Droga wojewódzka nr 128

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DW128
Początek drogi

Rów 26

Koniec drogi

Ławy 119

Długość

28,1 km

Województwa

zachodniopomorskie

Zdjęcie
droga powiatowa nr. 2161Z na odcinku Rów - Kierzków ok. 600 metrów przed zabudowaniami wsi Kierzków
droga powiatowa nr. 2161Z na odcinku Rów - Kierzków ok. 600 metrów przed zabudowaniami wsi Kierzków

Droga wojewódzka nr 128 (DW128) – była droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 28,1 km[1]. Droga zaczynała bieg odbijając na wschód od dawnej drogi wojewódzkiej nr 121 (Pniewo – Rów) we wsi Rów[2]. Posiadała klasę techniczną Z na odcinku od Rowu do Myśliborza oraz klasę techniczną G na pozostałym odcinku. Trasa przebiegała przez powiat myśliborski i podlegała pod Rejon Dróg Wojewódzkich Pyrzyce.

Po wybudowaniu drogi ekspresowej S3 DW 128 utraciła swoje dotychczasowe znaczenie, gdyż szybsze połączenie Myśliborza z Gorzowem Wlkp. zapewniają obecnie drogi krajowe nr 26 i nr S3[3]. Droga na odcinku Rów - Myślibórz zapewnia dojazd do 5 miejscowości położonych na terenie jednej gminy, nie pełniąc w zasadzie żadnej roli w systemie komunikacyjnym województwa, nie wpisuje się w definicję drogi wojewódzkiej [...] Droga ta poprzez fakt, że służy praktycznie tylko mieszkańcom Rowu, Kierzkowa, Tarnowa, Otanowa, Czółnowa, Dąbrowy, Klicka i Ław do dojazdów do siedziby miejscowej gminy - Myśliborza, stanowi wyłącznie połączenie o charakterze lokalnym służące potrzebom miejscowym a nie wojewódzkim (regionalnym)[1].

Zgodnie z Uchwałą Nr VIII/155/15 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 17 listopada 2015 r. pozbawiono drogę kategorii drogi wojewódzkiej[4] i nadano status drogi powiatowej nr 2161Z zachowując w całości jej przebieg[5].

Miejscowości leżące przy trasie DW128[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]