Przejdź do zawartości

Rogata Grań (grań)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok z Rysów
Widok z Wyżniej Koprowej Przełęczy

Rogata Grań (słow. Rohatý hrebeň[1]) – odcinek grani Wołowego Grzbietu (Volí chrbát) w Tatrach Wysokich między Małą Rogatą Szczerbiną (ok. 2355 m) na zachodzie a Wielką Rogatą Szczerbiną (ok. 2355 m) na wschodzie. Znajduje się w głównej grani Tatr na granicy polsko-słowackiej[2].

Jest to poszarpany, nieco wznoszący się ku wschodowi odcinek grani. Na słowacką, południową stronę do Wołowej Kotlinki opada ściankami o wysokości do 30 m. W ściankach tych jest system półek, którymi prowadzi taternicka droga wspinaczkowa zwana Ścieżką Obejściową. Poniżej ścianek jest skalisto-trawiaste zbocze opadające na piargi Wołowcowej Równi. Na północną, polską stronę Rogata Grań opada do Zachodu Grońskiego ścianą o wysokości dochodzącej do 100 m[2].

Taternictwo

[edytuj | edytuj kod]

Wołowy Grzbiet jest zamknięty dla turystów, dopuszczalne jest natomiast uprawianie na nim wspinaczki przez taterników, zarówno po polskiej, jak też słowackiej stronie[2].

Pierwszego wejścia na Małą Rogatą Szczerbinę dokonali Katherine Bröske i Simon Häberlein 11 września 1905 r. podczas przejścia grani Wołowego Grzbietu[3]. Przejście ściśle granią od Czarnostawiańskiej Przełęczy do Wielkiej Wołowej Szczerbiny to miejscami I, miejscami II w skali UIAA. Czas przejścia 1 odz., 30 min[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [online] [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24].
  2. a b c d Władysław Cywiński, Wołowy Grzbiet, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2006, ISBN 83-7104-037-7.
  3. Witold Henryk Paryski, Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Cubryna – Żabia Turnia Mięguszowiecka, t. 6, Warszawa: Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”, 1952.