Droga wojewódzka nr 132

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DW132
Długość 47 km
Województwa lubuskie
Zdjęcie
Droga w centrum Bogdańca
Droga w centrum Bogdańca
Węzeł drogowy Gorzów Wlkp. Zachód

Droga wojewódzka nr 132 (DW132) – droga wojewódzka w województwie lubuskim o długości 47 km łącząca drogę krajową nr 31 poprzez obwodnicę Kostrzyna z Gorzowem Wielkopolskim. Droga przebiega przez powiat gorzowski.

Pierwotnie była to droga o numerze drogi krajowej 22 czyli Berlinka, niejako w 1998 roku drogi DW 132 i DK zamieniły się miejscami ( w sensie numeracji), najprawdopodobniej chodziło o to że historyczny przebieg DK22 jest obecnie tak bardzo zabudowany przez rosnące miejscowości, że tranzytowy ruch zwłaszcza ciężarowy był zbyt uciążliwy i niebezpieczny dla mieszkańców. DW 132 i dalej, od Gorzowa Wlkp, DK 22 to jedna trasa ( berlinka) czyli droga w linii prostej łącząca stolicę Niemiec ( rzeszy niemieckiej) z Gdańskiem i Królewcem ( stolica Prus Wschodnich) Dawniej był to fragment najważniejszej drogi III Rzeszy - Reichsstraße 1.

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

DW132 Na całej długości drogi wojewódzkiej nr 132 dopuszczalny jest ruch pojazdów o nacisku pojedynczej osi do 10 ton[1].

Miejscowości leżące przy trasie DW132[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. poz. 878)