Droga wojewódzka nr 844

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DW844
Długość ok. 90 km
Województwa lubelskie

Droga wojewódzka nr 844 (DW844) – droga wojewódzka łącząca Chełm z Dołhobyczowem. Trasa ta biegnie we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim, wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej. Jej długość wynosi ok. 90 km. Na odcinku Chełm – Hrubieszów jest dopuszczona do ruchu ciężkiego.

Miejscowości leżące przy trasie DW844[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Fragment Chełm-Zaniże wchodził w skład traktu Warszawa-Uściług, budowanego w latach 1832-1836. Nie został jednak ukończony, w miejscowości Zaniże budowa została przerwana z powodu wysokich kosztów budowy, przekraczającej 100.000 złp za wiorstę (przy średniej 25000 złp) oraz bardzo trudnych warunków terenowych. W późniejszym okresie nie była kontynuowana decyzją władz carskich, zdaniem których Królestwo Polskie miało zbyt gęstą sieć dróg w stosunku do reszty Rosji, dodatkowo okolice Hrubieszowa weszły w skład buforu wzdłuż granicy z Austro-Węgrami, mającego być pozbawionym dróg utwardzonych. W związku z tym dopiero po odzyskaniu niepodległości, w latach 1922-1924, droga ta została przedłużona do Hrubieszowa. Zbudowana została z kostki granitowej (odcinek Hrubieszów-Moniatycze został pokryty asfaltem dopiero w 1998, a Mojsławice-Teratyn w 1999 roku).
  • Fragment Hrubieszów-Dołhobyczów powstał w latach 1937-1941. Do momentu wybuchu II wojny światowej zbudowano odcinek do Mircz, resztę wykonał niemiecki okupant z użyciem niewolniczej pracy Żydów.
  • Do 2000 roku droga prowadziła w kierunku przejścia granicznego w Zosinie.