Koperszadzki Przechód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koperszadzki Przechód
Biely priechod
Ilustracja
Koperszadzki Przechód wśród podpisanych obiektów
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Biała Kopa, Koperszadzka Czuba

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej znajduje się punkt z opisem „Koperszadzki Przechód”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Koperszadzki Przechód”
Ziemia49°13′30,0″N 20°12′47,1″E/49,225000 20,213083

Koperszadzki Przechód (słow. Biely priechod[1]) – wybitna przełęcz w słowackiej części Tatr Wysokich, położona w grani głównej Tatr. Znajduje się w Koperszadzkiej Grani, północno-wschodniej grani Jagnięcego Szczytu. Oddziela Białą Kopę na południowym zachodzie od Koperszadzkiej Czuby na północnym wschodzie[2].

Stoki północno-zachodnie opadają z przełęczy do Jagnięcego Kotła w Dolinie Skoruszowej, południowo-wschodnie – do Doliny Białych Stawów. Do Jagnięcego Kotła zbiega z Koperszadzkiego Przechodu żleb, także stoki południowo-wschodnie są przecięte trawiastym żlebkiem[2].

Na Koperszadzki Przechód, podobnie jak na inne obiekty w Koperszadzkiej Grani, nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą na siodło granią z sąsiednich obiektów oraz z Doliny Białych Stawów[2].

Pierwsze pewne wejścia:

Być może już wiele wcześniej granią przez Koperszadzki Przechód schodzili 9 sierpnia 1793 z Jagnięcego Szczytu Robert Townson i przewodnik Hans Gross[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2014-01-20].
  2. a b c d Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIV. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą. Warszawa: Sport i Turystyka, 1984, s. 140–141, 180. ISBN 83-217-2472-8.