Droga wojewódzka nr 935

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DW935
Początek drogi

Racibórz 45

Koniec drogi

Pszczyna 933 939

Długość

63 km

Województwa

śląskie,
(powiat raciborski,
powiat wodzisławski,
Rybnik,
Żory,
powiat pszczyński)

Zdjęcie
Most nad kanałem Ulga w Raciborzu
Most nad kanałem Ulga w Raciborzu

Droga wojewódzka nr 935 (DW935) – droga wojewódzka łącząca Racibórz przez Rydułtowy, Rybnik i Żory z Pszczyną.


Od lat trwają prace nad modernizacją drogi pod nazwą "Regionalna Droga Racibórz - Pszczyna".

10 kwietnia 2020 został otwarty odcinek rybnicki od węzła wodzisławskiego do ronda w Żorskiej dzielnicy Rowień, gdzie droga łączy się z autostradą A1. Jego budowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 r.[1]

Kolejnym etapem będzie odcinek od węzła wodzisławskiego do ronda z ulicą Sportową, co pozwoli całkowicie wyprowadzić ruch tranzytowy poza Rybnik.

W Raciborzu, gdzie droga będzie miała charakter obwodnicy miasta, rozpoczynając swój bieg od ronda w miejscowości Rudnik, gdzie połączy się z krajową DK45, która jest popularną alternatywą dla zatłoczonej autostrady A4. Następnie droga pobiegnie przez dzielnicę Miedonia, w budowie jest nowy most na Kanale Ulga oraz nowy most na Odrze w dzielnicy Brzezie, gdzie nowa droga w nowym biegu połączy się z obecną DW935.

W większości odcinków w nowym projekcie droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym z kierunków oraz większość skrzyżowań w formie bezkolizyjnych węzłów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

29 września 1989 przy wjeździe drogą do Raciborza, w dzielnicy Brzezie w wyniku wypadku samochodowego zginęli prowadzący program Sonda, Zdzisław Kamiński oraz Andrzej Kurek

Miejscowości leżące przy trasie DW935[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]