Świadkowie Jehowy w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Świadkowie Jehowy w Polsce
Kraj  Polska
Liczebność
(2014)
123 177[1]
 % ludności kraju
(2014)
0,32%
Liczba zborów
(2014)
1350[1][a]
Rozpoczęcie działalności 1891
Mapa lokalizacyjna Polski
Warszawa
Warszawa
Sosnowiec
Sosnowiec
Lublin
Lublin
Stęszew
Stęszew
Malbork
Malbork
Mosty
Mosty
Łódź
Łódź
Skarbimierz
Skarbimierz
Nadarzyn
Nadarzyn
Geographylogo.svg
Miejscowości w Polsce, w których znajdują się Sale Zgromadzeń Świadków Jehowy (kolor czerwony), Centrum Kongresowe (zielony) oraz Biuro Oddziału (niebieski).

Świadkowie Jehowy w Polsce – wspólnota religijna Świadków Jehowy w Polsce, licząca w 2014 roku około 123 tysiące głosicieli, należących do 1350 zborów (w tym zbory i grupy obcojęzyczne oraz języka migowego)[1][b].

Na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej w 2015 roku zebrało się 191 524 Świadków Jehowy, sympatyków oraz osób zaproszonych[2]. Biuro Oddziału, koordynujące działalność Świadków Jehowy w Polsce, znajduje się w Nadarzynie niedaleko Warszawy[3]. Korzystają z ośmiu Sal Zgromadzeń, znajdujących się w Łodzi, Malborku, Mostach, Lublinie, Skarbimierzu, Sosnowcu, Stęszewie i Warszawie[4].

Początki[edytuj | edytuj kod]

Historia Świadków Jehowy w Polsce sięga roku 1891, kiedy to do Krakowa przybył Charles Taze Russell. I chociaż nie doszło do publicznego przemówienia z powodu restrykcji rządowych, niemniej jednak przeprowadził kilkanaście indywidualnych rozmów[5]. W 1892 roku powrócił z USA do Polski C. Antoszewski, który w Chicago rozpowszechniał Biblie i książki Badaczy Pisma Świętego emigrantom[6]. W roku 1895 Hipolit Oleszyński – Badacz Pisma Świętego ochrzczony w 1893 roku na konwencji w Chicago – na trzy miesiące przyjechał z USA do Polski, by członków swojej rodziny i znajomych zapoznać z naukami Badaczy Pisma Świętego.

Pomimo wielu trudności w okresie późniejszym na tereny obecnej Polski docierała literatura w języku niemieckim i angielskim wysyłana przez przebywających na emigracji krewnych i znajomych. W 1898 roku Margarete Giesecke z Niemiec, która w tym czasie opiekowała się znajdującym się w Berlinie składem literatury przeznaczonym do wysyłania publikacji na teren Niemiec i innych krajów europejskich, zapoznała z naukami Badaczy Pisma Świętego pewnego misjonarza protestanckiego działającego na terenie zaboru pruskiego. Misjonarz ten dzielił się zdobytą wiedzą z innymi osobami na terenie obecnej Polski[7]. W 1901 roku zbierała się w Warszawie niemieckojęzyczna grupa 15 osób osób posługująca się publikacjami w języku niemieckim. Do grupy tej należał Johann Weinz, a literaturę otrzymywali z Niemiec za pośrednictwem Margarete Giesecke[8].

Kolejnym Badaczem Pisma Świętego działającym na terenie Polski był Szwajcar E. Bente, który w 1905 roku objął wakat dyrektora w warszawskiej fabryce koronek. Wkrótce zorganizował on grupę, która omawiała Biblię z pomocą publikacji Badaczy Pisma Świętego. 17 października 1905 roku udało się dokonać pierwszej rejestracji grupy polskich Badaczy Pisma Świętego. Później również w Gdańsku rozpoczęto organizowanie spotkań w celu analizy Biblii. Działania tych osób sprawiły, że w roku 1909 wydano po polsku szereg publikacji (m.in. pierwszy tom Wykładów Pisma Świętego), a w 1915 roku regularnie, co miesiąc, była wydawana „Strażnica” w języku polskim. Jej pierwszym tłumaczem i redaktorem był mieszkający w Chicago Hipolit Oleszyński.

Zapowiedź wykładu publicznego C.T. Russella we Lwowie w dniu 24 marca 1911 (gazeta Wiek Nowy).

3 maja 1910 roku w 14-osobowym warszawskim zborze, zbierającym się w mieszkaniu E. Bente, złożył wizytę C.T. Russell wraz z J.F. Rutherfordem, a w następnym roku odwiedził Lwów i ponownie Warszawę. Mimo że już wtedy w Warszawie i Łodzi było wiele osób, które interesowały się studiowaniem Biblii, w urządzaniu ich spotkań przeszkadzała carska policja[9]. Podczas wizyty Russell złożył do władz wniosek o prawną rejestrację wyznania. W odpowiedzi generał-gubernator Warszawy wydał reskrypt nr 2167/5 wydany na Wincentego Kina (zm. 10 maja 1922)[10], który umożliwił działalność na większą skalę. Potwierdzał on istnienie zboru warszawskiego od 1905 roku. Akta urzędowe i sądowe, powołujące się na ten dokument, nawiązują równocześnie do 17 października 1906 roku, kiedy to car wydał ukaz tolerancyjny, potwierdzający istnienie zboru[11]. W roku 1911 zbór w Warszawie liczył około 25 osób, w Pabianicach – 20, w Raszynie – około 8. 15 sierpnia owego roku 7 osób zostało ochrzczonych[12]. W 1911 roku H. Oleszyński ponownie odwiedził zbory w Warszawie, Łodzi, Pabianicach, Krakowie i innych miastach.

W roku 1913 udało się zalegalizować działalność Badaczy Pisma Świętego. Uzyskano statut wyznania uznanego przez państwo. W kwietniu 1915 roku 90 osób zebrało się w Warszawie na uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce). W 1918 roku warszawski zbór liczył już około 50 osób, które regularnie przychodziły na wykłady. W 1920 roku zarząd główny polskiej filii Towarzystwa Strażnica w Detroit przysłał do Polski jako głównych przedstawicieli W.S. Kołomyjskiego i Czesława Kasprzykowskiego.

Brak kontaktu z resztą Badaczy Pisma Świętego podczas I wojny światowej (np. wiadomość o śmierci C.T. Russella dotarła do Warszawy dopiero dwa lata po fakcie) spowodował, że doszło do podziałów i rozłamów. Jedna z grup – Wincentego Kina – wprowadziła swoje nauki i przejęła polski oddział Towarzystwa Strażnica (w tym salę w Warszawie). Wysłana przez amerykański oddział Towarzystwa Strażnica delegacja złożona z dwóch mężczyzn (nadzorowana przez Wacława Wnorowskiego) uznała, że nauki tej grupy są niezgodne z naukami Towarzystwa Strażnica i w niedługim czasie przywróciła właściwe poglądy.

Na początku lat 20. XX wieku w Polsce odbyło się wiele zgromadzeń organizowanych przez Towarzystwo Strażnica. Najczęściej odbywały się w stolicy, gdzie gromadziło się po kilka tysięcy słuchaczy. W 1920 roku do Krakowa powrócił z USA Jan Kusina, który szybko zorganizował w tym mieście grupkę Badaczy Pisma Świętego. W 1921 roku na zgromadzeniach zebrało się ogółem ponad 500 osób, a w 1922 roku na 32 zgromadzeniach w różnych miastach Polski – 657 osób. W roku 1921 w Warszawie powstało przedstawicielstwo Towarzystwa Strażnica.

Franciszek Puchała, który przebywał na emigracji w USA, po powrocie do Polski wydał własnym kosztem ulotkę, zawierającą krytykę 13 doktryn katolickich. Obiecał w niej, że za udowodnienie ich biblijnego pochodzenia zapłaci po 10 000 marek polskich za każdą. Treść ulotki stała się podstawą dyskusji, która miała miejsce w Krakowie na Podgórzu w lokalu Badaczy Pisma Świętego 10 sierpnia 1922 roku. Uczestniczyli w niej ze strony Badaczy Pisma Świętego: Franciszek Puchała, Czesław Kasprzykowski i Wacław Narodowicz, a ze strony jezuitów: Jan Rostworowski[13], Józef Gliwa, Stanisław Chodoleński i p. Adam Konopka. Na życzenie jezuitów odbyła się ona przy drzwiach zamkniętych z udziałem kilku świadków i stenotypistek. Treść dyskusji podjętej i przegranej przez teologów jezuickich została wydana w formie broszury pt. Bitwa na niebie w nakładzie 10 000 egzemplarzy, nie licząc dodruków[14]. Między innymi dzięki temu w 1923 roku w Krakowie studiowaniem Pisma Świętego było już zainteresowanych 69 osób. Z czasem władze kościelne wywierały coraz większą presję na władze świeckie, nakłaniając je do aresztowań Badaczy Pisma Świętego.

W wyniku donosów w 1921 roku policja krakowska przerywała zebrania, w których uczestniczyło około 40 osób. Powoływano się wówczas na brak odpowiedniego zezwolenia ze strony władz na urządzanie zebrań w mieszkaniach prywatnych w celu wysłuchania wykładów biblijnych. Chrztu udzielano w Wiśle, a w porze zimowej w wielkim basenie łaźni parowej hotelu Krakowskiego. Przy jednej z takich okazji na skutek donosu na teren basenu wkroczyła policja, przerywając uroczystość, której przewodził Jan Kusina, a chrztu udzielał Czesław Kasprzykowski[15]. Legalizacja wyznania została potwierdzona reskryptem wydanym 6 marca 1923 roku przez ówczesne Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego[16][17].

Fotodramę stworzenia rozpoczęto wyświetlać w Polsce w latach 20. XX w.
Wybrane publikacje Świadków Jehowy w języku polskim

W 1924 roku wyremontowano halę fabryczną w centrum Łodzi, która stała się miejscem spotkań religijnych. W tym też roku w 15 miastach Polski zebrało się ponad 1000 osób na corocznej Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce). W latach 20. XX wieku wyświetlano film Fotodrama stworzenia. W 1925 roku po polsku zaczęło się ukazywać czasopismo „Złoty Wiek” (obecnie „Przebudźcie się!”), którego tłumaczem był Edward Rüdiger[18][19]. W tym samym roku zbory w Polsce odwiedził Joseph F. Rutherford wraz z Alexandrem H. Macmillanem[20].

W roku 1926 na dwóch konwencjach zebrało się 2706 osób. W roku 1927 przy ul. Nowy Zjazd 1 zaczęło funkcjonować krajowe biuro Towarzystwa Strażnica oraz sala zebrań. W 1928 roku sługą oddziału został Wilhelm Scheider, któremu to zadanie zaproponował Martin Harbeck ze środkowoeuropejskiego biura Towarzystwa Strażnica w Bernie w Szwajcarii[21]. Do kraju powrócili też głosiciele, którzy zostali Badaczami Pisma Świętego we Francji, m.in. Teofil Piaskowski, Szczepan Kosiak i Jan Zabuda[18].

W roku 1928 w Polsce było 256 głosicieli i 24 zbory. Oprócz polskojęzycznych zborów istniały również zbory niemieckojęzyczne m.in. w Łodzi i Pabianicach. W roku 1930 działało w Polsce 55 zborów oraz 25 mniejszych grup, pracowało również 30 kolporterów. Oprócz literatury w języku polskim rozprowadzano też literaturę w języku niemieckim, rosyjskim i ukraińskim[22]. W roku 1932 w kraju działało około 600 głosicieli. W tym też roku stałą siedzibą Towarzystwa Strażnica został budynek przy ul. Rzgowskiej 24 w Łodzi.

Od 1933 roku ataki na Świadków Jehowy stały się bardzo częste. W 1935 roku dokonano ponad 3000 zatrzymań Świadków Jehowy. Mimo rosnącego sprzeciwu liczebność Świadków Jehowy ciągle wzrastała. W tym też roku na skutek dekretu władz francuskich 280 głosicieli polskiego pochodzenia powróciło z Francji do Polski.

W 1936 roku władze zakazały publikacji czasopisma „Złoty Wiek”, które odtąd ukazywało się w Polsce pod nowym tytułem „Nowy Dzień”. W tym samym roku odbyło się duże zgromadzenie z udziałem ponad 500 osób w Gdańsku. W roku 1937 minister spraw wewnętrznych zakazał wydawania „Strażnicy”, którą zaczęto wydawać nieoficjalnie. W tym samym roku Akcja Katolicka przeprowadziła 75 napadów na Świadków Jehowy, 2 osoby zamordowano[23][24]. Liczba głosicieli wyniosła 1040 osób skupionych w 121 zborach. W 1938 roku obłożono zakazem działalność tego wyznania w Polsce. Władze opieczętowały magazyny biura w Łodzi – rozpoczął się okres działalności konspiracyjnej.

Okres II wojny światowej[edytuj | edytuj kod]

Znak fioletowego trójkąta, jaki nosili Świadkowie Jehowy w hitlerowskich obozach koncentracyjnych od 1937 r.

W czasie II wojny światowej w Polsce było 1039 głosicieli (z tego aż około 10% w miejscowości Wisła). Polska została podzielona na trzy rejony, a w każdym z nich dla Świadków zapanowały inne warunki.

Na zachodzie kraju, włączonym bezpośrednio do Rzeszy, Gestapo aresztowało każdego, kto był znany jako Świadek Jehowy. Aresztowano nawet za posiadanie egzemplarza „Strażnicy”. Wielu zginęło w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Do obozów dostało się też 69 wyznawców z Poznania; 22 osoby zginęły[25][26]. Wyznawcy więzieni byli także w Forcie VII w Poznaniu (ponad 60 osób) w Obozie w Żabikowie (ok. 44 osób) oraz w innych więzieniach i aresztach. Ze zboru w Wiśle uwięziono 53 głosicieli, z czego 38 zginęło[27]. Ogółem represjom podano 83 wiślackich wyznawców, zainteresowanych i ich dzieci. Najczęściej powodem ich aresztowania była odmowa pracy w organizacji Todt bądź służby w Wehrmachcie[28][c]. Niektóre dzieci Świadków Jehowy z okolic Wisły odebrano rodzicom i umieszczono w obozie dla nieletnich w Łodzi. W roku 1945 wszystkie powróciły do domu[29]. Inne dzieci Świadków Jehowy – głównie ze Śląska – umieszczono w obozie poprawczym w Grodkowie k. Nysy oraz w klasztorze katolickim w Czarnowąsach pod Opolem[30].

W ciągu blisko 5 lat istnienia obozu Auschwitz-Birkenau osadzono w nim co najmniej 404 Świadków Jehowy z Niemiec, Polski, Czech, Austrii, ZSRR (głównie z Zachodniej Ukrainy), Jugosławii (głównie ze Słowenii), Węgier, Holandii i innych krajów. Ponad 35% osadzonych w nim Świadków Jehowy straciło życie[31]. Pomimo grożących konsekwencji w obozie organizowano nielegalnie spotkania religijne, także dla więźniów zainteresowanych Biblią, a pewna grupa więźniów właśnie w obozie została Świadkami Jehowy. Naziści starali się, aby w jednym bloku nie trzymać więcej niż 2-3 Świadków. W 1941 roku Heinrich Himmler osobiście nakłaniał wyznawców do podpisania oświadczenia o wyrzeczeniu się wiary, jednak nikt tego nie uczynił[32][33][34][35][36][37][38][39][40][41][42]. Prof. Christine King, napisała: „Im bardziej byli uciskani, tym mocniej zwierali szeregi, a ich opór nabierał twardości diamentu”[32].

W obozie koncentracyjnym Groß-Rosen uwięziono 109 Świadków Jehowy z Niemiec, Polski, Holandii, Austrii, Czech, Luksemburga i innych krajów[43]. Od stycznia 1943 roku, do KL Lublin trafiali wyznawcy z województwa lubelskiego oraz z Warszawy i Lwowa. Imiennie zidentyfikowano 57 Świadków Jehowy zesłanych do KL Lublin, 27 z Polski, 16 z Niemiec oraz z Holandii. Przebywali w nim także Świadkowie Jehowy pochodzący z Jugosławii, ZSRR, Austrii, Luksemburga i Węgier. Dziewiętnastu z tego grona zatrudniono w filii KL Lublin – w przedsiębiorstwie DAW na ulicy Lipowej 7[44][45]. Do obozu koncentracyjnego Stutthof trafiło 99 Świadków Jehowy głównie z rejonu Gdańska i Pomorza[46][47]. Spośród około 200 głosicieli działających na obszarze Wolnego Miasta Gdańska represje dotknęły 175 osób, 151 z nich uwięziono, 33 trafiły do obozów koncentracyjnych, 12 zmarło, a 18 dzieci dotknęły dotkliwe prześladowania. Niektórych wyznawców wysłano do obozu Sachsenhausen (KL)[48]. Inni z powodu odmowy przyjęcia niemieckiej listy narodowościowej i wyrzeczenia się wiary zostali zmuszeni do opuszczenia własnych domów[49]. Świadkowie Jehowy byli więzieni również m.in. na Pawiaku i rozstrzeliwani m.in. w okolicach Modlina[50].

Ci, którzy uniknęli aresztowania, spotykali się w niewielkich grupkach, a publikacje, które otrzymywali (najczęściej od niemieckich współwyznawców), powielali lub ręcznie przepisywali.

Na terenach Generalnego Gubernatorstwa z Warszawą, Krakowem, Lublinem, a potem również ze Lwowem, matryce woskowe „Strażnicy” przygotowywano w Warszawie, a odpowiedzialni za poszczególne strefy dbali o ich powielenie w innych częściach kraju. Nadzorowaniem działalności i powielaniem publikacji na tym obszarze zajmował się Ludwik Kinicki – aresztowany zmarł pod koniec 1944 roku w obozie koncentracyjnym Gusen. W wioskach – głównie w Lubelskiem – w czasie wojny podjęto na nowo działalność kaznodziejską od domu do domu.

We wrześniu 1939 roku Związek Radziecki zajął wschodnie tereny Polski, wskutek czego około połowa ówczesnych głosicieli w kraju – narodowości polskiej i ukraińskiej (także żydowskiej i innych) – została odcięta od współwyznawców w kraju.

Pod koniec wojny Świadkowie Jehowy odmawiali udziału w kopaniu rowów przeciwczołgowych – wielu z nich rozstrzelano.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 1945 roku krajowe biuro w Łodzi wznowiło działalność. Zaraz po wojnie liczebność Świadków Jehowy wzrosła do 2500 i wciąż rosła w szybkim tempie, choć połowa przedwojennej liczby wyznawców znalazła się na terenie ZSRR, a wielu zginęło. Otwarto Sale Królestwa. Zaczęto na nowo organizować większe zgromadzenia. Kongresy pod hasłem „Weselące się narody” odbyły się np. w czerwcu 1946 roku we wsi Borówek z udziałem 1500 osób, a we wrześniu w Katowicach, gdzie zebrało się 5300 osób z całego kraju. W tym samym roku liczba głosicieli przekroczyła 6000.

W 1947 roku w Krakowie na zjeździe ogólnokrajowym pod hasłem „Rozrost wszystkich narodów” obecnych było 7000 osób, potem takie większe spotkania odbyły się jeszcze w innych miastach (m.in. w 1948 roku w Lublinie) oraz zgromadzenia obwodowe w wynajętych halach. Z całego kraju zaczęły napływać informacje o brutalnych aktach przemocy, których się dopuszczano na Świadkach Jehowy. Wyjątkowo bezwzględne były oddziały partyzanckiej formacji Narodowe Siły Zbrojne. Działalność ich programowo wymierzona przeciwko komunistom i władzom komunistycznym, z inspiracji kleru katolickiego – także przeciwko Świadkom Jehowy[51]. Gdy w roku 1947 zliczono akty przemocy, których dopuszczono się na Świadkach Jehowy w celu nawrócenia ich siłą na katolicyzm, zastraszenia i fizycznej eliminacji, okazało się, że ucierpiało z tego powodu 4000 osób, a 60 z nich zamordowano. Narodowe Siły Zbrojne dokonały około 800 napadów na domy Świadków Jehowy[52].

W 1946 roku przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego próbował nakłonić Świadków Jehowy do współpracy przeciw Kościołowi katolickiemu. Po otrzymaniu odpowiedzi odmownej na tę oraz powtórzoną cztery miesiące później propozycję władze zaczęły utrudniać Świadkom Jehowy działalność. 24 lipca 1949 roku wydalono Stefana Behunicka i Pawła Muhaluka, misjonarzy Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead, którzy przybyli do Polski 19 marca 1947 roku. W ciągu dwóch lat podwoiła się liczba Świadków Jehowy i wyniosła w czerwcu 1947 roku 13 699 głosicieli, należących do 710 zborów. W 1950 roku łódzki oddział Towarzystwa Strażnica został splądrowany przez UB – pierwsze takie zajście miało miejsce już w lutym 1946 roku. Pod zarzutem rzekomego szpiegostwa na rzecz USA aresztowano członków zarządu; niedługo później aresztowano pozostałych pracowników.

Delegalizacja i działalność podziemna[edytuj | edytuj kod]

Nasza Służba Królestwa” z lat 50. XX wieku w j. polskim wydawana wówczas w podziemiu.

Po II wojnie światowej Świadkowie Jehowy działali na podstawie reskryptu Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 6 marca 1923 roku. Pismo Ministerstwa Administracji Publicznej z 30 czerwca 1947 roku, skierowane do Świadków Jehowy wskazuje, że władze „przyjęły do wiadomości” funkcjonowanie ich związku wyznaniowego. Na tej podstawie Świadkowie odrzucali późniejsze żądanie władz, domagających się rejestracji związku na zasadach dotyczących stowarzyszeń zwykłych[17]. Od 16 kwietnia 1950 rozpoczął się proces zbierania podpisów pod apelem sztokholmskim. Złożenia asygnaty pod nim wymagano również od Kościołów i związków wyznaniowych, a ewentualną odmowę złożenia podpisu traktowano jako poparcie dla „amerykańskich imperialistów” i sprzeciw wobec „pokojowej polityki” ZSRR. Odmowa złożenia asygnaty stała się więc dla komunistów dogodnym pretekstem do rozpoczęcia szykan wobec tej grupy wyznaniowej, tym bardziej że składania podpisów pod apelem sztokholmskim odmawiali poszczególni wierni, którzy swoją postawę tłumaczyli neutralnością wobec polityki państwa. Stało się to przyczynkiem do szybkiej reakcji władz komunistycznych[53].

Najpierw 21 kwietnia 1950 roku UB wtargnęło do łódzkiego biura, a później 21 czerwca 1950 roku w nocy dokonano setek rewizji w domach Świadków Jehowy i 107 aresztowań[54]. 2 lipca 1950 Antoni Bida, dyrektor Urzędu do Spraw Wyznań zdelegalizował działalność Świadków Jehowy i arbitralnie ogłosił rozwiązanie ich organizacji z powodu prowadzenia „przestępczej działalności”, mogącej doprowadzić do „zagrożenia bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego” (APG, UWG, sygn. 1377, k. 93). Kilka dni później miała miejsce konferencja, podczas której Minister Bezpieczeństwa Publicznego, Stanisław Radkiewicz określił Świadków Jehowy jako „szpiegów imperializmu siejących histerię wojenną”[55].

Cztery miesiące wcześniej liczebność Świadków Jehowy wynosiła około 18 tysięcy głosicieli w 864 zborach. Działalność znowu zaczęła być prowadzona konspiracyjnie. W roku 1954 z zachowaniem szczególnej ostrożności urządzono szereg kilkudniowych zgromadzeń dla pionierów, w których trakcie przedstawiono część tematów z nowojorskiego międzynarodowego kongresu z roku 1953, który odbył się pod hasłem „Społeczeństwo nowego świata”. Represje UB dotknęły około 90 procent Świadków Jehowy w Polsce. Niektórych, jak np. J. Szlauera, zastrzelił podczas przesłuchań oficer UBP. Alojzy Prostak, nadzorca podróżujący z Krakowa, przetrzymywany dwa lata w warszawskim i łódzkim areszcie, był tak brutalnie przesłuchiwany, że znalazł się w szpitalu więziennym. Po prośbie żony złożonej za namową adwokata został zwolniony, lecz zmarł tydzień później[56][57]. Do końca 1956 roku zmarło 16 Świadków Jehowy w wyniku tortur lub odmowy udzielenia pomocy lekarskiej.

W dniach od 16 do 22 marca 1951 roku w Warszawie przy drzwiach zamkniętych przeprowadzono rozprawę sądową, w której na ławie oskarżonych znalazło się siedem osób, w tym czterech członków zarządu: Wilhelm Scheider, Edward Kwiatosz, Harold Abt i Władysław Sukiennik. Wilhelm Scheider otrzymał wyrok dożywotniego więzienia, pozostali członkowie zarządu po 15 lat więzienia a innym zarządzono mniejsze kary[58]. W marcu roku 1955 roku w Łodzi odbył się proces przeciw Janowi Lorkowi, Władysławowi Sklarzewiczowi, Tadeuszowi Chodarze, Mieczysławowi Cyrańskiemu i Stanisławowi Niabiałczykowi uznanymi przez władze za kierownictwo Świadków Jehowy. Lorek, Sklarzewicz i Chodara zostali skazani na 12 lat więzienia, Cyrański na 8 lat a Nabiałczyk na 6 lat więzienia[59][60]. Przebywający w wiezieniu wspólnie z Alojzym Prostakiem adwokat Witold Lis-Olszewski, poruszony jego niezłomną postawą złożył mu obietnicę podejmowania się po wyjściu z więzienia obrony Świadków Jehowy. Zorganizował on zespół adwokacki, który w okresie największego zakazu działalności Świadków Jehowy bronił członków tego wyznania w około 30 procesach miesięcznie[61].

Najdotkliwszą konsekwencją delegalizacji wyznania były represje skierowane przeciwko pojedynczym Świadkom Jehowy. W okresie tym uwięziono około 5 tysięcy wyznawców, a ponad 40 osób zmarło „w śledztwie bądź w więzieniach”. Równocześnie nakazano konfiskatę mienia organizacji, jednak zajęty majątek przedstawiał nikłą wartość[62].

Ponieważ działania UBP przynosiły skutek odwrotny od zamierzonego[63][64] (po 3 latach represji było w Polsce 37 411 Świadków Jehowy, co stanowiło ponad 80-procentowy wzrost), władze zaczęły łagodzić swoje postępowanie i stopniowo zaczęto nawet zwalniać z więzień (choć niektóre osoby otrzymały kilkunastoletnie, a nawet dożywotnie wyroki). Młodzi w wieku szkolnym za odmowę uczestniczenia w imprezach politycznych i manifestacjach komunistycznych oraz odmowę brania udziału w lekcjach przysposobienia wojskowego nierzadko byli wydalani ze szkół. Później starano się rozbić Świadków Jehowy od wewnątrz. Pojawiły się fałszywe wydania „Strażnicy” oraz szkalujące listy. W miarę upływu lat, gdy nie dostrzeżono zagrożenia ze strony Świadków Jehowy, sprzeciw władz malał.

W czasie zakazu tajne miejsca produkcji literatury nazywano „piekarniami”. Urządzano je w ustronnych miejscach, którymi często były stodoły, piwnice czy strychy. Osoby, które zostały przyłapane na tej działalności trafiały do więzień. W latach 1956–1969 służba bezpieczeństwa — jak wynika z jej statystyk — wykryła i zlikwidowała 34 ośrodki produkcji i dystrybucji publikacji biblijnych. Około 50 drukarskich maszyn offsetowych udało się wyznawcom zbudować we własnym zakresie. Na początku lat pięćdziesiątych Strażnica była drukowana na prymitywnych powielaczach ręcznych i matrycach woskowych. Z tego względu jakość druku była niska. Z powodu deficytu papier był zakupowany po wygórowanych cenach. Pod koniec lat pięćdziesiątych jakość druku została znacznie poprawiona. Zastosowano fotograficzne zmniejszanie rozmiaru stron oraz offsetowe powielacze typu rotaprint. W roku 1960 rozpoczęto w podziemiu również druk i oprawę książek. Przez dziesięć lat do roku 1974 nadzór nad produkcją literatury w całej Polsce sprawował Jan Ferenc, który był kilkukrotnie więziony za działalność kaznodziejską i druk literatury[65].

W maju 1963 roku uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego zezwoliła na indywidualne wyznawanie kultu religijnego, na które stwierdzenie powoływali się Świadkowie Jehowy w czasie zatrzymań przez służby bezpieczeństwa podczas głoszenia lub zebrań religijnych.

W latach 60. XX wieku frekwencja na rozprawach sądowych przeciw Świadkom Jehowy sięgnęła nawet 30 tysięcy osób rocznie. Co roku w więzieniach przebywało też około 300–350 Świadków Jehowy ze względu na odmowę pełnienia służby wojskowej. Wyroki skazujące zaprzestano wydawać w 1988 roku[66].

Począwszy od połowy lat 60. XX wieku Świadkowie Jehowy prowadzą latem grupową, wyjazdową działalność kaznodziejską na terenach, gdzie jest mniej głosicieli (dawne nazwy: grupy pionierskie, ośrodki pionierskie, obozy pionierskie).

W okresie zakazu z nieoficjalną wizytą przebywał w Polsce trzeci prezes Towarzystwa Strażnica Nathan Knorr wraz z żoną[67]. W połowie lat siedemdziesiątych po wyborze na członka Ciała Kierowniczego nieoficjalnie odwiedził Polskę Teodor Jaracz wraz żoną. Ze względu na możliwość podsłuchu rozmowy z nadzorcami działalności w Polsce przeprowadzał podczas spacerów na świeżym powietrzu[68]. W 1977 roku już oficjalnie do Polski przyjechało trzech członków Ciała Kierowniczego: Frederick Franz, Teodor Jaracz i Daniel Sydlik, którzy spotkali się z niektórymi współwyznawcami w różnych częściach kraju, a w następnym roku Polskę odwiedzili Milton G. Henschel i Teodor Jaracz, którzy złożyli wizytę w Urzędzie do Spraw Wyznań.

W drugiej połowie lat 60. XX wieku Świadkowie Jehowy zaczęli spotykać się latem większymi grupami w lasach, na tzw. konwencjach leśnych. Pod koniec lat 70. XX wieku niektórym wyznawcom udało się wyjechać na kongresy międzynarodowe poza granice Polski — w roku 1978 na kongres „Zwycięska wiara” do Lille we Francji oraz do Kopenhagi w Danii. Latem 1980 roku około 2000 Świadków Jehowy otrzymało oficjalne zezwolenie na wyjazd na kongres „Miłość Boża” do Wiednia. Rok później do stolicy Austrii na kongres „Lojalność wobec Królestwa” przyjechało ponad 5000 polskich Świadków Jehowy. W następnych latach władze zezwalały na organizowanie zgromadzeń w Polsce, na początku w halach – w 1981 roku „Lojalność wobec Królestwa” (w gdańskiej hali Olivii – 5751 obecnych, w mniejszej hali w Skawinie i w sali w Oświęcimiu), w 1982 – „Prawda o Królestwie” (80 zgromadzeń w różnych halach w kraju), a od roku 1983 już na stadionach sportowych. W 1985 roku na czterech stadionach: w Chorzowie, Poznaniu, Wrocławiu i w Warszawie odbyły się pierwsze kongresy międzynarodowe noszące temat „Lud zachowujący prawość”. Przemawiało czterech członków Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy — Albert D. Schroeder, Milton Henschel, Teodor Jaracz i Daniel Sydlik. Na tych kongresach były obecne w sumie 94 134 osoby, w tym również delegaci z 16 krajów, a ochrzczono 3140 osób.

Publikacje religijne drukowane były wcześniej w podziemnych drukarniach – tzw. piekarniach, a od roku 1983 zaczęto je oficjalnie sprowadzać z zagranicznych drukarni Towarzystwa Strażnica (od połowy 1988 roku wydania kolorowe czasopism „Strażnica” i „Przebudźcie się!”). W 1988 roku Polskę ponownie odwiedzili Milton Henschel i Teodor Jaracz z Ciała Kierowniczego. W kraju działało około 84,5 tysiąca głosicieli[69].

Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata wydane w j. polskim w 1994 roku (cały Przekład Nowego Świata ukazał się w j. polskim w roku 1997).
Jeden z pięciu kongresów międzynarodowych, które odbyły się w ostatnich latach w Polsce (Poznań, 2009).
Kongres okręgowy – Szczecin, 2008
W Polsce głosiciele prowadzą ok. 56 tysięcy studiów biblijnych[70], a ok. 450 specjalnie przygotowanych kaznodziejów głosi w ponad 150 ośrodkach penitencjarnych i więzieniach.
Zdecydowana większość zborów Świadków Jehowy w Polsce spotyka się we własnych Salach Królestwa. Na zdjęciu: kompleks 3 Sal Królestwa, z których w 2012 roku korzystało 7 zborów (Szczecin).
Zgromadzenie specjalne „Pozostały czas jest skrócony” w Sali Zgromadzeń w Sosnowcu.

Ponowna legalizacja[edytuj | edytuj kod]

Świadkowie Jehowy w Polsce w celu ułatwienia importu swoich publikacji zarejestrowali w 1985 roku spółkę pod nazwą „Strażnica — Wydawnictwo Wyznania Świadków Jehowy w Polsce”[71].

12 maja 1989 roku Świadkowie Jehowy w Polsce zostali oficjalnie zarejestrowani pod nazwą „Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe. Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy” i zalegalizowani decyzją dyrektora Urzędu do Spraw Wyznań (nr:II-803/14/16/89)[72]. Grupa jest wpisana do rejestru MSWiA pod numerem 34[73], obecnie jako „Świadkowie Jehowy w Polsce”[74]. Według Instytutu Pamięci Narodowej Świadkowie Jehowy byli najdłużej działającą w konspiracji nielegalną organizacją w PRL[75].

Rozwój działalności[edytuj | edytuj kod]

W roku 1989 w Polsce zanotowano liczbę 91 024 głosicieli[69]. W marcu 1991 roku w Polsce przekroczono liczbę 100 000 głosicieli. Na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) w roku 1997 zebrało się 246 458 osób (najwięcej w dziejach wyznania w Polsce). W 2004 roku zanotowano najwyższą dotąd liczbę głosicieli w Polsce – 128 616. W roku 2012 rozpoczęto przeprowadzanie reorganizacji zborów.

W 1994 roku wydano w języku polskim Chrześcijańskie Pisma Greckie w Przekładzie Nowego Świata (Nowy Testament), a w 1997 roku całą Biblię – Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata.

W kwietniu 2011 osiągnięto najwyższą liczbę pionierów pomocniczych w Polsce – 45 028. We wrześniu 2012 roku osiągnięto nową najwyższą liczbę pionierów stałych: 8172. W roku 2014 osiągnięto najwyższą przeciętną liczbę pionierów pomocniczych w Polsce – 9894[1].

W roku 2013 rozpoczęto specjalne świadczenie publiczne na terenach wielkomiejskich, którym objęto 8 największych miast w Polsce (Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław). Wzięło w nim udział około 1000 pionierów. Wdrożono też program świadczenia publicznego na terenie poszczególnych zborów za pomocą wózków, stojaków lub stolików z literaturą biblijną[76][77]. Później ten sposób świadczenia publicznego zaczęto stosować także w innych miastach.

Latem 2014 roku zorganizowano 145 grup pionierskich, które udały się na 56 terenów nieprzydzielonych żadnym zborom oraz 60 rzadko opracowywanych przez Świadków Jehowy w trakcie głoszenia[78].

Kongresy[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku ponownie zorganizowano kongresy międzynarodowe, tym razem pod hasłem „Prawdziwa pobożność”. Odbyły się one na trzech stadionach – w Chorzowie, Poznaniu i Warszawie. Na tych kongresach gościło 5 członków Ciała Kierowniczego oraz delegaci z ponad 37 krajów. Programu wysłuchało 166 518 obecnych, 6093 zostało ochrzczonych. Niektóre punkty programu tłumaczono na 16 języków[79].

W roku 1996 Łodzi i w Warszawie odbył się kongres międzynarodowy „Posłańcy pokoju Bożego”.

W sierpniu 2006 roku w Chorzowie i Poznaniu odbyły się po raz czwarty w Polsce kongresy międzynarodowe „Wyzwolenie jest blisko!”. Na te kongresy przybyło około 15 tysięcy delegatów zagranicznych oraz niektórzy z członków Ciała Kierowniczego[80]. W Polsce chrzest przyjęło wówczas łącznie 2037 osób.

W lipcu 2007 roku na 22 kongresach „Naśladuj Chrystusa!” ochrzczono 1093 osób[81]. Latem 2008 roku odbyły się 24 kongresy „Kierowani duchem Bożym” (w tym po raz pierwszy jeden w polskim j. migowym), ochrzczono 1052 osoby[82]. W lipcu 2009 roku w Poznaniu odbył się piąty tego rodzaju kongres międzynarodowy w Polsce „Czuwajcie!” (20 133 obecnych, delegacje z 10 krajów), z Ciała Kierowniczego przybył Samuel F. Herd, niektóre punkty programu były transmitowane na inne miejsca zgromadzeń.

W 2010 roku odbyło się 26 kongresów „Trwaj przy Jehowie!” w 4 językach, ochrzczono 1195 osób, po raz pierwszy przedstawiono program kongresu w języku angielskim i rosyjskim[83]. W 2011 roku na 25 corocznych kongresach „Niech przyjdzie Królestwo Boże!” w Polsce zgromadziło się 147 513 obecnych, a chrzest przyjęło 1019 osób. Po raz kolejny program przedstawiono także w języku migowym, angielskim i rosyjskim[84]. Latem 2012 roku odbyły się 24 kongresy „Strzeż swego serca!” w 4 językach i w 19 miastach. Latem 2013 roku odbyło się 16, ale za to większych kongresów pod hasłem „Słowo Boże jest prawdą!” w 4 językach, w 11 miastach. We wrześniu 2013 roku osiągnięto nową najwyższą liczbę pionierów stałych: 8352[85].

Latem 2014 roku odbyły się 23 kongresy regionalne „Szukajmy najpierw Królestwa Bożego!”, w 19 miastach, w 4 językach: polskim, angielskim, rosyjskim i polskim migowym[86]. Latem 2015 roku zaplanowano 33 kongresy regionalne „Naśladujmy Jezusa!” w 27 miastach, w 4 językach[87].

Delegacje kongresowe[edytuj | edytuj kod]

W 1990 roku na kongresie „Czysta mowa” na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, oprócz Polaków, obecnych było ponad 17 tysięcy delegatów zza wschodniej granicy. W późniejszych latach delegaci z Polski byli obecni na kongresach międzynarodowych w Niemczech („Czysta mowa” [1990], „Boża droga życia” [1998], „Wyzwolenie jest blisko!” [2006], „Czuwajcie!” [2009]), w Czechach („Lud miłujący wolność” [1991], „Posłańcy pokoju Bożego” [1996]), w Rosji („Nosiciele światła” [1992]), we Francji (1998, 2009), Stanach Zjednoczonych (1998, „Szukajmy najpierw Królestwa Bożego!” [2014]), w Kanadzie (1998), w Szwecji („Strzeż swego serca!” [2012]), Korei Południowej (2014)[88], na Ukrainie („Pouczani przez Boga” [1993]) i na Węgrzech (1991).

Bezkrwawa chirurgia[edytuj | edytuj kod]

W latach osiemdziesiątych nastąpił rozwój bezkrwawej chirurgii w Polsce. W roku 1984 Klinika Kardiochirurgii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II pod przewodnictwem prof. Antoniego Dziatkowiaka zainicjowała program Sojusz dla ratowania życia bez użycia krwi, adresowany do osób chcących przejść operację bez użycia krwi – głównie dla Świadków Jehowy[d][89]. Jak podał w specjalnej edycji wydanej z okazji XIII Zjazdu PTAiIT miesięcznik „Twój Magazyn Medyczny”, uznani lekarze Klinika Kardiochirurgii Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, profesor Zbigniew Religa i profesor Marian Zembala podają, że w latach 1985-1998 przeprowadzono tam około 140 operacji kardiochirurgicznych u Świadków Jehowy, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wszystkie te operacje odbyły się bez użycia homologicznej krwi, z zastosowaniem nowoczesnych metod alternatywnych. Wskazano też na znaczącą rolę Komitetów Łączności ze Szpitalami które „służą znaczną dodatkową pomocą zarówno lekarzom prowadzącym, jak i pacjentom”[90].

Innym ośrodkiem który wyspecjalizował się w bezkrwawych operacjach jest I Klinika Kardiochirurgii w Katowicach. Według docenta Marka Witesa metody alternatywne „w kilku polskich klinikach są już stosowane rutynowo”. Kierowany przez niego zespół lekarzy pomyślnie wykonał w ten sposób kilkaset zabiegów u dzieci z wrodzoną wadą serca[90].

W 1999 roku na XIII Międzynarodowym Zjeździe Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Łodzi Świadkowie Jehowy przedstawili ekspozycję na temat bezkrwawej chirurgii[91]. 27 października 2005 roku Sąd Najwyższy postanowił, że oświadczenie o niezgadzanie się na transfuzję krwi musi być respektowane, a lekarze powinni być przygotowani na stosowanie metod alternatywnych[92].

Język migowy i alfabet Braille’a[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. XX wieku rozpoczęto prowadzenie dla wytypowanych wyznawców kursów języka migowego, aby mogli oni w czasie działalności kaznodziejskiej dotrzeć do osób głuchoniemych/niesłyszących oraz prowadzić zebrania w języku migowym. W 2004 roku wydano pierwszą publikację w polskim języku migowym.

W lipcu 2014 roku oprócz już działającej oficjalnej strony internetowej Świadków Jehowy jw.org w języku polskim[93]powstała również w polskim języku migowym[94].

W lipcu 2014 roku wydano pierwszą publikację Świadków Jehowy w polskim alfabecie Braille’a.

Biuro Oddziału i Sale Zgromadzeń[edytuj | edytuj kod]

28 listopada 1992 roku oddano do użytku Biuro Oddziału w Nadarzynie. Na uroczystości otwarcia był obecny członek Ciała Kierowniczego Teodor Jaracz. Dzień później na specjalnym programie na warszawskim Torwarze obecni byli delegaci ze wszystkich zborów w Polsce.

W tym też okresie oddano do użytku wiele Sal Królestwa, a w późniejszych latach – także Sale Zgromadzeń: w Sosnowcu (Centrum Kongresowe, 1999)[e], Warszawie-Ursusie (2004), Lublinie (2000), Łodzi (1999), Malborku (2002)[f][95], Poznaniu (Stęszew, 2001), Skarbimierzu (2000) a w 2009 roku w Mostach k. Szczecina.

Kursy[edytuj | edytuj kod]

W roku 1993 w Polsce rozpoczęły się zajęcia ówczesnego Kursu Usługiwania. W 2011 roku różnych częściach kraju rozpoczęły się zajęcia Kursu dla Starszych (do roku 2014 skorzystało z niego ponad 9600 nadzorców). W grudniu 2012 roku w Biurze Oddziału rozpoczęły się zajęcia dla Nadzorców Podróżujących i Ich Żon (do marca 2014 roku odbyło się jedenaście takich kursów – klas)[96][97].

W lutym 2013 roku rozpoczęły się zajęcia Kursu Biblijnego dla Braci (do listopada 2014 roku – wraz z dawnym Kursem Usługiwania – odbyły się 44 takie kursy[98]), a w kwietniu — pierwszej klasy Kursu Biblijnego dla Małżeństw[97] (do listopada 2014 roku odbyło się pięć takich kursów: w Słupsku, Krakowie, Lublinie, Chorzowie i Łodzi)[99][100][98]. W marcu 2015 roku rozpoczęła naukę pierwsza klasa Kursu dla Ewangelizatorów Królestwa w Polsce[98].

Działalność wśród obcokrajowców i mniejszości etnicznych[edytuj | edytuj kod]

Na początku XXI wieku rozpoczęto organizowanie kursów języków obcych, aby skuteczniej prowadzić ewangelizację wśród obcokrajowców. Przyczyniło się to do powstania zborów i grup obcojęzycznych. Pod koniec roku 2010 do kraju przybyli misjonarze ze 129. klasy Szkoły Gilead, aby pomóc w działalności wśród obcokrajowców w Polsce. Skierowani zostali do jednego z kieleckich zborów.

W marcu 2013 roku wśród absolwentów 136 klasy Szkoły Gilead, znalazło się małżeństwo z Polski[101]. We wrześniu 2014 roku, wśród absolwentów 137 klasy Szkoły Gilead znalazło się małżeństwo z Polski[102][103].

W 2015 roku wydano pierwsze publikacje Świadków Jehowy w języku kaszubskim[104], po śląsku (w gwarze cieszyńskiej)[105] oraz w języku romani (w dialekcie używanym przez Polskich Romów)[106].

Pomoc dla poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych[edytuj | edytuj kod]

Latem 1997 roku zorganizowano pomoc humanitarną (w tym remontowo-budowlaną) głównie dla współwyznawców poszkodowanych przez tzw. powódź tysiąclecia. W maju i czerwcu 2010 roku zorganizowano pomoc (głównie remontowo-budowlaną) dla współwyznawców poszkodowanych przez powódź.

Wizyty nadzorcy strefy i przedstawicieli Biura Głównego[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2001 roku odbyła się 15. kolejna wizyta nadzorcy strefy. 23 czerwca w Centrum Kongresowym Świadków Jehowy w Sosnowcu przemówienie wygłosił Max H. Larson. 17 maja 2008 roku, w związku z wizytą w Polsce nadzorcy strefy, zorganizowano na stadionie warszawskiej Legii zgromadzenie. Przemówienie przedstawił m.in. Richard Kelsey.

29 kwietnia 2012 roku, w związku z wizytą w Polsce nadzorcy strefy, zorganizowano w Sali Zgromadzeń w Warszawie zgromadzenie, którego program był transmitowany do Sal Królestwa i kilku Sal Zgromadzeń w całej Polsce. Przemówienia i wykłady przedstawili: Viv Mouritz i Leon Weaver. 19 maja 2013 roku, w związku z wizytą w Polsce nadzorców strefy, zorganizowano w Sali Zgromadzeń w Warszawie zgromadzenie, którego program był transmitowany do większości Sal Królestwa i kilku Sal Zgromadzeń w całej Polsce (w innych został odtworzony jeszcze tego samego dnia). Przemówienia i wykłady przedstawili: Viv Mouritz, Warren Shefwelt i Richard Kelsey. Programu wysłuchało ponad 130 tysięcy osób.

23 marca 2014 roku, w związku z wizytą w Polsce członka Ciała Kierowniczego Davida Splane, zorganizowano w warszawskiej Sali Zgromadzeń zgromadzenie, którego program był transmitowany do większości Sal Królestwa i do wszystkich Sal Zgromadzeń w całej Polsce (w innych został odtworzony jeszcze tego samego dnia).

19 kwietnia 2015 roku, w związku z wizytą w Polsce przedstawiciela Biura Głównego Świadków Jehowy, zorganizowano w warszawskiej Sali Zgromadzeń zgromadzenie, którego program był transmitowany do Sal Królestwa i do wszystkich Sal Zgromadzeń w całej Polsce (w innych Salach Królestwa został odtworzony jeszcze tego samego dnia).

Wystawy poświęcone prześladowaniom w trakcie II wojny światowej i okresie powojennym[edytuj | edytuj kod]

21 stycznia 2004 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyła się polska premiera filmu Niezłomni w obliczu prześladowań – Świadkowie Jehowy a hitleryzm z udziałem przedstawicieli Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz żyjących jeszcze wówczas trzech Świadków Jehowy – byłych więźniów tego obozu. Z kolei jesienią tego samego roku (2004) przez 2 miesiące w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, później przez 5 miesięcy (w 2006 roku) w Stutthof (KL)[107] oraz w Lublin (KL) (Majdanek)[108], w maju 2008 roku w byłym hitlerowskim Obozie karno-śledczym w Żabikowie[109], a wiosną 2009 roku również w Gross-Rosen, prezentowana była wystawa „Więzieni za wiarę – Świadkowie Jehowy a hitleryzm”, poświęcona ich zdecydowanej neutralności i martyrologii w okresie narodowego socjalizmu.

W 2000 roku na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie z 1954 roku i uniewinnił jednego z wyznawców, który od sierpnia 1952 roku do grudnia 1953 roku na terenie powiatów Pisz i Kolno był aktywnym członkiem związku pod nazwą Świadkowie Jehowy[110].

W czerwcu 2006 roku w ogólnopolskim konkursie Życie religijne w czasach PRL – jednostka, wspólnota, instytucja II nagroda zespołowa przypadła za pracę „... lecz Jehowa stał się moją podporą – Świadkowie Jehowy w rzeczywistości PRL”[111][g].

27 stycznia 2011 roku Sąd Najwyższy uchylił wyroki więzienia wydane w 1953 roku na pięcioro Świadków Jehowy, uwzględniając kasację wniesioną przez Rzecznika Praw Obywatelskich[112].

Działalność w ośrodkach penitencjarnych[edytuj | edytuj kod]

W całym kraju ponad 450 odpowiednio przygotowanych kaznodziejów systematycznie odwiedza ponad 150 ośrodków penitencjarnych i więzień. Odpowiadają oni na średnio 20 listów miesięcznie kierowanych do Biura Oddziału z prośbami o literaturę biblijną, odwiedziny lub studium biblijne. W niektórych zakładach penitencjarnych regularnie są prowadzone zebrania chrześcijańskie oraz odbywają się indywidualne lub grupowe studia biblijne. Tylko w latach 2006 i 2007 ochrzczono 19 skazanych[113].

Działalność zagraniczna[edytuj | edytuj kod]

Świadkowie Jehowy polskiego pochodzenia przyczynili się do rozwoju działalności wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych już od roku 1891[114] oraz do rozwoju dzieła m.in. na terenie obecnej Rosji – początek XX wieku[115], we Francji – w roku 1923[116], w Belgii[117] i Wielkiej Brytanii[118], w latach 20. XX wieku na terenie dzisiejszej Ukrainy[119], Białorusi[120] i Litwy, w 1927 w Brazylii[121], w latach 30. XX wieku w Argentynie[122], w latach 50. XX wieku w Izraelu[123], w roku 1955 na Madagaskarze[124], w roku 1958 w Ekwadorze[125][126], a w późniejszych latach wśród Polaków mieszkających m.in. w Australii, Austrii, na Cyprze, w Danii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Kanadzie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii oraz Szwecji.

Od października 1992 roku ponad 170 pionierów z Polski wyjechało wspierać działalność kaznodziejską w Rosji[127]. W 1995 roku 14 pionierów specjalnych z Polski przeniosło się do Wilna na Litwie[128]. Polscy absolwenci Kursu Biblijnego dla Małżeństw działają także m.in. w Bułgarii, Irlandii, Niemczech oraz Słowenii[98][100]. Pionierzy z Polski prowadzą działalność kaznodziejską w Dominikanie[129] oraz innych krajach – głównie w tych, w których znajdują się zbory i grupy polskojęzyczne.

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Liczba wyznawców według województw[edytuj | edytuj kod]

W wyniku Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 określono liczbę osób deklarujących swoją przynależność religijną do Świadków Jehowy[130]:

Świadkowie Jehowy
w poszczególnych województwach
(dane na 2011 rok za GUS)
Województwo Ludność Liczba wyznawców Udział w ludności (%)
dolnośląskie 2 915 241 15 371 0,53
kujawsko-pomorskie 2 097 635 6616 0,32
lubelskie 2 175 700 10 793 0,50
lubuskie 1 022 843 5329 0,52
łódzkie 2 538 677 8078 0,32
małopolskie 3 337 471 7245 0,22
mazowieckie 5 268 660 11 817 0,22
opolskie 1 016 212 3749 0,37
podkarpackie 2 127 286 4030 0,19
podlaskie 1 202 365 2450 0,20
pomorskie 2 276 174 9406 0,41
śląskie 4 630 366 24 084 0,52
świętokrzyskie 1 280 721 3092 0,24
warmińsko-mazurskie 1 452 147 4996 0,34
wielkopolskie 3 447 441 10 530 0,31
zachodniopomorskie 1 722 885 9724 0,56
Polska[131] 38 511 824 137 308 0,36
Zbory i grupy polskojęzyczne w krajach[h]:
AustriaBelgiaDaniaFrancjaGrecjaHiszpaniaHolandiaIrlandiaIslandiaKanadaLitwaLuksemburgNiemcyNorwegiaStany ZjednoczoneSzwajcariaSzwecjaWielka Brytania

Uwagi

 1. W latach 2011–2014 trwała reorganizacja zborów, niektóre mniejsze liczebnie zbory zostały połączone.
 2. W maju 2015: 11 zborów i 53 grupy polskiego języka migowego oraz 16 zborów i 34 grup obcojęzycznych, w tym: 8 zborów i 7 grup angielskojęzycznych, zbór i grupa ormiańskojęzyczna, 6 zborów i 8 grup rosyjskojęzycznych, zbór i grupa ukraińskojęzyczna, grupa arabskojęzyczna, 4 grupy bułgarskojęzyczne, 2 grupy chińskojęzyczne, grupa gruzińskojęzyczna, 2 grupy hiszpańskojęzyczne, grupa litewskojęzyczna, grupa rumuńskojęzyczne, grupa tureckojęzyczna, 3 grupy wietnamskojęzyczne i grupa włoskojęzyczna. Łącznie na terenie obcojęzycznym działa około 2000 głosicieli, w tym około 500 pionierów (Źródło: Nasza Służba Królestwa kwiecień 2015, s. 8; dane według raportów wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (jw.org) z dnia 19.05.2015).
 3. Świadkowie Jehowy zachowują neutralność w sprawach politycznych, nie uczestniczą w konfliktach zbrojnych i nie odbywają służby wojskowej (J 18:36; Mt 26:52; Iz 2:2–4); (Źródła: Jak trzymać się z dala od świata, Trwajcie w miłości Bożej, ss. 50–61, www.jw.org; Dlaczego Świadkowie Jehowy nie idą na wojnę?, www.jw.org)
 4. Świadkowie Jehowy za świętą uznają krew jako podtrzymującą i symbolizującą życie danej istoty, co do obchodzenia się z którą wyraźne wskazówki zawiera Pismo Święte. Uznają nakaz z Dz 15:28, 29 co do powstrzymywania się od krwi. Z tego powodu nie przyjmują transfuzji krwi (Źródła: Boży pogląd na życie, Czego naprawdę uczy Biblia?, ss. 125–133, www.jw.org; Dlaczego Świadkowie Jehowy nie przyjmują transfuzji krwi?, www.jw.org). Zgadzają się na stosowanie dostępnych metod alternatywnych wobec transfuzji krwi jak hemodylucje i śródoperacyjne odzyskiwanie krwi. Przyjmowanie drobnych frakcji uzyskiwanych z krwi pozostawione jest osobistej decyzji (Źródło: Frakcje krwi i zabiegi medyczne, „Trwajcie w miłości Bożej”, ss. 215-218).
 5. 19 czerwca 1999 roku na uroczystości otwarcia Sal Zgromadzeń w Sosnowcu, Łodzi i Warszawie (ul. Szwedzka) wzięli udział dwaj członkowie Ciała Kierowniczego: Teodor Jaracz i Daniel Sydlik.
 6. Na uroczystości otwarcia Sali Zgromadzeń główne przemówienie okolicznościowe wygłosił członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy Guy H. Pierce.
 7. Konkurs organizowany przez Fundację im. Stefana Batorego i Ośrodek KARTA.
 8. Na dzień 18.07.2015: 114 zborów i 91 grup polskojęzycznych w 18 krajach (dane według raportów wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (jw.org) z dnia 18.07.2015).

Przypisy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Rocznik Świadków Jehowy 2015. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2015, s. 178–187.
 2. Watchtower. Ciekawe osiągnięcia w służbie. „Nasza Służba Królestwa”. LVIII, s. 4, sierpień 2015. Towarzystwo Strażnica. 
 3. Watchtower: Biuro Oddziału w Polsce (pol.). www.jw.org. [dostęp 2013-12-12].
 4. Folder „Sala Zgromadzeń Świadków Jehowy Skarbimierz”
 5. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy 1892, s. 1370 (ang.)
 6. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy grudzień 1891, R-1345 (ang.)
 7. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy 15 maja 1898, R-2307 (ang.)
 8. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy 15 lipca 1901, R-2849 (ang.)
 9. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 177
 10. Leksykon Religioznawczy pod redakcją Witolda Tylocha, Wyd. Współczesne, Warszawa 1988, ss. 256, 257.
 11. Rosyjski Zbiór Praw, poz. 1728
 12. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy 1 grudnia 1911, s. 4934 (ang.)
 13. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 180
 14. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 184
 15. Stefan Machalewski. Nowa sekta. Tajemne zebranie „badaczy pisma świętego”. Gromadny chrzest sekciarzy. „Postęp. Pismo codzienne dla rodzin polskich.”. XXXII, s. 2, 31 grudnia 1921. Stanisław Strzyżowski. 
 16. Archiwum UW w Olsztynie, t. 73, dok. 37. Decyzja wojewody z dnia 20. III 1948 r. Coroczne wykazy Referatu ds. Wyznań
 17. 17,0 17,1 Aleksandra Namysło. Tchórze? Szpiedzy? Wywrotowcy? Władze województwa śląskiego wobec Świadków Jehowy w pierwszych latach powojennych. „Biuletyn IPN”, s. 58, marzec 2004. Dom Wydawniczy Bellona. ISSN 1641-9561. 
 18. 18,0 18,1 Watchtower. „Jehowa sprowadził was do Francji, żebyście poznali prawdę”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 31, 32, 15 sierpnia 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 19. Rocznik Świadków Jehowy 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 190.
 20. Watchtower. Spełnianie woli Bożej było mi rozkoszą. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 9nn, 1967 nr 14. Towarzystwo Strażnica. 
 21. Rocznik Świadków Jehowy 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 190.
 22. Rocznik Świadków Jehowy 1931. Brooklyn, Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1931, s. 124, 125. (ang.)
 23. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 196
 24. Rocznik Świadków Jehowy 1938, s. 145 (ang.)
 25. Teresa Wontor-Cichy: Więzieni za wiarę: Świadkowie Jehowy w KL Auschwitz, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2003
 26. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 202
 27. Lojalni i niezłomni dawniej i dziś. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 25-27, 15 października 2004. ISSN 1234-1150. 
 28. Józef Dzwonek: Wisła w jarzmie hitlerowskim 1935-1945, Wisła 1988, s. 13
 29. Aleksandra Matelska „...w miłości nie ma bojaźni” Nazistowskie prześladowania Świadków Jehowy w Polsce, ss. 76, 101–105, 131–147, 158–161, 179, 196–198, 265–272, Wydawnictwo A Propos, wyd. II, Wrocław 2010, ISBN 978-83-61387-19-0
 30. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy 1 września 2007, ss. 8-12, Dzięki pomocy Jehowy przetrwaliśmy totalitarne reżimy
 31. Byli więźniowie Auschwitz obchodzą 70 rocznicę wyzwolenia. Świadkowie Jehowy wśród wspominanych ofiar. jw.org, 2015-01-21. [dostęp 2015-01-26].
 32. 32,0 32,1 Więzieni za wiarę: Świadkowie Jehowy w KL Auschwitz, Teresa Wontor-Cichy, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2003
 33. Wiesław Jan Wysocki, Bóg na nieludzkiej ziemi, s. 178, Warszawa 1978
 34. J. Niedźwiadek, A jednak ocalałam, Wieści, nr 16, 1985
 35. Hans Hesse: „'Najodważniejsi byli zawsze Świadkowie Jehowy' Prześladowania i sprzeciw Świadków Jehowy w okresie reżimu hitlerowskiego”, Wrocław, 2006, wyd. A Propos
 36. Aleksandra Matelska: „...w miłości nie ma bojaźni” Nazistowskie prześladowania Świadków Jehowy w Polsce
 37. Henryk Dornik: Wytrwałem dzięki miłości Bożej
 38. Fioletowy trójkąt śmierci, „Tygodnik Przegląd”
 39. Hermann Langbein: Ludzie w Auschwitz, Oświęcim 1994, s. 267
 40. Anna Pawełczyńska: Wartość a przemoc. Zarys socjologicznej problematyki Oświęcimia, Warszawa, 1995, s. 87
 41. „Nie bójcie się, prześladowania Świadków Jehowy i ich ruch oporu pod panowaniem nazistowskim” (wyd. Drei Linden Film)
 42. Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej nr 3 (38), marzec 2004
 43. Aleksandra Matelska „...w miłości nie ma bojaźni” Nazistowskie prześladowania Świadków Jehowy w Polsce ss. 113-120, 205, Wydawnictwo A Propos, wyd. II, Wrocław 2010, ISBN 978-83-61387-19-0
 44. Aleksandra Matelska „...w miłości nie ma bojaźni” Nazistowskie prześladowania Świadków Jehowy w Polsce, ss. 76, 88-92, Wydawnictwo A Propos, wyd. II, Wrocław 2010, ISBN 978-83-61387-19-0
 45. Aleksandra Boczek Świadkowie Jehowy w KL Lublin. Losy więźniów Majdanka, Kształty, nr 2/2008, ss. 32-37
 46. Przebudźcie się! 8 marca 1994, ss. 11-14
 47. Hermine Schmidt „Ocalona radość” Wspomnienia młodej dziewczyny z lat 1925-1945 Wydawnictwo A Propos wyd. I Wrocław 2005 ISBN 83-917339-5-5
 48. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy nr 1/1981, s. 21
 49. Aleksandra Matelska „...w miłości nie ma bojaźni” Nazistowskie prześladowania Świadków Jehowy w Polsce, s. 174, Wydawnictwo A Propos, wyd. II, Wrocław 2010, ISBN 978-83-61387-19-0
 50. Aleksandra Matelska: „...w miłości nie ma bojaźni” Nazistowskie prześladowania Świadków Jehowy w Polsce s. 35, 296 Wydawnictwo A Propos, wyd. II, Wrocław 2010, ISBN 978-83-61387-19-0
 51. Głos Wolnych, 25.07.1948
 52. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 215
 53. Jerzy Rzędowski. Najdłuższa konspiracja PRL?. „Biuletyn IPN”, s. 45, marzec 2004. Dom Wydawniczy Bellona. ISSN 1641-9561. 
 54. Instytut Pamięci Narodowej: Śledztwa w biegu. Zbrodnie komunistyczne par. 3 (pol.). ipn.gov.pl, sierpień 2013. [dostęp 2013-11-26].
 55. Anna Chabasińska: Polityka władz wobec mniejszości wyznaniowych w Polsce w latach 1945-1956. Sulechów: 2009, s. 18, seria: Studia Lubuskie tom V.
 56. Rocznik Świadków Jehowy 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 216.
 57. Jehowa hojnie nagradza tych, którzy trzymają się Jego dróg. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 19, 1 sierpnia 2005. ISSN 1234-1150. 
 58. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 227, 228
 59. Kierownicy sekty „Świadkowie Jehowy” nadużywali wolności wierzeń do antypolskiej działalności. „Kurier Polski”, 23 marca 1955. 
 60. Nadużywając wolności wyznania i sumienia prowadzili działalność wrogą Polsce Ludowej. „Żołnierz Polski”, 23 marca 1955. 
 61. Watchtower. Jehowa hojnie nagradza tych, którzy trzymają się Jego dróg. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 16-20, 1 sierpnia 2005. Towarzystwo Strażnica. 
 62. Kazimierz Urban: Mniejszości religijne w Polsce 1945-1991 (zarys statystyczny). Kraków: Zakład Wydawniczy "NOMOS", 1994, s. 29. ISBN 9788385527138.
 63. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 222–224
 64. Kazimierz Urban. Zwalczani i koncesjonowani. O mniejszościach wyznaniowych w PRL z Kazimierzem Urbanem rozmawia Barbara Polak. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej”. Nr 3 (38), s. 10, marzec 2004. ISSN 1641-9561. 
 65. Watchtower. Przeżyłem próby wiary w Polsce. „Przebudźcie się!”. LXXXI, s. 19-21, 8 listopada 2000. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1169. 
 66. Wojciech Modzelewski, Pacyfizm w Polsce, Warszawa 1996, s. 144.
 67. Watchtower. [Szczęśliwe życie pomimo bolesnych ciosów Szczęśliwe życie pomimo bolesnych ciosów]. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXV, s. 23-29, 1 lipca 2004. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 68. Watchtower. Błogosławieństwa Jehowy wzbogaciły moje życie. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 28-32, 15 września 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 69. 69,0 69,1 Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym 1989. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 22, 1 stycznia 1990. 
 70. Nasza Służba Królestwa sierpień 2014 s. 4
 71. Rocznik Świadków Jehowy 1994, s. 246
 72. Mędzelowski Tadeusz: Mniejszości religijne w Polsce po 1989 roku w ujęciu filozofii polityki. Tarnów: Wyższa Szkoła Biznesu – NLU w Nowym Sączu, 2013, s. 28. ISBN 978-83-88421-81-5.
 73. Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych – Wyznania religijne Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku (utw.uj.edu.pl)
 74. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji: Kościoły i związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych (pol.). mac.gov.pl, 2014-04-21. [dostęp 2014-06-22].
 75. „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej” nr 3(38) 2004, str. 42–49.
 76. Ogłoszenia. „Nasza Służba Królestwa”, s. 4, lipiec 2015. 
 77. Nasza Służba Królestwa lipiec 2013, ss. 4–6
 78. Ciekawe osiągnięcia w służbie. „Nasza Służba Królestwa”. 57/11, s. 4, listopad 2014. Towarzystwo Strażnica. 
 79. Ciekawe szczegóły ze sprawozdania z różnych krajów. Opublikowane w Roczniku Świadków Jehowy na rok 1990, ss. 9–12
 80. „Dzieli nas język, ale łączy miłość”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 7-10, 1 lipca 2007. Watch Tower Bible and Tract Society. 
 81. Nasza Służba Królestwa listopad 2007, s. 4
 82. Nasza Służba Królestwa listopad 2008, s. 3
 83. Nasza Służba Królestwa listopad 2010, s. 8
 84. Nasza Służba Królestwa listopad 2011, s. 4
 85. Nasza Służba Królestwa luty 2014, s. 4
 86. Wyszukiwarka kongresów na jw.org
 87. Watchtower: Wyszukiwanie kongresów. jw.org, 2015-01-05. [dostęp 2015-04-04].
 88. Watchtower: Relacja z kongresu międzynarodowego: Świadkowie ogłaszają wydanie Biblii na World Cup Stadium w Seulu (pol.). jw.org, 2014-12-16. [dostęp 2015-01-03].
 89. Dziennik Polski, 26 lipca 2007
 90. 90,0 90,1 Watchtower. Przyszłość bezkrwawej chirurgii w Polsce. „Przebudźcie się!”. XCI, s. 16-19, 8 kwietnia 2000. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1169. 
 91. Przyszłość bezkrwawej chirurgii w Polsce. „Przebudźcie się!”, s. 16-19, 8 kwietnia 2000. Watch Tower Bible and Tract Society. ISSN 1234-1169. 
 92. Postanowienie Sądu Najwyższego sygn. akt. III CK 155/05
 93. Watchtower: Oficjalna strona internetowa Świadków Jehowy w języku polskim (pol.). jw.org.
 94. Watchtower: Oficjalna strona internetowa Świadków Jehowy w polskim języku migowym (pol.). jw.org.
 95. Kolejna Sala Zgromadzeń Świadków Jehowy w Polsce. „Przebudźcie się!”, s. 16-19, 22 stycznia 2003. Watch Tower Bible and Tract Society. ISSN 1234-1169. 
 96. Nasza Służba Królestwa marzec 2014, s. 4
 97. 97,0 97,1 Nasza Służba Królestwa styczeń 2013, s. 4
 98. 98,0 98,1 98,2 98,3 Nasza Służba Królestwa marzec 2015, s. 8
 99. Nasza Służba Królestwa wrzesień 2014, s. 4
 100. 100,0 100,1 Nasza Służba Królestwa październik 2014, s. 4
 101. Watchtower: Zakończenie nauki przez 136 klasę Biblijnej Szkoły Strażnicy — Gilead (pol.). jw.org, 2014-04-21. [dostęp 2014-04-22].
 102. Watchtower: Zakończenie nauki przez 137 klasę Biblijnej Szkoły Strażnicy — Gilead (pol.). jw.org, 2014-12-12. [dostęp 2014-12-12].
 103. Watchtower: 137th Gilead Graduation Program (ang.). tv.jw.org, 2014-10-06. [dostęp 2014-11-08].
 104. Watchtower: Publikacje Świadków Jehowy: kaszubski. jw.org. [dostęp 2015-04-04].
 105. Watchtower: Publikacje Świadków Jehowy: śląski (Cieszyn). jw.org. [dostęp 2015-04-04].
 106. Watchtower: Publikacje Świadków Jehowy: romani (Polska). jw.org. [dostęp 2015-05-07].
 107. Wzruszająca wystawa w galerii Muzeum Stutthof, 2006-05-05, gdynia.naszemiasto.pl
 108. Muzeum na Majdanku, Muzeum Lubelskie w Lublinie, 30-06-2006
 109. Więzieni za wiarę. Świadkowie Jehowy a hitleryzm, zabikowo.home.pl
 110. Rzeczpospolita, 23.10.2000
 111. Marcin Czyżewski: Żywieccy licealiści nagrodzeni za Kościół Jednej Doby, katowice.gazeta.pl, 2006-06-20
 112. SN uchylił stalinowski wyrok na Świadków Jehowy, Polska Lokalna w Interia.pl, 27 stycznia 2011 (INTERIA.PL/PAP)
 113. Wkrótce przestępczości „już nie będzie”. „Przebudźcie się!”. LXXXIX, s. 8, 9, luty 2008. Watch Tower Bible and Tract Society. ISSN 1234-1169. 
 114. Rocznik Świadków Jehowy 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 175–176.
 115. Rocznik Świadków Jehowy 2008. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2008, s. 75-77. ISBN 83-86930-93-4.
 116. Watchtower. „Jehowa sprowadził was do Francji, żebyście poznali prawdę”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”. CXXXVI, s. 31, 32, 15 sierpnia 2015. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
 117. Rocznik Świadków Jehowy 1983. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1983, s. 33-78. (ang.)
 118. Rocznik Świadków Jehowy 1994. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1994, s. 179.
 119. Rocznik Świadków Jehowy 2002. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2002, s. 118-225.
 120. Krzysztof Biliński Hiobowie XX wieku, Wydawnictwo A Propos, 2012, s. 220–240 ISBN 978-83-63306-15-1
 121. Rocznik Świadków Jehowy 1973. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1973, s. 33-78. (ang.)
 122. Rocznik Świadków Jehowy 2001. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2001, s. 152.
 123. Rocznik Świadków Jehowy 1980. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1980, s. 210-256. (ang.)
 124. Rocznik Świadków Jehowy 2000. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2000, s. 228-231.
 125. Rocznik Świadków Jehowy 1989. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1989, s. 230-233. (ang.)
 126. Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, s. 301.
 127. Rocznik Świadków Jehowy 2008. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2008, s. 204. ISBN 83-86930-93-4.
 128. Rocznik Świadków Jehowy 1996. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 1996, s. 51. ISBN 83-904630-5-9.
 129. Rocznik Świadków Jehowy 2015. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2015, s. 135.
 130. GUS: Wybrane tablice dotyczące przynależności narodowo-etnicznej, języka i wyznania – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011
 131. Ludność. Stan i struktura demograficzno-społeczna. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Główny Urząd Statystyczny, 2013, s. 99. ISBN 978-83-7027-521-1. (pol.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]