Droga krajowa nr 80 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
GP80
Długość 66 km
Województwa kujawsko-pomorskie
Zdjęcie
W ciągu ulicy Fordońskiej w Bydgoszczy
W ciągu ulicy Fordońskiej w Bydgoszczy

Droga krajowa nr 80droga krajowa klasy GP[1] o długości ok. 66 km, leżąca na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Trasa ta łączy DK10 koło Bydgoszczy z DK10 i A1 koło Torunia. Biegnie równolegle do DK10 po północnej stronie Wisły. Niegdyś był to odcinek DK10, lecz z uwagi na remont mostu na Wiśle w Fordonie i związane z tym ograniczenie jego nośności DK10 poprowadzono od Lubicza przez obwodnicę Torunia, Solec Kujawski i obwodnicę Bydgoszczy, wyprowadzając tranzyt z centrów Torunia i Bydgoszczy. DK80 na całej swej długości od Przysieka k. Torunia do Strzyżawy (przed mostem na Wiśle w Fordonie) posiada utwardzone pobocza. Na DK 10 została ukończona modernizacja, dzięki której droga stała się obwodnicą Bydgoszczy i Torunia przejmując większość ruchu ciężarowego.

Zmiany przebiegu[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 2016 nastąpiła zmiana przebiegu drogi na terenie Bydgoszczy - zamiast ulicami Grunwaldzką, Kruszwicką, Grudziądzką/Poznańską, Wały Jagiellońskie, Toruńską, Wyszyńskiego i Fordońską została ona poprowadzona ulicami Pileckiego, Artyleryjską oraz Kamienną[2].

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

DK80 10ton.svg Na całej długości drogi dopuszczalny jest ruch pojazdów o nacisku pojedynczej osi do 10 ton.[3]

Miejscowości leżące na trasie 80[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad: Zarządzenie nr 34 Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia 3 października 2017 r. w sprawie klas istniejących dróg krajowych (pol.). gddkia.gov.pl. [dostęp 2017-10-22].
  2. Miasto zmienia przebieg dróg krajowych. Mniejszy ruch w centrum
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878)