Mniszek pospolity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mniszek lekarski)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mniszek pospolity
Mniszek pospolity: zdjęcie
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd astrowce
Rodzina astrowate
Podrodzina Cichorioideae
Rodzaj mniszek
Nazwa systematyczna
Taraxacum officinale F.H. Wigg.
Primitiae Florae Holsaticae. 56 1780[2]

Mniszek pospolity, mniszek lekarski[3] (Taraxacum officinale F.H. Wiggers coll., właśc. Taraxacum sect. Taraxacum) – określenie roślin z rodzaju mniszek, w zależności od ujęcia systematycznego stanowiące nazwę zbiorową mniszków z sekcji Taraxacum (= Vulgaria, Ruderalia) lub odnoszące się do jednego gatunku występującego na niewielkim obszarze w Skandynawii – T. campylodes. W dominującym znaczeniu to mniszki z sekcji obfitującej w drobne, apomiktyczne gatunki, których w samej Europie opisano ponad tysiąc (poza tym kontynentem informacje o nich są bardzo fragmentaryczne). W Polsce występuje co najmniej 200 drobnych gatunków z tej sekcji. Rośliny te rosną na siedliskach ruderalnych, na łąkach i murawach, w uprawach i widnych lasach. Są wykorzystywane jako rośliny jadalne, lecznicze i miododajne.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Taraxacum officinale to nazwa naukowa ustalona i opublikowana w 1780 przez Friedricha Heinricha Wiggersa (1746-1811) dla taksonu opisanego wcześniej przez Karola Linneusza jako Leontodon taraxacum (Sp. Pl. 2: 798. 1753). W niektórych bazach danych taksonomicznych autorstwo diagnozy taksonomicznej przypisywane jest błędnie Weberowi (Weber ex Wiggers), który wzmiankowany jest w publikacji Wiggersa jednak tylko w podziękowaniach[4]. Nazwa zaproponowana przez Linneusza musiała zostać zmieniona ponieważ była synonimem[5]. Nazwa Leontodon taraxacum, a w konsekwencji też Taraxacum officinale, odnosiła się do wszystkich roślin znanych w XVII wieku w Europie z rodzaju Taraxacum[6]. Nazwa ta definiuje zatem tzw. gatunek zbiorowy obejmujący rozmaite drobne gatunki mniszków. W celu lektotypizacji, czyli wskazania typu nomenklatorycznego zaproponowano w 2011 roku, że chodzi o mniszki występujące w Czechach, na Łużycach i Danii (Dens leonis latiore folio Bauh., In Lusatia, Bohemia, Dania)[7]. Diagnoza odnosi się do sekcji Taraxacum (= Vulgaria Dahlst, Ruderalia Kirschner, H. Øllgaard & Stepanek)[8]. W związku z szerokim ujęciem diagnozy taksonomicznej Taraxacum officinale zaleca się odstąpienie od jej używania na rzecz stosowania nazw sekcji i nazw drobnych gatunków[6].

Alternatywnym rozwiązaniem przyjmowanym w niektórych bazach danych taksonomicznych (np. The Plant List[9]) jest propozycja z 1985 roku wskazująca jako lektotyp dla nazwy Taraxacum officinale jeden z drobnych gatunków z sekcji Crocea o bardzo ograniczonym zasięgu w Skandynawii, noszący nazwę Taraxacum campylodes G.E.Haglund[7]. Przy takim ujęciu nazwa T. officinale jest synonimem drobnego gatunku endemicznego dla Szwecji i Norwegii[7][10]. Rozwiązanie to skutkowało uznaniem sekcji Crocea za typową dla rodzaju (=Taraxacum) i zostało skrytykowane jako odbiegające od rzeczywistego zakresu stosowania nazwy T. officinale[7][11].

Sekcja Taraxacum (= Vulgaria Dahlst, Ruderalia Kirschner, H. Øllgaard & Stepanek), do której odnosi się nazwa zbiorowa T. officinale, jest jedną z około 50–55 sekcji w obrębie rodzaju Taraxacum[12][13]. Sekcja Taraxacum należy w obrębie rodzaju do najmłodszych linii rozwojowych i najbardziej zróżnicowanych. Jest to jedna z dwóch sekcji (obok Erythrosperma), która ma szeroko rozpowszechnionych w Europie przedstawicieli rozmnażających się seksualnie jak i apomiktycznie[14].

Drobne gatunki apomiktyczne (agamiczne) wyróżniane w obrębie sekcji Taraxacum cechują się niewielkimi, ale bardzo stałymi różnicami[15]. Ich rozróżnianie jest trudne, wymaga specjalistycznej wiedzy, doświadczenia, dostępu do egzemplarzy porównawczych[6].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Rodzimy obszar występowania przedstawicieli tej sekcji obejmuje niemal całą Europę (bez krańców północnych – Svalbardu i Nowej Ziemi), północno-zachodnią Afrykę (wraz z wyspami Makaronezji) oraz Azję bez jej północnych i południowych krańców[16][17]. Największe zróżnicowanie gatunkowe znajduje się w Europie, skąd opisano ok. tysiąc gatunków agamicznych z tej sekcji (poza tym kontynentem informacje o nich są bardzo fragmentaryczne)[8]. W Chinach potwierdzono przynależność do tej sekcji tylko jednego gatunku, jednak stan badań ocenia się za niewystarczający dla ustalenia faktycznego zróżnicowania sekcji w Azji wschodniej[8]. Gatunki z tej sekcji zostały szeroko rozprzestrzenione, znacznie zwiększając obszar swojego występowania. Spotykane są na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy, i na wielu wyspach[16]. Zasięgi poszczególnych gatunków agamicznych mogą być bardzo zróżnicowane, z powodu łatwego rozprzestrzeniania przez wiatr – mogą być bardzo rozległe[15].

W Polsce ocenia się, że na terenie całego kraju występuje w sumie co najmniej 200 drobnych gatunków reprezentujących sekcję Taraxacum (=Taraxacum officinale)[18]. Występują pospolicie na całym niżu i w niższych położeniach górskich[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Różyczka liściowa i pokrój rośliny przed kwitnieniem
Owoce
Korzeń
Korzeń główny ma 2-3 cm średnicy i 1-2 m długości[19]. Korzenie boczne układają się w dwa rzędy, które wzdłuż korzenia tworzą spiralę, przesuwającą się w dół zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Mniej lub bardziej regularnie korzenie boczne występują na całej długości korzenia głównego[20]. Korzeń główny tworzy rozgałęzienia tylko w kamienistej glebie.
Łodyga
Właściwa łodyga jest bardzo skrócona i ukryta pod ziemią, wyrasta z niej rozeta liści i szypuły, na których wznoszą się pojedyncze kwiatostany[21]. Szypuły te są bezlistne, zwykle tęgie, dęte (puste w środku), w różnym stopniu owłosione, intensywniej zwykle bliżej szczytu[6]. Podczas kwitnienie osiągają od 3 do 40 cm wysokości (najczęściej od 5 do 35[6]), ale podczas owocowania wydłużają się osiągając nawet ponad 60 cm wysokości[11]. Szypuły kwiatostanowe wyrastają z różyczki liściowej w liczbie od jednej do kilkunastu[11].
Liście
Są liczne[8] i zebrane w rozetę, w obrębie której mogą różnić się między sobą. Liście mogą też różnić się w poszczególnych sezonach – zwykle głębiej wcinane są te rozwijające się wiosną[6]. Mogą być płasko rozpostarte na powierzchni ziemi lub wznosić się ku górze[11]. Osiągają do 40 cm długości[21]. Blaszka liściowa jest głęboko lub (rzadziej) płytko pierzasto wcinana, ma kształt podłużny, owalny, lancetowaty do lirowatego, u dołu zwęża się w ogonek oskrzydlony lub nie[11]. Poszczególne klapy (nazywane tak niezależnie od tego czy liść jest klapowany, podzielony lub sieczny) są przeważnie ząbkowane, odstające lub odgięte. Na powierzchni liście są nagie, skąpo owłosione, rzadko obficie[6].
Kwiaty
Obupłciowe, języczkowe skupione są w koszyczki rozwijające się pojedynczo na szczycie szypuł kwiatostanowych. Koszyczki osiągają zwykle od 2,5 (rzadziej od 1,5) do 6 (rzadziej 7) cm średnicy. Podczas kwitnienia koszyczki są rozwarte, płaskie lub wypukłe (bardzo rzadko zdarzają się koszyczki kuliste, które w obrębie rodzaju stwierdzono dotąd tylko w tej sekcji). Okrywa koszyczka ma kształt dzwonkowaty do cylindrycznego, osiąga średnicę od 0,8 do 4 cm[11]. Złożona jest z kilku szeregów równowąskich lub lancetowatych listków. Zwykle są one zielone, rzadziej nieco czarniawe lub nabiegłe purpurowo, często natomiast ich końce są czarniawe lub purpurowe[6]. Listki te osiągają szerokość od 1 do 6 mm, są wąsko obrzeżone lub niewyraźnie, a nawet wcale[6]. Zewnętrzne listki okrywy (ang. calyculi) wyrastające w 2–3 rzędach w liczbie (6–)8–18(–20) charakterystycznie odginają się łukowato w czasie kwitnienia i dojrzewania owoców[11][22]. Wewnętrzne listki okrywy (ang. phyllaries) występują w liczbie 7–25 w 2(–3) rzędach. Są wzniesione podczas rozwijania się kwiatostanu otulając pąki kwiatowe i później podczas kwitnienia (czasem się nieco rozchylają). Stulają się osłaniając dojrzewające owoce po czym całkiem odginają się do tyłu, eksponując dojrzałe owoce[11].
Kwiatów w koszyczku jest (20)100–150(300)[11][21]. Wyrastają ze spłaszczonej i nagiej na szczycie osi kwiatostanu[11]. Pąki kwiatowe powstają w obrębie merystemu wiechołkowego prawoskrętnie i w efekcie kwiaty ułożone są od zewnątrz do środka wzdłuż spiralnych linii (parastychów) układając się w okręgi składające się z 34 kwiatów. W miarę zbliżania się do środka kwiatostanu i ścieśniania okręgów regularność układu maleje (rosną wahania kąta dywergencji między kwiatami)[23].
Płatki korony poszczególnych kwiatów języczkowych są zrośnięte, jasnożółte lub złocistożółte[22], czasem ich końcowe ząbki są czerwone, przez co cały kwiat i koszyczek może być pomarańczowożółty[6]. Kwiaty znajdujące się na odwodzie koszyczka z reguły są dłuższe od środkowych, płatki korony mają zrośnięte w płaski lub rynienkowaty języczek, od zewnątrz ozdobiony ciemniejszym paskiem[6]. Pylniki są żółte, rzadko ciemniejsze[11], są zrośnięte w pierścień i otwierają się do wnętrza kwiatu[23]. Znamiona słupka wyrastają ponad rurkę korony i mają barwę od żółtej do czarniawej, najczęściej w odcieniach szarości[6]. Są rozwidlone, a ich powierzchnia sekrecyjna (będąca akceptorem pyłku) wykształca się po wewnętrznej (doosiowej) stronie znamion[23].
Owoce
Niełupki długości od 2,8 do 5,2 mm (najczęściej 3–4,5 mm[8]), odwrotnie lancetowate, 4-groniaste – o przekroju rombowym[24], zawsze w górze nieco kolczaste[6]. Kolor mają najczęściej słomkowy, rzadziej oliwkowy, brązowy, czerwonawy lub szary[11]. Owoc na powierzchni jest żeberkowany (żeber jest do ok. 15)[24]. W szczytowej części owoce nagle zwężone zwieńczone są cylindryczną lub stożkowatą piramidką. Osiąga ona od 0,3 do 0,8, rzadko nawet do 1,5 mm długości. Na szczycie przechodzi we włosowato cienki dzióbek o długości od 7 do 12 mm (2–3 razy dłuższym od owocu)[6][22]. Na końcu dzióbka znajduje się biały puch kielichowy zwiększający powierzchnię lotną owocu[22], składający się z 50 do ponad 100 delikatnych rzęsek o równej długości[11]. Owoce po dojrzeniu odsłaniane są przez rozchylające się listki okrywy tworząc puszystą kulę (dwuchawiec)[22].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Kolejne fazy kwitnienia i owocowania
Mniszek lekarski w czasie owocowania

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

Bylina, hemikryptofit. W pierwszym roku formuje zwykle tylko rozetę liści, a kwiatostan rozwija się dopiero w drugim roku. W zależności jednak od warunków wyjątkowo może zakwitnąć już w pierwszym roku, podczas gdy w niekorzystnych warunkach bywa, że zakwita dopiero w czwartym roku życia[25]. Kwiaty są przedprątne, co utrudnia samozapylenie. Roślina kwitnie od kwietnia do sierpnia, z różną intensywnością w zależności od warunków klimatycznych. W Europie Środkowej na niżu szczyt kwitnienia przypada na okres od połowy kwietnia do końca maja, dalej na północy i w górach od końca kwietnia do początków czerwca, w wyższych położeniach też później[6]. Masowe kwitnienie trwa przez około dwa tygodnie[26]. Na obszarach o ciepłym klimacie zakwitać może przez cały rok[21]. Kwiaty zapylane są przez owady. Nasiona roznoszone przez wiatr na duże odległości (anemochoria). Przystosowaniem do tego jest wytwarzanie niewielkich i lekkich owoców zaopatrzonych w aparat lotny w postaci licznych włosków powstałych jako modyfikacja kielicha. Aparat lotny (włoskowy) działa jak aparat spadochronowo-lotny, znacznie zmniejszając tempo spadania, wynoszące dla owoców mniszka 0,33 m/s. W celu wyeksponowania owoców na ruchy powietrza szypuła wznosząca organy generatywne wydłuża się dodatkowo podczas owocowania. W efekcie średnia odległość przelotu diaspor mniszka wynosi 10,2 km[27]. Z jednego kwiatostanu powstać może około 150 owoców[28]. Nasiona w glebie zachowują żywotność do dwóch lat[28] (według niektórych źródeł do pięciu[21]) i kiełkują wkrótce po dojrzeniu[28], zwykle na wiosnę[29], optymalnie gdy są przykryte cienką warstwa gleby (do 1 cm grubości)[28]. Nasiona kiełkują w 90%[30]. Kiełkowanie znacznie ogranicza okrycie gleby mulczem[21] i żerowanie bezkręgowców[31]. Sprzyja mu wypalenie roślinności[21].

Genetyka i rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek zbiorowy składa się z grupy diploidalnej 2n=2x=16 wykazującej samopłonność oraz grupy triploidalnej i tetraploidalnej. Grupa diploidalna, dominująca w południowej Europie (w Polsce tylko jeden z gatunków opisywany jest jako być może występujący[6]) rozmnaża się płciowo. Grupy poliploidalne występują liczniej w centralnej i północnej Europie[32], przy czym występują w ich obrębie także hipo- i hipertriploidy[6]. Wśród populacji na terenie Holandii 31% stanowiły diploidy, 68% triploidy, a tetraploidy poniżej 1%[33]. Triploidy są niemal zawsze obligatoryjnie apomiktyczne i ich rozmnażanie ma charakter partenogenetyczny. Zgłaszane są tylko nieliczne przypadki wskazujące na możliwość krzyżowania osobników z różnych cytotypów[34]. Jak u wszystkich mniszków zarodek powstaje w wyniku apomiksji gametofitowej poprzez ominięcie mejozy i rozwija się z innej komórki niezapłodnionego gametofitu niż jajowa[15]. Chociaż nasiona wytworzone przez tetraploidy wykazują małą żywotność, cytotyp ten może odgrywać kluczową rolę w powstawaniu kolejnych triploidów. Pyłek tetraploidów jest diploidalny i jak wykazano potomstwo triploidalne powstaje 28 razy częściej w wyniku zapłodnienia takim pyłkiem osobników diploidalnych niż pyłkiem pochodzącym z osobników triploidalnych[33]. W Europie na 2000 rozpoznanych drobnych gatunków około 90% to poliploidy rozmnażające się bezpłciowo. Pozostałe 10% to gatunki diploidalne zdolne do rozmnażania płciowego[35]. W Ameryce Północnej w 22 przebadanych populacjach stwierdzono występowanie wyłącznie osobników rozmnażających się apomiktycznie. W pojedynczej populacji występowało od 1 do 13 klonów[36].

Roślina może rozmnażać się także wegetatywnie za pomocą pączków kalusowych powstających na ściętych korzeniach (np. uszkodzonych podczas zabiegów agrotechnicznych)[29]. Odrasta z powodzeniem z fragmentów korzenia długości 2 cm[26].

Anatomia[edytuj | edytuj kod]

Obraz mikroskopowy liścia

Budowa anatomiczna korzenia jest typowa dla dwuliściennych. W krótkiej łodydze występują kolateralne wiązki przewodzące w układzie okręgu. W pustych wewnątrz głąbikach układ mechaniczny składa się z kolenchymy oraz około 32 wiązek przewodzących. Naczynia mają 1,5 μm średnicy. Zarówno łodyga, jak i liście pokryte są pojedynczą epidermą, przy czym na liściach jest ona silniej skutynizowana. Komórki mezofilu są silnie zagęszczone w liściach wystawionych na słońce, a mniej w liściach zacienionych[20]. Przewody mleczne powstają jak u innych przedstawicieli plemienia Cichorieae podczas wzrostu wtórnego – wrzecionowate komórki inicjalne kambium łączą się w wyniku resorpcji końcowych ścian komórkowych[37].

Fizjologia i cechy fitochemiczne[edytuj | edytuj kod]

Sok mleczny widoczny po przecięciu szypuły

Roślina trująca[3] – spożyta w zbyt wielkiej ilości może mieć działanie toksyczne na zwierzęta[38]. Pyłek może wywoływać u ludzi reakcje alergiczne, jeżeli jest spożywany. Związki zawarte w roślinie (laktony seskwiterpenowe zawarte w soku mlecznym[39]) mogą również działać miejscowo powodując choroby skóry[40]. Sok mleczny, znajdujący się we wszystkich częściach mniszka[22], zawiera inulinę (gromadzoną głównie w korzeniu[3] i osiągającą stężenie do 40%[41]). Lateks koaguluje w kontakcie z powietrzem. Dodatkowo sok mleczny zawiera szereg metabolitów, które są toksyczne lub gorzkie. Emulsja polimerów wraz z dodatkowymi składnikami pozwala roślinie stworzyć barierę chroniącą ją przed mikroorganizmami oraz zapewnia obronę przez roślinożercami. Latycyfery mniszka lekarskiego wytwarzają lateks bogaty w polifenole. Specyficzną cechą roślin z rodzaju Taraxacum jest duża aktywność oksydazy polifenolowej, czego efektem jest szybkie brązowienie wydzieliny przy dostępie tlenu[42].

Korzeń mniszka zawiera laktony seskwiterpenowe (typ germakranolidu, guaianolidu[43] oraz eudesmanolidu[44]) – glukozydy kwasu teraksynowego oraz taraksodiolu[45], poza tym fitosterole, dużo soli potasu[45]. W całej roślinie stwierdzono występowanie kwasu hydroksycynamonowego, chikorowego, monokawoilowinowego, chlorogenowego[46] i triterpeny[45]. W ekstraktach z liści wykryto zaś kumarynę, cychorynę i eskulinę[46]. W tkankach kwiatów i liści obecne są glikozydy flawonoidowe pochodne luteoliny. W samych kwiatach stwierdzono też wolną luteolinę oraz chrysoeriol[46]. W liściach zidentyfikowano również triterpeny takie jak taraksol, tarakserol, β–amyryna, arnidiol i faradiol[47] oraz sterole taraksasterol, stigmasterol, homotaraksasterol[48] i lupeol[49]. Liście bogate są w błonnik, sole potasu, żelaza, wapnia, magnezu oraz fosforu[50] (ziele zawiera w 1 kg suchej masy: 42,6 g potasu, 4,98 g fosforu, 652 mg żelaza i 48 mg manganu[30]). Zwłaszcza młode liście obfitują w witaminy grupy B i witaminę C[45]. Zawartość popiołu w liściach wynosi 16%, a w korzeniach 8%[41]. Białko strawne w całej roślinie stanowi 8% suchej masy[30].

Jako roślina inwazyjna mniszek lekarski wykazuje się dużą plastycznością fenotypową, pozwalającą na zasiedlanie siedlisk o szerokim zakresie warunków środowiska. W porównaniu do północnoamerykańskiego gatunku o niewielkim zasięgu – Taraxacum ceratophorumT. officinale ma liście o większej powierzchni pozwalające na kolonizację miejsc o niższej dostępności światła[51]. Chociaż parametry fotosyntezy i transpiracji obu porównywanych gatunków były zbliżone T. officinale wykazywał się niższą efektywnością wykorzystania wody. Uznano w efekcie, że w warunkach braku krzyżowania inwazyjny mniszek lekarski nie zagraża więc lokalnym gatunkom[52]. Plastyczność fenotypowa wydaje się być podstawą strategii gatunku w konkurencji z innymi roślinami. T. officinale doskonale znosi stres związany z nadmiarem światła i powiązany z nim stres oksydacyjny. Cechy te zapewniają gatunkowi wysoką inwazyjność w warunkach wysokogórskich, gdzie zmienność warunków świetlnych i związana z tym fotoinhibicja odgrywa znaczącą rolę. Odporność na zmienne warunki świetle jest wynikiem dużej zawartości barwników ochronnych, aktywności cyklu ksantofilowego oraz enzymatycznych i nieenzymatycznych przeciwutleniaczy, chroniących przed uszkodzeniem aparat fotosyntetyczny[53].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Mniszek pospolity na łące
Mniszek lekarski dobrze znosi uszkodzenia mechaniczne i często rośnie w miejscach wydeptywanych i rozjeżdżanych

Siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele sekcji występują na siedliskach otwartych: nieużytkach, łąkach, polach, trawnikach, w ogrodach, sadach oraz widnych lasach i zaroślach. Są roślinami światłolubnymi i azotolubnymi. Preferują siedliska zaburzone, w tym przekształcane przez człowieka – po pożarach, grunty uprawiane, wypasane, wydeptywane i rozjeżdżane. Zasiedlają przydroża, place i tereny kolejowe[21]. Roślinom tym sprzyjają susze w okresie wiosenno-letnim, które przyczyniają się do masowego kwitnienia mniszka[54]. Wiele drobnych gatunków to chwasty segetalne i ruderalne, szczególnie uciążliwe w wieloletnich uprawach rolnych, na użytkach zielonych oraz w sadach i ogrodach[3]. Poszczególne drobne gatunki różnią się wymaganiami ekologicznymi, preferując siedliska mniej lub bardziej świeże lub wilgotne, miejsca skaliste lub z głęboką, żyzną glebą. W górach niektóre drobne gatunki występują licznie po piętro kosodrzewiny, a nielicznie obecne są także w piętrze alpejskim[6]. Preferują różne gleby unikając wszakże miejsc z bardzo słabo przepuszczalną gliną, zasolonych i zakwaszonych[21]. Dzięki rozprzestrzenianiu owoców za pomocą wiatru są też mniszki jednymi z roślin kolonizujących szczeliny w murach, tarasach i dachach budynków[55].

Oddziaływania międzygatunkowe[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na sposób wzrostu – rozpościeranie liści przy powierzchni ziemi – mniszek lekarski tłumi wzrost roślin sąsiednich[54]. Jednak przerwa w spasaniu, przy odpowiednich warunkach siedliskowych, powoduje że mniszek ulega konkurencji silniej rosnących traw i bylin dwuliściennych, ustępując w wyniku wzrostu ocienienia[56]. Jako roślina konkurencyjna dla rodzimej flory uważany jest za problematyczny gatunek w obszarach, gdzie został zawleczony (np. w Ameryce Północnej). Łatwo wnika i rozsiewa się nawet w ekosystemach naturalnych, nie przekształconych przez człowieka, np. w górskich murawach i widnych lasach[21].

Liście są pokarmem dla licznych gatunków ssaków, zarówno dzikich, jak i udomowionych. Liście, kwiatostany i nasiona są także zjadane przez ptaki takie jak kury, gęsi, kaczki, kuropatwy, bażanty, przepiórki i inne[19]. W Ameryce Północnej zawleczony mniszek pospolity stał się podstawowym źródłem pożywienia w okresie wiosny i wczesnego lata dla preriokura ostrosternego i dwuczubego, baribala i grizli[21].

Nasiona mniszka lekarskiego są pożywieniem dla bezkręgowców. Głównymi konsumentami nasion są dwa gatunki chrząszczy (Coleoptera), Glocianus punctiger oraz Olibrus bicolor. Samica G. punctiger składa jaja na łodydze, skąd larwy przemieszczają się drążąc tunele, w kierunku dojrzewających nasion. Jaja O. bicolor umieszczane są przez dorosłego chrząszcza na liściach w centrum rozety, zanim jeszcze pęd kwiatowy zacznie się rozwijać. Po przekwitnięciu larwy przemieszczają się i zjadają dojrzewające nasiona[57]. Inni konsumenci nasion mniszka to Cnephasia oxyacanthana oraz Ensina sonchi. Występują oni jednak znacznie rzadziej niż dwa pierwsze gatunki. Chociaż larwy mogą powodować utratę do 30% nasion w populacji roślin, to zwykle straty są niewielkie dzięki niskiemu poziomowi synchronizacji kwitnienia utrudniającemu dostęp do nasion roślinożercom[58]. Także po rozsianiu nasiona są często zjadane przez owady, głównie z rodziny biegaczowatych. Ze wszystkich nasion, które spadły na podłoże kiełkuje zaledwie 0,7–3,1%. Około 93% nasion może zostać zjedzonych przez bezkręgowce, nie wpływa to jednak znacząco na liczebność populacji mniszka[31].

Pomimo dużego udziału rozmnażania bezpłciowego rośliny mniszka wytwarzają znaczne ilości nektaru, który ze względu na wczesną porę kwitnienia jest ważnym pokarmem licznych gatunków owadów i pajęczaków. Tylko w Ontario na kwiatostanach potwierdzono obecność 152 gatunków owadów z rzędów: Collembola, Thysanoptera, Hemiptera, Homoptera, Coleoptera, Diptera i Hymenoptera[19]. W Japonii kwiatostany są pożywieniem dla chrząszcza Anomala octiescostata. Dorosłe osobniki przyciągane są przez kwiaty wydzielające kairomony, przypominające feromony[59].

Gatunek tworzy mikoryzę arbuskularną z Pythium ultimum[60] oraz Glomus mosseae[61]. Związek z G. mosseae zapewnia poza dostarczaniem substancji mineralnych także obronę przed roślinożercami. Stwierdzono, że na roślinach zainfekowanych przez symbiotycznego grzyba przeżywalność larw Otiorhynchus sulcatus była o około połowę mniejsza niż na roślinach pozbawionych symbionta[61].

Mniszek lekarski jest żywicielem dla licznych gatunków pasożytniczych grzybów z rodzaju Sphaerotheca, Phoma, Sclerotinia, a także Puccinia taraxaci[19].

Fitosocjologia
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O. Arrhenatheretalia[62]. Jest też gatunkiem stałym w zbiorowiskach wydeptywiskowych wyodrębnianych jako klasa Polygono arenastri-Poëtea annuae[63] lub rząd Plantaginetalia majoris[62]. Różne drobne gatunki występować mogą jednak w zróżnicowanych zespołach roślinnych na różnych siedliskach, np. na łąkach trzęslicowych[6] lub różnych zespołach leśnych[64].

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Zwyczajowe i dawne nazwy mniszka to: dmuchawiec, wilczy ząb, męska stałość, mlecz, mlecz polny, mlecznica, mlicz, mlyc, moiczka, pąpawa, podróżnik mleczowaty, ślepota, wole oczy, wołowe oczy[65][66]. Nazwa mlecz jest myląca, istnieje bowiem całkiem odrębny rodzaj roślin o nazwie mlecz (Sonchus). Jan Krzysztof Kluk w 1808 pisał "Wieśniaczki pospolicie Mleczem tylko nazywają tak, jak wszystkie podobne rośliny mleczny sok z siebie wydaiące"[67]. Mniszek nazywany był też brodawnikiem mleczowatym, co powiązane było z diagnozą taksonomiczną Linneusza zaliczającą ten gatunek do rodzaju brodawnik (Leontodon)[67][66]. Do dosłownego znaczenia tej nazwy rodzajowej nawiązuje też inna dawna nazwa – lwi ząb[66]. Analogicznie roślina znana jest we Francji jako dent-de-lion, od czego z kolei pochodzi nazwa w języku angielskim – dandelion. Określenie to proponował wprowadzić do nazwy naukowej (jako Taraxacum dens-leonis) francuski botanik René Louiche Desfontaines, ale propozycja uznana została za nomen illegitimum (błędnie opublikowaną)[68]. Nazwy nawiązujące do lwich zębów zainspirowane zostały kształtem liści[69].

Rodzajowa nazwa naukowa Taraxacum pojawia się w piśmiennictwie średniowiecznym i pochodzi prawdopodobnie z arabskiego tharakchakon, co oznacza roślinę o gorzkim smaku. Nazwa gatunkowa officinale pochodzi od łacińskiej nazwy apteki (officina) i oznacza roślinę leczniczą[70].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina lecznicza[edytuj | edytuj kod]

Suszony surowiec zielarski Herba Taraxaci z korzeniem
Surowiec zielarski
Kwiat – Flos Taraxaci, ziele Herba Taraxaci oraz korzeń – Radix Taraxaci[65].
Zbiór i przechowywanie
Ziele zbiera się wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się pąków kwiatowych. Kwiatostany zbiera się bez szypułek, podczas kwitnienia. Ziele i kwiaty suszy się od razu po zebraniu. Korzeń mniszka z przeznaczeniem do celów leczniczych należy zbierać jesienią. Po dokładnym wymyciu kroi się go wzdłuż na paski i suszy w zacienionym i przewiewnym miejscu w temperaturze otoczenia, lub w suszarni, ale tak, by nie przekroczyć 30°C (według niektórych źródeł korzenie mniszka suszy się w temperaturze 40–50°C[71]). W podobnych warunkach suszy się ziele i kwiat[65].
Działanie
Wyciąg lub sok z korzenia i wyciąg z ziela pobudza czynności wątroby zwiększając ilość wytwarzanej żółci. Dzięki lekkiemu działaniu przeciwskurczowemu na przewody i pęcherzyk żółciowy ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy[72], przeciwdziała zastojom żółci[45]. Surowiec wykazuje również działanie saluretyczne, usuwając z organizmu nadmiar jonów sodu i potasu. Związki goryczowe nieznacznie zwiększają wydzielanie soku żołądkowego ułatwiając trawienie. Kwiat ma działanie podobne, przy czym silniejsze moczopędne i przeciwzapalne[72].
Przypisuje się mniszkowi działanie obniżające poziom glukozy we krwi w początkowym stadium cukrzycy[72].
Badania pokazują, że składniki mniszka lekarskiego mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Potwierdzono hamowanie wzrostu komórek raka sutka i prostaty przez ekstrakt wodny z dojrzałych liści mniszka. Działania takiego nie wykazywały ekstrakty z innych części rośliny[73]. Badanie na komórkach nowotworu wątroby – Hep G2, pokazują, że mechanizm cytotoksyczności wywoływanej przez T. officinale jest związany z podniesieniem poziomu cytokin: czynnika martwicy nowotworu (TNF-alfa) i interleukiny (IL-1 alfa). Efekt można było znieść przez podanie przeciwciał dla poszczególnych cytokin[74].
Doświadczenia z wykorzystaniem ekstraktów z wodą, etanolem, octanem etylu albo n-butanolem jako rozpuszczalnikiem potwierdziły działanie przeciwzapalne, antyangiogeniczne oraz antynocyceptywne. Efekty związane są z hamowaniem wytwarzania NO, wpływem na ekspresję COX-2, a także działaniem antyoksydacyjnym substancji czynnych zawartych w roślinie[75]. Aktywność przeciwzapalna ekstraktu z T. officinale związana jest z zahamowaniem wytwarzania TNF -alfa, IL-1 beta, IL-6 oraz interferonu-γ (IFN-γ) stymulowanego przez lipopolisacharydy (LPS)[76][47][48][77]. Substancją odpowiedzialną za hamowanie wydzielania cytokin pro zapalnych indukowanych przez LPS jest taraksasterol[78][77]. W badaniu na astrocytach szczurzych wykazano, że IL-1 prowadzi do podniesienia poziomu TNF-alfa jedynie w obecności LPS[76].
Zastosowanie
Pomaga w niektórych schorzeniach dróg żółciowych i kamicy żółciowej oraz przy problemach wątrobowych i trawiennych[79], przy zbyt skąpym wydzielaniu żółci, np. po wirusowym zapaleniu wątroby, po zabiegach na drogach żółciowych i kamicy żółciowej[45]. Przy obrzękach i niewydolności nerek, przewlekłym zapaleniu pęcherza lub przewodów moczowych i w kamicy moczowej (szczawianowej i fosforanowej)[72]. Ponadto przy niestrawności i braku łaknienia i początkowym stadium cukrzycy[39].
Zewnętrznie świeży sok mleczny stosowany jest do usuwania różnego rodzaju brodawek na skórze (działa podobnie jak sok glistnika jaskółcze ziele)[45][39], przy czym skuteczny jest we wczesnych fazach ich tworzenia się[80].
Leki ziołowe z mniszka stosowane są w postaci odwaru z korzeni, wyciągu, nalewki lub jako składnik mieszanek ziołowych[72]. Maksymalne, zalecane dawki wynoszą 4 g jednorazowo i 12 g dobowo w przypadku ziela i 1 g jednorazowo i 3 g dobowo w przypadku surowca z korzenia[39].
Przeciwwskazania i działania niepożądane
Nie należy korzystać z preparatów z mniszka w przypadku niedrożności dróg żółciowych, ropniaka pęcherzyka żółciowego, warunkowo można używać (w porozumieniu z lekarzem) w przypadku kamicy żółciowej. U osób wrażliwych substancje goryczowe mogą spowodować dolegliwości żołądkowe i zgagę[39].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

Roślina jadalna[edytuj | edytuj kod]

Lotaryńska sałatka z mniszka i wędzonego boczku
Upieczone liście mniszka z brązowym ryżem
Mniszek pospolity – zielone liście w stanie świeżym[81]
Wartości odżywcze na 100 g produktu
Składniki pokarmowe Witaminy Składniki mineralne
woda 85,6 g witamina A 0,508 (RAE) mg magnez 36 mg
energia 45 kcal witamina B1 0,910 mg fosfor 66 mg
błonnik 3,5 g witamina B2 0,250 mg żelazo 3,1 mg
białko 2,7 g witamina B6 0,251 mg sód 76 mg
tłuszcze 0,7 g witamina C 35 mg wapń 187 mg
węglowodany 9,2 g witamina PP 0,806 mg potas 397 mg

Liście i korzenie mniszka nadają się do spożycia zarówno surowe, jak i gotowane. W celu ograniczenia gorzkiego smaku liści wskazana jest ich etiolacja – osłonięcie przed dostępem światła na kilka dni przed zbiorem, jednak wadą tego zabiegu jest zmniejszenie wartości odżywczych[82]. Z liści można przyrządzać sałatkę wiosenną, która w Polsce jest mało popularna, w przeciwieństwie do krajów romańskich[22]. W smaku jest ona nieco gorzkawa. Przyprawia się ją octem, solą i pieprzem[83]. Młode liście jako przyprawa dodawane są także do zup i sosów[83]. W Europie Środkowej spożywano liście mniszka na przednówku[66]. Dawniej pąki koszyczkowe wykorzystywano jako namiastkę kaparów, a prażony korzeń zastępował cykorię[3]. Z płatków kwiatowych mniszka z dodatkiem cytryny i cukru uzyskuje się wino kwiatowe o charakterystycznym miodowo-ziołowym bukiecie[84], przy czym unikać należy dodania zielonych (gorzkich) części rośliny[82]. Korzeń mniszka wraz z korzeniem łopianu jest składnikiem tradycyjnego orzeźwiającego napoju, szczególnie popularnego w Wielkiej Brytanii, znanego pod nazwą dandelion and burdock (tłum. mniszek i łopian)[85]. W zależności od przepisu dodaje się do niego również liście mniszka, cukier lub słodzik i inne składniki. Herbatkę ziołową sporządzać można z różnych części rośliny[82].

Wywar z gotowanych kwiatów mniszka po dodaniu dużej ilości cukru zamienia się w syrop o barwie, konsystencji i smaku zbliżonym do miodu, tzw. miodek majowy[86]. W 2007 roku syrop z mniszka lekarskiego został wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego[87].

Mniszek lekarski był wykorzystywany jako roślina jadalna także na obszarach, gdzie został zawleczony. Indianie Ameryki Północnej z różnych plemion jadali surowe lub gotowane liście (Czirokezi i Tohono O'odham) oraz gotowane liście z syropem klonowym dodawane do mięsa (Odżibwejowie i Potawatomi). Apacze aromatyzowali kwiatami mniszka napoje alkoholowe. W Japonii sparzone młode liście mniszka lekarskiego wyparły z użycia tamtejszy rodzimy gatunek – Taraxacum platycarpum i sporządza się z nich potrawy aemono i o-hitashi (sparzone liście warzyw w pierwszym wypadku z sosem sojowym i cukrem, a w drugim moczone w rosole rybnym i podawane schłodzone z sosem sojowym i sosem alkoholowym mirin)[82].

Roślina miododajna[edytuj | edytuj kod]

Pszczoła obsypana pyłkiem mniszka
 Osobny artykuł: miód mniszkowy.

Wydajność miodowa mniszka sięga do 20 kg/ha, zatem jest dość niska. Poszczególne ule mogą zyskiwać w okresie intensywnego kwitnienia (tj. przez około 8 dni) do 3–4 kg dziennie. Nektar gromadzony jest wydajniej przez pszczoły oblatujące kwiaty przy niższych temperaturach, tj. przez mieszańce długojęzyczkowe i rasę kaukaską. Przy niedostatecznie ciepłej, słonecznej pogodzie (co często się zdarza w okresie wiosennym) nektarowanie jest słabe. W takich warunkach pszczoły zbierają z kwiatów dużo pyłku i mało nektaru. Kwiaty niedostępne są dla pszczół od popołudnia, kiedy koszyczki się zamykają oraz podczas deszczu, kiedy w ogóle się nie otwierają[88]. Pyłek mniszka ma dla pszczół przeciętne wartości odżywcze. Kwiatostany stanowiące miejsce bytowania wielu chrząszczy nie są odwiedzane przez pszczoły[89]. Obnóże z nektarem i pyłkiem pochodzącym z mniszka mają charakterystyczną, pomarańczową barwę. W niektórych obszarach, zwłaszcza górskich (np. w Szwajcarii), mniszek jest główną rośliną miododajną[26].

Roślina pastewna[edytuj | edytuj kod]

Świeża roślina stanowi wartościowe pożywienie dla zwierząt hodowlanych[3], przy czym szczególnie chętnie mniszek zjadany jest przez króliki i drób[90]. Mimo swego potencjału mniszek lekarski jest jednak nie tylko niewykorzystywany, ale też nierzadko traktowany jako chwast[6]. Równocześnie w klasyfikacji roślin pastewnych zaliczany jest do ziół pastewnych. Pasza z mniszkiem uważana jest za wartościową zwłaszcza przy wczesnym użytkowaniu. Jest posilna, łatwostrawna i dietetyczna. Ziele mniszka polepsza smak paszy, reguluje trawienie i zapobiega nadmiernym gazom i kolce u zwierząt. W sianie udział mniszka jest zwykle mały ze względu na dużą zawartość wody w roślinie i niski wzrost. Mniszek jest też ceniony na pastwiskach ze względu na odporność na suszę oraz zarastanie luk w poroście wartościowych traw[30]. Wadą mniszka jest wypieranie podstawowych roślin pastewnych – traw i koniczyn i to, że ze względu na sposób wzrostu tylko częściowo daje się zgryzać. W gospodarce łąkowo-pastwiskowej ocenia się, że zagęszczenie mniszka wynoszące do 200–300 roślin na 1m2 jest „akceptowalne”[91].

Bioindykator[edytuj | edytuj kod]

Roślina ze względu na swoje powszechne występowanie na terenach w znacznym stopniu zmienionych przez człowieka może być wykorzystywana do monitorowania poziomu skażenia gleb toksycznymi pierwiastkami[92]. Analizy zawartości Br, Cu, Mn i Pb w liściach pozwalają stwierdzić korelacją między zawartością pierwiastków w roślinie a poziomem antropogenicznego zanieczyszczenia terenu[93]. Zarówno Cu jak i As, Cd, Cr, Fe, Hg, Ni, Sb, Se, Ti, V i Zn były kumulowane w roślinie proporcjonalnie do poziomu zanieczyszczenia środowiska[94][95]. Roślina jest łatwa do zidentyfikowania a pobieranie prób proste i tanie. Zdolność kumulacji dotyczy zarówno pierwiastków będących mikroelementami, jak i pierwiastków toksycznych, nie pełniących funkcji biologicznych[92]. Zawartość Cd, Cr, Mn i Ni może być oznaczana w liściach lub korzeniach, a statystyczna zależność pomiędzy stężeniami jest zachowana[95].

W ocenie gleb łąkowych mniszek lekarski jest rośliną wskaźnikową dla gleb dobrych, czynnych i zasobnych, ale też może być wskaźnikiem przepasienia (nadmiernej obsady pastwiska)[30].

Inne zastosowania[edytuj | edytuj kod]

 • Ziele mniszka pospolitego stanowi dodatek do niektórych kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej i starzejącej się[65].
 • Wyciąg lub odwar wodny ze zmiażdżonego ziela mniszka wykorzystywany jest w rolnictwie biodynamicznym, np. do biologicznego zwalczania mszyc[90]. W tym celu 40–45 g zmiażdżonego ziela mniszka zalewa się wiadrem wody i po kilku godzinach odcedza. Można też zrobić odwar. Tak przyrządzony roztwór można rozpylać opryskiwaczem lub kropidłem[90].
 • Kwiaty mniszka bywają używane do dekoracji stołu oraz jako składnik bukietów[65].
 • Przynajmniej niektóre drobne gatunki mają zdolność do kumulowania ołowiu w liściach, a tym samym mogą służyć do oczyszczania skażonej gleby[6].
 • Ze względu na dużą rozpoznawalność, łatwość pozyskiwania materiału i dostępność przez cały sezon wegetacyjny mniszek lekarski jest przydatny w doświadczeniach przeprowadzanych w ramach zajęć dydaktycznych dla uczniów i studentów. Materiał roślinny umożliwia przeprowadzanie doświadczeń prezentujących kiełkowanie, pomiar potencjału wodnego, geotropizm, wpływ auksyn na rozwój rośliny, morfologię a także budowę anatomiczną organów i komórek[96][97].
 • Z korzeni można pozyskać barwnik karmazynowo-brązowy[98].
 • Także z korzeni pozyskiwać można lateks naturalny jednak jest on niskiej jakości[98].

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Owad dojrzały Tephritis leontodontis. Gąsienice tego gatunku są istotnym szkodnikiem upraw mniszka.

Mniszek pospolity uprawiany był w celu pozyskiwania korzeni na potrzeby przemysłu spożywczego. Korzenie wykorzystywane były analogicznie do korzeni cykorii – do wyrobu kawy konserwowej i innych przetworów[99]. W drugiej połowie XX wieku uprawy dostarczały już w zasadzie tylko surowca zielarskiego[71].

Wymagania, zabiegi pielęgnacyjne i zbiór
Mniszek uprawia się w glebie głębokiej i żyznej, najlepiej w drugim roku po nawożeniu obornikiem[99]. Gleby kwaśne należy zwapnować przed orką zimową. Zarówno przed siewem jak i w drugim roku uprawy glebę należy zasilić nawozami mineralnymi[71]. W ramach pielęgnacji zaleca się tylko oplewianie uprawy i zwalczanie szkodników. Zaleca się także usuwanie kwiatostanów w celu niedopuszczania do rozsiania się mniszka[99]. Korzenie zbiera się jesienią w drugim roku uprawy. Uzyskuje się plon wynoszący około 2 t korzeni z hektara. Korzenie wydobywa się widłami lub pługiem, dokładnie oczyszcza, odcina część nadziemną rośliny i suszy[71].
Rozmnażanie
Rośliny rozmnaża się z nasion wysiewanych jesienią lub wiosną do rozsadnika, skąd w maju rozsadza się młode rośliny na polu. Rozsady stosuje się dla odmian silnie rosnących, które sadzi się w więźbie od 40×40 do 60×60 cm[99]. Można też siać nasiona wprost do gruntu wczesną wiosną lub po roślinach wcześnie zbieranych z pola, tj. w drugiej połowie sierpnia. Nasiona siane do gruntu wysiewa się w rzędy co 40 cm, zużywając ich ok. 5 kg na 1 ha[71]. Nasiona przechowywane nawet przez 9 miesięcy w temperaturze 4 °C w niewielkim stopniu tracą zdolność kiełkowania. Przechowywanie w temperaturze pokojowej (25 °C) prowadzi do znacznej utraty zdolności kiełkowania już po 3 miesiącach. Brak dostępu światła oraz niska temperatura prowadzi do nierównomiernych wschodów, dlatego optymalną głębokością siewu jest 0–1 cm[100]. Przyklepanie nasion po wysiewie zapobiega ich wywiewaniu[71]. Rośliny mogą być także rozmnażane przez sadzonki korzeniowe. Najwyższy stopień przeżycia uzyskiwano przy wysadzaniu sadzonek w lipcu (60–100%), przy czym duży wpływ na przeżycie mają warunki pogodowe. Umieszczenie korzenia w orientacji innej niż normalna wydłuża czas regeneracji. Optymalna głębokość sadzenia to nie więcej niż 10 cm. Sadzonki wysadzane we wrześniu ulegały regeneracji po średnio 20 dniach. Zdolność regeneracji zależy od wielkości wysadzanych fragmentów korzeni. Zbyt małe sadzonki mają niewielkie szanse na regenerację[101].
Choroby i szkodniki
Gatunek wykazuje się wysoką odpornością na szkodniki i patogeny. Ważnym mechanizmem obronnym jest wysoka aktywność oksydazy polifenolowej. Jedna z nielicznych bakterii wywołujący chorobę u mniszka to Pseudomonas syringae[102]. Gatunek ten infekuje także Agrobacterium tumefaciens[19]. Znanych jest ponad 20 wirusów infekujących T. officinale i wywołujących choroby o różnych objawach. W przenoszeniu wirusów często uczestniczą mszyce[19] oraz nicienie[103]. Spośród owadów dokuczliwym szkodnikiem w uprawach mniszka mogą być gąsienice Tephritis leontodonis[99]. Na roślinach tych żeruje wielożerna mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana (Myzus persicae) oraz dwa gatunki monofagówmszyca mniszkowa (Dactynotus taraxaci) i mniszkowo-korzeniowa (Aphis taraxacicola). Na korzeniach żerują miodownicowateTrama troglodytes i Trama rara. Z chorób grzybowych zagrożenie stanowi mączniak Erysiphe cichoriacearum oraz rdze[71].

Zwalczanie[edytuj | edytuj kod]

Winnica zarośnięta mniszkiem

Mniszek pospolity jest uciążliwym chwastem na trawnikach. Na niewielkich zalecane jest zwalczanie go mechaniczne, przy czym ze względu na zdolność do regeneracji, trzeba starać się usuwać rośliny wraz z korzeniem palowym, co najlepiej robić za pomocą długich szpikulców (także specjalistycznych, przeznaczonych do zwalczania tego gatunku) lub wideł. Zabieg taki przy okazji napowietrza trawnik[104]. Na większych powierzchniach i przy silniejszym zachwaszczeniu zaleca się stosowanie herbicydów niszczących chwasty dwuliścienne[105].

W uprawach polowych mniszek jest chwastem pojawiającym się masowo zwłaszcza w uprawach założonych w miejscu wcześniejszej uprawy lucerny. W celu jego zwalczania ściernisko zaleca się przeorać pługiem zaopatrzonym w przedpłużek, który umieszcza korzenie mniszka na dnie bruzdy. Można też zwalczać mniszka w uprawach traw i na trawnikach opryskując rośliny przed kwitnieniem herbicydami do roślin dwuliściennych[28]. Wschody mniszka można niszczyć podorywką i bronowaniem[29]. Ze względu na brak trwałego glebowego banku nasion, chwast pojawia się w uprawach po owocowaniu i rozproszeniu nasion. Dlatego lepsze efekty daje zastosowanie herbicydów w okresie jesiennym, na młode siewki. Wiosną chwasty wyrastają zarówno z nasion, jak i korzeni będących organem przetrwalnikowym[106]. Do biologicznego zwalczania mniszka w uprawach może być wykorzystany Pseudomonas syringae pv. tagetis [107]. Badania potwierdzają również możliwość zwalczania mniszka poprzez zastosowanie patogenów grzybiczych z rodzajów Sclerotinia i Phoma[19].

Wśród sadowników mniszek pospolity jest także traktowany jako chwast. Często starają się oni kosić kwitnące rośliny aby nie tworzyły konkurencji dla uprawianych drzew owocowych, poprzez dostarczanie pszczołom alternatywnych źródeł pokarmu. Badania w sadach jabłoni w Kanadzie nie potwierdzają potrzeby stosowania tego rodzaju zabiegów. Pyłek z T. officinale stanowił tylko 0,1–3% pyłku zbieranego przez pszczoły w sadzie[108].

Obecność w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Zdmuchiwanie owoców mniszka jest popularną zabawą dziecięcą, nierzadko towarzyszy jej przy tym intencja spełnienia jakiegoś życzenia lub wróżby[109].

Owoce mniszka symbolizujące ideę wznoszenia się i nieograniczonych możliwości wykorzystane zostały w logo portu lotniczego Kraków-Balice[110]. Obecne są także w logotypie wydawnictwa Larousse[111]. Przypisywano także dmuchawcom symbolizowanie niestałości męskich uczuć[112].

Mniszek pospolity jest jedną z roślin, należących do tzw. gorzkich ziół, które Żydzi spożywają w okresie Paschy. Wymieniony jest w Misznie. W Izraelu rośnie jeszcze jeden gatunek mniszka – Taraxacum cypricum, ale występuje on tylko w miejscach wilgotnych i górzystych, ponadto Żydzi żyją w rozproszeniu w różnych miejscach na świecie, stąd też. F. N. Hepper proponuje, by za roślinę biblijną uważać kosmopolitycznego mniszka pospolitego[113]. W Biblii mniszek symbolizować ma zgryzotę[114].

Poradniki ezoteryczne przypisują mniszkowi magiczne właściwości. Wykorzystywany może być do wróżenia (po dmuchnięciu w owoce liczba pozostałych na szypułce równać ma się liczbie pozostałych lat życia dmuchającego), wzmagać ma moce psychiczne spożywany w formie herbatek, wysuszone kwiaty umieszczone w poduszce lub pod nią wyostrzać mają marzenia senne[115][109]. W języku (mowie) kwiatów oznaczać ma absurdalność, zbytnią pretensjonalność[109]. W chińskiej symbolice kwiatowej mniszek oznacza ochronę, dobre zdrowie i pieniądze[109].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
 2. Taraxacum officinale (L.) Weber ex F.H.Wigg.. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2015-02-16].
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski: Słownik botaniczny : Mniszek. Mniszek lekarski. Wyd. II, zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 351. ISBN 83-214-1305-6.
 4. Taraxacum officinale F.H. Wigg.. W: Tropicos.org [on-line]. Missouri Botanical Garden. [dostęp 2015-02-21].
 5. Taraxacum officinale F.H.Wigg.. W: The International Plant Names Index [on-line]. International Plant Names Index. [dostęp 2015-02-14].
 6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 6,12 6,13 6,14 6,15 6,16 6,17 6,18 6,19 6,20 Tadeusz Tacik: Taraxacum Wiggers, Mniszek (Dmuchawiec). W: Flora Polska. Adam Jasiewicz (red.). Warszawa, Kraków: PAN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1980, s. 82-85.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Jan Kirschner, Jan Štěpánek. Typification of Leontodon taraxacum L. (≡ Taraxacum officinale F.H. Wigg.) and the generic name Taraxacum: A review and a new typification proposal. „Taxon”. 60, 1, s. 216-220, 2011. 
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 Taraxacum sect. Taraxacum. W: Flora of China [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2015-02-16].
 9. The Plant List. [dostęp 2014-11-20].
 10. Taraxacum campylodes G. E. Haglund. GBIF. [dostęp 2015-02-14].
 11. 11,00 11,01 11,02 11,03 11,04 11,05 11,06 11,07 11,08 11,09 11,10 11,11 11,12 Luc Brouillet: Taraxacum F. H. Wiggers, Prim. Fl. Holsat. 56. 1780. W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2015-02-16].
 12. Bohumil Trávníček, Radim J. Vašut. Notes on the genus Taraxacum in Slovakia. I. Taraxacum sect. Hamata: a new group of dandelions in Slovakia. „Biologia”. 66, 4, s. 595-603, 2011. DOI: 10.2478/s11756-011-0058-6. 
 13. Luděk Záveský, Vlasta Jarolímová, Jan Štěpánek. Nuclear DNA content variation within the genusTaraxacum (Asteraceae). „Folia Geobotanica”. 40, 1, s. 91-104, 2005. 
 14. Lenka Martonfiova. Comparison of breeding behaviour of Taraxacum sect. Ruderalia and Taraxacum sect. Erythrosperma ( Asteraceae ). „Thaiszia - J. Bot.”. 21, s. 177-184,, 2011. 
 15. 15,0 15,1 15,2 Clive A. Stace: Taksonomia roślin i biosystematyka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993, s. 204-206. ISBN 83-01-11251-4.
 16. 16,0 16,1 Taxon: Taraxacum officinale F. H. Wigg. aggr.. W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. [dostęp 2014-11-20].
 17. Taraxacum the section Vulgaria (szw.). W: Den virtuella floran [on-line]. Naturhistoriska riksmuseet. [dostęp 2015-02-20].
 18. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, s. 513-515. ISBN 83-01-12218-8.
 19. 19,0 19,1 19,2 19,3 19,4 19,5 19,6 S. M. Stewart-Wade, S. Neumann, L. L. Collins, G. J. Boland. The biology of Canadian weeds. 117.Taraxacum officinaleG. H. Weber ex Wiggers. „Canadian Journal of Plant Science”. 82 (4), s. 825–853, 2002. DOI: 10.4141/P01-010. ISSN 0008-4220 (ang.). 
 20. 20,0 20,1 L. J. Gier, Ralph M. Burress. Anatomy of Taraxacum Officinale 'Weber'. „Transactions of the Kansas Academy of Science (1903-)”. 45, s. 94-97, 1942. 
 21. 21,00 21,01 21,02 21,03 21,04 21,05 21,06 21,07 21,08 21,09 21,10 SPECIES: Taraxacum officinale (ang.). W: Fire Effects Information System (FEIS) [on-line]. USDA Forest Service. [dostęp 2015-02-21].
 22. 22,0 22,1 22,2 22,3 22,4 22,5 22,6 František Činčura, Viera Feráková, Jozef Májovský, Ladislav Šomšák, Ján Záborský: Pospolite rośliny środkowej Europy. Jindřich Krejča, Magdaléna Záborská (ilustracje). Warszawa: Państwowe Wydawnictwo rolnicze i Leśne, 1990, s. 306-307. ISBN 83-09-01473-2.
 23. 23,0 23,1 23,2 Jan Cebrat: Atlas anatomii roślin. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 2007, s. 677, 854. ISBN 978-83-60574-065.
 24. 24,0 24,1 Władysław Kulpa: Nasionoznawstwo chwastów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1988, s. 277-278. ISBN 83-09-01385-X.
 25. Taraxacum officinale complex (dandelion). W: Invasive Species Compendium [on-line]. cabi.org. [dostęp 2015-02-27].
 26. 26,0 26,1 26,2 Zofia Demianowicz: Rośliny miododajne. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1953, s. 122.
 27. Zbigniew Podbielkowski, Maria Podbielkowska: Przystosowania roślin do środowiska. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1992, s. 491, 495. ISBN 83-02-04299-4.
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 28,4 Helena Domańska: Chwasty i ich zwalczanie. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1980, s. 242.
 29. 29,0 29,1 29,2 Włodzimierz Tymrakiewicz: Atlas chwastów. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1962, s. 332.
 30. 30,0 30,1 30,2 30,3 30,4 Marian Nowiński: Chwasty łąk i pastwisk. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970, s. 26, 141-142, 181-185, 230.
 31. 31,0 31,1 Alois Honek, Zdenka Martinkova, Pavel Saska. Post-dispersal predation of Taraxacum officinale (dandelion) seed. „Journal of Ecology”. 93 (2), s. 345–352, 2005. DOI: 10.1111/j.1365-2745.2005.00987.x. ISSN 0022-0477 (ang.). 
 32. P. van Baarlen, P.J. van Dijk, R.F. Hoekstra i inni. Meiotic recombination in sexual diploid and apomictic triploid dandelions (Taraxacum officinale L.). „Genome”. 43 (5), s. 827–35, 2000. PMID: 11081973 (ang.). 
 33. 33,0 33,1 M.H. Verduijn, P.J. Van Dijk, J.M.M. Van Damme. The role of tetraploids in the sexual–asexual cycle in dandelions (Taraxacum). „Heredity”. 93 (4), s. 390–398, 2004. DOI: 10.1038/sj.hdy.6800515. ISSN 0018-067X (ang.). 
 34. Inge C Q Tas, Peter J Van Dijk. Crosses between sexual and apomictic dandelions (Taraxacum). I. The inheritance of apomixis. „Heredity”. 83 (6), s. 707–714, 1999. DOI: 10.1046/j.1365-2540.1999.00619.x. ISSN 0018067X (ang.). 
 35. J Hughes, A J Richards. Isozyme inheritance in diploid Taraxacum hybrids. „Heredity”. 54 (2), s. 245–249, 1985. DOI: 10.1038/hdy.1985.32. ISSN 0018-067X (ang.). 
 36. Jennifer C Lyman, Norman C Ellstrand. Clonal diversity in taraxacum officinale (compositae), an apomict. „Heredity”. 53 (1), s. 1–10, 1984. DOI: 10.1038/hdy.1984.58. ISSN 0018-067X (ang.). 
 37. Katherine Esau: Anatomia roślin. Warsza: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1973, s. 416.
 38. Zbigniew Nawara: Rośliny łąkowe. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2006, s. 173-174. ISBN 978-83-7073-397-1.
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 39,4 Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok (red.): Fitoterapia i leki roślinne. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 291. ISBN 83-200-3401-1.
 40. Lourdes Rodriguez-Fragoso, Jorge Reyes-Esparza, Scott W. Burchiel, Dea Herrera-Ruiz i inni. Risks and benefits of commonly used herbal medicines in Mexico. „Toxicology and Applied Pharmacology”. 227 (1), s. 125–135, 2008. DOI: 10.1016/j.taap.2007.10.005. ISSN 0041008X (ang.). 
 41. 41,0 41,1 Leonidas Świejkowski: Rośliny lecznicze występujące w stanie dzikim. Kraków: Wydawnictwo Polskiego Związku Zielarskiego, 1950, s. 355-356.
 42. D. Wahler, C. S. Gronover, C. Richter, F. Foucu i inni. Polyphenoloxidase Silencing Affects Latex Coagulation in Taraxacum Species. „Plant physiology”. 151 (1), s. 334–346, 2009. DOI: 10.1104/pp.109.138743. ISSN 0032-0889 (ang.). 
 43. W Kisiel, B Barszcz. Further sesquiterpenoids and phenolics from Taraxacum officinale. „Fitoterapia”. 71 (3), s. 269–273, 2000. DOI: 10.1016/S0367-326X(99)00158-6. ISSN 0367326X (ang.). 
 44. Katrin Schütz, Reinhold Carle, Andreas Schieber. Taraxacum—A review on its phytochemical and pharmacological profile. „Journal of Ethnopharmacology”. 107 (3), s. 313–323, 2006. DOI: 10.1016/j.jep.2006.07.021. ISSN 03788741 (ang.). 
 45. 45,0 45,1 45,2 45,3 45,4 45,5 45,6 Teresa Lewkowicz-Mosiej: Rośliny lecznicze. Leksykon. Warszawa: Świat Książki, 2012, s. 203-204. ISBN 978-83-7799557-0.
 46. 46,0 46,1 46,2 Christine A. Williams, Fiona Goldstone, Jenny Greenham. Flavonoids, cinnamic acids and coumarins from the different tissues and medicinal preparations of Taraxacum officinale. „Phytochemistry”. 42 (1), s. 121–127, 1996. DOI: 10.1016/0031-9422(95)00865-9. ISSN 00319422 (ang.). 
 47. 47,0 47,1 Liben Liu, Huanzhang Xiong, Jiaqi Ping, Yulin Ju i inni. Taraxacum officinale protects against lipopolysaccharide-induced acute lung injury in mice. „Journal of Ethnopharmacology”. 130 (2), s. 392–397, 2010. DOI: 10.1016/j.jep.2010.05.029. ISSN 03788741. PMID: 20510343 (ang.). 
 48. 48,0 48,1 Yoon-Jeoung Koh, Dong-Soo Cha, Je-Sang Ko, Hyun-Jin Park i inni. Anti-Inflammatory Effect of Taraxacum officinale Leaves on Lipopolysaccharide-Induced Inflammatory Responses in RAW 264.7 Cells. „Journal of Medicinal Food”. 13 (4), s. 870–878, 2010. DOI: 10.1089/jmf.2009.1249. ISSN 1096-620X (ang.). 
 49. Tomoyoshi Akashi, Tetsuo Furuno, Takeyoshi Takahashi, Shin-Ichi Ayabe. Biosynthesis of triterpenoids in cultured cells, and regenerated and wild plant organs of Taraxacum officinale. „Phytochemistry”. 36 (2), s. 303–308, 1994. DOI: 10.1016/S0031-9422(00)97065-1. ISSN 00319422 (ang.). 
 50. M. Amin Mir, S.S. Sawhney, M.M.S. Jassal. Qualitative and quantitative analysis of phytochemicals of Taraxacum officinale. „Wudpecker Journal of Pharmacy and Pharmacology”. 2 (1), s. 01-05, 2013 (ang.). 
 51. Marcus T. Brock, Cynthia Weinig, Candace Galen. A comparison of phenotypic plasticity in the native dandelion Taraxacum ceratophorum and its invasive congener T. officinale. „New Phytologist”. 166 (1), s. 173–183, 2005. DOI: 10.1111/j.1469-8137.2004.01300.x. ISSN 0028646X (ang.). 
 52. M. T. Brock, C. Galen. Drought tolerance in the alpine dandelion, Taraxacum ceratophorum (Asteraceae), its exotic congener T. officinale, and interspecific hybrids under natural and experimental conditions. „American Journal of Botany”. 92 (8), s. 1311–1321, 2005. DOI: 10.3732/ajb.92.8.1311. ISSN 0002-9122 (ang.). 
 53. Marco A. Molina-Montenegro, Josep Peñuelas, Sergi Munné-Bosch, Jordi Sardans. Higher plasticity in ecophysiological traits enhances the performance and invasion success of Taraxacum officinale (dandelion) in alpine environments. „Biological Invasions”. 14 (1), s. 21–33, 2011. DOI: 10.1007/s10530-011-0055-2. ISSN 1387-3547 (ang.). 
 54. 54,0 54,1 Maria Grynia (red.): Łąkarstwo. Poznań: Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Poznaniu, 1995, s. 221, 269-270. ISBN 83-86363-02-9.
 55. Barbara Sudnik-Wójcikowska: Rośliny synantropijne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2011, s. 24. ISBN 978-83-7073-514-2.
 56. Stanisław Włodarczyk: Botanika łąkarska. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1984, s. 156. ISBN 83-09-00163-0.
 57. Zdenka Martinková, Alois Honěk. Contrast adaptation to time constraints on development of two pre-dispersal predators of dandelion (Taraxacum officinale) seed. „Biologia”. 63 (3), 2008. DOI: 10.2478/s11756-008-0055-6. ISSN 1336-9563 (ang.). 
 58. Alois Honek, Zdenka Martinkova. Pre-dispersal predation of Taraxacum officinale (dandelion) seed. „Journal of Ecology”. 93 (2), s. 335–344, 2005. DOI: 10.1111/j.1365-2745.2005.00986.x. ISSN 0022-0477 (ang.). 
 59. Walter Soares Leal, Mikio Ono, Makoto Hasegawa, Masaaki Sawada. Kairomone from dandelion,Taraxacum officinale, attractant for scarab beetle Anomala octiescostata. „Journal of Chemical Ecology”. 20 (7), s. 1697–1704, 1994. DOI: 10.1007/BF02059891. ISSN 0098-0331 (ang.). 
 60. Lilian E. Hawker, R.W. Harrison, Valerie O. Nicholls, Angela M. Ham. Studies on vesicular-arbuscular endophytes. „Transactions of the British Mycological Society”. 40 (3), s. 375–IN4, 1957. DOI: 10.1016/S0007-1536(57)80035-7. ISSN 00071536 (ang.). 
 61. 61,0 61,1 A. C. Gange, V. K. Brown, G. S. Sinclair. Reduction of black vine weevil larval growth by vesicular-arbuscular mycorrhizal infection. „Entomologia Experimentalis et Applicata”. 70 (2), s. 115–119, 1994. DOI: 10.1111/j.1570-7458.1994.tb00739.x. ISSN 00138703 (ang.). 
 62. 62,0 62,1 Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
 63. Class XA Polygono arenastri-Poëtea annuae Rivas-Martínez 1975 corr. Rivas-Martínez et al. 1991. W: Vegetation of the Czech Republic [on-line]. Veretation Science Group. [dostęp 2015-02-25].
 64. Jan Marek Matuszkiewicz: Zespoły leśne Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001, s. 167, 221, 271. ISBN 83-01-13401-1.
 65. 65,0 65,1 65,2 65,3 65,4 Teresa Wielgosz: Wielka księga ziół polskich. Poznań: Publicat S.A., 2008. ISBN 978-83-245-9538-9.
 66. 66,0 66,1 66,2 66,3 Adam Paluch: Świat roślin w tradycyjnych praktykach wsi polskiej. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 1984, s. 89.
 67. 67,0 67,1 Krzysztof Kluk: Dykcyonarz roślinny. T. II. Warszawa: 1808, s. 78.
 68. Taraxacum dens-leonis. W: The Plant List (2013). Version 1.1. [on-line]. [dostęp 2015-02-25].
 69. Claire Kowalchik, William H. Hylton, Anna Carr: Rodale's illustrated encyclopedia of herbs. Emmaus: Rodale Press, 1987, s. 141. ISBN 0-87857-699-1.
 70. Marian Rejewski: Pochodzenie łacińskich nazw roślin polskich. Warszawa: 1996, s. 115, 153. ISBN 83-05-12868-7.
 71. 71,0 71,1 71,2 71,3 71,4 71,5 71,6 Antonina Rumińska (red.): Poradnik plantatora ziół. Poznań: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1991, s. 273-276. ISBN 83-09-01544-5.
 72. 72,0 72,1 72,2 72,3 72,4 Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy. Aleksander Ożarowski (red.). Wyd. 3. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1982, s. 257-259. ISBN 83-200-0640-6.
 73. Sophia Sigstedt, Carla Hooten, Manika Callewaert, Aaron Jenkins i inni. Evaluation of aqueous extracts of Taraxacum officinale on growth and invasion of breast and prostate cancer cells. „International Journal of Oncology”, 2008. DOI: 10.3892/ijo.32.5.1085. ISSN 1019-6439 (ang.). 
 74. Koo HN, Hong SH, Song BK, Kim CH, Yoo YH, Kim HM. Taraxacum officinale induces cytotoxicity through TNF-alpha and IL-1alpha secretion in Hep G2 cells.. „Life Sci”. 74 (9), s. 1149-1157, 2004. PMID: 14687655 (ang.). 
 75. Hye-Jin Jeon, Hyun-Jung Kang, Hyun-Joo Jung, Young-Sook Kang i inni. Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. „Journal of Ethnopharmacology”. 115 (1), s. 82–88, 2008. DOI: 10.1016/j.jep.2007.09.006. ISSN 03788741 (ang.). 
 76. 76,0 76,1 Kim HM, Shin HY, Lim KH, Ryu ST, Shin TY, Chae HJ et al.. Taraxacum officinale inhibits tumor necrosis factor-alpha production from rat astrocytes.. „Immunopharmacol Immunotoxicol”. 22 (3), s. 519-530, 2000. DOI: 10.3109/08923970009026009. PMID: 10946829 (ang.). 
 77. 77,0 77,1 Zhang X, Xiong H, Li H, Cheng Y. Protective effect of taraxasterol against LPS-induced endotoxic shock by modulating inflammatory responses in mice.. „Immunopharmacol Immunotoxicol”. 36 (1), s. 11-16, 2014. DOI: 10.3109/08923973.2013.861482. PMID: 24286370 (ang.). 
 78. Zhang X, Xiong H, Liu L. Effects of taraxasterol on inflammatory responses in lipopolysaccharide-induced RAW 264.7 macrophages.. „J Ethnopharmacol”. 141 (1), s. 206-211, 2012. DOI: 10.1016/j.jep.2012.02.020. PMID: 22366673 (ang.). 
 79. Barbara Kuźnicka, Maria Dziak: Zioła i ich zastosowanie. Historia i współczesność. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1979, s. 104-106. ISBN 83-200-0052-1.
 80. Romuald Czerpak, Agata Jabłońska-Trypuć: Roślinne surowce kosmetyczne. Wrocław: MedPharm Polska, 2008, s. 111. ISBN 978-83-60466-58-2.
 81. USDA Nutrient database (ang.). [dostęp 28 lutego 2015].
 82. 82,0 82,1 82,2 82,3 Łukasz Łuczaj: Dzikie rośliny jadalne Polski. Krosno: Chemigrafia, 2004, s. 138-139. ISBN 83-904633-6-9.
 83. 83,0 83,1 Bohumir Hlava, Dagmar Lanska: Rośliny przyprawowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1983, s. 34. ISBN 83-09-00456-7.
 84. Domowy wyrób win. [dostęp 2009-01-11].
 85. Chris Milliken: British Soft Drinks Since 1960. University of Cambridge, 2007. (ang.)
 86. Wera Sztabowa: Krupnioki i moczka, czyli gawędy o śląskiej kuchni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1990. ISBN 83-216-0935-X.
 87. Syrop z mniszka lekarskiego. W: Lista produktów tradycyjnych [on-line]. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. [dostęp 2015-02-21].
 88. Mieczysław Lipiński: Pożytki pszczele. Zapylanie i miododajność roślin. Warszawa: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne sp. z o.o., 2010, s. 150. ISBN 978-83-09-99024-6.
 89. Mieczysław Lipiński: Pożytki pszczele. Zapylanie i miododajność roślin. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1958, s. 133, 159.
 90. 90,0 90,1 90,2 Anna Mazerant: Mała księga ziół. Warszawa: Inst. Wyd. Zw. Zawodowych, 1990. ISBN 83-202-0810-6.
 91. Ernest Klapp: Łąki i pastwiska. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1962, s. 397.
 92. 92,0 92,1 Petrova S., Yurukova L., Velcheva I.. Taraxacum officinale as a biomonitor of metals and toxic elements (Plovdiv, Bulgaria). „Bulgarian Journal of Agricultural Science”. 19 (2), s. 241-247, 2013 (ang.). 
 93. R Djingova, I Kuleff, I Penev, B Sansoni. Bromine, copper, manganese and lead content of the leaves of Taraxacum officinale (dandelion). „Science of The Total Environment”. 50, s. 197–208, 1986. DOI: 10.1016/0048-9697(86)90361-X. ISSN 00489697 (ang.). 
 94. I. Kuleff, R. Djingova. The dandelion (Taraxacum officinale) ? A monitor for environmental pollution?. „Water, Air, and Soil Pollution”. 21 (1-4), s. 77–85, 1984. DOI: 10.1007/BF00163613. ISSN 0049-6979 (ang.). 
 95. 95,0 95,1 Ligocki Marek, Zofia Tarasewicz, Anisko M.. The common dandelion (Taraxacum officinale) as an indicator of anthropogenic toxic metal pollution of environment. „Acta Scientiarum Polonorum. Zootechnica”. 10 (4), s. 73-82, 2011 (ang.). 
 96. E. L. Oxlade, P. E. Clifford. Experiments in geotropism. „Journal of Biological Education”. 15 (2), s. 137–142, 1981. DOI: 10.1080/00219266.1981.9654359. ISSN 0021-9266 (ang.). 
 97. E. L. Oxlade, P. E. Clifford. The versatile dandelion. „Journal of Biological Education”. 33 (3), s. 125–129, 1999. DOI: 10.1080/00219266.1999.9655650. ISSN 0021-9266 (ang.). 
 98. 98,0 98,1 Taraxacum officinale - Webb.. W: Plants For A Future [on-line]. [dostęp 2015-02-27].
 99. 99,0 99,1 99,2 99,3 99,4 J. Motyka, T. Panycz: Rośliny lecznicze i przemysłowe w Polsce. Lwów - Warszawa: Książnica Atlas, 1936 strony = 309-311.
 100. Letchamo W., Gosselin A.. Light, temperature and duration of storage govern the germination and emergence of Taraxacum officinale seed. „Journal of Horticultural Science”. 71 (3), s. 373-377, 1996. ISSN 0022-1589. 
 101. H. Mann, P. B. Cavers. The regenerative capacity of root cuttings ofTaraxacum officinaleunder natural conditions. „Canadian Journal of Botany”. 57 (17), s. 1783–1791, 1979. DOI: 10.1139/b79-221. ISSN 0008-4026 (ang.). 
 102. Carolin Richter, Mareike E. Dirks, Christian Schulze Gronover, Dirk Prüfer i inni. Silencing and Heterologous Expression ofppo-2Indicate a Specific Function of a Single Polyphenol Oxidase Isoform in Resistance of Dandelion (Taraxacum officinale) AgainstPseudomonas syringaepv.tomato. „Molecular Plant-Microbe Interactions”. 25 (2), s. 200–210, 2012. DOI: 10.1094/MPMI-04-11-0082. ISSN 0894-0282 (ang.). 
 103. Johns Lois J.. Purification and partial characterization of a carlavirus from Taraxacum officinale. „Phytopathology”. 72 (9), s. 1239-1242, 1982 (ang.). 
 104. Ula Zaborowska: Mniszek - chwast uparty. W: Smaki Życia [on-line]. [dostęp 2015-02-27].
 105. Okułowicz Rafał: Chwasty i mech na trawniku. W: trawy.info [on-line]. [dostęp 2015-02-27].
 106. Kristin M. Hacault, Rene C. Van Acker. Emergence timing and control of dandelion (Taraxacum officinale) in spring wheat. „Weed Science”. 54 (1), s. 172–181, 2006. DOI: 10.1614/WS-05-083R.1. ISSN 0043-1745 (ang.). 
 107. John W. Gronwald, Kathryn L. Plaisance, Bryan A. Bailey. Effects of the fungal protein Nep1 and Pseudomonas syringae on growth of Canada thistle (Cirsium arvense), common ragweed (Ambrosia artemisiifolia), and common dandelion (Taraxacum officinale). „Weed Science”. 52 (1), s. 98–104, 2004. DOI: 10.1614/ws-03-021R. ISSN 0043-1745 (ang.). 
 108. Laverty T., Hiemstra H.. Effect of flowering dandelion as a competitor to flowers of fruit trees for pollen-collecting honey bees in Ontario. „Proceedings of the Entomological Society of Ontario”. 129, s. 3-8, 1998. ISSN 0071-0768 (ang.). 
 109. 109,0 109,1 109,2 109,3 Richard Webster: Magia drzew i kwiatów. Warszawa: Klub dla Ciebie, 2010, s. 75, 167, 276, 285. ISBN 978-83-258-0176-2.
 110. Dmuchawiec nowym logo krakowskiego lotniska w Balicach. W: wnp.pl [on-line]. [dostęp 2015-02-21].
 111. Dmuchawiec - nowym symbolem lotniska w Balicach. W: wiadomosci24.pl [on-line]. [dostęp 2015-02-21].
 112. Anna Sieradzka: Peleryna, tren i konfederatka: o modzie i sztuce polskiego modernizmu. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1991, s. 109. ISBN 8304024535.
 113. Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
 114. Tadeusz Gadacz, Bogusław Milerski: Religia: encyklopedia. Tom 8. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 488. ISBN 8301134143.
 115. Scott Cunningham: Encyklopedia magicznych roślin. Białystok: Studio Astropsychologii, 2009, s. 186. ISBN 978-83-7377-352-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]