Zachodni Żelazny Szczyt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zachodni Żelazny Szczyt
Západný Železný štít
Ilustracja
Widok z podejścia na Przełęcz pod Osterwą
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Tatry, Karpaty

Wysokość

2359 m n.p.m.

Pierwsze wejście

28 lipca 1905
Jakub Bachleda i Klemens Bachleda

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, na dole nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zachodni Żelazny Szczyt”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zachodni Żelazny Szczyt”
Ziemia49°10′08,0″N 20°06′34,8″E/49,168889 20,109667

Zachodni Żelazny Szczyt (słow. Západný Železný štít, niem. Westliche Eisernetorspitze, węg. Nyugati-Vaskapu-csúcs, 2359[1] m) – szczyt w głównej grani Tatr Wysokich w ich słowackiej części[2]. Znajduje się w niej pomiędzy Żłobistą Kopką oddzielony od niej Niżnią Żłobistą Przełączką a Śnieżnymi Kopami, od której oddziela go przełęcz Zachodnie Żelazne Wrota. Wierzchołek nie jest dostępny dla turystów, nie prowadzą na niego, podobnie jak na pobliskie obiekty, żadne znakowane szlaki turystyczne[3].

Zachodni Żelazny Szczyt to szczyt zwornikowy. Na południowy zachód w kierunku Doliny Złomisk odchodzi od niego krótka grań wznosząca się zarówno nad Zmarzłą Kotliną, jak i Dolinką Rumanową. Znajduje się w niej Przełęcz pod Kozią Strażnicą, a kulminacją jej jest Kozia Strażnica[4]. Na północ, do Kaczego Żlebu, ze szczytu opada krucha ściana o skośnej podstawie i deniwelacji dochodzącej do 200 m. Ku południowemu zachodowi do Żelaznej Kotliny opada ściana nie tylko dwukrotnie niższa, ale także mniej stroma[3].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa tego szczytu przeszła ewolucję, którą Władysław Cywiński opisuje jako „zdroworozsądkową” (im krótsza, tym lepsza):

Pierwotnie nazwą „Żelazne” określano tylko przełęcz Wschodnie Żelazne Wrota, później „Żelaznymi” nazwano także przełęcz zachodnią i otaczające je skały. Nazwy te pochodzą od tego, że owe przełęcze wyglądają jak specjalnie wykonane otwory, jak gdyby wrota czy bramy, a otaczające je ciemne skały przypominają żelazo. Takie „żelazne” nazwy występują nie tylko w Tatrach, ale także poza nimi w różnych krajach. Powstały niezależnie od siebie i oznaczają otoczone skałami górskie przełęcze lub przełomy rzek[2].

Taternictwo[edytuj | edytuj kod]

Szczyt nie jest dostępny dla turystów, nie prowadzą na niego, podobnie jak na pobliskie obiekty, żadne znakowane szlaki turystyczne[3].

Pierwsze wejścia turystyczne
Drogi wspinaczkowe
  1. Z Niżniej Żłobistej Przełączki, północno-zachodnią granią; I w skali tatrzańskiej, czas przejścia 10 min
  2. Północną ścianą; IV, bardzo duża kruszyzna, 2 godz. 30 min
  3. Z Zachodnich Żelaznych Wrót południowo-wschodnią granią; I, 30 min
  4. Południowo-wschodnią ścianą z Żelaznej Kotliny; III, 45 min[3].
Widok z Doliny Litworowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, Produkty leteckého laserového skenovania [online].
  2. a b Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski, Wielka encyklopedia tatrzańska, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004, ISBN 83-7104-009-1.
  3. a b c d e Władysław Cywiński, Tatry. Przewodnik szczegółowy. Rumanowy. Żłobisty, t. 17, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2012, ISBN 978-83-7104-042-9.
  4. a b Witold Henryk Paryski, Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Rumanowa Przełęcz – Wschodnie Żelazne Wrota, t. 9, Warszawa: Sport i Turystyka, 1962.