Droga wojewódzka nr 835

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
GP835
Początek drogi Lublin
Koniec drogi Grabownica Starzeńska
Długość 220 km
Województwa lubelskie (115 km),
podkarpackie (105 km)
Zdjęcie
Droga DW835, na wjeździe do Biłgoraja od strony Lublina
Droga DW835, na wjeździe do Biłgoraja od strony Lublina

Droga wojewódzka nr 835 (DW835) – najdłuższa w Polsce licząca 220 km droga wojewódzka, klasy GP łącząca Lublin z leżącą 16 km na północ od Sanoka, Grabownicą Starzeńską w województwie podkarpackim.

Droga DW835 w Piotrkowie

Odbywa się nią tranzyt z Lublina do: Biłgoraja, Przeworska, Przemyśla i Sanoka. Jest jednym z głównych szlaków drogowych łączących województwa: lubelskie i podkarpackie. Droga wiedzie między innymi przez tereny Wyżyny Lubelskiej, Roztocza i Pogórza Dynowskiego.

Przebieg i historia[edytuj | edytuj kod]

Droga na odcinkach LublinPiotrków i Zagrody–Frampol ma utwardzone pobocza. Prawie na całej swojej długości, z wyjątkiem początkowego odcinka w Lublinie (Al. Unii Lubelskiej), jest jednojezdniowa z jednym pasem ruchu w każdą stronę. Odcinek Lublin - Piotrków jest najdalej oświetloną drogą wylotową z Lublina. Przed 2000 rokiem podkarpacki odcinek PrzeworskGrabownica Starzeńska miał oznaczenie drogi wojewódzkiej nr 879 (DW879).

Wzrastający w ostatnich latach ruch przyczynił się do postępującej degradacji nawierzchni drogi. Aby powstrzymać ten proces, trasa odcinkami jest sukcesywnie modernizowana. Po stronie województwa lubelskiego w latach 2010-2012 kosztem prawie 57 milionów zł wyremontowano mierzący ponad 13 km odcinek FrampolBiłgoraj.

Aktualne inwestycje[edytuj | edytuj kod]

W latach 2013-2014 nakładem prawie 90 milionów zł przebudowywany jest mierzący prawie 27 km odcinek Wysokie–Frampol.

Planowane inwestycje[edytuj | edytuj kod]

W planach do końca 2014 roku po stronie lubelskiej, jest rozpoczęcie modernizacji dwóch odcinków: Lublin–Piotrków oraz Piotrków–Wysokie.

Ogłoszony został już przetarg na dokumentację projektową odcinka Piotrków–Wysokie. Planowany termin oddania inwestycji do użytkowania to 30 listopada 2015 roku.

Po stronie podkarpackiej inwestycje planowane są w dalszej perspektywie. Wyjątkiem jest budowa łącznika o długości 1680 metrów od drogi nr 835 do węzła autostrady A4 (E40), w ciągu zachodniej obwodnicy Przeworska wraz z mostem na rzece Mleczce, który planowany jest do oddania w II kwartale 2013 roku.

Rozważane jest podwyższenie kategorii z drogi wojewódzkiej do drogi krajowej po całkowitym wyremontowaniu trasy.

Droga wojewódzka nr 835
Skrzyżowanie w Piotrkowie Drugim z 836
Skrzyżowanie w Piotrkowie Drugim z 836

Ważniejsze miejscowości leżące przy trasie nr 835[edytuj | edytuj kod]