Czarny Grzebień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czarny Grzebień
Ilustracja
Czarny Grzebień wśród podpisanych obiektów
Państwo  Słowacja
Pasmo Tatry, Karpaty
Położenie na mapie Tatr
Mapa lokalizacyjna Tatr
Czarny Grzebień
Czarny Grzebień
Ziemia49°12′21,5″N 20°12′02,2″E/49,205972 20,200611

Czarny Grzebień (słow. Čierny hrebeň[1]) – odcinek północno-zachodniej grani Czarnego Szczytu w słowackiej części Tatr Wysokich, będącej fragmentem grani głównej Tatr Wysokich. Na południowym wschodzie graniczy z kopułą szczytową Czarnego Szczytu, od której odgranicza go Wyżni Czarny Karb, natomiast na północnym zachodzie od Czarnego Kopiniaka oddzielony jest Czarnym Karbem. Grań na tym odcinku wznosi się lekko w kierunku Czarnego Szczytu[2].

Południowo-zachodnie stoki grani opadają w kierunku Czarnego Bańdziocha – górnego piętra Doliny Czarnej Jaworowej – i wylotu Szymkowego Żlebu zbiegającego z Przełęczy Stolarczyka. Jest to piarżysto-skalisty stok, w którego dolnej części znajduje się prawy fragment Niżniego Szymkowego Ogrodu. Po stronie północno-wschodniej stoki spadają wysokim urwiskiem do Danielowego Cmentarzyska w Dolinie Jastrzębiej[2].

Na Czarny Grzebień nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą granią z sąsiednich przełęczy[2].

Pierwsze wejścia:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2013-09-14].
  2. a b c d Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIII. Przełęcz Stolarczyka – Modra Ławka. Warszawa: Sport i Turystyka, 1983, s. 148–149. ISBN 83-217-2472-8.