Droga wojewódzka nr 218

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DW218
Długość 60,0 km
Województwa pomorskie
Zdjęcie
Droga 218 w Nowym Dworze Wejherowskim
Droga 218 w Nowym Dworze Wejherowskim

Droga wojewódzka nr 218 (DW218) – droga wojewódzka w województwie pomorskim. Początek ma w Krokowej, koniec w Gdańsku Osowie przy Obwodnicy Trójmiasta. Jej długość wynosi 58 km. Częściowo o nowej nawierzchni. Stanowi alternatywę dla turystów omijających Gdynię, Rumię oraz Redę w drodze na wybrzeże (Karwia, Dębki). Łączy Obwodnicę Trójmiasta z drogą Gdańsk-Szczecin w Wejherowie. Zimą bardzo niebezpieczna ze względu na 3 kategorię odśnieżania oraz stromy podjazd od strony Wejherowa.

Droga w Koleczkowie

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

Droga wojewódzka nr 218 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:

Znak Dopuszczalny nacisk Odcinek
DW218 do 10 ton Chwaszczyno 20Koleczkowo[1]
DW218 do 8 ton

Remonty drogi[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2009 roku wyremontowane zostały będące w najgorszym stanie fragmenty drogi. Rok później całkowicie odnowiono trasę między Nowym Dworem Wejherowskim a skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 224. W latach 2011 – 2013 trwał generalny remont drogi na odcinku Koleczkowo – Chwaszczyno. Całkowicie wymieniona została nawierzchnia, wybudowano liczne chodniki oraz drogi rowerowe, a na obszarach zabudowanych postawiono latarnie. Wykonawcą robót była firma Strabag.

Miejscowości leżące przy trasie 218[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. nr 0, poz. 878)
  2. Art. 41. 1. Po drogach publicznych dopuszcza się ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. 2. Minister właściwy do spraw transportu ustala, w drodze rozporządzenia, wykaz: 1) dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, 2) dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t – mając na uwadze potrzebę ochrony dróg oraz zapewnienia ruchu tranzytowego.
    3. Drogi wojewódzkie inne niż drogi określone na podstawie ust. 2 pkt 1, drogi powiatowe oraz drogi gminne stanowią sieć dróg, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t.

    Ustawa o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1140)