Droga wojewódzka nr 678

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DW678
Długość

52 km

Województwa

podlaskie

Zdjęcie
Wysokie Mazowieckie – kierunek Białystok
Wysokie Mazowieckie – kierunek Białystok

Droga wojewódzka nr 678 (DW678) – droga wojewódzka o długości 52 km położona całkowicie w województwie podlaskim.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Jest to trasa łącząca Białystok z Wysokiem Mazowieckiem. Przebiega przez: powiat wysokomazowiecki (gminy: miasto Wysokie Mazowieckie, gmina Wysokie Mazowieckie, gmina Sokoły), powiat białostocki (gminy: gmina Łapy, gmina Turośń Kościelna, gmina Juchnowiec Kościelny) oraz miasto Białystok.

Alternatywa dla DK8 i S8[edytuj | edytuj kod]

Droga ta wraz z odcinkiem drogi krajowej nr 66 ZambrówWysokie Mazowieckie stanowi alternatywną trasę z Zambrowa do Białegostoku.

Opis trasy[edytuj | edytuj kod]

Most nad Narwią

Na trasie znajdują się 2 przejazdy kolejowe (w Kruszewie-Brodowie i w Baciutach), kilka mostów nad rzekami Ślina, Narew i Awissa. Trasa liczy 5 skrzyżowań z drogami wojewódzkimi i krajowymi. Jest ona drogą jednojezdniową, z wyjątkiem dwujezdniowych odcinków w granicach administracyjnych miasta Białystok oraz odcinka od granic administracyjnych Białegostoku do miejscowości Markowczyzna[1].

Planowana jest zmiana przebiegu trasy, by biegła przez Łapy i stamtąd wraz z DW681 do Białegostoku, w celu wyprowadzenia ruchu ciężkiego z Narwiańskiego Parku Narodowego, Łupianki Starej i Tołcz oraz usprawnienia transportu z Wysokiego Maz. do Łap i Białegostoku. Obecnie trwa budowa obwodnicy Łap i dwujezdniowej trasy Łapy – Białystok, powstała również obwodnica Księżyna i dwujezdniowy odcinek przez Horodniany i Kleosin do stolicy woj. podlaskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podlaskie: Droga z Markowszczyzny do Łap za 141 mln zł, www.rynekinfrastruktury.pl [dostęp 2021-01-04] (pol.).