Czarna Ławka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Wojtek 1956 (dyskusja | edycje) o 10:34, 14 gru 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Czarna Ławka
Ilustracja
Czarna Ławka – powyżej Czarnego Stawu Polskiego
Państwo

 Polska
 Słowacja

Wysokość

1968 m n.p.m.

Pasmo

Karpaty, Tatry

Sąsiednie szczyty

Niżni Kostur, Czarna Kotelnica

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane  Polska
 Słowacja | mapa/core | wariant =  Polska
 Słowacja }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}

Czarna Ławka (słow. Čierna lávka) – przełęcz znajdująca się na wysokości 1968 m n.p.m., położona w głównej grani tatrzańskiej, pomiędzy Czarną Kotelnicą w grani Kotelnicy a Niżnim Kosturem (Nižný kostúr).

Czarna Ławka nie jest najniższym obniżeniem w grani Liptowskich Murów – niżej, na wysokości 1950 m n.p.m., leży Niżnia Czarna Ławka, znajdująca się na zachód od Czarnej Ławki, po przeciwnej stronie Czarnej Kotelnicy.

Historia zdobycia

Przełęcz stanowiła łatwe i od dawna znane góralom przejście z Doliny Pięciu Stawów Polskich do Doliny Ciemnosmreczyńskiej. Nie jest znane pierwsze turystyczne przejście. Możliwe, że drogą tą przeszedł Baltazar Hacquet z osobami towarzyszącymi już w 1792 r. Odnotowane jest przejście Leopolda Świerza z towarzyszami 26 lipca 1893 r. Przez Niżnią Czarną Ławkę w 1874 r. przeszedł Mór Déchy.

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  1. Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 83-01-13184-5.
  2. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Tom IV. Warszawa: Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”, 1951.

Szablon:Bibliografia stop

Czarna Ławka i Niżnia Czarna Ławka wśród podpisanych obiektów Liptowskich Murów