Droga krajowa nr 27 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 27.
DK27
Długość 74 km
Województwa Lubuskie
(powiaty: zielonogórski, żarski)
Zdjęcie
Widok od strony Przewozu
Widok od strony Przewozu

Droga krajowa nr 27 (DK27) – droga krajowa klasy GP oraz klasy G[1] w południowo-zachodniej części województwa lubuskiego o długości 74 km. Biegnie od granicy z Niemcami w Przewozie do Zielonej Góry, w przeważającej części przez Bory Zielonogórskie. W węźle Żary bezkolizyjnie przecina drogę krajową nr 18, która będzie modernizowana do klasy autostrady A18. Jest głównym łącznikiem kształtującego się "trójmiasta lubuskiego" z zachodnią granicą kraju. Droga jest w większości w dobrym stanie.

W latach 90. XX wieku oznaczenie DK27 nosiła część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta (obecnie DW468) oraz droga łącząca Redę z Helem (obecnie fragment DW216).

Klasa drogi[edytuj | edytuj kod]

Droga posiada parametry klasy GP na odcinku DrozdówŻaryZielona Góra, zaś na pozostałym odcinku parametry klasy G[1].

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

DK27 10ton.svg Na całej długości drogi krajowej nr 27 dopuszczalny jest ruch pojazdów o nacisku pojedynczej osi do 10 ton[2].

Ważniejsze miejscowości leżące na trasie DK27[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878)