Droga krajowa nr 20 (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o drogach krajowych nr 20.
DK20
Długość 318 km
Województwa zachodniopomorskie,
pomorskie
Mapa
Mapa DK20
Przebieg drogi.
Zdjęcie
Wiadukt w Kościerzynie
Wiadukt w Kościerzynie

Droga krajowa nr 20droga krajowa w północnej Polsce o długości ok. 318 km przebiegająca w środkowej i wschodniej części województwa zachodniopomorskiego oraz zachodniej części województwa pomorskiego. Droga ta łączy Pomorze Zachodnie z Pomorzem Gdańskim i dalej pośrednio z Warmią i Mazurami, przez co stanowi szlak turystyczny. Prowadzi w kierunku północno-wschodnim przez obszary Pojezierza Pomorskiego; Pojezierze Ińskie z Ińskim Parkiem Krajobrazowym, Pojezierze Drawskie z Drawskim Parkiem Krajobrazowym, Pojezierze Bytowskie oraz Pojezierze Kaszubskie. Do 1945 r. odcinek między Stargardem a Bytowem był częścią niemieckiej drogi Reichsstraße 158.

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj]

Droga krajowa nr 20 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:[1]

Znak Dopuszczalny nacisk Odcinek
DK20 10ton.svg do 10 ton
DK20 8ton.svg do 8 ton

Główne miejscowości położone przy drodze nr 20[edytuj]

Planowane prace[edytuj]

  • Budowa nowego mostu nad rzeką Studnicą w Miastku[4].

Przypisy

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. Nr 0, poz. 878)
  2. Jedno z najbardziej zakorkowanych miast na Pomorzu ma już obwodnicę
  3. Budowa obwodnicy Kościerzyny w ciągu DK20
  4. Artykuł Dziennika Bałtyckiego "Powiat bytowski. Nie będzie kompleksowej modernizacji drogi krajowej nr 20. Tylko nowy most i "łata"" (pol.). [dostęp 2012.07.12].