PZL.8

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
PZL.8
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Producent PZL
Typ Projekt wodnosamolotu szkolnego
Konstrukcja Dwupłat o konstrukcji mieszanej,
podwozie klasyczne
Załoga 2
Dane techniczne
Napęd Silnik gwiazdowy, 9-cylindrowy,
Wright "Whirlwind J5A" ,
chłodzony powietrzem, śmigło metalowe
Moc 176 kW (240 KM)
Wymiary
Rozpiętość 8,5 m
Długość 7 m

PZL.8 (PZL-8) – projekt szkolnego wodnosamolotu będący wodną wersją sportowego samolotu PZL.5, opracowywany w latach 1929-1932 w Państwowych Zakładach Lotniczych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lat 20. XX wieku polska Marynarka Wojenna zainteresowała się możliwością użycia wodnosamolotów bojowych. Jednym z projektów PZL mającym zaspokoić te oczekiwania był projekt wodnosamolotu szkolnego PZL.8. W opracowywaniu tej maszyny posłużono się wcześniej opracowanym samolotem szkolno sportowym PZL.5. Ten jednosilnikowy dwupłatowiec wzbogacono o pływaki i po niewielkich poprawkach zaprezentowano marynarce jako PZL.8. Później opracowano zmodyfikawoną wersję, bardziej różniącą się od sportowego wzorca. Projekt nie wzbudził zainteresowania wojska i został zarzucony.

Służba w lotnictwie[edytuj | edytuj kod]

Samolot ten nigdy nie wyszedł poza fazę projektu i tym samym nigdy nie służył w lotnictwie.

Opis techniczny[edytuj | edytuj kod]

Drewniany, kryty płótnem dwupłatowiec ze stałym podwoziem, posadowionym na drewnianych pływakach. Samolot dwumiejscowy. Skrzydła wyposażone w lotki na dolnym płacie, składane do tyłu (po złożeniu skrzydeł szerokość płatowca wynosiła 1/3 rozpiętości). W końcówkach dolnego płata zaprojektowano komory powietrzne, dla ochrony przed wywróceniem podczas silnej bocznej fali. Samolot przewidywano w dwóch wersjach: pierwszej wiernej z PZL.5 i drugiej ze zmienionymi sterem kierunku i pływakami oraz lepiej wyprofilowanym przodem kadłuba.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

  • PZL.8 - projekt wodnosamolotu szkolnego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]