Droga wojewódzka nr 308

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DW308
Początek drogi Nowy Tomyśl
Koniec drogi Kunowo
Długość 79 km
Województwa wielkopolskie,
(powiat nowotomyski,
powiat grodziski)
Zdjęcie
Droga w Białej Wsi
Droga w Białej Wsi

Droga wojewódzka nr 308 (DW308) – droga wojewódzka w środkowej części woj. wielkopolskiego o długości 79 km. Droga przebiega przez 4 powiaty: nowotomyski (gmina Nowy Tomyśl), grodziski (gminy: Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec), kościański (gminy: Kościan, Krzywiń), gostyński (gminę: Gostyń) oraz przez miasta: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan.

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

Droga wojewódzka nr 308 objęta jest ograniczeniami dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi:

Znak Dopuszczalny nacisk Odcinek
DW308 do 10 ton Nowy TomyślBukowiec[1]
DW308 do 8 ton Bukowiec – Grodzisk WielkopolskiKościanKunowo[2]

Miejscowości leżące przy trasie DW308[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t (Dz.U. z 2017 r. nr 0, poz. 878)
  2. Art. 41. 1. Po drogach publicznych dopuszcza się ruch pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 t, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. 2. Minister właściwy do spraw transportu ustala, w drodze rozporządzenia, wykaz: 1) dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t, 2) dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t – mając na uwadze potrzebę ochrony dróg oraz zapewnienia ruchu tranzytowego.
    3. Drogi wojewódzkie inne niż drogi określone na podstawie ust. 2 pkt 1, drogi powiatowe oraz drogi gminne stanowią sieć dróg, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t.

    Ustawa o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1140)