
Rodowód

I Brygada Jazdy Wielkopolskiej

Kontynuacja

Wielkopolska Brygada Kawalerii

Dowódcy
Pierwszy

gen. ppor. Aleksander Pajewski

Ostatni

gen. bryg. Sergiusz Zahorski

Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

wojsko

Rodzaj wojsk

kawaleria

Brygada Kawalerii „Poznań”wielka jednostka kawalerii Wojska Polskiego II RP.

Formowanie

[edytuj | edytuj kod]

Brygada sformowana została w marcu - kwietniu 1919 r. jako I Brygada Jazdy Wielkopolskiej Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim. W wyniku scaleniu Wojsk Wielkopolskich z armią krajową, brygada przemianowana została na VII Brygadę Jazdy. Po zakończeniu wojny z bolszewikami dokonano zmian w organizacji brygady, która przedstawiała się następująco:

W kwietniu 1924, w ramach reorganizacji jazy, VII BJ przemianowana została na VII Brygadę Kawalerii i podporządkowana dowódcy 3 Dywizji Kawalerii. Z jej składu wyłączony został 16 pułk ułanów Wielkopolskich i 7 dywizjon artylerii konnej Wielkopolskiej. Pierwsza z wymienionych jednostek podporządkowana została dowódcy nowo utworzonej XIV Brygady Kawalerii w Bydgoszczy, a druga dowódcy artylerii konnej 3 Dywizji Kawalerii. W skład XIV BK wszedł również 7 pułk strzelców konnych Wielkopolskich, który do tego czasu podlegał bezpośrednio dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII.

Wiosną 1929 VII BK przeformowana została w samodzielną Brygadę Kawalerii „Poznań”. W jej skład ponownie włączony został 7 dywizjon artylerii konnej Wielkopolskiej, a ponadto 7 pułk strzelców konnych Wielkopolskich z rozformowanej XIV BK.

Z dniem 1 kwietnia 1937 Brygada Kawalerii „Poznań” przemianowana została na Wielkopolską Brygadę Kawalerii.

Struktura organizacyjna

[edytuj | edytuj kod]

Dowódcy brygady

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Mirosław Giętkowski, Artyleria konna Wojska Polskiego 1918-1939, Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2001, ISBN 83-7174-823-X, OCLC 69505837.