Mały Jagnięcy Kopiniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mały Jagnięcy Kopiniak
Ilustracja
Mały Jagnięcy Kopiniak wśród podpisanych obiektów
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Położenie na mapie Tatr
Mapa lokalizacyjna Tatr
Mały Jagnięcy Kopiniak
Mały Jagnięcy Kopiniak
Ziemia49°13′06,4″N 20°12′24,9″E/49,218444 20,206917

Mały Jagnięcy Kopiniak (słow. Malý jahňací zub[1]) – turnia w grani głównej Tatr, w słowackiej części Tatr Wysokich. Jest położony w południowo-zachodniej grani Jagnięcego Szczytu, zwanej Granią Townsona. Od Wielkiego Jagnięcego Kopiniaka na północnym wschodzie jest oddzielony Niżnim Jagnięcym Karbem. Pomiędzy Małym Jagnięcym Kopiniakiem a Czerwoną Turnią ciągnie się natomiast długa grań, w której znajdują się trzy przełęcze: najgłębsza Kołowa Przełęcz, Kołowy Przechód i Wyżni Kołowy Przechód. To ostatnie siodło położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Małego Jagnięcego Kopiniaka[2].

Po północno-zachodniej stronie turni położone jest Bździochowe Korycisko będące odgałęzieniem Doliny Kołowej, a po południowo-wschodniej – Dolina Jagnięca, odnoga Doliny Zielonej Kieżmarskiej[3]. Do Doliny Jagnięcej opada z Małego Jagnięcego Kopiniaka spore urwisko, ograniczone dwoma głębokimi żlebami zbiegającymi z sąsiednich przełączek[2].

Na Mały Jagnięcy Kopiniak nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Znakowana żółto ścieżka ze schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim przez Dolinę Jagnięcą i Kołowy Przechód na Jagnięcy Szczyt omija go po stronie Bździochowego Koryciska, podobnie jak drugie ze wzniesień w Grani Townsona, Wielki Jagnięcy Kopiniak. Najdogodniejsza droga dla taterników wiedzie na wierzchołek granią z Wyżniego Kołowego Przechodu, łatwe jest też wejście z Doliny Kołowej, od Kołowego Stawu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2014-01-08].
  2. a b c Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIV. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą. Warszawa: Sport i Turystyka, 1984, s. 116–130. ISBN 83-217-2472-8.
  3. Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski: Tatry i Podtatrze, atlas satelitarny 1:15 000. Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o., 2005, s. 105. ISBN 83-909352-2-8.