Żłobista Turnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok z podejścia na Przełęcz pod Osterwą
Widok z Doliny Litworowej

Żłobista Turnia (słow. Wachterova veža[1], ok. 2418 m) – turnia w masywie Żłobistego Szczytu w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się w głównej grani Tatr po południowo-wschodniej stronie Żłobistego Szczytu, oddzielona od niego Wyżnią Żłobistą Ławką. Od położonej nieco niżej Żłobistej Kopy oddziela ją Niżnia Żłobista Ławka. Na południowo-zachodnią stronę (po stronie Dolinki Rumanowej) opada z niej filarek, na północno-zachodnią (Dolina Kacza) stroma ściana wspólna dla całego masywu Żłobistego Szczytu i Żłobistych Czub[2].

Janusz Chmielowski w 1912 r. o turni tej pisał: „Nader śmiała w kształtach, ostra iglica”. Wejście z Niżniej Żłobistej Ławki na Żłobistą Turnię to I w skali tatrzańskiej. Dalej powrót tą samą drogą, lub 8-metrowy zjazd na Wyżnią Żłobistą Ławkę[2].

Drogi wspinaczkowe:

  1. Południowo-wschodnią granią z Niżnej Żłobistej Przełączki na Żłobisty Szczyt; I, miejsce II w skali tatrzańskiej, czas przejścia 1 godz.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [online] [dostęp 2020-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b c Władysław Cywiński, Tatry. Przewodnik szczegółowy. Rumanowy. Żłobisty, t. 17, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2012, ISBN 978-83-7104-042-9.