Konkurs Piosenki Eurowizji 2021: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m →‎Drugi półfinał: Drobne redakcyjne
Linia 547: Linia 547:
|6
|6
|{{państwolink|POL|Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji}}
|{{państwolink|POL|Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji}}
| [[Rafał Brzozowski|Rafał]]
| [[Rafał Brzozowski]]
|„[[The Ride (utwór muzyczny Rafała Brzozowskiego)|The Ride]]”
|„[[The Ride (utwór muzyczny Rafała Brzozowskiego)|The Ride]]”
|angielski
|angielski

Wersja z 15:55, 16 maj 2021

Konkurs Piosenki Eurowizji 2021
Open Up[1]
ilustracja
Informacje ogólne
Półfinały

18 maja 2021
20 maja 2021

Finał

22 maja 2021

Miejsce

Rotterdam Ahoy,
Rotterdam (Holandia)

Nadawca

Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stichting (NOS), AVROTROS

Prowadzący

Edsilia Rombley
Jan Smit
Chantal Janzen
Nikkie de Jager

Informacje dodatkowe
Reżyser

Marnix Kaart
Marc Pos
Daniel Jelinek

Kierownik wykonawczy

Martin Österdahl (EBU)
Sietse Bakker
Astrid Dutrénit[2]

Uczestnicy
Powrót

 Bułgaria
 Ukraina

Rezygnacja

 Armenia
 Czarnogóra
 Węgry

Dyskwalifikacja

 Białoruś

Łącznie

39 reprezentacji

Głosowanie
Każdy kraj przyznaje po 1–8, 10 oraz 12 punktów dla dziesięciu najlepiej ocenionych piosenek, osobno w głosowaniu komisji jurorskich i telewidzów.
Konkurs Piosenki Eurowizji
◄ 2020 2022 ►

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 18, 20 i 22 maja 2021[3] w hali Ahoy w Rotterdamie. Koncerty zorganizuje Europejska Unia Nadawców oraz holenderscy nadawcy publiczni: AVROTROS, Nederlandse Omroep Stichting (NOS) oraz Nederlandse Publieke Omroep (NPO)[4]. Będzie to piąty konkurs, który odbędzie się w tym kraju.

Lokalizacja

Lokalizacja Rotterdamu na mapie Holandii

Miejsce organizacji konkursu

Rotterdam Ahoy, miejsce organizacji konkursu

Holenderska telewizja otrzymała prawa do organizacji 65. Konkursu Piosenki Eurowizji po konkursie w 2019, dzięki wygranej Duncana Laurence'a, reprezentanta Holandii. Nadawca początkowo miał zorganizować konkurs w 2020, został on jednak odwołany z powodu pandemii COVID-19.

16 maja 2020 podczas programu Światło dla Europy ogłoszono, iż konkurs odbędzie się w Rotterdamie. Uroczysta ceremonia otwarcia konkursu ma odbyć się 16 maja w Rotterdam Cruise Terminal.

Wybór miejsca organizacji

Po odwołaniu Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 Europejska Unia Nadawców przeprowadziła rozmowy z holenderskimi nadawcami publicznymi NPO, NOS i AVROTROS oraz miastem Rotterdam, które miało zorganizować konkurs 2020, na temat możliwości zorganizowania konkursu w 2021[5]. 23 kwietnia 2020 rada miejska Rotterdamu zatwierdziła zwiększony budżet ilości 6,7 mln euro na organizację konkursu[6][7].

Nadawcy NPO, NOS oraz AVROTROS musieli poinformować EBU o potencjalnym miejscu organizacji do końca kwietnia, oraz do końca maja znaleźć miasto, które zgodziłoby się na organizację konkursu, jeżeli rada Rotterdamu odmówi[8].

Przebieg konkursu

Kierownikami wykonawczymi konkursu z ramienia telewizji z Holandii będą Sietse Bakker i Astrit Dutrénit, która zastąpiła Inge van de Weerda[9].

Partnerem prezentacyjnym konkursu został producent kosmetyków do włosów Moroccanoil[10].

Prowadzący i goście specjalni

18 września 2020 ogłoszono, iż konkurs prowadzić będą niedoszli prezenterzy konkursu w 2020: Edsilia Rombley, Chantal Janzen i Jan Smit, do których dołączy niedoszła prezenterka internetowa, Nikkie de Jager[11]. Koos van Plateringen, Hila Noorzai i Samya Hafsaoui będą moderować konferencje prasowe konkursu; Van Plateringen będzie również gospodarzem imprezy turkusowego dywanu i ceremonii otwarcia wraz z Fenną Ramos[12][13].

4 maja 2021 EBU podała informację o występach gości specjalnych. Pierwszy półfinał otworzy Duncan Laurence, wykonując „Feel Something”[14]. W występie interwałowym wystąpi piosenkarka Davina Michelle i aktorka Thekla Reuten w pokazie zatytułowanym „The Power of Water”[15][16]. Drugi półfinał otworzą breakdancer Redo i piosenkarka i autorka tekstów Eefje de Visser z występem „Forward Unlimited”[17][18]. Tancerz baletowy Ahmadem Joudeh i BMX-er Dezem Maarsen wystąpią podczas interwału w pokazie „Close Encounter of a Special Kind”[19]. W finale wystąpią m.in. Afrojack ft. Glennis Grace i Wulf[20][21], Duncan Laurence[22][23] oraz Lenny Kuhr, Teach-In, Sandra Kim, Elena Paparizou, Lordi oraz Måns Zelmerlöw podczas pokazu „Rock the Roof”[24].

Przygotowania

7 maja 2020 władze holenderskie zabroniły wszelkich masowych zgromadzeń w kraju do czasu całkowitego zastosowania szczepionki na COVID-19 w kraju. 18 września 2020 EBU opublikowała podsumowanie scenariuszy awaryjnych konkursu.

  • Scenariusz A – normalny format wydarzenia, taki sam jak w poprzednich latach, bez reżimu sanitarnego
  • Scenariusz B – wydarzenie odbywające się zgodnie z zasadami dystansowania społecznego i reżimu sanitarnego
  • Scenariusz C – wydarzenie odbywające się zgodnie z zasadami dystansowania społecznego i reżimu sanitarnego z zapewnieniem możliwości nagrania występu ze swojego kraju, jeśli delegacja nie mogłaby dotrzeć do Rotterdamu
  • Scenariusz D – W pełni zdalny konkurs organizowany z Rotterdamu, w którym wszyscy artyści występują w swoim kraju, bez żadnych uroczystości ani publiczności w Rotterdamie. Scenariusz był testowany podczas 18. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w listopadzie 2020.

W lutym 2021 EBU i nadawcy-gospodarze konkursu stwierdzili, że wykluczyli organizację konkursu bez zachowania zasad reżimu sanitarnego, wykluczając tym samym scenariusz A[25]. Zmieniono również scenariusz C, aby każdy artysta miał pozostać w swoim kraju.

Scenariusze (stan z 3 lutego 2021)[25][26]
Aspekty Scenariusz A Scenariusz B Scenariusz C Scenariusz D
Koncerty z Ahoy Tak Tak Tak Tak
Uczestnicy w Rotterdamie Wszyscy Wszyscy/
większość
Nie Nie
Publiczność w Ahoy 100% 0–80% 0–80% Nie
Imprezy towarzyszące Wszystkie Zaadaptowane Zmniejszona ilość Brak
Dziennikarze 1500 w centrum prasowym 500 w centrum prasowym, 1000 online 1500 online 1500 online

Protokół BHP dla konkursu został opublikowany 2 marca 2021, tym samym potwierdzając, że konkurs odbędzie się w scenariuszu jak najbardziej zbliżonym do scenariuszu B, z możliwymi zmianami w niektórych polach[27].

W kwietniu 2021 ogłoszono, że jeżeli sytuacja pandemiczna się nie pogorszy, na każdym z trzech koncertów i sześciu prób będzie mogła uczestniczyć publiczność, a ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie pod koniec miesiąca[28][29]. 29 kwietnia potwierdzono, iż na konkursie pojawi się publiczność do 3500 osób, co stanowi 20% pojemności Ahoy Areny[30].

Nowy kierownik wykonawczy

W styczniu 2020 EBU ogłosiła, że Martin Österdahl zostanie nowym kierownikiem wykonawczym Konkursu Piosenki Eurowizji od 2021 oraz Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci od 2020[31], zajmując miejsce Jon Ola Sanda. W przeszłości Österdahl był krajowym kierownikiem wykonawczym konkursów Eurowizji dla dorosłych w 2013 i 2016 oraz był członkiem grupy referencyjnej od 2012 do 2018[32].

Projekt grafiki i sceny konkursowej

Podczas ogłoszenia terminów wydarzenia Sietse Bakker, producent wykonawczy konkursu oświadczył, iż projekt sceny konkursowej z 2020 roku zostanie również wykorzystany w konkursie 2021[33][34]. Projekt sceny został zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Floriana Wiedera, który zaprojektował także sceny konkursowe w latach 2011–12, 2015 i od 2017. 12 lutego 2021 Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że projekt sceny zostanie poprawiony i dostosowany do zasad ochrony przed COVID-19. Zmianie ulegnie m.in. green room, który zamiast znajdować się w tyle areny, będzie umiejscowiony miejscu trybun stojących[35].

Zmienione logo i branding zostały zaprezentowane 4 grudnia 2020. Zaprojektowana przez agencję CLEVER°FRANKE, została opisana „abstrakcyjną prezentacja inspirowana mapą świata i wizualnie łącząca stolice [wówczas] 41 uczestniczących krajów z Rotterdamem[36][37].”

Koncept pocztówek został ujawniony 1 grudnia 2020 w oparciu o slogam konkursu „Open Up”, ale w odejściu od pierwotnej koncepcji stworzonej dla pocztówek konkursowych w 2020[38]. Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu, pocztówki będą teraz obejmować artystów prezentowanych na materiałach nakręconych w ich kraju, oraz jeden wspólny element – domek w wybranych lokacjach Holandii. Nagrania z pocztówek będą miały miejsce od marca do kwietnia 2021 roku[38].

Kraje uczestniczące

Do udziału w konkursie w 2021 roku zgłosiło się 41 delegacji. Do konkursu powróciły dwa państwa, które nie uczestniczyły w 2019 roku: Ukraina i Bułgaria, a wycofały się Węgry i Czarnogóra. Już po publikacji oficjalnej listy uczestników z konkursu wycofała się Armenia, czego powodem była eskalacja konfliktu o Górski Karabach w listopadzie 2020 roku. Dodatkowo w związku z tym, że białoruska propozycja łamała regulamin Eurowizji, Białoruś została zdyskwalifikowana. Ostateczna liczba uczestników wyniosła zatem 39 i jest to najmniejsza liczba uczestników od 2011 roku.

Nagrania zapasowe

18 listopada 2020 Europejska Unia Nadawców ujawniła, że jako środek gwarantujący wszystkim uczestnikom możliwość wzięcia udziału w konkursie, każdy nadawca krajowy ma obowiązek stworzyć przed konkursem nagranie zapasowe, które będzie można wykorzystać, jeśli uczestnik nie będzie miał możliwości znaleźć się na scenie w Rotterdamie lub zostanie poddany kwarantannie po przyjeździe[39]. Ujawniono również zestaw wytycznych dotyczących produkcji, aby zapewnić rzetelność i integralność nagrań. Następujące kraje potwierdziły lokalizacje kręcenia swoich występów zapasowych:

Pogrubione kraje wykorzystają nagranie zapasowe w konkursie. 29 marca ogłoszono, iż wszystkie nagrania zapasowe zostaną przedstawione i uhonorowane w programie Eurovision Song Celebration.

Kolejność występów

17 listopada 2020 Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że półfinały będą miały ten sam skład krajów, jaki miały mieć w 2020 roku. EBU postanowiła również utrzymać holenderską pozycję 23 w klasyfikacji finałowej.

Koszyki użyte początkowo w konkursie 2020 wyglądały następująco:

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4 Koszyk 5

Szczegółowa kolejność występów w półfinałach została ustalona przez produkcję i podana do wiadomości publicznej 30 marca.

Wstępnie nagrane chórki

18 czerwca 2020 Europejska Unia Nadawców (EBU) ogłosiła, iż z powodu regulacji holenderskich przepisów podczas pandemii COVID-19, w 2021 dozwolone będą wstępnie nagrane wokale podkładowe. Korzystanie z nagranych wokali towarzyszących jest całkowicie opcjonalne. Każda delegacja może zdecydować się na użycie wokalistów wspierających, zarówno na scenie, jak i poza nią. Dopuszczalna będzie również kombinacja wokali na żywo i nagranych podkładów[66][67][68].

Pocztówki

„Pocztówki” (ang. Postcards) to krótkie klipy odtwarzane podczas koncertu na żywo, pomiędzy występami kolejnych artystów, przedstawiające wykonawców[69]. Często wizytówki te stanowią również pretekst do prezentacji kraju, gdzie organizowany jest konkurs w danym roku, ponieważ nagrywane są w znanych miejscach na terenie tego państwa[69].

Przez ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 „pocztówki” zostały nagrane bez udziału artystów[70]. Każda z nich przedstawia instalację – niewielki dom, na który składa się jedno pomieszczenie (salon)[70][71]. Dekoracje domków mają nawiązywać do historii, zainteresowań i osobowości każdego z kolejnych wykonawców[70][72]. Przygotowane wcześniej hologramy artystów mają zostać dodane do nagrań w postprodukcji. Dotychczas w mediach społecznościowych ujawniono lokalizację następujących nagrań:

Kontrowersje i incydenty

Dyskwalifikacja Białorusi

Po publikacji utworu „Ja nauczu tiebia (I'll Teach You)” pojawiły się wezwania do dyskwalifikacji kraju ze względu na „oczywisty podtekst polityczny”[75]. Szwedzka partia polityczna Liberalerna i Białoruska Fundacja Solidarności Kulturalnej wezwały do wykluczenia Białorusi z konkursu[76][77]. Wiele internetowych portali na temat Eurowizji postanowiło ograniczyć zakres informacji przekazywany o udziale kraju w konkursie oraz reakcji na utwór[78][79].

11 marca EBU wydało oświadczenie, w którym po przeanalizowaniu zgłoszenia doszło do wniosku, że „piosenka jest niezgodna z niepolitycznym charakterem konkursu”, oraz że zgłoszenie nie kwalifikuje się do udziału w konkursie. Tym samym ogłoszono, iż kraj musi zmienić tekst, lub napisać nowy, kwalifikujący się do udziału utwór[80]. 13 marca prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, iż nakazał BTRC wybór nowego utworu na konkurs zamiast modyfikowania tekstu oryginalnej piosenki[81]. 26 marca nadawca zgłosił do udziału w konkursie utwór „Pesnia pro zajcew” autorstwa Galasy ZMesta, piosenka jednak została ponownie zdyskwalifikowana z tych samych powodów, co poprzednia, przez co Białoruś została pozbawiona udziału w konkursie[82][83].

Reakcje na piosenkę Cypru

Wybór piosenki „El Diablo” przez cypryjskiego nadawcę wywołał liczne protesty w kraju oraz zamieszki pod siedzibą telewizji[84]. Cypryjski Kościół Prawosławny zarzucił artystce propagowanie satanizmu, oraz wypowiedział się prośbą o wycofanie artystki z konkursu[85]. Cypryjski nadawca CyBC ogłosił jednak, iż Elena pozostanie reprezentantką kraju w konkursie.

Ponadto krótko po premierze pojawiły się oskarżenia o plagiat zarówno dotyczący samego utworu jak i teledysku[86]. Początek piosenki ma przypominać przebój Rity OryAnywhere”, a w refrenie pojawiają się silne inspiracje utworem „Bad RomanceLady Gagi. Teledysk natomiast łudząco przypomina klip do piosenki „Love Me Land” Zary Larsson. Cypryjską artystkę żartobliwie skrytykował zwycięzca Eurowizji 2019 Duncan Laurence, kiedy zapytany o swoich faworytów powiedział, że piosenka przypominająca utwór Zary Larsson jest tą, która wygrać nie powinna[87]. Kilka dni później niderlandzki artysta zaprzeczył jednak jakoby jego wypowiedź miała nawiązywać do piosenki Eleny i przeprosił za nieporozumienie[88].

Reakcje na piosenkę Macedonii Północnej

Po premierze utworu WasilaHere I Stand” pojawiły się kontrowersje związane z teledyskiem. Na początku klipu w tle pojawia się tryptyk w kolorach: białym, zielonym i czerwonym, co przez fanów z Macedonii Północnej zostało odczytane jako odwrócona flaga Bułgarii[89]. Relacje między Bułgarią a Macedonią Północną są napięte, co jest związane m.in. z tym, że bułgarskie rządy od lat kwestionują odrębność narodu i języka macedońskiego. Dodatkowo fanów podburzał fakt, że Wasil Garwanljew posiada bułgarskie obywatelstwo i pojawiały się głosy, że tryptyk miał być zwykłą prowokacją.

Utworzono petycję, której celem było zablokowanie udziału Wasila w Eurowizji 2021. Sytuacji przyjrzała się specjalna komisja powołana przez macedońskiego nadawcę. Ostatecznie sytuacja uspokoiła się, dokonano edycji teledysku i wycięto kontrowersyjny fragment, piosenkarz przeprosił fanów na mediach społecznościowych a telewizja ogłosiła, że Wasil będzie jednak reprezentował Macedonię Północną w konkursie[90].

Kontrowersyjne wpisy reprezentantki Azerbejdżanu

W związku z eskalacją konfliktu o Górski Karabach z udziału w konkursie wycofała się Armenia. Przedstawicielką Azerbejdżanu została natomiast Efendi, która miała reprezentować kraj w 2020 roku. Podczas walk między Azerami i Ormianami na profilu Efendi na mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, w których młoda wokalistka otwarcie poparła Azerów[91][92]. Została oskarżona o łamanie regulaminu konkursu poprzez branie udziału w szerzeniu nienawiści. Władze EBU nie ustosunkowały się jednak w żaden sposób do utworzonej petycji dot. dyskwalifikacji Azerbejdżanu.

Reakcje na piosenkę Rosji

Rosyjskie preselekcje zwyciężyła Maniża z piosenką „Russian Woman” i szybko wybór spotkał się z krytyką rosyjskiego środowiska konserwatywnego[93]. Utwór artystki ma przesłanie silnie feministyczne a sama artystka otwarcie przeciwstawia się seksizmowi, wspiera społeczność LGBTQ+ i do Rosji wyemigrowała z Tadżykistanu. Piosenkarka wyznała w wywiadzie z brytyjską stacją BBC, że spadła na nią fala hejtu i dostaje groźby śmierci[93].

Występ stand-in na próbie Ukrainy

Wokalistka ukraińskiego zespołu Go AKateryna Pavlenko zgłosiła rankiem 12 maja złe samopoczucie. Zgodnie z protokołem bezpieczeństwa została skierowana na test na COVID-19. W związku z zaistniałą sytuacją Kateryna nie mogła wystąpić na drugiej próbie ukraińskiej delegacji, na której zamiast niej pojawiła się zastępcza wokalistka Emmie van Stijn[94][95][96]. Ponadto Ukrainka nie pojawiła się także na konferencji prasowej po zakończeniu prób.

W godzinach wieczornych w mediach pojawiły się doniesienia o negatywnym wyniku testu, co później zostało potwierdzone przez EBU i przez samą artystkę[97][98]. Negatywny wynik oznaczał dla ukraińskiej delegacji powrót wokalistki na scenę na kolejną próbę oraz na występ w pierwszym półfinale konkursu 18 maja.

Van Stijn spotkała się z pozytywnymi reakcjami za występ i została zaproszona do zasiadania z ukraińską delegacją w green roomie podczas pierwszego półfinału[99].

Koronawirus w polskiej delegacji

Podczas rutynowej kontroli 15 maja u jednego z członków polskiej delegacji wykryto COVID-19[100]. Był to pierwszy przypadek koronawirusa wśród delegacji od początku prób. W związku z tym Rafał Brzozowski oraz pozostali członkowie reprezentacji trafili na izolację i nie mogli uczestniczyć w uroczystej ceremonii otwarcia konkursu zaplanowanej na 16 maja[101][102]. Według donosów medialnych zakażonym nie jest żadna z osób biorących udział w występie.

Uczestnicy

Powracający artyści

Po anulowaniu konkursu w 2020 roku, ze względu na pandemię COVID-19 wielu nadawców ogłosiło, że do następnego konkursu przystąpią ci sami artyści. W tej sytuacji kolejny raz utwory przedstawili: Ana Soklič, Benny Cristo, Blas Cantó, Daði og Gagnamagnið, Destiny, Eden Alene, Efendi, Gjon′s Tears, Go A, Hooverphonic, Hurricane, James Newman, Jeangu Macrooy, Lesley Roy, Montaigne, Natalia Gordienko, Roxen, Samanta Tīna, Senhit, Stefania, Tornike Kippiani, Victoria i Vincent Bueno[103][104]. Niektórzy z organizatorów zdecydowali się przeprowadzić preselekcję i w ten sposób wybrano niedoszłych reprezentantów Litwy i Estonii z poprzedniego roku – The Roop oraz Uku Suviste.

Ponadto niektórzy artyści pojawiali się na konkursach w poprzednich latach. Reprezentantka San MarinoSenhit uczestniczyła w konkursie w 2011. Mołdawię reprezentowała Natalia Gordienko, która wystąpiła w barwach kraju w 2006. W skład serbskiego zespołu Hurricane wchodzi Sanja Vučić, która solowo reprezentowała Serbię w 2016. Ponadto Vincent Bueno był chórzystą podczas występu Nathana Trenta podczas Eurowizji 2017, natomiast Wasil Garwanljew wsparł wokalnię Tamarę Todewską podczas konkursu w 2019.

W konkursie wystartują również byli uczestnicy Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W barwach Malty wystąpi Destiny Chukunyere, zwyciężczyni konkursu w 2015 oraz chórzystka wspierająca Micheli Pace w finale Eurowizji 2019. Przedstawicielką Grecji będzie Stefania Liberakakis, członkini zespołu Kisses reprezentującego Holandię w konkursie dla dzieci w 2016.

Pierwszy półfinał

  • Pierwszy półfinał odbędzie się 18 maja 2021.
  • Podczas półfinału możliwość głosowania będą mieli mieszkańcy krajów rywalizujących w tym koncercie, a także państw-finalistów: Niemiec, Włoch i Holandii[105].
  • Do finału zakwalifikuje się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu jurorów i telewidzów.
Lp.[106] Kraj[107] Wykonawca[103] Utwór[103] Język
1  Litwa The Roop Discoteque angielski
2  Słowenia Ana Soklič Amen angielski
3  Rosja Maniża Russian Woman rosyjski, angielski
4  Szwecja Tusse Voices angielski
5  Australia[a] Montaigne Technicolour angielski
6  Macedonia Północna Wasil Here I Stand angielski
7  Irlandia Lesley Roy Maps angielski
8  Cypr Elena Tsangrinu El Diablo angielski[b]
9  Norwegia Tix Fallen Angel angielski
10  Chorwacja Albina Tick-Tock angielski, chorwacki
11  Belgia Hooverphonic The Wrong Place angielski
12  Izrael Eden Alene Set Me Free angielski[c]
13  Rumunia Roxen Amnesia angielski
14  Azerbejdżan Efendi Mata Hari angielski[d]
15  Ukraina Go A Szum" (Шум) ukraiński
16  Malta Destiny Je me casse angielski

Drugi półfinał

  • Drugi półfinał odbędzie się 20 maja 2021.
  • Podczas półfinału możliwość głosowania będą mieli mieszkańcy krajów rywalizujących w tym koncercie, a także państw-finalistów: Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii[105].
  • Do finału zakwalifikuje się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu jurorów i telewidzów.
Lp.[106] Kraj[107] Wykonawca[103] Utwór[103] Język
1  San Marino Senhit[e] Adrenalina angielski
2  Estonia Uku Suviste The Lucky One angielski
3  Czechy Benny Cristo Omaga angielski[f]
4  Grecja Stefania Last Dance angielski
5  Austria Vincent Bueno Amen angielski
6  Polska Rafał Brzozowski The Ride angielski
7  Mołdawia Natalia Gordienko Sugar angielski
8  Islandia Daði og Gagnamagnið 10 Years angielski
9  Serbia Hurricane Loco Loco serbski
10  Gruzja Tornike Kipiani You angielski
11  Albania Anxhela Peristeri Karma albański
12  Portugalia The Black Mamba Love Is On My Side angielski
13  Bułgaria Victoria Growing Up Is Getting Old angielski
14  Finlandia Blind Channel Dark Side angielski
15  Łotwa Samanta Tīna The Moon Is Rising angielski
16  Szwajcaria Gjon’s Tears Tout I’Univers francuski
17  Dania Fyr & Flamme Øve os på hinanden duński

Finał

  • Finał odbędzie się 22 maja 2021
  • Podczas koncertu wystąpią przedstawiciele 26 krajów, w tym 20 uczestników półfinału, przedstawiciele krajów tzw. „Wielkiej Piątki” (tj. Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch) oraz reprezentant gospodarza (Holandii)[105].
  • O wynikach zdecydują jurorzy i telewidzowie ze wszystkich krajów rywalizujących w konkursie.
Lp. Kraj[107] Wykonawca[103] Utwór[103] Język
Pierwsza połowa
 Hiszpania Blas Cantó Voy A Quedarme hiszpański
 Wielka Brytania James Newman Embers angielski
Druga połowa
 Francja Barbara Pravi Voilà francuski
23  Holandia (gospodarz) Jeangu Macrooy Birth Of A New Age angielski, sranan tongo
 Niemcy Jendrik I Don’t Feel Hate angielski[g]
 Włochy Måneskin Zitti E Buoni włoski

Pozostałe nagrody

Faworyt OGAE

Od 2007 corocznie, przed każdym konkursem, większość oddziałów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE)[108][109], zrzeszającej 44 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji[110], przeprowadza głosowanie, w którym głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danej edycji (z wyłączeniem propozycji krajowej), przy użyciu tak zwanego systemu eurowizyjnego (to znaczy 1–8, 10 i 12 punktów dla dziesięciu ulubionych utworów)[108].

W 2021 faworytami do zwycięstwa byli[111]:

Lp. Kraj Piosenka Artysta Punkty OGAE
1  Malta Je me casse Destiny 363
2  Szwajcaria Tout l'Univers Gjon’s Tears 358
3  Francja Voilà Barbara Pravi 318
4  Litwa Discoteque The Roop 301
5  Cypr El Diablo Elena Tsangrinu 238

Pozostałe kraje

Możliwość wzięcia udziału w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji mieli nadawcy publiczni z aktywnym członkostwem w EBU. Organizacja skierowała zaproszenie do udziału w konkursie do wszystkich 56 aktywnych członków. W przeciwieństwie do poprzednich lat, telewizja z Australii, będąca członkiem stowarzyszonym EBU, nie potrzebowała zaproszenia na konkurs w 2021, ponieważ uzyskała pozwolenie na udział do 2023[112].

Aktywni członkowie EBU

  •  Andora – w listopadzie 2019 partia rządząca krajem Demokraci na rzecz Andory oznajmiła, że kraj może powrócić do udziału w konkursie tylko jeśli najpierw będzie mógł wstępnie ocenić koszty uczestnictwa[113]. 20 maja 2020 roku piosenkarka Susanne Georgi, która reprezentowała kraj w konkursie w 2009 ogłosiła, iż posiada sponsora, który mógłby pomóc w powrocie kraju na konkurs[114], jednak 2 czerwca nadawca publiczny Ràdio i Televisió d’Andorra (RTVA) potwierdził, iż kraj nie powróci w 2021 roku[115]. Mimo tego wyrażono wówczas możliwą zgodę na powrót w 2022 roku, jeżeli pandemia wirusa SARS-CoV-2 się zakończy[116].
  •  Armenia – początkowo kraj znajdował się na liście krajów uczestniczących, zgodnie z ogłoszeniem Europejskiej Unii Nadawców opublikowanym 26 października 2020 roku[117]. 5 marca 2021 roku armeński nadawca zrezygnował z udziału w konkursie, w związku z eskalacją konfliktu w Górskim Karabachu w listopadzie 2020 roku[118].
  •  Białoruś – mając zamiar startować w konkursie w 2020, Białoruś początkowo potwierdziła swój udział. 9 marca ogłoszono, iż kraj będzie reprezentować zespół Galasy ZMesta z utworem „Ja Nauczu Tiebia (I'll Teach You)”. Dwa dni później EBU wydało oficjalne ogłoszenie, w którym przekazało, iż utwór jest niezgodny z zasadami, a białoruski nadawca BTRC miał czas do końca marca do wybrania lub stworzenia nowego utworu. Kraj został zdyskwalifikowany 26 marca z powodu braku możliwości nadesłania utworu zgodnego z zasadami konkursu[83].
  •  Bośnia i Hercegowina – w październiku 2020 roku bośniacki nadawca Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT) potwierdził, że państwo nie powróci do udziału w 2021 roku z powodu trwających od kilku lat problemów finansowych oraz nieopłaconych sankcji narzuconych przez Europejską Unię Nadawców[119].
  •  Czarnogóra – w październiku 2020 roku członkini rady Radiotelevizija Crne Gore (RTCG) Bojana Jokić zamieściła w platformie Facebook post o treści „Uraduję Was zanim zrobią to media – także w 2021 roku nie skompromitujemy się na Eurowizji”, czym według bałkańskich mediów rzekomo miała potwierdzić dalszą pauzę kraju co do udziału w konkursie[120]. Szybko jednak go skasowała, lecz media zaczęły go komentować[121]. Pozostali członkowie rady wyrazili swoje niezadowolenie z opublikowanego postu członkini rady nazywając go hańbą. Skomentowali go; Nie wiemy kogo reprezentuje ta osoba, ale wiemy, że każdego miesiąca zarabia średnie wynagrodzenie pracownika RTCG za, jak widać, taki stosunek do obywateli Czarnogóry, którzy są podatnikami RTCG[122]. W związku z zajściem artyści i piosenkarze z Czarnogóry wystosowali do nadawcy apel o powrót do udziału w 2021 roku, którego treść to; „My, muzycy, którzy godnie reprezentowali swój kraj zdobywając nagrody na licznych festiwalach, którzy wspierali wykonawców i kompozytorów, którzy stworzyli utwory rozpoznawalne w regionie i poza nim apelujemy. Jeśli mowa o Eurowizji, to nigdy się nie wstydziliśmy, bo jako mały kraj dwukrotnie byliśmy w finale w ciągu ostatnich dziesięciu lat i nigdy nie byliśmy ostatni[123]. 12 października 2020 roku stacja RTCG potwierdziła, że nie planuje powrotu do udziału w 2021[124].
  •  Luksemburg – w czerwcu 2020 roku luksemburski nadawca RTL Télé Lëtzebuerg oznajmił, że Luksemburg nie weźmie udziału w 2021 roku, gdyż stacja nie skupia się na transmitowaniu produkcji muzycznych, a udział kraju w konkursie doprowadziłby nadawcę do obciążeń finansowych[125].
  •  Maroko – w odpowiedzi na pogłoski, iż Europejska Unia Nadawców rozmawiała z Marokiem na temat udziału w konkursie, Karim Sbai, dyrektor ds. Komunikacji Marokańskiej nadawcy SNRT ogłosił, iż decyzja o udziale tego kraju w konkursie jeszcze nie zapadła[126]. Ostatecznie kraj nie znalazł się na liście państw uczestniczących[107].
  •  Monako – monakijski nadawca Télé Monte Carlo (TMC) potwierdził w wrześniu 2020 roku, że nie będzie uczestniczył w 2021 roku[127].
  •  Słowacja – w sierpniu 2020 roku nadawca RTVS ogłosił, iż szanse na udział kraju w konkursie są bardzo niskie oraz na pewno nadawca nie weźmie udziału w konkursie w 2021[128].
  •  Turcja – w maju 2020 roku Faruk Kaymakci, turecki wiceminister spraw zagranicznych i dyrektor dot. spraw Unii Europejskiej oświadczył, że ma nadzieję zobaczyć swój kraj na Konkursie Piosenki Eurowizji[129]. Mimo tego kraj nie znalazł się na liście państw uczestniczących[107].

Członkowie stowarzyszeni EBU

  •  Kazachstan – w sierpniu 2020 roku EBU oznajmiło, że nie ma planów zaproszenia Kazachstanu do udziału w konkursie[130]
Kandydaci do członkostwa w EBU
  •  Kosowo – w sierpniu 2020 roku EBU oznajmiło, że nie ma planów zaproszenia Kosowa do udziału w konkursie[130]
  •  Liechtenstein – krajowy nadawca 1FLTV potwierdził, że nie zadebiutuje w konkursie w 2021 roku[131]. Nadawca starał się wziąć udział w przeszłości, jednak, z powodu nagłej śmierci dyrektora telewizji, Petera Kölbela plany te zakończyły się fiaskiem[132]. Mimo tego kraj potrzebowałby również wsparcia rządu Liechtensteinu, aby móc ponieść koszty zostania członkiem EBU i uiszczenia opłaty za udział w konkursie.

Zobacz też

Przypisy

  1. Zdjęcie na Instagramie Eurovision Song Contest: „Let's #OpenUp to a historic #Eurovision in Rotterdam 2021! . Our slogan is more important now than ever...” [online], Instagram [dostęp 2020-09-18] (pol.).
  2. 2020 and 2021 Executive Producer Sietse Bakker looks back and forward – Eurovision Song Contest< [online], eurovision.tv [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  3. Dates for Eurovision 2021 announced [online], eurovision.tv, 15 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-15].
  4. Anthony Granger, Eurovision 2020 To Be Co-Produced By AVROTROS, NPO And NOS [online], Eurovoix, 19 maja 2019 [dostęp 2019-05-19] (ang.).
  5. Official EBU statement & FAQ on Eurovision 2020 cancellation – Eurovision Song Contest [online], eurovision.tv [dostęp 2021-01-13] (ang.).
  6. https://eurovoix.com/2020/04/08/eurovision21-rotterdam-requires-6-7-million-euros-additional-funding-to-host-eurovision-2021/
  7. 🇳🇱 Rotterdam City Council agrees to extra funding for Eurovision 2021 – ESCXTRA.com [online], escxtra.com [dostęp 2021-01-13] (ang.).
  8. ESC 2021: Will Rotterdam host the contest next year? 6.7 million euros required [online], esctoday.com [dostęp 2021-01-13] (ang.).
  9. Josianne Zwart: Eurovision Song Contest 2020: Executive Producers appointed. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-07-05. [dostęp 2019-11-24]. (ang.).
  10. Louise LaFleur: Moroccanoil becomes Presenting Partner of Eurovision 2020. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-08-14. [dostęp 2019-11-24]. (ang.).
  11. The 4 ways to make Eurovision 2021 happen [online], Eurovision.tv, 18 września 2020 [dostęp 2021-02-12] (ang.).
  12. Sunday: The Turquoise Carpet Live [online], Eurovision.tv, 13 maja 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  13. Press Conference en Online Hosts van het Eurovisie Songfestival bekend | Eurovisie Songfestival [online], songfestival.nl [dostęp 2021-05-13] (niderl.).
  14. 🇳🇱 Eurovision'21: Duncan Laurence to Open Eurovision With "Feel Something" [online], Eurovoix, 4 maja 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  15. Davina Michelle en Thekla Reuten in interval-act songfestival [online], RTL Boulevard, 16 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-13] (niderl.).
  16. 'The Power of Water' set to make a splash! [online], Eurovision.tv, 16 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  17. DPG Media Privacy Gate [online], myprivacy.dpgmedia.nl [dostęp 2021-05-13].
  18. Dutch duo to open Second Semi-Final [online], Eurovision.tv, 17 lutego 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  19. Ballet and BMX bikes for second Semi-Final [online], Eurovision.tv, 9 marca 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  20. RTL Boulevard, Afrojack, Glennis Grace en Wulf in grote finale songfestival [online], 5 kwietnia 2021.
  21. Afrojack, Glennis Grace and Wulf will perform in the Grand Final [online], Eurovision.tv, 5 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  22. Duncan Laurence set for Rotterdam shows [online], Eurovision.tv, 30 marca 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  23. Live wereldpremière Duncan Laurence op het Eurovisie Songfestival-podium | Eurovisie Songfestival [online], songfestival.nl [dostęp 2021-05-13] (niderl.).
  24. Rotterdam ready to ‘Rock the Roof’ [online], Eurovision.tv, 25 marca 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  25. a b Eurovision 2021 organizers set determined yet realistic plans for May [online], Eurovision.tv, 3 lutego 2021 [dostęp 2021-04-21] (ang.).
  26. Eurovision Song Contest to proceed with limited audience [online], Eurovision.tv, 29 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-29] (ang.).
  27. 'Uniting Europe on one stage' – Health and Safety protocol shared [online], Eurovision.tv, 2 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  28. Alsnog Songfestival met publiek, ongeveer helft van toeschouwers welkom [online], nos.nl [dostęp 2021-04-21] (niderl.).
  29. Emma Kelly, Eurovision allowed to have audience of 3,500 in Rotterdam, but no foreign fans [online], Metro, 1 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-21] (ang.).
  30. Eurovision Song Contest to proceed with limited audience [online], Eurovision.tv, 29 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-29] (ang.).
  31. Breaking News, Martin Österdahl remplacera Jon Ola Sand comme superviseur exécutif après l'Eurovision 2020 [online], Vivez l'actualité avec Breakingnews.fr, 20 stycznia 2020 [dostęp 2020-03-05] (fr.).
  32. Martin Österdahl Appointed Eurovision Executive Supervisor [online], Eurovoix, 20 stycznia 2020 [dostęp 2020-03-05] (ang.).
  33. 🇳🇱 The Grand Final of the 2021 Eurovision Song Contest to take place in May 22 – ESCXTRA.com< [online], escxtra.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  34. Eurovision 2021 Dates – Grand Final on 22 May 2021< [online], wiwibloggs.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  35. Eurovision News i inni, Eurovision 2021: Stage and Green Room to be revamped [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 12 lutego 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  36. This is the new logo of Eurovision 2021 [online], Eurovision.tv, 4 grudnia 2020 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  37. CLEVER°FRANKE, CLEVER°FRANKE [online], CLEVER°FRANKE [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  38. a b Eurovision Song Contest shows the Netherlands in 41 introductory films [online], Eurovision.tv, 1 grudnia 2020 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  39. 2021 artists to record song “live-on-tape” to ensure Contest will happen [online], Eurovision.tv, 18 listopada 2020 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  40. Albânia: Anxhela Peristeri grava atuação backup no próximo sábado [online], 18 marca 2021.
  41. Semi-final 1: Second rehearsals [online], Eurovisionworld, 12 maja 2021 [dostęp 2021-05-13].
  42. James Washak, 🇦🇹 Austria: Vincent Bueno Films Backup Eurovision Performance [online], Eurovoix, 16 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  43. Anthony Granger, 🇦🇿 Azerbaijan: Efendi Filming Live On Tape Performance on March 25 [online], Eurovoix, 24 marca 2021 [dostęp 2021-04-05] (ang.).
  44. Anthony Granger, 🇧🇪 Belgium: Hooverphonic Film Backup Performance at Eurovision 1987 Venue [online], Eurovoix, 16 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  45. a b c d e Which six countries will be in Sofia this weekend for the shooting of Live On Tape? EXCLUSIVE [online], Eurovision News | Music | Fun, 18 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  46. James Washak, 🇨🇿 Czech Republic: Benny Cristo Has Recorded His Backup Eurovision Performance [online], Eurovoix, 18 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  47. James Washak, 🇩🇰 Denmark: Fyr Og Flamme Film Their Backup Performance [online], Eurovoix, 10 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  48. Anthony Granger, 🇪🇪 Estonia: Backup Eurovision Performance Filmed As Changes Planned For May [online], Eurovoix, 9 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  49. Blind Channel from Finland: "It's going to be one hell of a show" [online], Eurovisionworld, 25 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-26].
  50. Anthony Granger, 🇫🇷 France: Barbara Pravi Filmed Her Live On Tape Performance Yesterday [online], Eurovoix, 20 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  51. TVE graba en el mismo plató de Destino Eurovisión el back up de la actuación de Blas Cantó para Róterdam [online], eurovision-spain.com, 24 lutego 2021 [dostęp 2021-03-21] (hiszp.).
  52. CuePilot – Live on Tape for the Eurovision Song Contest with Iceland and Daði og Gagnamagnið’s song “10 Years” [online], Facebook [dostęp 2021-03-31] (ang.).
  53. Lesley Roy's creative director for Eurovision 2021 will be Fredrik Rydman [online], wiwibloggs, 26 lutego 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  54. שישי ב- 12.00: חשיפת גרסת האירוויזיון ל- "Set Me Free" – אירוויזיון 2021 [online], EuroMix, 25 marca 2021 [dostęp 2021-03-27] (hebr.).
  55. a b Nufilmuotas „The Roop“ pasirodymas „Eurovizijai“: bus rodomas, jei konkursą sutrikdys virusas [online], lrt.lt, 5 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (lit.).
  56. Maciej Blazewicz, 🇵🇱 Eurowizja 2021: Dziś Rafał Brzozowski nagrywa występ live-on-tape! • Co to jest? Jakie są zasady? Kiedy zobaczymy ten występ i kto za nim stoi? [online], Dziennik-Eurowizyjny.pl, 20 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (pol.).
  57. Anthony Granger, 🇵🇹 Portugal: The Black Mamba Have Filmed Their Backup Eurovision Performance [online], Eurovoix, 7 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  58. Anthony Granger, 🇷🇴 Romania: Roxen Films Her Live on Tape Eurovision Performance [online], Eurovoix, 23 marca 2021 [dostęp 2021-03-31] (ang.).
  59. Anthony Granger, 🇸🇲 San Marino: Senhit Films Live On Tape Performance in Rome [online], Eurovoix, 20 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  60. Anthony Granger, 🇷🇸 Serbia: Hurricane Have Filmed Their Backup Eurovision Performance [online], Eurovoix, 6 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  61. Humans of Eurovision #10 – Aleksander Radić & Maša Kljun – Teamwork is essential!. [dostęp 2021-03-21].
  62. 🇨🇭 Switzerland: Gjon's Tears Has Recorded His Backup Eurovision Performance [online], Eurovoix, 17 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  63. Franciska van Waarden, 🇸🇪 Sweden: Melodifestivalen Rehearsal Used As Back-Up Performance [online], Eurovoix, 16 marca 2021 [dostęp 2021-03-21] (ang.).
  64. James Washak, 🇬🇧 United Kingdom: James Newman Live-on-Tape Performance was Filmed on the Comic Relief Stage [online], Eurovoix, 19 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-19] (ang.).
  65. Eurovision 2021: anche l'Italia e i Maneskin hanno registrato il "live-on-tape" [online] [dostęp 2021-03-27] (wł.).
  66. https://eurovoix.com/2020/06/18/pre-recorded-backing-vocals-to-trialled-at-eurovision-for-one-year/
  67. Changes announced to ensure Eurovision comes "back for good" – Eurovision Song Contest< [online], eurovision.tv [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  68. Eurovision 2021: Rule change allows pre-recorded backing vocals as part of one-year trial | wiwibloggs< [online], wiwibloggs.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  69. a b First three postcards from The Netherlands in the can [online], Eurovision.tv, 13 lutego 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  70. a b c Eurovision News i inni, Eurovision 2021: Three more 'Postcard' locations unveiled [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 2 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  71. Eurovision Song Contest shows the Netherlands in 41 introductory films [online], Eurovision.tv, 1 grudnia 2020 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  72. First three postcards from The Netherlands in the can [online], Eurovision.tv, 13 lutego 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  73. 🇦🇺 Australia: Montaigne's Postcard Location is The Sparta Stadion [online], Eurovoix, 23 marca 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  74. Eurovision News i inni, Eurovision 2021: Postcards are almost complete [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 19 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-13] (ang.).
  75. 🇧🇾 A new petition to disqualify Belarus from Eurovision 2021 hits 1000 signatures [online], ESCXTRA.com, 10 marca 2021 [dostęp 2021-03-27] (ang.).
  76. 🇧🇾 Swedish MEP demands EBU exclude BRTC from Eurovision [online], ESCXTRA.com, 17 lutego 2021 [dostęp 2021-03-27] (ang.).
  77. 🇧🇾 Campaign urges EBU to remove Belarus from Eurovision 2021 [online], ESCXTRA.com, 23 stycznia 2021 [dostęp 2021-03-27] (ang.).
  78. Eurovoix's Statement on the Participation of Belarus at the Eurovision Song Contest [online], Eurovoix, 10 marca 2021 [dostęp 2021-03-27] (ang.).
  79. Dawid Szwajcowski, Eurowizja 2021 bez Białorusi! [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 26 marca 2021 [dostęp 2021-03-28] (pol.).
  80. Latest news: EBU statement on Belarusian entry – Eurovision Song Contest [online], web.archive.org, 11 marca 2021 [dostęp 2021-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2021-03-11].
  81. Reuters Staff, Lukashenko says Belarus may submit new Eurovision entry after backlash, „Reuters”, 13 marca 2021 [dostęp 2021-03-27] (ang.).
  82. Галасы Зместа – Песня про зайцев – песня на Евровидение 2021. [dostęp 2021-03-27].
  83. a b EBU statement on Belarusian participation [online], Eurovision.tv, 26 marca 2021 [dostęp 2021-03-27] (ang.).
  84. 🇨🇾 Petition launched for 'scandalous' "El Diablo" to be withdrawn [online], ESCXTRA.com, 26 lutego 2021 [dostęp 2021-03-25] (ang.).
  85. Evie Andreou, Protest against El Diablo, a Eurovision ‘hymn to dark forces’ | Cyprus Mail [online], cyprus-mail.com [dostęp 2021-03-25] (ang.).
  86. Zara Larsson reaguje na pogłoski o plagiacie! Kontrowersyjny utwór Cypru na Eurowizję 2021 [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 24 lutego 2021 [dostęp 2021-05-12] (pol.).
  87. Duncan Laurence en interview : "J'ai été harcelé toute ma vie, la musique a été un refuge" [online], chartsinfrance.net [dostęp 2021-05-12].
  88. https://twitter.com/dunclaurence/status/1392755898846695424 [online], Twitter [dostęp 2021-05-13] (pol.).
  89. Eurowizja 2021: Macedonia Północna rozważa wycofanie się z konkursu! [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 17 marca 2021 [dostęp 2021-05-12] (pol.).
  90. Eurowizja 2021: co dalej z Macedonią? Jest decyzja MRT! – Eurowizja.org [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 23 marca 2021 [dostęp 2021-05-12] (pol.).
  91. Eurowizja 2021 bez Azerbejdżanu? W co zamieszana jest Efendi? [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 17 marca 2021 [dostęp 2021-05-12] (pol.).
  92. Helix Consulting LLC, Petition to disqualify Azerbaijani participant from Eurovision 2021 hits around 5,000 signatures [online], panorama.am [dostęp 2021-05-12] (ang.).
  93. a b Eurowizja 2021: Manizha z Rosji dostaje groźby śmierci. Bo wspiera kobiety i LGBT – Radio ZET, radiozet.pl, 1620 [dostęp 2021-05-12] (pol.).
  94. Photo gallery: Ukraine Second Rehearsal 2021 – Eurovision Song Contest (ang.), Eurovision.tv, [dostęp: 2021-05-14]
  95. Kateryna Pavlenko to miss second rehearsal due to Covid-19 protocol (ang.), escextra.com, [dostęp: 2021-05-14]
  96. Ukraine: Go_A’s lead singer Kateryna Pavlenko tests negative for COVID-19 and will rejoin the group for their next rehearsal (ang.), wiwiblogs.com, [dostęp: 2021-05-14]
  97. Negative PCR test confirmed for Go_A singer (ang.), oneurope.com.uk, [dostęp: 2021-05-14]
  98. GO_A’s Kateryna Pavlenko tests negative for COVID-19 (ang.), Escextra.com, [dostęp: 2021-05-14]
  99. Anthony Granger, 🇺🇦 Ukraine: Stand in Artist Invited to Join Go_A For Semi-Final One [online], Eurovoix, 14 maja 2021 [dostęp 2021-05-15] (ang.).
  100. Eurowizja 2021: koronawirus w polskiej delegacji. Co dalej? [Z OSTATNIEJ CHWILI] [online], Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji, 15 maja 2021 [dostęp 2021-05-16] (pol.).
  101. Grupa Wirtualna Polska, Eurowizja. Na fanów padł blady strach. Czy Rafał Brzozowski wystąpi? [online], o2.pl, 15 maja 2021 [dostęp 2021-05-16] (pol.).
  102. Rafał Brzozowski może nie wystąpić na Eurowizji. Wokalista zabrał głos [online], kultura.onet.pl [dostęp 2021-05-16].
  103. a b c d e f g Participants of Rotterdam 2021 [online], Eurovision.tv [dostęp 2021-01-04] (ang.).
  104. These artists are already confirmed for Eurovision 2021. Eurovision.tv, 2020-03-23. [dostęp 2020-03-23]. (ang.).
  105. a b c Which country performs in which Eurovision 2020 Semi-Final? [online], Eurovision.tv, 28 stycznia 2020 [dostęp 2021-04-04] (ang.).
  106. a b Running order for Eurovision 2021 semifinals revealed [online], ESCXTRA.com, 30 marca 2021 [dostęp 2021-03-30] (ang.).
  107. a b c d e 41 Countries to participate at Eurovision 2021 [online], Eurovision.tv, 26 października 2020 [dostęp 2020-11-23] (ang.).
  108. a b Status OGAE Polska. [dostęp 2013-02-13].
  109. ogae.net – Eurovision Fanclub Network. [w:] OGAE [on-line]. ogae.net. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).
  110. Mikä ihmeen OGAE?. [w:] OGAE Finlandia [on-line]. euroviisuklubi.fi. [dostęp 2013-06-22]. (fiń.).
  111. OGAE Poll 2021: Malta's Destiny wins with "Je Me Casse" [online], wiwibloggs, 7 maja 2021 [dostęp 2021-05-08] (ang.).
  112. Australia secures spot in Eurovision for the next five years [online], eurovision.tv [dostęp 2019-02-27].
  113. Andorra: Government Plans For RTVA's Return to Eurovision Song Contest [online], Eurovoix, 20 listopada 2019 [dostęp 2020-12-23] (ang.).
  114. Andorra's Susanne Georgi finds a way to bring the microstate back< [online], wiwibloggs.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  115. 🇦🇩 Andorra will not return to Eurovision in 2021 – ESCXTRA.com< [online], escxtra.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  116. Andorra is planning a Eurovision 2022 comeback, says Susanne Georgi [online], wiwibloggs, 1 sierpnia 2020 [dostęp 2020-10-09] (ang.).
  117. 41 Countries to participate at Eurovision 2021 [online], Eurovision.tv, 26 października 2020 [dostęp 2021-03-05] (ang.).
  118. Eurowizja 2021: Armenia rezygnuje! [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 5 marca 2021 [dostęp 2021-05-12] (pol.).
  119. Eurovision News i inni, Bosnia & Herzegovina: BHRT confirms non-participation at Eurovision 2021 [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 6 października 2020 [dostęp 2020-10-09] (ang.).
  120. Maciej Blazewicz, Eurowizja 2021: Ile państw wystartuje? Czy wróci Czarnogóra? • Eurowizja Junior: Akcja #SayHi z udziałem JAponii i Kosowa [online], Dziennik-Eurowizyjny.pl, 5 października 2020 [dostęp 2020-10-09] (pol.).
  121. Czarnogóra poza stawką Eurowizji 2021? – eurowizja.org [online], Eurowizja.org – najwięcej o Eurowizji, 5 października 2020 [dostęp 2020-10-09] (pol.).
  122. Anthony Granger, Montenegro: Local Music Industry Calls For Nations Return to the Eurovision Song Contest [online], Eurovoix, 5 października 2020 [dostęp 2020-10-09] (ang.).
  123. Öffentliche Diskussion in Montenegro: Kehrt das Land 2021 zum ESC zurück? [online], ESC kompakt, 5 października 2020 [dostęp 2020-10-09] (niem.).
  124. Emily Herbert, Montenegro: No Eurovision Return in 2021 [online], Eurovoix, 12 października 2020 [dostęp 2020-10-16] (ang.).
  125. 🇱🇺 No Eurovision return for Luxembourg in 2021 [online], ESCXTRA.com, 30 lipca 2020 [dostęp 2020-10-09] (ang.).
  126. https://eurovoix.com/2020/02/01/morocco-snrt-spokesperson-unaware-of-any-discussions-regarding-eurovision/
  127. Eurovision News i inni, Monaco: TMC confirms non-participation in Eurovision 2021 [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 8 września 2020 [dostęp 2020-10-09] (ang.).
  128. Slovakia: RTVS will not return to Eurovision in 2021 [online], esctoday.com [dostęp 2020-09-25] (ang.).
  129. 🇹🇷 Turkey: Turkish deputy minister hopes for Eurovision return [online], ESCXTRA.com, 23 maja 2020 [dostęp 2020-06-12] (ang.).
  130. a b eurovisiontj, EBU: "No plans to invite Kazakhstan or Kosovo to participate at the 2021 Eurovision Song Contest" [online], ESCXTRA.com, 18 sierpnia 2020 [dostęp 2020-10-09] (ang.).
  131. Emily Herbert, Liechtenstein: 1FLTV Rules Out Eurovision Debut in 2021 [online], Eurovoix, 30 lipca 2020 [dostęp 2020-10-09] (ang.).
  132. Eurovision News i inni, Eurovision Liechtenstein: 1 FL TV will not debut in Eurovision 2019 – ESCToday.com [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 26 lipca 2018 [dostęp 2020-10-09] (ang.).

Uwagi

  1. Ze względu na obostrzenia w kraju delegacja nie będzie mogła wylecieć do Rotterdamu. Zamiast występu na żywo wykorzystany zostany występ zapasowy.
  2. Zawiera frazy w języku hiszpańskim.
  3. Tekst piosenki zawiera powtarzającą się frazę w języku hebrajskim.
  4. Zawiera jedno powtarzane zdanie w języku azerskim.
  5. W piosence zwrotkę wykonuje także amerykański raper Flo Rida.
  6. Zawiera jedno zdanie w języku czeskim.
  7. Zawiera dwa mówione zdania w języku niemieckim.