Droga wojewódzka nr 216

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DW216
Długość 56 km
Województwa pomorskie
Mapa
Mapa DW216
Przebieg drogi 216
Zdjęcie
DW216 i trasa rowerowa Puck-Hel, pomiędzy Puckiem a Swarzewem, w kierunku Swarzewa
DW216 i trasa rowerowa Puck-Hel, pomiędzy Puckiem a Swarzewem, w kierunku Swarzewa
Droga wojewódzka nr 216 w Celbowie w stronę Pucka

Droga wojewódzka nr 216 (DW216) – droga wojewódzka o długości 56 km, przebiegająca w całości przez województwo pomorskie leżąca na obszarze powiatów: wejherowskiego i puckiego. Jest jedyną drogą łączącą aglomerację gdańską z północną częścią województwa. Po wyjeździe z obwodnicy Pucka prowadzi głównie poprzez tereny nad brzegami Zatoki Puckiej.

Historia numeracji[edytuj]

Na przestrzeni lat trasa posiadała różne oznaczenia:

Opis drogi[edytuj]

Droga przechodzi obok poligonów i posesji Prezydenta na Helu. Z uwagi na to, że droga nr 216 jest jedyną drogą prowadzącą na Mierzeję Helską, jest bardzo często wykorzystywana nie tylko przez kierowców z województwa, lecz także przez turystów z innych części kraju. W związku z bardzo dużym – jak na drogę wojewódzką – natężeniem ruchu w sezonie letnim tworzą się korki.

Trasa w kilku miejscach krzyżuje się z linią kolejową prowadzącą do Helu.

Do lat 90. XX w. odcinek między Juratą a Helem zajmowało wojsko, w związku z czym w Juracie trzeba było przesiąść się do pociągu.

Obecnie wzdłuż szosy prowadzi ciąg pieszo-rowerowy.

Miejscowości leżące przy trasie DW216[edytuj]

Przypisy

  1. Samochodowy atlas Polski 1:500 000, wydanie dziewiąte, Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1984, Warszawa
  2. Uchwała nr 192 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1985 r. w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg krajowych (M.P. z 1986 r. Nr 3, poz. 16)