Rogers Cup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rogers Cup
Miejsce  Kanada
Montreal
Toronto
Obiekt Stade Uniprix (Montreal)
Rexall Centre (Toronto)
Nawierzchnia Twarda
ATP World Tour
Kategoria ATP World Tour Masters 1000
Pula nagród 3 766 270 $
Drabinka 56S/28Q/24D
Dyrektor Eugene Lapierre
WTA Tour
Kategoria WTA Premier 5
Pula nagród 2 440 070 $
Drabinka 56S/48Q/28D
Dyrektor Eugene Lapierre
Aktualni mistrzowie
Gra pojedyncza mężczyzn
Francja Jo-Wilfried Tsonga
Gra podwójna mężczyzn
Austria Alexander Peya
Brazylia Bruno Soares
Gra pojedyncza kobiet
Polska Agnieszka Radwańska
Gra podwójna kobiet
Włochy Sara Errani
Włochy Roberta Vinci
Strona internetowa
Rexall Centre at York University, Toronto

Rogers Cup lub Coupe Rogers – kobiecy turniej tenisowy rangi WTA Premier 5 zaliczany do cyklu WTA Tour i męski turniej ATP World Tour Masters 1000 zaliczany do cyklu ATP World Tour.

Zawody rozgrywane są naprzemiennie w Montrealu i Toronto. W lata parzyste, zawody tenisistów odbywają się w Toronto, a tenisistek w Montrealu. W lata nieparzyste jest odwrotnie. Mecze rozgrywane są na kortach o twardej nawierzchni.

Poprzednio turniej ten znany był pod nazwą Canadian Open. W 2000 roku nazwę zmieniono na du Maurier Open. Na żądanie sponsorów nazwę zmieniono później na Rogers Cup.

Turniej w Toronto odbywa się w kompleksie Rexall Centre, natomiast w Montrealu na obiekcie Stade Uniprix.

Turniej posiada długą historię. Zawody mężczyzn rozegrano po raz pierwszy w roku 1881, natomiast kobiet w 1892 roku.

Mecze finałowe[edytuj | edytuj kod]

gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwycięzca Finalista Wynik
2014 Francja Jo-Wilfried Tsonga Szwajcaria Roger Federer 7:5, 7:6(3)
2013 Hiszpania Rafael Nadal Kanada Milos Raonic 6:2, 6:2
2012 Serbia Novak Đoković Francja Richard Gasquet 6:3, 6:2
2011 Serbia Novak Đoković Stany Zjednoczone Mardy Fish 6:2, 3:6, 6:4
2010 Wielka Brytania Andy Murray Szwajcaria Roger Federer 7:5, 7:5
2009 Wielka Brytania Andy Murray Argentyna Juan Martín del Potro 6:7(4), 7:6(3), 6:1
2008 Hiszpania Rafael Nadal Niemcy Nicolas Kiefer 6:3, 6:2
2007 Serbia Novak Đoković Szwajcaria Roger Federer 7:6(2), 2:6, 7:6(2)
2006 Szwajcaria Roger Federer Francja Richard Gasquet 2:6, 6:3, 6:2
2005 Hiszpania Rafael Nadal Stany Zjednoczone Andre Agassi 6:3, 4:6, 6:2
2004 Szwajcaria Roger Federer Stany Zjednoczone Andy Roddick 7:5, 6:3
2003 Stany Zjednoczone Andy Roddick Argentyna David Nalbandian 6:1, 6:3
2002 Argentyna Guillermo Cañas Stany Zjednoczone Andy Roddick 6:4, 7:5
2001 Rumunia Andrei Pavel Australia Patrick Rafter 7:6(3), 2:6, 6:3
2000 Rosja Marat Safin Izrael Harel Levy 6:2, 6:3
1999 Szwecja Thomas Johansson Rosja Jewgienij Kafielnikow 1:6, 6:3, 6:3
1998 Australia Patrick Rafter Holandia Richard Krajicek 7:6(5), 6:4
1997 Stany Zjednoczone Chris Woodruff Brazylia Gustavo Kuerten 7:5, 4:6, 6:3
1996 Republika Południowej Afryki Wayne Ferreira Australia Todd Woodbridge 6:2, 6:4
1995 Stany Zjednoczone Andre Agassi Stany Zjednoczone Pete Sampras 3:6, 6:2, 6:3
1994 Stany Zjednoczone Andre Agassi Australia Jason Stoltenberg 6:4, 6:4
1993 Szwecja Mikael Pernfors Stany Zjednoczone Todd Martin 2:6, 6:2, 7:5
1992 Stany Zjednoczone Andre Agassi Stany Zjednoczone Ivan Lendl 3:6, 6:2, 6:0
1991 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Czesnokow Czechosłowacja Petr Korda 3:6, 6:4, 6:3
1990 Stany Zjednoczone Michael Chang Stany Zjednoczone Jay Berger 4:6, 6:3, 7:6
1989 Czechosłowacja Ivan Lendl Stany Zjednoczone John McEnroe 6:1, 6:3
1988 Czechosłowacja Ivan Lendl Stany Zjednoczone Kevin Curren 7:6, 6:2
1987 Czechosłowacja Ivan Lendl Szwecja Stefan Edberg 6:4, 7:6
1986 Niemcy Boris Becker Szwecja Stefan Edberg 6:4, 3:6, 6:3
1985 Stany Zjednoczone John McEnroe Czechosłowacja Ivan Lendl 7:5, 6:3
1984 Stany Zjednoczone John McEnroe Stany Zjednoczone Vitas Gerulaitis 6:0, 6:3
1983 Czechosłowacja Ivan Lendl Szwecja Anders Järryd 6:2, 6:2
1982 Stany Zjednoczone Vitas Gerulaitis Czechosłowacja Ivan Lendl 4:6, 6:1, 6:3
1981 Czechosłowacja Ivan Lendl Stany Zjednoczone Eliot Teltscher 6:3, 6:2
1980 Czechosłowacja Ivan Lendl Szwecja Björn Borg 4:6, 5:4, krecz
1979 Szwecja Björn Borg Stany Zjednoczone John McEnroe 6:3, 6:3
1978 Stany Zjednoczone Eddie Dibbs Argentyna José Luis Clerc 5:7, 6:4, 6:1

gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwycięzcy Finaliści Wynik
2014 Austria Alexander Peya
Brazylia Bruno Soares
Chorwacja Ivan Dodig
Brazylia Marcelo Melo
6:4, 6:3
2013 Austria Alexander Peya
Brazylia Bruno Soares
Wielka Brytania Colin Fleming
Wielka Brytania Andy Murray
6:4, 7:6(4)
2012 Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
Hiszpania Marcel Granollers
Hiszpania Marc López
6:1, 4:6, 12-10
2011 Francja Michaël Llodra
Serbia Nenad Zimonjić
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
6:4, 6:7(5), 10-5
2010 Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
Francja Julien Benneteau
Francja Michaël Llodra
7:5, 6:3
2009 Indie Mahesh Bhupathi
Bahamy Mark Knowles
Białoruś Maks Mirny
Izrael Andy Ram
6:4, 6:3
2008 Kanada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
6:2, 4:6, 10–6
2007 Indie Mahesh Bhupathi
Czechy Pavel Vízner
Australia Paul Hanley
Zimbabwe Kevin Ullyett
6:4, 6:4
2006 Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
Australia Paul Hanley
Zimbabwe Kevin Ullyett
6:3, 7:5
2005 Zimbabwe Wayne Black
Zimbabwe Kevin Ullyett
Izrael Jonathan Erlich
Izrael Andy Ram
6:7(5), 6:3, 6:0
2004 Indie Mahesh Bhupathi
Indie Leander Paes
Szwecja Jonas Björkman
Białoruś Maks Mirny
6:4, 6:2
2003 Indie Mahesh Bhupathi
Białoruś Maks Mirny
Szwecja Jonas Björkman
Australia Todd Woodbridge
6:3, 7:6(4)
2002 Stany Zjednoczone Bob Bryan
Stany Zjednoczone Mike Bryan
Bahamy Mark Knowles
Kanada Daniel Nestor
4:6, 7:6(1), 6:3
2001 Czechy Jiří Novák
Czechy David Rikl
Stany Zjednoczone Donald Johnson
Stany Zjednoczone Jared Palmer
6:4, 3:6, 6:3
2000 Kanada Sébastien Lareau
Kanada Daniel Nestor
Australia Joshua Eagle
Australia Andrew Florent
6:3, 7:6(3)
1999 Szwecja Jonas Björkman
Australia Patrick Rafter
Zimbabwe Byron Black
Republika Południowej Afryki Wayne Ferreira
7:6(5), 6:4
1998 Czechy Martin Damm
Stany Zjednoczone Jim Grabb
Republika Południowej Afryki Ellis Ferreira
Stany Zjednoczone Rick Leach
6:7, 6:2, 7:6
1997 Indie Mahesh Bhupathi
Indie Leander Paes
Kanada Sébastien Lareau
Stany Zjednoczone Alex O'Brien
7:6, 6:3
1996 Stany Zjednoczone Patrick Galbraith
Holandia Paul Haarhuis
Bahamy Mark Knowles
Kanada Daniel Nestor
7:6, 6:3
1995 Rosja Jewgienij Kafielnikow
Rosja Andriej Olchowski
Stany Zjednoczone Brian MacPhie
Australia Sandon Stolle
6:4, 6:4
1994 Zimbabwe Byron Black
Stany Zjednoczone Jonathan Stark
Stany Zjednoczone Patrick McEnroe
Stany Zjednoczone Jared Palmer
6:4, 6:4
1993 Stany Zjednoczone Jim Courier
Bahamy Mark Knowles
Kanada Glenn Michibata
Stany Zjednoczone David Pate
6:1, 1:6, 7:6
1992 Stany Zjednoczone Patrick Galbraith
Republika Południowej Afryki Danie Visser
Stany Zjednoczone Andre Agassi
Stany Zjednoczone John McEnroe
6:4, 6:4
1991 Stany Zjednoczone Patrick Galbraith
Stany Zjednoczone Todd Witsken
Kanada Grant Connell
Kanada Glenn Michibata
6:4, 3:6, 6:1
1990 Stany Zjednoczone Paul Annacone
Stany Zjednoczone David Wheaton
Australia Broderick Dyke
Szwecja Peter Lundgren
6:1, 7:6

gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwyciężczyni Finalistka Wynik
2014 Polska Agnieszka Radwańska Stany Zjednoczone Venus Williams 6:4, 6:2
2013 Stany Zjednoczone Serena Williams Rumunia Sorana Cîrstea 6:2, 6:0
2012 Czechy Petra Kvitová Chińska Republika Ludowa Li Na 7:5, 2:6, 6:3
2011 Stany Zjednoczone Serena Williams Australia Samantha Stosur 6:4, 6:2
2010 Dania Caroline Wozniacki Rosja Wiera Zwonariowa 6:3, 6:2
2009 Rosja Jelena Diemientjewa Rosja Marija Szarapowa 6:4, 6:3
2008 Rosja Dinara Safina Słowacja Dominika Cibulková 6:2, 6:1
2007 Belgia Justine Henin Serbia Jelena Janković 7:6(3), 7:5
2006 Serbia Ana Ivanović Szwajcaria Martina Hingis 6:2, 6:3
2005 Belgia Kim Clijsters Belgia Justine Henin-Hardenne 7:5, 6:1
2004 Francja Amélie Mauresmo Rosja Jelena Lichowcewa 6:1, 6:0
2003 Belgia Justine Henin-Hardenne Rosja Lina Krasnorucka 6:1, 6:0
2002 Francja Amélie Mauresmo Stany Zjednoczone Jennifer Capriati 6:4, 6:1
2001 Stany Zjednoczone Serena Williams Stany Zjednoczone Jennifer Capriati 6:1, 6:7(7), 6:3
2000 Szwajcaria Martina Hingis Stany Zjednoczone Serena Williams 0:6, 6:3, 3:0, krecz
1999 Szwajcaria Martina Hingis Stany Zjednoczone Monica Seles 6:4, 6:4
1998 Stany Zjednoczone Monica Seles Hiszpania Arantxa Sánchez Vicario 6:3, 6:2
1997 Stany Zjednoczone Monica Seles Niemcy Anke Huber 6:2, 6:4
1996 Stany Zjednoczone Monica Seles Hiszpania Arantxa Sánchez Vicario 6:1, 7:6(2)
1995 Stany Zjednoczone Monica Seles Republika Południowej Afryki Amanda Coetzer 6:0, 6:1
1994 Hiszpania Arantxa Sánchez Vicario Niemcy Steffi Graf 7:5, 1:6, 7:6(4)
1993 Niemcy Steffi Graf Stany Zjednoczone Jennifer Capriati 6:1, 0:6, 6:3
1992 Hiszpania Arantxa Sánchez Vicario Federalna Republika Jugosławii Monica Seles 6:3, 4:6, 6:4
1991 Stany Zjednoczone Jennifer Capriati Bułgaria Katerina Maleewa 6:2, 6:3
1990 Niemcy Steffi Graf Bułgaria Katerina Maleewa 6:1, 6:7(6), 6:3
1989 Stany Zjednoczone Martina Navrátilová Hiszpania Arantxa Sánchez Vicario 6:2, 6:2
1988 Argentyna Gabriela Sabatini Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalla Zwierawa 6:1, 6:2
1987 Stany Zjednoczone Pam Shriver Stany Zjednoczone Zina Garrison 6:4, 6:1
1986 Czechosłowacja Helena Suková Stany Zjednoczone Pam Shriver 6:2, 7:5
1985 Stany Zjednoczone Chris Evert Niemcy Claudia Kohde-Kilsch 6:2, 6:4
1984 Stany Zjednoczone Chris Evert Stany Zjednoczone Alycia Moulton 6:2, 7:6(3)
1983 Stany Zjednoczone Martina Navrátilová Stany Zjednoczone Chris Evert 6:4, 4:6, 6:1
1982 Stany Zjednoczone Martina Navrátilová Stany Zjednoczone Andrea Jaeger 6:3, 7:5
1981 Stany Zjednoczone Tracy Austin Stany Zjednoczone Chris Evert 6:1, 6:4
1980 Stany Zjednoczone Chris Evert Rumunia Virginia Ruzici 6:3, 6:1

gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

Rok Zwyciężczynie Finalistki Wynik
2014 Włochy Sara Errani
Włochy Roberta Vinci
Zimbabwe Cara Black
Indie Sania Mirza
7:6(4), 6:3
2013 Serbia Jelena Janković
Słowenia Katarina Srebotnik
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Czechy Květa Peschke
5:7, 6:2, 10-6
2012 Polska Klaudia Jans-Ignacik
Francja Kristina Mladenovic
Rosja Nadieżda Pietrowa
Słowenia Katarina Srebotnik
7:5, 2:6, 10-7
2011 Stany Zjednoczone Liezel Huber
Stany Zjednoczone Lisa Raymond
Białoruś Wiktoryja Azaranka
Rosja Marija Kirilenko
walkower
2010 Argentyna Gisela Dulko
Włochy Flavia Pennetta
Czechy Květa Peschke
Słowenia Katarina Srebotnik
7:5, 3:6, 12-10
2009 Hiszpania N. Llagostera Vives
Hiszpania M. J. Martínez Sánchez
Australia Samantha Stosur
Australia Rennae Stubbs
2:6, 7:5, 11-9
2008 Zimbabwe Cara Black
Stany Zjednoczone Liezel Huber
Rosja Marija Kirilenko
Włochy Flavia Pennetta
6:1, 6:1
2007 Słowenia Katarina Srebotnik
Japonia Ai Sugiyama
Zimbabwe Cara Black
Stany Zjednoczone Liezel Huber
6:4, 2:6, 10-5
2006 Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
Rosja Nadieżda Pietrowa
Zimbabwe Cara Black
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
6:1, 6:2
2005 Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Hiszpania Conchita Martínez
Hiszpania Virginia Ruano Pascual
5:7, 6:3, 6:4
2004 Japonia Shinobu Asagoe
Japonia Ai Sugiyama
Republika Południowej Afryki Liezel Huber
Tajlandia Tamarine Tanasugarn
6:0, 6:3
2003 Rosja Swietłana Kuzniecowa
Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
Wenezuela María Vento-Kabchi
Indonezja Angelique Widjaja
3:6, 6:1, 6:1
2002 Stany Zjednoczone Martina Navrátilová
Rosja Nadieżda Pietrowa
Zimbabwe Cara Black
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
6:1, 6:2
2001 Stany Zjednoczone Kimberly Po
Australia Nicole Pratt
Słowenia Tina Križan
Słowenia Katarina Srebotnik
6:3, 6:1

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]