Przejdź do zawartości

Droga wojewódzka nr 629

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DW629
Długość

~25,7 km

Województwa

mazowieckie

Mapa
Mapa DW629
Przebieg drogi
Zdjęcie
Fragment dawnej drogi krajowej nr 8 na granicy Radzymina i Słupna (widok w kierunku Warszawy), który stał się drogą wojewódzką nr 629 z chwilą otwarcia obwodnicy Marek
Fragment dawnej drogi krajowej nr 8 na granicy Radzymina i Słupna (widok w kierunku Warszawy), który stał się drogą wojewódzką nr 629 z chwilą otwarcia obwodnicy Marek

Droga wojewódzka nr 629 (DW629) – droga wojewódzka w województwie mazowieckim. Biegnie przez teren miasta Warszawy, przecinając ścisłe śródmieście, a dalej przez Marki, Słupno do Radzymina. Łączy drogę wojewódzką nr 719 przy skrzyżowaniu ulicy Wolskiej i Kasprzaka w Warszawie i DW635 w miejscu dawnego wiaduktu ulicy Wołomińskiej nad starą obwodnicą Radzymina. Na pewnym odcinku stanowi fragment Trasy W-Z.

Na terenie Warszawy biegnie ulicami: Wolską, aleją „Solidarności”, mostem Śląsko-Dąbrowskim, Radzymińską.

Droga w trakcie remontu w kwietniu 2018 na północy Marek, widok z wiaduktu DW 631 w kierunku Radzymina

Z chwilą oddania do użytku obwodnicy Marek zgodnie z obowiązującymi przepisami[1] stary odcinek drogi krajowej nr 8 przebiegający przez Marki, Słupno i Radzymin został pozbawiony statusu drogi krajowej, przedłużając w ten sposób przebieg drogi wojewódzkiej nr 629.

W ramach kontraktu na budowę obwodnicy Marek firma Astaldi ma wykonać remont nawierzchni drogi na odcinku Marki - Radzymin. Remont prowadzony będzie etapami, podczas których jedna z jezdni na pewnym odcinku będzie zamknięta[2]. Prace na moście na rzece Długiej w Markach zaczęły się 4 kwietnia 2018 roku co wiązało się ze zwężeniem jezdni do Radzymina w tym miejscu do jednego pasa ruchu, a 10 kwietnia rozpoczęto przygotowania do przeniesienia ruchu na jedną jezdnię na odcinku zaczynającym się na wysokości ulicy Wiewiórki w Strudze w Markach do kilometra 479 jezdni w kierunku Białegostoku[3][4].

Droga na całej długości pozbawiona została kategorii drogi wojewódzkiej na mocy uchwały 116/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 8 września 2020 roku[5] oraz na terenie Warszawy na podstawie uchwały nr 162/19[6]. Uwaga - nie dotyczy odcinka przekategoryzowanej drogi krajowej nr 8 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 632 w kierunku Radzymina - jednak ten odcinek nie miał jeszcze oficjalnie nadanego numeru i prawdopodobnie będzie to przedłużenie drogi wojewódzkiej nr 632.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]