Droga wojewódzka nr 390

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DW390
Długość 28 km
Województwa województwo dolnośląskie,
powiat ząbkowicki,
powiat kłodzki
Zdjęcie
Fragment drogi na odcinku z Lądka-Zdroju do Orłowca
Fragment drogi na odcinku z Lądka-Zdroju do Orłowca

Droga wojewódzka nr 390 (DW390) – droga wojewódzka o długości 28 km, łącząca Kamieniec Ząbkowicki z Lądkiem-Zdrojem. Droga biegnie przez Sosnową prowadząc do Złotego Stoku gdzie przecina DK46 dalej poprzez liczne zakręty osiąga swój najwyższy punkt na Przełęczy Jaworowej (705 m n.p.m.), a następnie stromym spadem opada do Orłowca. Dalej dość płaskim odcinkiem biegnie do Lądka Zdroju, mijając wcześniej dwa skrzyżowania: do Radochowa i Wójtówki. Droga atrakcyjna widokowo, przecina pasmo Gór Złotych.

Droga nr 390 stanowi fragment drogi wybudowanej pod koniec XIX wieku przez królewnę Mariannę Orańską dla połączenia zamku w Kamieńcu Ząbkowickim z Przełęczą Płoszczyna i dalej czeskiego Starégo Města pod Sněžníkem[1]. W latach 80. i 90. drogą tą prowadziły rajdy samochodowe. Podczas jednego z nich na odcinku Lądek – Przełęcz Jaworowa, 20 lutego 1993 r. zginął kierowca Marian Bublewicz. Na miejscu wypadku stoi dziś tablica pamiątkowa[1].

Miejscowości przy trasie[edytuj | edytuj kod]

Miejsce wypadku Mariana Bublewicza.
Droga 390 między Złotym Stokiem a Lądkiem-Zdrój.
Droga 390 w zimie. Płaski odcinek Sosnowa-Złoty Stok.

Warunki[edytuj | edytuj kod]

Droga jest w złym stanie technicznym na odcinku Kamieniec ZąbkowickiZłoty Stok oraz na krótkim odcinku powyżej wsi Orłowiec. W 2015 i 2016 roku górski odcinek drogi został odnowiony. Mimo to ostre zakręty oraz brak poboczy sprawiają, że jazda na tym odcinku jest niebezpieczna nawet przy dobrych warunkach pogodowych. Na drodze miało miejsce wiele wypadków śmiertelnych, o czym świadczą liczne przydrożne krzyże oraz drzewa pozbawione kory.

Spalone drzewo-pomnik jednej z ofiar wypadku.

W zimie na całym odcinku od Kamieńca do Lądka Zdroju jest ona rzadko odśnieżana. W czasie opadów śniegu panują na niej trudne warunki.

Droga ta jest w zimie uczęszczana przez narciarzy kierujących się do ośrodka Czarna Góra. Paradoksalnie w czasie trudnych warunków, często jest to jedyna przejezdna droga dla aut osobowych do Lądka Zdroju od strony Wrocławia. DK8 jest często blokowana w Bardzie przez ciężarówki, a drogę DK46 ciężarówki blokują na odcinku pomiędzy Laskami a Mąkolnem. W 2010 r. podczas opadów śniegu zdarzyło się, że taka blokada trwała ponad dobę.

Istnieje trasa alternatywna do niej prowadząca przez Czechy, przez miejscowości Paczków, Javornik, Travna, Lutynia. Droga ta jest w lepszym stanie technicznym, ale jest także kręta oraz przechodzi przez górską przełęcz.

Utrudnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku rozebrano nawierzchnię mostu na Nysie Kłodzkiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Podczas prac rozbiórkowych jednej z podpór odkryto, że konieczny jest szerszy zakres prac remontowych niż pierwotnie zakładano, być może nawet całkowita rozbiórka mostu. Nie jest znany termin zakończenia prac jednak most z pewnością nie będzie otwarty szybciej niż końcem 2018 roku. Objazdy wyznaczono przez Paczków i Kłodzko. Natomiast obecnie najkrótszy objazd jest drogą powiatową przez Ożary, Dzbanów i Przyłęk do DK8, która na około dwukilometrowym odcinku jest w fatalnym stanie technicznym[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wojciech Ciężkowski Lądek Zdrój, Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne, Wrocław 1998, ​ISBN 83-7125-044-4​.
  2. Przebudowa mostu w Kamieńcu wydłuży się przynajmniej do końca roku!, dza.doba.pl [dostęp 2017-11-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]