Linia kolejowa nr 182

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa nr 182
Tarnowskie Góry - Zawiercie
Dane podstawowe
Zarządca

PKP PLK

Numer linii

182

Długość

46,073 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Sieć trakcyjna

brak (w budowie)

Prędkość maksymalna

60 km/h

Zdjęcie LK182
Rozjazd linii kolejowej nr 182 (w lewo) i 705 (w prawo) w trakcie rewitalizacji. Widoczne są słupy oraz bramki na których wkrótce zamontowana zostanie sieć trakcyjna.
Portal Transport szynowy

Linia kolejowa nr 182 – jednotorowa, w większości niezelektryfikowana linia kolejowa znaczenia miejscowego łącząca Tarnowskie Góry z Zawierciem.

Obecnie (2021 r.) linia nie jest eksploatowana w ruchu pasażerskim, natomiast ruch towarowy jest dopuszczony w km od -0,571 do 4,820 oraz od 29,200 do 45,502. Na pozostałym odcinku linia jest wyłączona z eksploatacji[1].

Fragmenty torów leżą w miejscu dawnego posterunku odgałęźnego Gosek w Miasteczku Śląskim, rozjazd został zlikwidowany pod koniec lat 90 XX wieku[2].

W 2021 r. trakcja elektryczna może być używana na fragmentach linii w okolicy Tarnowskich Gór (km od -0,571 do 4,820) oraz Zawiercia (km od 44,319 do 45,502)[3].

Rewitalizacja[edytuj | edytuj kod]

Odcinek Zawiercie - Poręba przed rozpoczęciem prac.

W 2015 przygotowano dokumentację przedprojektową w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie”[4]. Po wykonaniu prac linia kolejowa nr 182 ma być częścią szybkiej kolei łączącej Katowice z lotniskiem w Pyrzowicach i Zawierciem[5].

W październiku 2020 r. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości 660 mln zł netto (w tym 500 mln zł z funduszy unijnych) z konsorcjum Track Tec Construction Sp. z o.o. (lider) INFRAKOL Sp. z o.o. Sp. k. (partner) i Przedsiębiorstwem Budownictwa Inżynieryjnego i Kolejowego Sp. z o.o. (partner) w ramach projektu pn. „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Rozpoczęcie prac budowlanych planowano na I kwartał 2021 roku, po opracowaniu przez wykonawcę projektów wykonawczych, a zakończenie wg planu w I kwartale 2023 roku. W ramach zadania odbudowany zostanie 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii. Do portu lotniczego pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h. Po modernizacji czas przejazdu z Zawiercia do lotniska w Pyrzowicach wyniesie 23 min., z Tarnowskich Gór niecałe 20 min., a z Katowic i z Częstochowy niecałą godzinę. Planowane są nowe przystanki Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów oraz dwuperonowa stacja Pyrzowice Lotnisko, a także przejścia podziemne w Pyrzowicach Lotnisku i Siewierzu. W Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy, a na stacji Zawiercie powstanie nowy peron nr 3. Modernizacji ulegną perony na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba; ponadto zabezpieczono teren pod dwa przystanki kolejowe na terenie gminy Miasteczko Śląskie i Poręba. Inwestycja obejmie 52 obiekty inżynieryjne, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska) oraz modernizację 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Po odbudowie linii będą nią mogły jechać ciężkie pociągi towarowe długości 750 m, a ich prędkość wzrośnie do 80 km/h, linia będzie także pełnić rolę północnej obwodnicy towarowej konurbacji katowickiej. Linia obsługiwać będzie bocznicę towarową CARGO MPL Katowice oraz dwie bocznice w Siewierzu[6]. Prace budowlane rozpoczęły się na początku 2021 roku[7]. Zamawiający 20 kwietnia 2021 r. poinformował o rozpoczęciu prac na odcinku między Siewierzem a Pyrzowicami[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]