Droga wojewódzka nr 249

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
DW249
Długość 5,114 km
Województwa kujawsko-pomorskie
Mapa
Mapa DW249
Sieć dróg publicznych w gminie Solec Kujawski
Zdjęcie
ul. Leśna
ul. Leśna

Droga wojewódzka nr 249 (DW249) – droga wojewódzka ciągnąca się przez teren miasta Solec Kujawski w powiecie bydgoskim i przez teren gminy Zławieś Wielka (w pobliżu wsi Czarnowo) w powiecie toruńskim w woj. kujawsko-pomorskim. Jej długość wynosi w przybliżeniu 5,114 km (3,164 km na terenie Solca Kujawskiego), natomiast jej powierzchnia (tylko na terenie Solca Kujawskiego) – 21 400 m2

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

DW249 rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z DK10 i biegnie w kierunku północnym ul. Leśną. Około 2 km dalej, zaraz za skrzyżowaniem z DW204 droga wiaduktem pokonuje linię kolejową Bydgoszcz - Toruń wraz ze stacją kolejową (do 2013 był tam przejazd kolejowy). Następnie DW249 biegnie ul. 23 Stycznia, aż do Rynku MiejskiegoPlacu Jana Pawła II, gdzie droga zakręca w kierunku zachodnim i wchodzi w ul. Bydgoską. Dalej biegnie ona aż do skrzyżowania tejże ulicy z ul. Żeglarską, którą z kolei biegnie na północ aż do rzeki Wisły (początkowy odcinek tej ulicy – między ul. Bydgoską a ul. Kościuszki – jest wspólny z DW394).

W tym miejscu DW249 ma 3,164 km i kończy się jej przebieg w gminie Solec Kujawski. Spotykamy tu nieciągłość drogi w postaci rzeki o przybliżonej szerokości 500 m (przeprawa przez rzekę). Na drugim brzegu Wisły droga kontynuuje swój przebieg, lecz już w gminie Zławieś Wielka, w pobliżu wsi Czarnowo. DW249 na drugim brzegu rzeki biegnie przez prawie 2 km, aż kończy się na skrzyżowaniu z DK80.

Większość DW249 przebiega w centrum miasta i biegnie wzdłuż gęstej i zwartej zabudowy domków jednorodzinnych nazywanej Osiedlem Leśnym (wzdłuż ul. Leśnej), osiedli bloków mieszkalnych, sklepów i innych obiektów usługowych (ul. 23 Stycznia, ul. Bydgoska). Przy ul. Żeglarskiej znajduje się jedynie kilka domków jednorodzinnych – jest to ulica prowadząca do Wisły, w większości nie zasiedlona.

W perspektywie roku 2020 samorząd wojewódzki planuje uruchomienie w ciągu drogi przeprawy promowej, z promem o napędzie łopatkowym bocznym o ładowności 15 samochodów po 2,25t każdy oraz 80 pasażerów (tj. 6 ton) - łącznie około 39 ton i zanurzeniu 0,7 m[1].

Miejscowości leżące przy trasie DW249[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sławomir Bobbe Nie cena, a jakość na drodze, Express Bydgoski 10 czerwca 2015