Autostrada A1 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Malarz pl (dyskusja | edycje) o 13:05, 2 wrz 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
A1
Proj. długość

568 km

Zbudowano

134,6 km oraz
w tym 10,4 km (jedna jezdnia)

W budowie

241,9 km

Województwa

pomorskie,
kujawsko-pomorskie,
łódzkie,
śląskie

Mapa
Mapa A1
A1
Zdjęcie
Autostrada A1 na odcinku Swarożyn – Nowe Marzy
Autostrada A1 na odcinku Swarożyn – Nowe Marzy
A1]E75
A1]E75

Autostrada A1 – polska płatna autostrada w ciągu międzynarodowej trasy E75 leżąca w VI transeuropejskim korytarzu transportowym, będąca częściowo w budowie oraz projektowana (ok. 164,4 km). Zwana jest Autostradą Bursztynową[1]. Po upadku koncepcji budowy autostrady A3 wzdłuż zachodniej granicy kraju, A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym.

Obecnie łączy Trójmiasto z Grudziądzem, natomiast w całym zaplanowanym przebiegu łączy obszary metropolitalne Trójmiasta, Torunia, Łodzi, Częstochowy oraz Górnego Śląska, a także włącza je w sieć dróg środkowej i południowej Europy. W węźle Stryków I, na północ od Łodzi, przecina autostradę A2, natomiast w węźle Gliwice Sośnica na terenie Gliwic, A4, zaś w okolicy Wodzisławia Śląskiego i czeskiego Bogumina łączy się z czeską autostradą D1.

Istniejące odcinki

Istniejącymi fragmentami autostrady są odcinki:

Ponadto istnieje:

  • jedna jezdnia na odcinku Lubicz – Czerniewice (wsch. obwodnica Torunia); 10,5 km, oddana do użytku w 2005 w standardzie drogi ekspresowej,
  • jedna jezdnia na odcinku Stryków Płn. – Stryków I (wsch. obwodnica Strykowa); 3 km, oddana w 2008,
  • odcinek Piotrków Tryb. – Częstochowa w standardzie drogi dwujezdniowej.

Opłaty

Pobór opłat za przejazd odcinkiem Rusocin – Czerniewice zaplanowano w systemie biletowym. Na drogach dojazdowych do i z każdego węzła, poza głównymi jezdniami autostrady, budowane są stacje poboru opłat (SPO) oraz dodatkowo na północnym krańcu odcinka, na jezdniach głównych – punkt poboru opłat (PPO). W miejscach tych kierowcy wjeżdżający otrzymują bilet, za który płacą opuszczając autostradę we właściwym SPO lub PPO. Opłata jest zróżnicowana w zależności od rodzaju pojazdu oraz dystansu pokonanego autostradą.

Pomimo starań władz miejscowych jako płatny zaplanowany został przejazd autostradą w okolicach Częstochowy i Piotrkowa Trybunalskiego. Niewykluczone, że za przejazd autostradą na odcinku wschodniej obwodnicy Łodzi będą pobierane opłaty. Dodatkowo mieszkańcy ROWu i GOPu domagają się, by odcinek Gorzyczki – Gliwice Sośnica był darmowym odcinkiem.

Historia budowy

Most Armii Krajowej w ciągu obwodnicy Torunia
Odcinek Piotrków Trybunalski-Tuszyn
Początek autostrady
Drogowskaz przed pierwszym węzłem
Zjazd na Piotrków Trybunalski
Zjazd na DK8 i DK12
Drugi węzeł w Piotrkowie Trybunalskim
Koniec autostrady w Tuszynie
Węzeł autostradowy Gliwice Sośnica w Gliwicach (skrzyżowanie A1 z A4) na etapie budowy kwiecień 2009. Na wiadukcie – autostrada A1
Widok A1 w budowie w okolicach Bojkowa – na horyzoncie wiadukt w Przyszowicach kwiecień 2009
800-metrowa estakada nad stawem Moczury w Knurowie

Autostrada A1 była przewidywana do realizacji w latach 60. XX wieku jako fragment Transeuropejskiej Autostrady Północ-Południe (TAPP), mającej w zamyśle łączyć Skandynawię z krajami basenu Morza Śródziemnego. W latach 1978-1989 wybudowano pierwszy (17,5 km) jej odcinek: TuszynPiotrków Trybunalski.

Na planowanym szlaku A1 istnieje ponadto kilka obiektów drogowych posiadających klasę drogi ekspresowej (np. wschodnia obwodnica Torunia – przeprawa mostowo-drogowa przez Wisłę i Drwęcę, jedna jezdnia o dł. 10,7 km, obecnie S10, docelowo jezdnia wschodnia autostrady).

Dwujezdniowa, dwupasmowa droga krajowa nr 1 na odcinku Piotrków Trybunalski-Częstochowa została wybudowana w latach 70. XX wieku po nowym śladzie, omijającym miejscowości, pominięto jednak budowę węzłów (zob. Gierkówka).

29 lipca 2005 – koncesjonariusz – Gdańsk Transport Company S.A. – rozpoczął budowę północnego odcinka autostrady Rusocin – Nowe Marzy o długości 89,5 km. Odcinek ten na całej długości budowany był w przekroju dwujezdniowym, czteropasowym, z rezerwą na trzeci pas. Oddanie do ruchu całości budowanego odcinka nastąpiło dnia 17 października 2008[2].

22 grudnia 2007 został otwarty pierwszy, 25-kilometrowy odcinek autostrady w województwie pomorskim pomiędzy węzłem Rusocin (na skrzyżowaniu z obwodnicą Trójmiasta) a węzłem Swarożyn (skrzyżowanie z drogą krajową nr 22 w okolicach Tczewa)[3].

17 października 2008 otwarto odcinek Swarożyn – Nowe Marzy, a 22 grudnia 2008 jedną 3-kilometrową jezdnię na obwodnicy Strykowa (tymczasowy wezeł Stryków Płn. – Stryków I).

23 grudnia 2009 roku oddany został do użytku węzeł autostradowy Gliwice Sośnica budowany przez spółkę J&P Avax z Grecji[4]. Jednak całość robót związanych z budową węzła została zakończona w lipcu 2010 roku. Umowę na przebudowę węzła podpisano 30 maja 2008 roku.

23 grudnia 2009 oddany został otwarty odcinek Gliwice SośnicaBełk[4]. Jego budowa rozpoczęła się 26 marca 2007. 83% kosztów projektu, sięgających prawie 250 mln , pokrył fundusz spójności Unii Europejskiej. Długość tego odcinka wynosi 15,5 km.

Odcinki w budowie

Odcinek Nowe Marzy - Czerniewice

Odcinek Nowe MarzyCzerniewice (Toruń). Długość odcinka: 62,42 km.

  • 9 czerwca 2006 GDDKiA ogłosiła przetarg przyspieszony i już 9 sierpnia udzieliła zamówienia firmie Transprojekt Gdański Sp. z o.o. na przygotowanie w ciągu 14 miesięcy dokumentacji dla odcinka Nowe MarzyCzerniewice (o dł. 62,42 km). Ten odcinek A1 ma być zaprojektowany w docelowym przekroju dwujezdniowym, sześciopasowym (2×3)[5]. Równolegle trwały prace projektowe prowadzone przez wyłonionego wcześniej koncesjonariusza tego odcinka, GTC SA. W styczniu 2007 minister Polaczek zadecydował o unieważnieniu koncesji GTC na budowę tego odcinka, argumentując, że tańsze będzie wybudowanie go przez GDDKiA[6]. GTC odwołało się od tej decyzji i wygrało rozprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie.
  • 22 stycznia 2007 Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że rozpocznie negocjacje z GTC[7]. Przedstawiciele GTC poinformowali, że najbardziej prawdopodobna data oddania do użytku tego odcinka to koniec 2011 roku.
  • 24 sierpnia 2008 ruszyła budowa odcinka Nowe MarzyToruń-Czerniewice (51,72 km nowej autostrady oraz modernizacja drogi S10 - 10,7 km). Planowane zakończenie budowy - koniec 2011 roku[8].

Odcinek Czerniewice - Stryków

Odcinek Czerniewice (Toruń)Stryków. Długość odcinka: 144 km.(Podzielone na sześć etapów: Czerniewice - Brzezie - 24,5 km, Brzezie - Kowal - 29,5 km, Kowal - Sójki - 30 km, Sójki - Kotliska - 15,2 km, Kotliska - Piątek - 9 km, Piątek - Stryków - 21 km).

  • 17 czerwca 2010 GDDKiA podpisała umowę z dwoma konsorcjami: PBG SA i Hydrobudowy na wykonanie odcinka CzerniewiceKowal o długości 64 km w rozbiciu na dwa etapy: Czerniewice − Brzezie oraz Brzezie − Kowal[9][10] - realizacja do kwietnia 2012.
  • 18 czerwca 2010 GDDKiA podpisała umowę z konsorcjum POLDIM S.A. (lider), Bogl a Krysl k.s. Praha i Bogl & Krysl Polska Sp. z o.o. Cieszyn, na wykonanie odcinka Sójki − Kotliska o długości 15,2 km oraz z z konsorcjum Johann Bunte Bauunternehmung (lider), Bunte Polska Sp. z o.o.Warszawa, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty-Łódź” S.A., Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ERBEDIM Sp. z o.o. Piotrków Trybunalski i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. Zawiercie, na wykonanie odcinka Piątek - Stryków o długości 21 km. Oba odcinki mają być gotowe do czerwca 2012[11].
  • 9 lipca 2010 GDDKiA podpisała umowę z konsorcjum firm: SRB Civil Engineering Ltd, Wilton Works, Lider, John Sisk & Son Ltd Wilton Works – Partner, Roadbridge, – Partner,BUDBAUM S.A. - Partner, na budowę odcinka Kowal - Sójki.
  • 9 lipca 2010 GDDKiA podpisała umowę z konsorcjum firm: SANDO Budownictwo Polska Sp. o.o., oraz CONSTRUCCIONES SANCHEZ DOMINGUEZ-SANDO, S.A., na budowę odcinka Kotliska - Piątek. Oba odcinki mają być gotowe do kwietnia 2012[12] [13]

Odcinek Stryków - Pyrzowice

Odcinek Stryków - Pyrzowice. Długość odcinka: 180 km.(Podzielone na trzy etapy: Stryków - Tuszyn - 41km , Tuszyn - Częstochowa - 82 km, Częstochowa - Pyrzowice - 57 km). 9 września 2006 ukazała się wiadomość[14], że GDDKiA planuje wybudowanie 180-kilometrowego odcinka A1 Stryków – Pyrzowice w programie partnerstwa publiczno-prywatnego (niekoncesyjnego). W tym modelu państwo wnosi do spółek grunt, a prywatne firmy-partnerzy inwestycji (wyłonieni do listopada 2006) – pieniądze na inwestycję, którą również realizują. W ocenie ekspertów, prace przy budowie tego odcinka miałyby jednak nie zacząć się wcześniej niż wiosną 2009.

GDDKiA poinformowała, że odcinek A1 Stryków – Częstochowa – Pyrzowice ma powstać w systemie koncesyjnym. Oznacza to, że przejazd fragmentem przebudowanej na autostradę DK1 ma być płatny. Budowę odcinka A1 z Pyrzowic do Gliwic (węzeł z A4) i granicą z Czechami zaplanowano jako samodzielną inwestycję GDDKiA[15], a nie jako realizację w systemie koncesyjnym.

22 stycznia 2009 GDDKiA podpisało umowę ze spółką Autostrada Południe S.A. na wykonanie 180 km odcinka Stryków – Pyrzowice. W harmonogramie realizacji założono zakończenie robót do 31 maja 2012 na odcinkach Stryków – Tuszyn oraz Tuszyn – Częstochowa . Natomiast na odcinku Częstochowa – Pyrzowice wykonawca otrzymał 60 miesięcy na ukończenie robót, a więc ten odcinek przeznaczono do otwarcia około roku 2014, o ile wykonawca nie ukończy go wcześniej z własnej inicjatywy. Całkowity koszt zaplanowano na poziomie ok. 7,5 mld zł (41,6 mln za kilometr)[16]. Z powodów finansowych 23 stycznia 2010 prawa konsorcjum APSA do budowy i późniejszej eksploatacji odcinka wygasły[17]. Odcinek ma być budowany we własnym zakresie przez GDDKiA. Ze względu na konieczność poprawy projektów wykonanych przez Autostradę Południe budowa zostanie opóźniona[18].

Odcinek StrykówTuszyn. W kwietniu 2010 r. GDDKiA ogłosiła przetarg na wybór projektanta i wykonawcy. Do 24 maja 2010 r. wyznaczono termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Zakończenie realizacji odcinka planowane jest w III kw. 2013 r.[19]

Odcinek śląski

  • Odcinek z Pyrzowic na południe do granicy z Czechami. Długość odcinka: ok. 93 km[20].
    • W październiku 2005 wojewoda śląski podpisał decyzję lokalizacyjną dla całego, odcinka autostrady A1 w granicach województwa śląskiego.
    • 9 marca 2009 GDDKiA podpisało umowę na budowę kolejnego odcinka (6,5 km) pomiędzy dzielnicą GliwicSośnicą a dzielnicą ZabrzaMaciejowem. Wykonawcą zostało konsorcjum firm z Polimeksem-Mostostal na czele. Zaplanowany termin wykonania robót to lipiec 2011 roku. Koszt budowy 6,5 km odcinka to 1,1 mld zł[21].
    • Na marzec 2009 zaplanowano wydanie pozwolenia na budowę kolejnego odcinka autostrady A1 z Maciejowa do Piekar Śląskich oraz z Piekar do Pyrzowic. Ukończenie odcinków przewidziano na koniec 2011 roku.
    • 27 lipca 2009 konsorcjum firm Budimex-Dromex i Mostostal Warszawa podpisało umowę na zbudowanie ponad 16,1 km odcinka autostrady A1 między Pyrzowicami, a Piekarami Śląskimi. Wykonanie robót zaplanowano do marca 2012 r., a koszt na blisko 1 mld 830 mln zł[22].
    • Na przełomie grudnia 2009 roku i stycznia 2010 roku doszło do zerwania umowy GDDKiA z firmą Alpine Bau, która budowała trasę na odcinku ŚwierklanyGorzyczki. Powodem takiego obrotu sprawy były dość spore opóźnienia na budowie, wiele obiektów budowlanych, które miały być gotowe nie były nawet rozpoczęte. W efekcie rozprawy sąd stwierdził, że firma po zerwaniu budowy jest na placu budowy bezprawnie i ma opuścić plac. Odszkodowania firmie nie przyznano. Obecnie GDDKiA planuje rozpisanie nowego przetargu i wyłonieniu nowego wykonawcy. Czas na wybudowanie trasy będzie do lata 2012 roku[23] – trasa miała być oddana w lecie 2010.
  • Odcinek PyrzowiceGliwice Sośnica. Długość odcinka: 43 km, w budowie do końca 2011.
  • Odcinek BełkŚwierklany. Długość odcinka 14,1 km, w budowie do 2010 r.[24].
  • Odcinek ŚwierklanyGorzyczki. Długość odcinka 18,4 km, w budowie od 2007 do 2010 (konsorcjum Alpine Bau GmbH)[25]; kontrakt zerwany w grudniu 2009 przez GDDKiA z powodu niskiego zaawansowania prac.[26] Kolejny przetarg ogłoszono w kwietniu 2010. GDDKiA planuje dokonać wyboru wykonawcy prac w lipcu, podpisanie umowy w sierpniu – wrześniu, a zakończenie prace przed EURO 2012.[23] 13.08.2010 - GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na dokończenie budowy autostrady A1 na omawianym odcinku - wybrano ponownie firmę Alpine Bau.[27]

Inwestycje w latach 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Odcinek Lata realizacji Koszt (w mln zł)
Oś priorytetowa VI Transeuropejskie sieci transportowe TEN-T
ToruńStryków 20102012 3 184,39
StrykówPyrzowice 20102013 7 488,00
PyrzowiceMaciejówGliwice Sośnica 20092012   906,67

Źródło: Indykatywny wykaz kluczowych i dużych projektów dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Zobacz też

  1. vide Stowarzyszenie Miast Autostrady Bursztynowej. Nazwa wzięła się stąd, że przebieg autostrady jest analogiczny do przebiegu bursztynowego szlaku.
  2. A1 urosła do 90 km, "Gazeta Wyborcza", 17 października 2008
  3. Mikołaj Chrzan: Mamy autostradę na Pomorzu!. Gazeta.pl, 21 grudnia 2007. [dostęp 22 grudnia 2007].
  4. a b Autostrada A-1 Gliwice Sośnica – Bełk gotowa. [dostęp 2009-12-23]. (pol.).
  5. GDDKiA
  6. Minister Polaczek wygasił koncesję na autostradę A1, „Gazeta Wyborcza”, 16 stycznia 2007
  7. Gazeta Wyborcza Trójmiasto informuje o powrocie do negocjacji z GTC
  8. Ruszyła budowa A1
  9. Gazeta.pl: Grupa PBG podpisała umowy na budowę dróg za 1,5 mld zł
  10. GDDKiA: Podpisanie umów na budowę autostrady A1 Toruń - Kowal
  11. GDDKiA: Umowy na kolejne odcinki autostrady A1 podpisane
  12. Najkorzystniejsze oferty na budowę autostrady A1 Toruń - Stryków wybrane
  13. Ruszy budowa dwóch odcinków autostrady A1
  14. „Rzeczpospolita”, cytat w onet.pl
  15. Budowa A1 w 2009 roku?. Gazeta Wyborcza, 24.06.2008. [dostęp 19.10.2009].
  16. Informacja na stronach GDDiK
  17. Państwo samo zbuduje autostradę A1 Stryków – Pyrzowice
  18. Projekt do poprawki. Autostrada A1 odjeżdża w czasie
  19. PAP: GDDKiA ogłosiła przetarg na wybór projektanta i wykonawcy A1. wnp.pl, 21-04-2010. [dostęp 23/04/2010].
  20. Gazeta Wyborcza Katowice
  21. Informacja na stronach GDDiK
  22. Jest umowa na budowę odcinka autostrady A1 Pyrzowice – Piekary Śl. – Bankier.pl
  23. a b Puls Biznesu: Kto dokończy A1 do granicy z Czechami?. wnp.pl, 20-04-2010. [dostęp 23/04/2010].
  24. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Serwis informacyjny
  25. Informacja o A1 ze strony GDDKiA
  26. Nie będzie autostrady A1? wp.pl [dostęp 28-05-2010]
  27. Informacja o A1 ze strony WNP

Linki zewnętrzne

Pieczę nad A1 sprawują lokalne oddziały GDDKiA w:

Inne linki: