Droga wojewódzka nr 249

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DW249
Początek drogi

Solec Kujawski - ul. Leśna 10

Koniec drogi

Czarnowo 80

Długość

5,114 km

Województwa

kujawsko-pomorskie

Mapa
Mapa DW249
Sieć dróg publicznych w gminie Solec Kujawski
Zdjęcie
ul. Leśna
ul. Leśna
Północny przyczółek przeprawy promowej w Czarnowie
Południowy przyczółek przeprawy promowej w Solcu Kujawskim

Droga wojewódzka nr 249 (DW249) – droga wojewódzka ciągnąca się przez teren miasta Solec Kujawski w powiecie bydgoskim i przez teren gminy Zławieś Wielka (w pobliżu wsi Czarnowo) w powiecie toruńskim w woj. kujawsko-pomorskim. Jej długość wynosi w przybliżeniu 5,114 km (3,164 km na terenie Solca Kujawskiego), natomiast jej powierzchnia (tylko na terenie Solca Kujawskiego) – 21 400 m2.

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

DW249 rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z DK10 i biegnie w kierunku północnym ul. Leśną. Około 2 km dalej, zaraz za skrzyżowaniem z DW204, droga wiaduktem pokonuje linię kolejową Bydgoszcz - Toruń wraz ze stacją kolejową (do 2013 był tam przejazd kolejowo-drogowy). Następnie DW249 biegnie ul. 23 Stycznia aż do Rynku MiejskiegoPlacu Jana Pawła II, gdzie droga zakręca w kierunku zachodnim i wchodzi w ul. Bydgoską. Dalej biegnie ona aż do skrzyżowania tejże ulicy z ul. Żeglarską, którą z kolei biegnie na północ aż do rzeki Wisły (początkowy odcinek tej ulicy – między ul. Bydgoską a ul. Kościuszki – jest wspólny z DW394).

W tym miejscu DW249 ma 3,164 km i kończy się jej przebieg w gminie Solec Kujawski. Spotykamy tu nieciągłość drogi w postaci rzeki o przybliżonej szerokości 500 m (przeprawa przez rzekę). Na drugim brzegu Wisły droga kontynuuje swój przebieg, lecz już w gminie Zławieś Wielka, w pobliżu wsi Czarnowo. DW249 na drugim brzegu rzeki biegnie przez prawie 2 km, aż kończy się na skrzyżowaniu z DK80.

Większość DW249 przebiega w centrum miasta i biegnie wzdłuż gęstej i zwartej zabudowy domków jednorodzinnych nazywanej Osiedlem Leśnym (wzdłuż ul. Leśnej), osiedli bloków mieszkalnych, sklepów i innych obiektów usługowych (ul. 23 Stycznia, ul. Bydgoska). Przy ul. Żeglarskiej znajduje się jedynie kilka domków jednorodzinnych – jest to ulica prowadząca do Wisły, w większości niezasiedlona.

Planowana przeprawa promowa[edytuj | edytuj kod]

29 kwietnia 2023[1] (a więc z opóźnieniem – pierwotnie wskazywano jesień 2018, a następnie kwiecień i czerwiec 2019) samorząd wojewódzki uruchomił w ciągu drogi wojewódzkiej nr 249 przeprawę promową z promem Flisak[2]. Prom dopłynął do przeprawy pod koniec 2022 roku. Uruchomienie przeprawy było przekładane z powodów konieczności pogłębienia podejścia do przyczółków i prac na promie.

Prom Flisak to prom o napędzie łopatkowym bocznym zapewnianym przez 2 silniki spalinowe. W rejonie śródokręcia, nad pokładem umieszczono sterówkę. Po tej samej stronie znajduje się 16 miejsc siedzących dla pasażerów, a po przeciwnej stronie 42 miejsca. Na dziobie i rufie zamontowano klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Prom ma ładowność 15 samochodów po 2,25 t każdy oraz 80 pasażerów (tj. 6 ton), względnie 1 autobus + 2 busy + 6 samochodów[3] - łącznie około 39 ton i zanurzenie 0,7 m[4]. Prom będzie rozwijał prędkość do 13 km/h[5], ma długość 24 metrów i szerokość 11 (wstępnie podawano 16) m[6].

Miejscowości leżące przy trasie DW249[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prom "Flisak" rozpoczął kursy. Rejsy na razie będą próbne
  2. rozpatrywano też nazwy Olender, Santor, Kujawy, Kujawiak, Kopernik, Kujawia, Promyk, Wisłolot, Vistulanka, Szuwarek - zob. Prom Flisak będzie pływał między Solcem a Czarnowem
  3. Powstaje prom na Wiśle. Z Solca na drugi brzeg
  4. Sławomir Bobbe Nie cena, a jakość na drodze, Express Bydgoski 10 czerwca 2015
  5. Tak wygląda prom, który popłynie z Solca do Czarnowa
  6. Wiemy jak będzie wyglądał prom na Wiśle