Pandemia COVID-19 w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pandemia COVID-19 w Polsce
Ilustracja
Mapa powiatów z potwierdzonymi przypadkami zakażeń wirusem SARS-CoV-2

     Potwierdzone ⩾10000

     Potwierdzone 1000–9999

     Potwierdzone 100–999

Ilustracja
Liczba potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 w województwach na 10 tys. mieszkańców od początku pandemii
Choroba COVID-19
Wirus SARS-CoV-2
Lokalizacja  Polska
Pierwsze wystąpienie Zielona Góra[1]
Data wystąpienia od 4 marca 2020[1]
(433 dni temu)
Potwierdzone przypadki 2 838 180[2]
Ofiary śmiertelne 70 336[2]
Strona internetowa
Kontrola temperatury podróżujących na lotnisku Katowice-Pyrzowice
Namioty do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa przed szpitalem we Włocławku
Zamknięcie szkół i jedynie zdalna rekrutacja nowych uczniów
Odwołanie zajęć na uczelniach wyższych
Kolejka przed pocztą po wprowadzeniu przez Pocztę Polską limitu klientów w urzędzie
Ogłoszenie Ministerstwa Cyfryzacji o udostępnieniu bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa” umożliwiającej sprawdzanie obecności w miejscu izolacji bez wizyty policji
Kolejka do ZUS po wprowadzeniu przez urząd limitów obecności wewnątrz
Strefa wydzielona w autobusie miejskim we Włocławku
Komunikat na drzwiach autobusu miejskiego o limicie liczby pasażerów
W autobusach miejskich co drugie miejsce siedzące musi pozostać wolne
Plakat z podziękowaniem dla ochrony zdrowia we Włocławku
Oddzielone kurtynami ze szkła akrylowego kasy samoobsługowe w hipermarkecie Tesco w Łodzi
Płyn do dezynfekcji rąk, którego masową produkcję Orlen Oil rozpoczął w marcu 2020 roku[3]
Dozownik środka dezynfekującego w budynku administracji publicznej
Zamknięcie parków miejskich
Kolejka przed marketem Lidl i profilaktyczna wizyta policji odtwarzającej nagranie z prośbą o sprawne zakupy i zachowanie odległości
Skrzynka podawcza na wnioski ws bezzwrotnej pożyczki dla małych przedsiębiorców w celu zachowania miejsc pracy. Przed budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy
Informacja o limitach obecności w kościołach rzymskokatolickich wraz z zarządzeniem kurii[4]
Pomnik Kościuszki na głównym placu Tomaszowa Mazowieckiego z twarzą zasłoniętą maseczką w ramach akcji edukacyjnej władz miasta
Napis na chodniku we Wrocławiu podczas epidemii COVID-19
Kolejka do fryzjera w pierwszych dniach „odmrażania gospodarki”
Karuzela na monety w centrum handlowym zamknięta do odwołania
Kolejka przed lokalem wyborczym podczas wyborów prezydenckich w czerwcu 2020, w związku z pojedynczym wpuszczaniem wyborców do lokalu
Oczekujący na szczepienie przed Areną Lodową Tomaszów Mazowiecki w maju 2021 roku

Pandemia COVID-19 w Polsceepidemiczne zachorowania na terenie Polski na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek zakażenia tym koronawirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie 66‑letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec[5][1]. W okresie od 14 do 20 marca obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego[6], a od 15 marca wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny[7][8][9]. Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązuje w Polsce stan epidemii[10]. Do 11 maja 2021 odnotowano 2 838 180 przypadkI zakażenia; z czego zmarły 70 336 osoby, a ozdrowiały 2 580 245 osoby (na świecie odpowiednio: 158 991 339, 158 991 339, 136 560 832)[a][11].

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Lotnisko Chopina w Warszawie, 25 stycznia 2020 wprowadziło specjalne procedury dla pasażerów przylatujących z Chińskiej Republiki Ludowej[12] – zaczęto stosować formularze lokalizacyjne (umożliwiające kontakt z tymi osobami) oraz badania osób z objawami[13].

Od 31 stycznia 2020, w obliczu zagrożenia zakażeń wirusem SARS-CoV-2, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny rozpoczął badania laboratoryjne pacjentów podejrzanych o bycie zakażonymi wirusem SARS-CoV-2[14][15][16].

W związku z szerzeniem się zachorowań Główny Inspektorat Sanitarny w systematycznie publikowanych komunikatach dla podróżujących ostrzegał przed wyjazdami do krajów z bardzo licznymi ośrodkami zachorowań i zachowywanie szczególnych środków ostrożności oraz unikanie dużych skupisk ludzkich na obszarach, gdzie zachorowania występują[17][18]. W końcu lutego zaczęto wprowadzać w szpitalach zakazy odwiedzin[19].

2 marca Polskie Linie Lotnicze LOT zmniejszyły liczbę lotów do Włoch i Korei Południowej[20]; tego samego dnia lotniczy przewoźnik Ryanair odwołał część lotów do Włoch[21].

6 marca marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwołała na okres 21 dni wizyty delegacji zagranicznych w Sejmie[22]. Tego samego dnia władze Polski zabroniły wywozu z kraju leków i środków medycznych, które mogą się przydać w walce z nowym Koronawirusem[23], a szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, zapowiedział wsparcie dla firm, uruchomienie infolinii dla lekarzy oraz zwolnienie spirytusu (używanego do produkcji środków biobójczych) z akcyzy[24].

W pierwszej połowie marca 2020, po sześciu latach wstrzymywania się, Polska włączyła się do istniejącego w Unii Europejskiej mechanizmu wspólnych przetargów kryzysowych zakupów środków ochronnych, szczepionek i leków[25].

Profilaktyka i monitorowanie sytuacji[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) bada próbki w kierunku obecności koronawirusa SARS-CoV-2 od 31 stycznia 2020[14]. Na dzień 29 lutego 2020 było to 307 testów (oczekujących 28)[14]. Część próbek przebadał berliński szpital Charité[14]. Badania prowadzone były w dwóch warszawskich laboratoriach: NIZP-PZH i Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie[14]. Przygotowane do badań zostały ośrodki w Olsztynie i we Wrocławiu, a laboratoria w pozostałych miastach w Polsce były w trakcie niezbędnych przygotowywań do rozpoczęcia własnych testów[14]. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz nie ujawnił portalowi Medonet informacji, jaka jest konkretna liczba wszystkich testów przekazanych do laboratoriów, stwierdzając, że na obecnym etapie jest to liczba wystarczająca, a kolejne będą przekazywane według zapotrzebowania[14]. W innych państwach liczba przebadanych próbek (na dzień 29 lutego 2020) to: w USA około 450, we Francji 800, w Austrii 350 (z zaznaczeniem, że nie wszystkie państwa podają takie dane)[14].

4 marca 2020 na terenie Polski funkcjonowało 9 laboratoriów, w których badano próbki: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie oraz laboratoria w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach[1]. 6 marca 2020 było to 13 laboratoriów, a liczba przeprowadzonych testów wzrosła do 900, w tym pięć wyników było dodatnich[26]. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podał informację, że próbki zostały pobrane od wszystkich osób z autobusu, którym „pacjent zero” jechał z Niemiec, z czego jeden test był pozytywny[26].

8 marca Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych[27]. 10 marca dr hab. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego odwołał wszystkie wykłady i zajęcia dla studentów, doktorantów, słuchaczy w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020, z wyjątkiem tych odbywających się zdalnie[28]. Na Uniwersytecie Jagiellońskim, zarządzeniem rektora prof. Wojciecha Nowaka odwołano wykłady dla studentów i doktorantów oraz zajęcia wychowania fizycznego[29]. Rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola prof. Cezary Madryas poinformował, że od 11 marca zostaną wstrzymane „wszelkie formy dydaktyczne” na 14 uczelniach publicznych w województwie dolnośląskim i województwie opolskim[30]. Zarządzeniem rektora prof. Andrzeja Lesickiego zawieszono zajęcia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od 11 marca 2020 do odwołania[31]. Zajęcia zawieszono również na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach[32] oraz Uniwersytecie Gdańskim[33]. Tego samego dnia odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego nt. działań w sprawie COVID-19[34]. Premier Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe[35][36], a w Poznaniu zapadła decyzja, że wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki oraz inne miejskie instytucje zostaną profilaktycznie zamknięte na dwa tygodnie (tj. w okresie od 11 do 24 marca)[37].

Braki produktów spożywczych o długim terminie przydatności do spożycia w jednym z dyskontów w województwie pomorskim (13 marca 2020)
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu z nałożoną maseczką ochronną

11 marca premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie (kolejno: zdrowia, edukacji narodowej, szkolnictwa wyższego): Łukasz Szumowski, Dariusz Piontkowski, Jarosław Gowin poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych na okres dwóch tygodni (tj. 12–25 marca). Przy czym od czwartku 12 marca nie było zajęć, ale dzieci mogły przychodzić na zajęcia (jeśli rodzice nie mogli się nimi zająć), a dopiero od poniedziałku było całkowite zamknięcie. Dotyczyło to w szczególności wszystkich szkół (publicznych oraz niepublicznych), przedszkoli, żłobków oraz szkół średnich i uczelni, z wyjątkiem szkół specjalnych, ośrodków wychowawczych lub socjoterapii, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz szkół przy zakładach poprawczych i karnych[38]. Dwa dni później, w piątek, premier ogłosił, że od 15 marca zamknięte zostaną granice Polski dla ruchu lotniczego oraz kolejowego[9]. Wprowadzono również kontrole paszportowe na wszystkich granicach lądowych, a do kraju pozwolono wjeżdżać tylko pracownikom i obywatelom Polski[9]. Po przekroczeniu granicy drogą lądową obowiązywać miała 14-dniowa kwarantanna, za której złamanie grozić będzie grzywna w wysokości 5000 złotych. Wprowadzono zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych[9]. Sposób kontrolowania granic spotkał się z krytyką, ponieważ powodował utrudnienia w ruchu, zmuszając kierowców do czekania w długich kolejkach[39]

17 marca 2020 rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka poinformował w Polskim Radiu 24, że występują nieliczne przypadki łamania kwarantanny związanej z zagrożeniem koronawirusem[40]. Na 17 tysięcy osób objętych kwarantanną, policji nie udało się skontrolować około stu osób, z czego w większości z obiektywnych powodów (np. osoby takie już otrzymały ujemne wyniki badań)[40], a osób, które celowo złamały kwarantannę było kilka[40]. Osobom, które nie stosują się do zasad kwarantanny grożą kary: mają tu zastosowanie art. 116 Kodeksu wykroczeń przewidujący karę grzywny w maksymalnej wysokości 5 tys. złotych oraz art. 161 § 2 Kodeksu karnego przewidujący karę pozbawienia wolności do roku. 20 marca wprowadzono stan epidemii[41]. 20 marca premier na konferencji prasowej zapowiedział, że kara pieniężna za złamanie kwarantanny została podniesiona do 30 tys. zł[42], zmiana ta została wprowadzona 1 kwietnia[43].

Polskie sądy masowo uchylały kary służące realizacji obostrzeń przeciwpandemicznych, nałożone przez policję bądź sanepid, jako wprowadzone niekonstytucyjnie – rozporządzeniem zamiast ustawą, gdyż tylko ustawą można ograniczyć prawa i wolności obywatelskie[44]

Zdaniem Moniki Płatek, rząd, wprowadzając stan epidemii (określony w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) oraz związane z tym ograniczenia praw i wolności obywatelskich, w istocie wprowadził stan nadzwyczajny klęski żywiołowej zgodnie z art. 232 konstytucji, gdyż zarządzone restrykcje mogą być nałożone tylko w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego. Stan ten może trwać w zasadzie nie dłużej niż 30 dni, a jego przedłużenie wymaga zgody Sejmu. Poza tym przez określony w art. 228 ust. 7 konstytucji czas nie mogą odbyć się wybory prezydenckie[45].

24 marca 2020 premier na konferencji prasowej zapowiedział, że zostaną wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem[46]. Wprowadzono m.in. zakaz przemieszczania się oprócz[47]:

 • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej, lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych[47];
 • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej (też osoby najbliższej, a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych)[47];
 • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu[47];
 • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych[47].

Zakazane zostały zgromadzenia powyżej 2 osób, wprowadzono ograniczenia dotyczące przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego i pieszo[b] oraz uczestnictwa w uroczystościach religijnych do 5 osób[c]. Zasady te weszły w życie od 25 marca 2020[47].

25 marca 2020 minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował na konferencji prasowej o decyzji o przedłużeniu zamknięcia granic, na podstawie prawa międzynarodowego, w związku z rozwojem epidemii w Europie i na świecie – o 20 dni do 13 kwietnia 2020 (wcześniejszy okres trwał 10 dni, 15–25 marca)[48][49]. Kamiński zaznaczył, że ograniczenia nie dotyczą przepływu towarów, który dalej będzie się odbywał swobodnie[48][50][49]. Z kolei komendant główny policji Jarosław Szymczyk poinformował, że przez ostatnią dobę skontrolowano ponad 100 tys. osób objętych kwarantanną, z czego w 380 przypadkach odnotowano łamanie jej warunków[48].

Zakaz wstępu do parku Południowego we Wrocławiu po wejściu w życie ograniczeń z 1 kwietnia 2020
Żołnierze podczas zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie po wprowadzeniu od 16 kwietnia 2020 nakazu zasłaniania ust i nosa przez osoby przebywające w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej

Od 1 kwietnia wprowadzono kolejne ograniczenia w walce z wirusem. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z dorosłym opiekunem. Ponadto parki, bulwary, czy plaże zostały bezwzględnie zamknięte i zawieszono działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. W sklepach i punktach usługowych liczba klientów nie może być większa niż trzykrotność kas (dwukrotność okienek w przypadku poczt). We wszystkich marketach i punktach usługowych w godz. 10–12 mogą być obsługiwane tylko osoby powyżej 65. roku życia[51][43]. Każdy sklep ma obowiązek wyposażyć obsługę w środki ochrony osobistej. Klienci w sklepach mogą przebywać tylko w rękawiczkach ochronnych.

20 kwietnia rozpoczął się I etap znoszenia ograniczeń. Zwiększono limity osób w sklepach, liczbę osób uczestniczących w kulcie religijnym (1 osoba na 15 m²). Zniesiono zakaz przemieszczania się w „celach rekreacyjnych”, zmniejszono ograniczenie poruszania się w przestrzeni publicznej w towarzystwie osoby dorosłej (do 13 lat)[52].

Od 4 maja w ramach II etapu znoszenia obostrzeń, przywrócono prace centrów handlowych (z reżimem sanitarnymi), bibliotek, muzeów, galerii sztuki, hoteli oraz placówek rehabilitacji leczniczej. Żłobki i przedszkola mogą zostać uruchomione po uwzględnieniu m.in. wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

18 maja nastąpił III etap znoszenia obostrzeń, przywrócono działalność salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Restauracje, bary i kawiarnie przywrócona działalność po spełnieniu wytycznych sanitarnych.

30 maja nastąpił IV etap znoszenia obostrzeń, zniesiono limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Limit osób zgromadzeń i wesel do 150 osób. Od 6 czerwca wznowiono działalność kin, teatrów, oper, basenów, klubów fitness, parków zabaw i rozrywki, sauny i solaria. Nadal pozostała konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej[53].

8 sierpnia 2020 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadzono regionalne obostrzenia w wybranych powiatach. Powiaty oznaczone kolorem czerwonych (o największych obostrzeniach), powiaty oznaczone kolorem żółtym (o łagodniejszych obostrzeniach) oraz pozostałe powiaty oznaczone kolorem zielonym (bez obostrzeń). Na terenie powiatów oznaczonych kolorem czerwonym zakazano organizowania targów, kongresów, wydarzeń kulturalnych, wydarzeń sportowych z udziałem publiczności. Na terenie powiatów oznaczonych kolorem żółtym zakazano organizowania targów, kongresów (w maseczkach bez zmian, w pozostałych 1 osoba na 4 m²), wydarzeń kulturalnych (liczba publiczności max 25% miejsc, limit 100 osób), wydarzenia sportowe (liczba publiczności max 25% miejsc)[54].

26 sierpnia nowym ministrem zdrowia został Adam Niedzielski.

24 października zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020, wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w strefie publicznej, liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu. Zamknięte zostają restauracje, bary (działalność tylko „na wynos”), siłownie, fitnessy, baseny oraz sanatoria. Lekcje w szkołach podstawowych dla klas IV-VIII będą zdalne[55].

30 października zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 października 2020, wprowadzono zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada. W tym okresie wstęp na teren nekropolii został zakazany z wyjątkiem pogrzebów i czynności z nimi związanych[56].

9 listopada zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 5 listopada 2020, zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

18 stycznia 2021 została przywrócona nauka stacjonarna dla klas I-III szkół podstawowych, a także dla uczniów szkół specjalnych[57].

25 marca 2021 rząd wprowadzona nowe, zaostrzone obostrzenia w związku z III falą pandemii. Nieczynne będą galeria handlowe, przedszkola, salony fryzjerskie, zakłady kosmetyczne, sklepy meblowe, żłobki i przedszkola. W placówkach handlowych i pocztowych o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych będzie obowiązywał limit - jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Nowe ograniczenia obowiązywać będą od 27 marca przez dwa tygodnie - do 9 kwietnia[58].

Szpitale tymczasowe[edytuj | edytuj kod]

W związku z rozwojem II fali epidemii, rząd zadecydował o utworzeniu szpitali tymczasowych dedykowanych dla pacjentów z COVID-19. Pierwszy szpital został otwarty 29 października 2020 na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie[59], z czasem w każdym województwie powstał co najmniej jeden obiekt tego typu[60].

Raportowanie liczby przypadków zakażenia[edytuj | edytuj kod]

25 marca 2020 WHO wprowadziła rekomendacje dotyczące klasyfikowania chorych i zgonów[61] zgodne z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10 wraz z wprowadzeniem dwóch nowych kodów dla przypadków COVID-19 potwierdzonych testami laboratoryjnymi oraz podejrzenia lub prawdopodobieństwa zakażenia SARS-CoV-2. Pomimo to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) opublikował dzień później niezgodne z nimi wytyczne[62] nakazujące stosować jeden kod (U07.1) dotyczący jedynie przypadków potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 (dodatni wynik testu), wraz z zaleceniem, aby przypadków podejrzewanych nie raportować nawet jako „inne koronawirusy jako przyczyna chorób sklasyfikowanych gdzie indziej”.

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi wiarygodności informacji o liczbie zgonów spowodowanych nową chorobą[63][64][65] NIZP-PZH opublikował 1 kwietnia zaktualizowane wytyczne[66] wraz z uzasadnieniem[67] stosowania w Polsce odmiennego od WHO sposobu raportowania przypadków podejrzewanych (ang. suspected) lub prawdopodobnych (ang. probable) zachorowań na COVID-19. Stosowanie w Polsce kodu dotyczącego niepotwierdzonych testami zachorowań (U07.2) ma być ograniczone do przypadków wątpliwego wyniku przeprowadzonego badania molekularnego, z pominięciem przypadków zdiagnozowanych w oparciu o charakterystyczny obraz kliniczny lub epidemiologiczny. PZH uzasadnia takie podejście tym, że wszyscy chorzy przechodzą wcześniej czy później testy molekularne[68], czemu przeczą informacje prasowe o braku wykonywania takich badań w przypadku osób objętych kwarantanną zmarłych przed pobraniem materiału do badań[69]. PZH powołuje także stanowisko Centers for Disease Control and Prevention’s National Center for Health Statistics (CDC/NCHS), które przyspieszyło z 1 października na 1 kwietnia wdrożenie w USA jedynie jednego z kodów ICD-10 dla przypadków potwierdzonych laboratoryjnie[70][71], jednak decyzje te nastąpiły przed wydaniem ostatecznych rekomendacji WHO w tym temacie.

Ostateczną klasyfikację przyczyny zgonu w Polsce określa 16 lekarzy – koderów, którzy w razie wątpliwości kontaktują się z lekarzem stwierdzającym zgon[66].

Ustawa specjalna[edytuj | edytuj kod]

2 marca 2020 została uchwalona przez Sejm RP ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nazywana zwyczajowo specustawą koronawirusową. Weszła w życie 8 marca 2020[72]. Nowelizuje ona szereg ustaw, m.in. ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, i umożliwia użycie w walce z COVID-19 i jego skutkami środków administracyjnych, budżetowych i epidemiologicznych[d][73].

Profesor Jerzy Zajadło skrytykował specustawę, która według niego ustanawiała bardzo niejasno obowiązki oraz uprawnienia organów rządowych. Uznał ustawę za pretekst do wprowadzenia stałego stanu wyjątkowego w Polsce w wyniku groźby epidemii[73]. Była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ewa Łętowska również skrytykowała ustawę za to, że pozwala ona wprowadzić 180-dniowy nowy stan nadzwyczajny, podczas gdy Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje możliwość wprowadzenia stanów nadzwyczajnych na 90 dni[74].

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar za niekonstytucyjne uznał też niektóre zakazy wprowadzone rządowym rozporządzeniem wydanym na podstawie przepisów wprowadzonych tą ustawą – m.in. generalny zakaz przemieszczania się i ograniczenia liczby osób mogących uczestniczyć w kulcie religijnym. Jego zdaniem ograniczenia takie po pierwsze wprowadzono z przekroczeniem delegacji ustawowej, po drugie zaś mogą być one wprowadzane jedynie w stanach nadzwyczajnych, ponieważ naruszają istotę wolności i praw[75].

Rozwój zakażeń[edytuj | edytuj kod]

Do 3 marca 2020[edytuj | edytuj kod]

19 lutego 2020 było hospitalizowanych 12 osób „w związku z podejrzeniem zakażenia”, 13 zostało poddanych kwarantannie domowej, a stan 1000 pacjentów był monitorowany przez służby sanitarne[76]. 27 lutego 2020 47 osób było hospitalizowanych, 55 poddanych kwarantannie domowej, a ponad 1500 monitorowanych przez służby sanitarne[16]. Do 3 marca 2020 zostało wykonanych 559 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, wszystkie z wynikiem negatywnym[77].

Od 4 marca 2020[edytuj | edytuj kod]

Animacja mapy Polski z podziałem administracyjnym na województwa, w których potwierdzono przypadki zakażeń SARS-CoV-2 (od 4 marca do 2 kwietnia 2020)

     100–999 potwierdzonych przypadków

     10–99 potwierdzonych przypadków

     2–9 potwierdzonych przypadków

     1 potwierdzony przypadek

Most Przyjaźni w Cieszynie podczas pandemii COVID-19
W Bursie Akademickiej w Przysieku pod Toruniem utworzono Ośrodek Wytchnieniowy dla pracowników służby zdrowa z Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego
Mazowiecki Szpital Bródnowski podczas przyjęcia pacjenta na oddział
Punkt Badań Covid-19 przed Areną Toruń w Toruniu
Marzec 2020 roku  
 • 4 marcaMinisterstwo Zdrowia podało informację o pierwszym przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce[78][1]. Pacjentem zero był 66-letni Mieczysław Opałka[79], który wrócił do Polski z wyjazdu do Westfalii (Niemcy) i 2 marca trafił do szpitala w Zielonej Górze[1].
 • 6 marca – minister Łukasz Szumowski potwierdził 4 nowe przypadki zakażenia: jeden pacjent hospitalizowany w Ostródzie, związany z „pacjentem zero” z Cybinki (obaj podróżowali tym samym autobusem); dwóch pacjentów w Szczecinie, którzy wrócili samochodem z Włoch; oraz jeden pacjent we Wrocławiu, który wrócił z Wielkiej Brytanii[26].
 • 7 marca – Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o kolejnym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 u osoby, która podróżowała autobusem z „pacjentem zero”[80].
 • 8 marca – powiadomiono najpierw o 5 nowych zakażeniach[81]. Hospitalizowanych było 146 osób, 1548 było objętych kwarantanną, natomiast 6409 osób nadzorem epidemiologicznym[82].
 • 9 marca – stwierdzono zakażenie u 17 osób (w tym pierwszy przypadek zakażenia w województwie wielkopolskim)[83]. 467 osób było hospitalizowanych, 1014 było objętych kwarantanną, a 7110 osób nadzorem epidemiologicznym[84].
 • 10 marca – poinformowano o 5 kolejnych przypadkach zakażenia wirusem COVID-19, w tym o pierwszym przypadku w województwie lubelskim[85]. Jednocześnie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wykryciu wirusa u gen. Jarosława Miki, który przebywał wcześniej w Niemczech[86]. Tego dnia 220 osób było hospitalizowanych, 1055 osób objętych kwarantanną, a 9366 osób nadzorem epidemiologicznym[87].
 • 11 marca – poinformowano o 9 nowych przypadkach zakażenia (w tym pierwszy przypadek w województwie opolskim i w województwie łódzkim[88]). Hospitalizowanych było 317 pacjentów, 1193 osoby objętych kwarantanną, a 11 524 osoby nadzorem epidemiologicznym[89].
 • 12 marca – przybyło 20 nowych przypadków zakażenia[90]. Hospitalizowane były 384 osoby, 2736 osób było objętych kwarantanną, a nadzorem epidemiologicznym 14 841 osób[91]. Tego samego dnia poinformowano o pierwszym przypadku śmiertelnym w Polsce: 57-letniej kobiecie, pochodzącej ze wsi Czapury[92].
 • 13 marca – zmarła druga osoba[93] oraz poinformowano o 17 nowych przypadkach zakażenia[94]. Hospitalizowanych było 521 osób, 3151 było objętych kwarantanną, natomiast 17 784 osoby nadzorem epidemiologicznym[95].
 • 14 marca – poinformowano o 36 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszym przypadku zakażenia w województwie świętokrzyskim i w województwie pomorskim[96]) oraz o trzeciej ofierze śmiertelnej[97]. Tego samego dnia Główny Inspektor Sanitarny ogłosił, że u 13 zakażonych pacjentów ustąpiły objawy choroby[98].
 • 15 marca – liczba zakażeń wzrosła do 125[99].
 • 16 marca – potwierdzono łącznie 177 przypadków, wśród nich minister środowiska Michał Woś[100]. W szpitalu w Łańcucie zmarła czwarta osoba[101].
 • 17 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 61 nowych przypadkach zakażenia (w tym o pierwszych 8 przypadków zakażenia w województwie kujawsko-pomorskim i pierwszym przypadku zakażenia w województwie podlaskim) (łącznie 238)[102] i o śmierci piątej osoby[103][104]. Tego samego dnia poinformowano o wyleczeniu „pacjenta zero”[105].
 • 18 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 49 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 287)[106].
 • 19 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 68 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 355)[e][107].
 • 20 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 70 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 425)[108]. Szpital w Zielonej Górze opuścił „pacjent zero”[109].
 • 21 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 111 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 536).
 • 22 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 98 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 634)[110] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 7 zmarłych)[111].
 • 23 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 115 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 749)[112] oraz o 1 ofierze śmiertelnej (łącznie 8 zmarłych)[113].
 • 24 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 152 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 901)[114] oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 10 zmarłych)[114].
 • 25 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 150 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1051)[115] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 13 zmarłych)[115].
 • 26 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1221)[116] oraz o 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 16 zmarłych)[117].
 • 27 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 168 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1389)[118].
 • 28 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 249 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1638)[119] oraz o dwóch ofiarach śmiertelnych (łącznie 18 zmarłych)[119].
 • 29 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 224 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 1862) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 22 zmarłych)[120].
 • 30 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 193 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2055) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 31 zmarłych)[121].
 • 31 marca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 256 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2311) oraz 2 o ofiarach śmiertelnych (łącznie 33 zmarłych)[122].
Kwiecień 2020 roku  
 • 1 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 243 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2554) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 43). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 47 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[123].
 • 2 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 392 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 2946) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 57)[124].
 • 3 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 3383) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 71)[125].
 • 4 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało[f] o 244 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 3627) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 79). Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że 116 osób zakażonych wirusem wyzdrowiało[126].
 • 5 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 475 przypadkach zakażenia (łącznie 4102), o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 94)[127], 134 osoby wyzdrowiały[82].
 • 6 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 4413) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 107)[128], 162 osoby wyzdrowiały, 2444 osoby jest hospitalizowanych, 143 256 osób jest objęte kwarantanną, a 37 295 nadzorem epidemiologicznym[82].
 • 7 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 435 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 4848) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 129), 191 osób wyzdrowiało, 2476 hospitalizowane, 148 130 jest objętych kwarantanną, a 36 391 nadzorem epidemiologicznym[129][82].
 • 8 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 357 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5205) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 159), 222 osoby wyzdrowiały, 2425 hospitalizowane, 153 390 jest objętych kwarantanną, a 33 273 nadzorem epidemiologicznym[130][82].
 • 9 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5575) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 174), 284 osoby wyzdrowiały, 2473 są hospitalizowane, 152 898 jest objętych kwarantanną, a 33 989 nadzorem epidemiologicznym[131][82].
 • 10 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 5955) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 181), 318 osób wyzdrowiało, 2409 jest hospitalizowanych, 158 663 są objęte kwarantanną, a 33 879 nadzorem epidemiologicznym[132][133].
 • 11 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6356) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 208), 375 osób wyzdrowiało, 2426 jest hospitalizowanych, 166 973 są objęte kwarantanną, a 31 370 nadzorem epidemiologicznym[134].
 • 12 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Wielkanoc o 318 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6674) oraz o 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 232), kolejne 64 osoby wyzdrowiały (łącznie 439), 2481 jest hospitalizowanych, 162 974 jest objętych kwarantanną, a 30 982 nadzorem epidemiologicznym[135].
 • 13 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało w Poniedziałek Wielkanocny o 260 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 6934) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 245), kolejne 48 osoby wyzdrowiały (łącznie 487), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[82].
 • 14 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 268 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7202) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 263), kolejne 131 osób wyzdrowiało (łącznie 618), 2510 jest hospitalizowanych, 151 548 jest objętych kwarantanną, a 29 571 nadzorem epidemiologicznym[136][82].
 • 15 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7582) oraz o 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 286), kolejne 50 osób wyzdrowiało (łącznie 668), 2499 jest hospitalizowanych, 144 875 jest objętych kwarantanną, a 28 084 nadzorem epidemiologicznym[137][138].
 • 16 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 336 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 7918) oraz o 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 314), kolejne 106 osób wyzdrowiało (łącznie 774), 2607 jest hospitalizowanych, 142 220 jest objętych kwarantanną i o 25 923 objętych nadzorem epidemiologicznym[139].
 • 17 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 461 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 8379) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 332), kolejne 92 osoby wyzdrowiało (łącznie 866), 2673 jest hospitalizowanych, 138 004 jest objętych kwarantanną, a 25 773 nadzorem epidemiologicznym[82]. Wśród potwierdzonych przypadków, 50 osób zakażonych znajdowało się w Domu pomocy społecznej w Kaliszu, z czego 19 osób to pracownicy, którzy trafili na izolację domową[140]. Według danych dyrekcji tego DPS-u do 17 kwietnia w placówce tej zmarło 7 pensjonariuszy[141].
 • 18 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 8742) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 347), kolejne 115 osób wyzdrowiało (łącznie 981), 2725 jest hospitalizowanych, 118 361 jest objętych kwarantanną, a 25 273 nadzorem epidemiologicznym[82].
 • 19 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 545 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 9287) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 360), kolejne 59 osób wyzdrowiało (łącznie 1040), 2482 jest hospitalizowanych, 124 311 jest objętych kwarantanną, a 17 436 nadzorem epidemiologicznym[82].
 • 20 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 306 nowych przypadków zakażeń (łącznie 9593) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 380), kolejne 93 osoby wyzdrowiało (łącznie 1133), 2511 jest hospitalizowanych, 111 079 jest objętych kwarantanną, a 17 266 nadzorem epidemiologicznym[142][143]. Według informacji udzielonych tego dnia przez minister pracy Marlenę Maląg epidemia dotarła do 24 placówek DPS na terenie Polski. Liczba zakażonych to 311 osób, co stanowi jedynie 0,36% mieszkańców wszystkich DPS w kraju[144].
 • 21 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 263 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 9856) oraz o 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 401), kolejne 164 osoby wyzdrowiało (łącznie 1297), 2914 jest hospitalizowanych, 105 602 jest objętych kwarantanną, a 21 364 nadzorem epidemiologicznym[145].
 • 22 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 169) oraz 25 ofiarach śmiertelnych (łącznie 426), kolejne 216 osób wyzdrowiało (łącznie 1513), 3505 jest hospitalizowanych, 98 020 jest objętych kwarantanną, a 22 731 nadzorem epidemiologicznym.
 • 23 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 342 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 511) oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 454), kolejne 227 osób wyzdrowiało (łącznie 1740), 3099 jest hospitalizowanych, 103 129 jest objętych kwarantanną, a 21 781 nadzorem epidemiologicznym.
 • 24 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 10 892) oraz 40 ofiarach śmiertelnych (łącznie 494), kolejne 204 osoby wyzdrowiały (łącznie 1944), 3095 jest hospitalizowanych, 97 905 jest objętych kwarantanną, a 20 546 nadzorem epidemiologicznym.
 • 25 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 381 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 273) oraz 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 524), kolejne 182 osoby wyzdrowiały (łącznie 2126), 2821 jest hospitalizowanych, 87 003 jest objętych kwarantanną, a 19 653 nadzorem epidemiologicznym.
 • 26 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 344 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 617) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 535[g]), kolejne 139 osób wyzdrowiało (łącznie 2265), 2749 jest hospitalizowanych, 79 656 jest objętych kwarantanną, a 19 116 nadzorem epidemiologicznym.
 • 27 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 285 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 11 902) oraz 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 562), kolejne 201 osób wyzdrowiało (łącznie 2466), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[2][146][147].
 • 28 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 12 218) oraz 34 ofiarach śmiertelnych (łącznie 596), kolejne 189 osób wyzdrowiało (łącznie 2655), 2759 jest hospitalizowanych, 78 878 jest objętych kwarantanną, a 18 693 nadzorem epidemiologicznym[2][146][147].
 • 30 kwietnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 300 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 12 877[h]), oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 644), kolejne 211 osób wyzdrowiało (łącznie 3236), 3012 jest hospitalizowanych, 88 265 jest objętych kwarantanną, a 18 874 nadzorem epidemiologicznym.
Maj 2020 roku  
 • 1 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 228 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 13 105) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 651), kolejne 255 osób wyzdrowiało (łącznie 3491), 2789 jest hospitalizowanych, 92 458 jest objętych kwarantanną, a 18 433 nadzorem epidemiologicznym.
 • 2 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 270 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 13 375) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 664), kolejne 271 osób wyzdrowiało (łącznie 3762), 2649 jest hospitalizowanych, 95 625 jest objętych kwarantanną, a 18 383 nadzorem epidemiologicznym.
 • 3 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 318 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 13 693) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 678[i]), kolejne 183 osoby wyzdrowiały (łącznie 3945), 2761 jest hospitalizowanych, 96 612 jest objętych kwarantanną, a 18 306 nadzorem epidemiologicznym.
 • 4 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 14 006) oraz 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 698), kolejne 150 osób wyzdrowiało (łącznie 4095), 2653 jest hospitalizowanych, 96 699 jest objętych kwarantanną, a 17 785 nadzorem epidemiologicznym.
 • 5 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 425 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 14 431) oraz 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 716[j]), kolejne 185 osób wyzdrowiało (łącznie 4280), 2738 jest hospitalizowanych, 100 765 jest objętych kwarantanną, a 17 291 nadzorem epidemiologicznym.
 • 6 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 311 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 14 740[k]) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 733[l]), kolejne 375 osób wyzdrowiało (łącznie 4655), 2760 jest hospitalizowanych, 101 395 jest objętych kwarantanną, a 17 081 nadzorem epidemiologicznym.
 • 7 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 324 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 15 047[m]) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 755), kolejne 207 osób wyzdrowiało (łącznie 4862), 2711 jest hospitalizowanych, 103 913 jest objętych kwarantanną, a 16 765 nadzorem epidemiologicznym.
 • 8 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 340 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 15 366[n]) oraz 21 ofiarach śmiertelnych (łącznie 776), kolejne 322 osoby wyzdrowiały (łącznie 5184), 2758 jest hospitalizowanych, 104 024 są objęte kwarantanną, a 17 540 nadzorem epidemiologicznym.
 • 9 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 288 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 15 651[o]) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 785), kolejne 253 osoby wyzdrowiały (łącznie 5437), 2768 jest hospitalizowanych, 102 996 jest objętych kwarantanną, a 17 155 nadzorem epidemiologicznym.
 • 10 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 345 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 15 996) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 800), kolejne 261 osób wyzdrowiało (łącznie 5698), 2658 jest hospitalizowanych, 100 784 jest objętych kwarantanną, a 17 225 nadzorem epidemiologicznym.
 • 11 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 330 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 16 326) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 811), kolejne 118 osób wyzdrowiało (łącznie 5816), 2598 jest hospitalizowanych, 97 002 jest objętych kwarantanną, a 17 051 nadzorem epidemiologicznym.
 • 12 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 16 921) oraz 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 839), kolejne 315 osób wyzdrowiało (łącznie 6131), 2571 jest hospitalizowanych, 96 211 jest objętych kwarantanną, a 17 771 nadzorem epidemiologicznym.
 • 13 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 322 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 17 204[p]) oraz 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 861[q]), kolejne 279 osób wyzdrowiało (łącznie 6410), 2648 jest hospitalizowanych, 96 062 jest objętych kwarantanną, a 18 009 nadzorem epidemiologicznym.
 • 14 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 411 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 17 615) oraz 22 ofiarach śmiertelnych (łącznie 883), kolejne 286 osób wyzdrowiało (łącznie 6696), 2538 jest hospitalizowanych, 96 708 jest objętych kwarantanną, a 18 256 nadzorem epidemiologicznym.
 • 15 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 401 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 18 016) oraz 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 907), kolejne 222 osoby wyzdrowiały (łącznie 6918), 2579 jest hospitalizowanych, 95 068 jest objętych kwarantanną, a 18 363 nadzorem epidemiologicznym.
 • 16 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 241 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 18 257) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 915), kolejne 257 osób wyzdrowiało (łącznie 7175), 2407 jest hospitalizowanych, 90 386 jest objętych kwarantanną, a 18 355 nadzorem epidemiologicznym.
 • 17 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 272 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 18 529) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 925), kolejne 276 osób wyzdrowiało (łącznie 7451), 2459 jest hospitalizowanych, 84 542 jest objętych kwarantanną, a 18 195 nadzorem epidemiologicznym.
 • 18 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 356 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 18 885) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 936), kolejne 177 osób wyzdrowiało (łącznie 7628), 2544 jest hospitalizowanych, 80 947 jest objętych kwarantanną, a 18 772 nadzorem epidemiologicznym.
 • 19 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 383 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 19 268) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 948), kolejne 275 osób wyzdrowiało (łącznie 7903), 2490 jest hospitalizowanych, 76 645 jest objętych kwarantanną, a 18 831 nadzorem epidemiologicznym.
 • 20 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 471 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 19 739) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 962), kolejne 280 osób wyzdrowiało (łącznie 8183), 2414 jest hospitalizowanych, 76 957 jest objętych kwarantanną, a 18 984 nadzorem epidemiologicznym.
 • 21 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 405 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 20 143[r]) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 972), kolejne 269 osób wyzdrowiało (łącznie 8452), 2330 jest hospitalizowanych, 77 461 jest objętych kwarantanną, a 19 729 nadzorem epidemiologicznym.
 • 22 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 476 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 20 619) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 982), kolejne 279 osób wyzdrowiało (łącznie 8731), 2261 jest hospitalizowanych, 77 768 jest objętych kwarantanną, a 19 500 nadzorem epidemiologicznym.
 • 23 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 316 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 20 931[s]) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 993), kolejne 246 osób wyzdrowiało (łącznie 8977), 2271 jest hospitalizowanych, 80 635 jest objętych kwarantanną, a 19 836 nadzorem epidemiologicznym.
 • 24 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 395 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 21 326) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 996), kolejne 217 osób wyzdrowiało (łącznie 9194), 2242 jest hospitalizowanych, 79 326 jest objętych kwarantanną, a 19 529 nadzorem epidemiologicznym.
 • 25 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 341 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 21 631[t]) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1007), kolejne 82 osoby wyzdrowiały (łącznie 9276), 2268 jest hospitalizowanych, 78 259 jest objętych kwarantanną, a 19 529 nadzorem epidemiologicznym.
 • 26 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 445 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 22 074[u]) oraz 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1024), kolejne 744 osoby wyzdrowiały (łącznie 10 020), 2171 jest hospitalizowanych, 78 864 są objęte kwarantanną, a 19 139 nadzorem epidemiologicznym.
 • 27 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 22 473) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1028), kolejne 310 osób wyzdrowiało (łącznie 10 330), 2320 jest hospitalizowanych, 79 007 są objęte kwarantanną, a 19 682 nadzorem epidemiologicznym.
 • 28 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 352 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 22 825) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1038), kolejne 230 osób wyzdrowiało (łącznie 10 560), 2248 jest hospitalizowanych, 79 818 jest objętych kwarantanną, a 19 373 nadzorem epidemiologicznym.
 • 29 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 333 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 23 155[v]) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1051), kolejne 132 osoby wyzdrowiały (łącznie 10 692), 2035 jest hospitalizowanych, 79 995 jest objętych kwarantanną, a 18 224 nadzorem epidemiologicznym.
 • 30 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 416 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 23 571) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1061), kolejne 324 osoby wyzdrowiały (łącznie 11 016), 2207 jest hospitalizowanych, 80 182 są objęte kwarantanną, a 19 161 nadzorem epidemiologicznym.
 • 31 maja – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215 nowych przypadkach zakażenia (łącznie 23 786[w]) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1064), kolejne 255 osób wyzdrowiało (łącznie 11 271), 2134 są hospitalizowane, 78 823 są objęte kwarantanną, a 18 947 nadzorem epidemiologicznym.
Czerwiec 2020 roku 
Data Zakażenia nowe Zakażenia łącznie Zgony nowe Zgony łącznie Wyzdrowienia łącznie Hospitalizacja Kwarantanna Nadzór epidemiologiczny
01.06 379 24 165[x]) 10 1 074 11 449 2181 77 406 18 859
02.06 236 24 395[y] 18 1 092 11 726 2 219 78 470 18 692
03.06 292 24 687 23 1 115 12 014 2 150 78 691 18 642
04.06 361 25 048 2 1 117 12 227 2 101 79 341 18 721
05.06 362 25 410 20 1 137 12 410 2 085 81 244 19 274
06.06 576 25 986 14[z] 1 151 12 641 2128 81 820 19 994
07.06 575 26 561 4 1 155 12 855 2 007 82 759 20 079
08.06 599 27 160 9 1 164 12 998 1 881 82 921 19 703
09.06 400 27 560 19 1 183 13 196 2 039 84 913 19 496
10.06 282 27 842 23 1 206 13 411 1 993 86 002 19 336
11.06 359 28 201 9 1 215 13 696 1 700 88 074 18 234 [2][146][147]
12.06 376 28 577 7 1 222 13 805 89 609 19 072 [2][146][147]
13.06 440 29 017 15 1 237[149]
14.06 375 29 392 10 1 247[150]
15.06 396 29 788 9 1 256[151]
16.06 407 30 195 16 1 272[152]
17.06 506 30 701 14 1 286[153]
18.06 314 31 015 30 1 316[154]
19.06 356 31 316 18 1 334[155]
20.06 309 31 620 12 1 346[156]
21.06 311 31 931 10 1 356[157]
22.06 296 32 227 3 1 359[158]
23.06 300 32 527 16 1 375[159]
24.06 294 32 821 21 1 396[160]
25.06 298 33 119 16 1 412[161]
26.06 285 33 395 17 1 429[162]
27.06 319 33 714 6 1 435[163]
28.06 193 33 907 4 1 439[164]
29.06 247 34 154 6 1 445[165]
30.06 239 34 393 19 1 463[166]
Lipiec 2020 roku  
 • 1 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 382 przypadkach zakażenia (łącznie 34 775) oraz 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1477)[167].
 • 2 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 371 przypadkach zakażenia (łącznie 35 146) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1492)[168].
 • 3 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 259 przypadkach zakażenia (łącznie 35 405) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1507)[169].
 • 4 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 314 przypadkach zakażenia (łącznie 35 719) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1511)[170].
 • 5 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 przypadkach zakażenia (łącznie 35 950) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1516)[171].
 • 6 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 205 przypadkach zakażenia (łącznie 36 155) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1520)[172].
 • 7 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 257 przypadkach zakażenia (łącznie 36 412) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1527)[173].
 • 8 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 277 przypadkach zakażenia (łącznie 36 689) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1542)[174].
 • 9 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 262 przypadkach zakażenia (łącznie 36 951) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1551)[175].
 • 10 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 265 przypadkach zakażenia (łącznie 37 216) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1562)[176].
 • 11 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 305 przypadkach zakażenia (łącznie 37 521) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1568)[177].
 • 12 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 370 przypadkach zakażenia (łącznie 37 891) oraz 3 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1571)[178].
 • 13 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 299 przypadkach zakażenia (łącznie 38 190) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1576)[179].
 • 14 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 267 przypadkach zakażenia (łącznie 38 457) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1588)[180].
 • 15 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 264 przypadkach zakażenia (łącznie 38 721) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1594)[181].
 • 16 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 333 przypadkach zakażenia (łącznie 39 054) oraz 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1605)[182].
 • 17 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 353 przypadkach zakażenia (łącznie 39 407) oraz 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1613)[183].
 • 18 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 339 przypadkach zakażenia (łącznie 39 746) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1619)[184].
 • 19 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 358 przypadkach zakażenia (łącznie 40 104) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1625)[185].
 • 20 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 279 przypadkach zakażenia (łącznie 40 383) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1629)[186].
 • 21 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 przypadkach zakażenia (łącznie 40 782) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1638)[187].
 • 22 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 380 przypadkach zakażenia (łącznie 41 162) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1644)[188].
 • 23 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 418 przypadkach zakażenia (łącznie 41 580) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1653)[189].
 • 24 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 458 przypadkach zakażenia (łącznie 42 038) oraz 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1657)[190].
 • 25 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 584 przypadkach zakażenia (łącznie 42 622) oraz 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1666)[191].
 • 26 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 443 przypadkach zakażenia (łącznie 43 065) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1671)[192].
 • 27 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 337 przypadkach zakażenia (łącznie 43 402) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1676)[193].
 • 28 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażenia (łącznie 43 904) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1682)[194].
 • 29 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 512 przypadkach zakażenia (łącznie 44 416) oraz 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1694)[195].
 • 30 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 przypadkach zakażenia (łącznie 45 031) oraz 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1709)[196].
 • 31 lipca – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 657 przypadkach zakażenia (łącznie 45 688) oraz 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1716)[197].
Sierpień 2020 roku  
 • 1 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 658 przypadkach zakażenia (łącznie 46 346) oraz 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1721)[198].
 • 2 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 548 przypadkach zakażenia (łącznie 46 894) oraz 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1731)[199].
 • 3 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 575 przypadkach zakażenia (łącznie 47 469) oraz 1 ofierze śmiertelnej (łącznie 1732)[200].
 • 4 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 przypadkach zakażenia (łącznie 48 149) oraz 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1738)[201].
 • 5 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 640 przypadkach zakażenia (łącznie 48 789) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1756)[202]
 • 6 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 726 przypadkach zakażenia (łącznie 49 515) oraz 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1774)[203].
Po raz pierwszy wprowadzono trzy strefy w powiatach w Polsce – strefy czerwonej, strefy żółtej i strefy zielonej – w zależności od liczby zakażeń w danym powiecie. W strefie czerwonej z największą średnią liczbą zakażeń na 10 000 mieszkańców znalazły się powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski. W strefie żółtej ze średnią liczbą zakażeń znalazły się powiaty: wieruszowski, Jastrzębie-Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, Przemyśl, cieszyński, pińczowski, oświęcimski. Pozostałe powiaty w Polsce, znajdują się w strefie zielonej – z najmniejszą średnią liczbą zakażeń na 10 000 mieszkańców. W zależności od tego w jakiej strefie dany powiat się znajduje, obowiązują w nim stosowne ograniczenia i nakazy[204].
 • 7 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 809 przypadkach zakażenia (łącznie 50 324) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1787), łącznie wyzdrowiało 36 041 osób, a 104 923 są objęte kwarantanną[205].
 • 8 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 przypadkach zakażenia (łącznie 51 167) oraz 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1800), łącznie wyzdrowiało 36 403 osoby, a 107 229 są objęte kwarantanną[206]. Wszedł w życie podział kraju na poszczególne strefy epidemiologiczne. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w 9 powiatach w Polsce z dniem 8 sierpnia 2020 wprowadzono tzw. „obszary czerwone”, a w 10 powiatach „obszary żółte”[207].
 • 9 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 624 przypadkach zakażenia (łącznie 51 791) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1807)[208].
 • 10 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 619 przypadkach zakażenia (łącznie 52 410) oraz o 2 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1809), łącznie wyzdrowiało 36 877 osób, kwarantanną jest objęte 104 167 osób i nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9566 osób[209].
 • 11 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 551 przypadkach zakażenia (łącznie 52 961) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1821), hospitalizowanych jest 1985 osób, łącznie wyzdrowiało 37 150 osób, kwarantanną jest objęte 105 427 osób i nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9230 osób[210].
 • 12 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 przypadkach zakażenia (łącznie 53 676) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1830), wyzdrowiało 461 osób (łącznie 37 611)[211].
 • 13 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 przypadkach zakażenia (łącznie 54 487) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1844)[212].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono 9 powiatów: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, Rybnik, wodzisławski, Ruda Śląska, ostrzeszowski, Jastrzębie-Zdrój, wieluński. Do obszaru żółtego zaliczono 9 powiatów: cieszyński, pszczyński, nowotarski, wieruszowski, Żory, raciborski, limanowski, grajewski, Biała Podlaska. Do obszaru zielonego powróciły powiaty: przemyski, Przemyśl, jarosławski, kępiński i pińczowski[213].
 • 14 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 832 przypadkach zakażenia (łącznie 55 319) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1858). Skorygowano błędne dane (zamiast 825 faktycznie było 832)[214].
 • 15 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 771 przypadkach zakażenia (łącznie 56 090) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1869)[213].
 • 16 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 594 przypadkach zakażenia (łącznie 56 684) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1877). Łącznie wyzdrowiało 39 130 osób, hospitalizowanych jest 2035 osób, kwarantanną jest objęte 103 805 osób, a pod nadzorem jest sanitarno-epidemiologicznym 9477 osób[215].
 • 17 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 przypadkach zakażenia (łącznie 57 279) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1885). Łącznie wyzdrowiało 39 359 osób, hospitalizowanych jest 2040 osób, kwarantanną jest objęte 102 970 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9305 osób[216].
 • 18 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 597 przypadkach zakażenia (łącznie 57 876) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1898). Łącznie wyzdrowiało 39 643 osoby, hospitalizowanych jest 2040 osób, kwarantanną jest objęte 103 236 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8920 osób. Od początku pandemii wykonano 2 409 394 testów[217].
 • 19 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 735 przypadkach zakażenia (łącznie 58 611) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1913). Łącznie wyzdrowiało 40 099 osób, hospitalizowanych jest 2097 osób, kwarantanną jest objęte 103 621 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8813 osób[218].
 • 20 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 767 przypadkach zakażenia (łącznie 59 378) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1925). Wyzdrowiało łącznie 40 481 osób, hospitalizowanych jest 2110 osób, kwarantanną jest objęte 103 961 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9034 osoby[219].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono 7 powiatów: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, Rybnik, lipski, wieluński. nowotarski. Do obszaru żółtego zaliczono 12 powiatów: Ruda Śląska, pszczyński, tatrzański, jarosławski, przemyski, ostrzeszowski, ostrowski, Żory, pajęczański, łowicki, radziejowski, Biała Podlaska. Do obszaru zielonego powróciły powiaty: wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój, wieruszowski, raciborski, cieszyński, limanowski, grajewski[220].
 • 21 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 903 przypadkach zakażenia (łącznie 60 281) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1938). Wyzdrowiało łącznie 41 029 osób, hospitalizowanych jest 2151 osób, kwarantanną jest objęte 103 351 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8902[221].
 • 22 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 900 przypadkach zakażenia (łącznie 61 181) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1951). Wyzdrowiało łącznie 41 661 osób, hospitalizowanych jest 2189 osób, kwarantanną jest objęte 103 876 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8899 osób[222].
 • 23 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 581 przypadkach zakażenia (łącznie 61 762) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1955). Wyzdrowiało łącznie 42 183 osoby, hospitalizowanych jest 2195 osób, kwarantanną jest objęte 100 006 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7892 osoby[223].
 • 24 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 548 przypadkach zakażenia (łącznie 62 310) oraz o 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1960). Wyzdrowiało łącznie 42 448 osób, hospitalizowanych jest 2207 osób, kwarantanną jest objęte 98 233 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8894 osoby[224].
 • 25 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 763 przypadkach zakażenia (łącznie 63 073) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1977). Wyzdrowiało łącznie 42 784 osoby, hospitalizowanych jest 2167 osób, kwarantanną jest objęte 100 023 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8544 osoby[225].
 • 26 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 729 przypadkach zakażenia (łącznie 63 802) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 1994). Wyzdrowiało łącznie 43 399 osób, hospitalizowanych jest 2170 osób, kwarantanną jest objęte 99 705 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8947 osób[226].
 • 27 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 887 przypadkach zakażenia (łącznie 64 689) oraz o 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2010). Wyzdrowiało łącznie 44 097 osób, hospitalizowanych jest 2185 osób, kwarantanną jest objęte 101 678 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8984 osoby[227].
Dokonano aktualizacji powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono 7 powiatów: nowotarski, Nowy Sącz, wieluński, lipski, łowicki, pajęczański, kolski. Do obszaru żółtego zaliczono 11 powiatów: rybnicki, kłobucki, tatrzański, nowosądecki, limanowski, Kraków, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, bartoszycki. Do obszaru zielonego powróciły powiaty: ostrowski, Rybnik, Żory, Ruda Śląska, Biała Podlaska, radziejowski, jarosławski[228]. Po raz pierwszy wprowadzono obszary niebieskie, które są zagrożone wejściem do obszarów czerwonego i żółtego[229].
 • 28 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 791 przypadkach zakażenia (łącznie 65 480) oraz o 9 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2018). Usunięto ze statystyk 1 zgon z poprzedniego dnia. Wyzdrowiało nie 44 785 osób, hospitalizowanych jest 2221 osób, kwarantanną jest objęte 101 547 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8893 osoby[230].
 • 29 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 759 przypadkach zakażenia (łącznie 66 239) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2032). Wyzdrowiało łącznie 45 536 osób, hospitalizowanych jest 2237 osób, kwarantanną jest objęte 100 845 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8817 osób[231].
 • 30 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 631 przypadkach zakażenia (łącznie 66 870) oraz o jednej ofierze śmiertelnej (łącznie 2033). Wyzdrowiało łącznie 46 192 osoby, hospitalizowanych jest 2242 osoby, kwarantanną jest objęte 98 596 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8555 osób[232].
 • 31 sierpnia – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażenia (łącznie 67 372) oraz o 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2039). Wyzdrowiało łącznie 46 638 osób, hospitalizowanych jest 2249 osób, kwarantanną jest objęte 96 351 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8397 osób[233].
Wrzesień 2020 roku  
 • 1 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 550 przypadkach zakażenia (łącznie 67 922) oraz o 19 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2058). Wyzdrowiało łącznie 47 030 osób, hospitalizowanych jest 2138 osób, kwarantanną jest objęte 96 888 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7929 osób[234].
 • 2 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 595 przypadkach zakażenia (łącznie 68 517) oraz o 20 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2078). Wyzdrowiało łącznie 47 865 osób, hospitalizowanych jest 2168 osób, kwarantanną jest objęte 96 664 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8145 osób[235].
 • 3 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 612 przypadkach zakażenia (łącznie 69 129) oraz o 14 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2092). Wyzdrowiało łącznie 48 593 osoby, hospitalizowanych jest 2170 osób, kwarantanną jest objęte 98 341 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8070 osób[236].
 • 4 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 691 przypadkach zakażenia (łącznie 69 820) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2100). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 815 815 testów. Wyzdrowiało łącznie 49 820 osób, hospitalizowanych jest 2179 osób, kwarantanną jest objęte 71 311 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7610 osób[237].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono 3 powiaty: Nowy Sącz, limanowski, pajęczański. Do obszaru żółtego zaliczono 7 powiatów: nowosądecki, łowicki, lipski, kolski, konecki, przeworski, kłobucki. Do obszaru zielonego powróciły powiaty: Kraków, rybnicki, tatrzański, przemyski, żuromiński, kartuski, bartoszycki, nowotarski, wieluński[238].
 • 5 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 567 przypadkach zakażenia (łącznie 70 387) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2113). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 841 841 testów. Wyzdrowiało łącznie 52 346 osób, hospitalizowanych jest 2090 osób, kwarantanną jest objęte 71 452 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7090 osób[239].
 • 6 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 437 przypadkach zakażenia (łącznie 70 824) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2120). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 859 859 testów. Wyzdrowiało łącznie 54 256 osób, hospitalizowanych jest 2091 osób, kwarantanną jest objęte 70 788 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7112 osób[240].
 • 7 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 302 przypadkach zakażenia (łącznie 71 126) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2124). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 870 870 testów. Wyzdrowiało łącznie 55 113 osób, hospitalizowanych jest 2113 osób, kwarantanną jest objęte 72 285 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7097 osób[241].
 • 8 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 400 przypadkach zakażenia (łącznie 71 526) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2136). Łącznie od początku pandemii wykonano 2 889 889 testów. Wyzdrowiało łącznie 55 910 osób, hospitalizowanych jest 2042 osoby, kwarantanną jest objęte 76 047 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7010 osób[242].
 • 9 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 421 przypadkach zakażenia (łącznie 71 947) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2147). Wyzdrowiało łącznie 57 135 osób, hospitalizowanych jest 2070 osób, kwarantanną jest objęte 79 124 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7160 osób[243].
 • 10 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 506 przypadkach zakażenia (łącznie 72 453) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2159). Wyzdrowiało łącznie 58 069 osób, hospitalizowanych jest 1924 osoby, kwarantanną jest objęte 83 170 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7408[244].
 • 11 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 594 przypadkach zakażenia (łącznie 73 047) oraz o 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2169). Wyzdrowiało łącznie 58 848 osób, hospitalizowanych jest 1957 osób, kwarantanną jest objęte 86 892 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7090 osób[245].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Po raz pierwszy nie ma w obszarze czerwonym żadnego powiatu. Do obszaru żółtego zaliczono 3 powiaty: limanowski, tatrzański, gostyński. Do obszaru zielonego powróciły powiaty: Nowy Sącz, pajęczański, nowosądecki, łowicki, lipski, kolski, konecki, przeworski, kłobucki[246].
 • 12 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 603 przypadkach zakażenia (łącznie 73 650) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2182). Wyzdrowiało łącznie 61 097 osób, hospitalizowanych jest 1nbsp;946 osób, kwarantanną jest objęte 90 216 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7343 osoby[247].
 • 13 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 502 przypadkach zakażenia (łącznie 74 152) oraz o 6 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2188). Wyzdrowiało łącznie 60 659 osób, hospitalizowanych jest 1961 osób, pod respiratorem 86 osób, kwarantanną jest objęte 91 819 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 7229 osób[248].
 • 14 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 377 przypadkach zakażenia (łącznie 74 529) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2203). Wyzdrowiało łącznie 61 097 osób, hospitalizowanych jest 1972 osoby, kwarantanną jest objęte 92 057 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 6972 osoby[249].
Od początku pandemii na całym świecie zostało zakażonych łącznie 29 190 190 osób, a zmarło łącznie 928 344 osoby.
 • 15 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 605 przypadkach zakażenia (łącznie 75 134) oraz o 24 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2227). Wyzdrowiało łącznie 61 548 osób, hospitalizowanych jest 1972 osoby, kwarantanną jest objęte 95 241 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 6934 osoby[250].
 • 16 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 600 przypadkach zakażenia (łącznie 75 634) oraz o 10 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2237). Wyzdrowiało łącznie 62 110 osób, hospitalizowanych jest 2007 osób, kwarantanną jest objęte 94 273 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 8062 osoby[251].
 • 17 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 837 przypadkach zakażenia (łącznie 76 571) oraz o 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2253). Wyzdrowiało łącznie 62 725 osób, hospitalizowanych jest 1917 osób, kwarantanną jest objęte 103 425 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9331 osób[252].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono 3 powiaty: bytowski, milicki, kluczborski. Do obszaru żółtego zaliczono 8 powiatów: nowotarski, myślenicki, aleksandrowski, głubczycki, kielecki, kartuski, tatrzański, gostyński. Do obszaru zielonego powrócił powiat limanowski[253].
 • 18 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 757 przypadkach zakażenia (łącznie 77 328) oraz o 17 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2270). Wyzdrowiało łącznie 63 312 osób, hospitalizowanych jest 1925 osób, kwarantanną jest objęte 111 530 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 10 102 osoby[254].
Od początku pandemii na całym świecie zostało zakażonych łącznie 30 371 371 osób, a zmarło 950 936 osób.
 • 19 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 przypadkach zakażenia (łącznie 78 330) oraz o 12 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2282). Wyzdrowiało łącznie 63 861 osób, hospitalizowanych jest 1977 osób, kwarantanną jest są 118 864 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 11 494 osoby[255].
 • 20 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 przypadkach zakażenia (łącznie 79 240) oraz o 11 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2293). Wyzdrowiało łącznie 64 302 osoby, hospitalizowanych jest 1985 osób, kwarantanną jest objęte 118 212 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 751 osób[256].
 • 21 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 748 przypadkach zakażenia (łącznie 79 988) oraz o 5 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2298). Wyzdrowiało łącznie 64 604 osoby, hospitalizowanych jest 1979 osób, kwarantanną jest objęte 116 871 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 956 osób[257].
 • 22 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 przypadkach zakażenia (łącznie 80 699) oraz o 18 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2316). Wyzdrowiało łącznie 64 972 osoby, hospitalizowanych jest 1993 osoby, kwarantanną jest objęte 115 789 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 849 osób[258].
 • 23 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 974 przypadkach zakażenia (łącznie 81 673) oraz o 28 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2344). Wyzdrowiało łącznie 65 561 osób, hospitalizowanych jest 1971 osób, kwarantanną jest objęte 114 000 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 9962 osoby[259].
 • 24 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1136 przypadkach zakażenia (łącznie 82 809) oraz o 25 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2369). Wyzdrowiało łącznie 66 158 osób, hospitalizowanych jest 1964 osoby, kwarantanną jest objęte 125 220 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 11 089 osób[260].
 • 25 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1587 przypadkach zakażenia (łącznie 84 396) oraz o 23 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2392). Wyzdrowiało łącznie 66 740 osób, hospitalizowanych jest 1995 osób, kwarantanną jest objęte 137 023 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 12 937 osób[261].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono 2 powiaty: głubczycki, kartuski. Do obszaru żółtego zaliczono 19 powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, Sopot, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski. Do obszaru zielonego powróciły powiaty: kluczborski, kielecki[262].
 • 26 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1584 przypadkach zakażenia (łącznie 85 980) oraz o 32 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2424). Wyzdrowiało łącznie 67 326 osób, hospitalizowanych jest 2134 osoby, kwarantanną jest objęte 143 432 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 13 894 osoby[263].
 • 27 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1350 przypadkach zakażenia (łącznie 87 330) oraz o 8 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2432). Wyzdrowiało łącznie 67 904 osoby, hospitalizowanych jest 2223 osoby, kwarantanną jest objęte 139 460 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 16 368 osób[264].
 • 28 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1306 przypadkach zakażenia (łącznie 88 636) oraz o 15 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2447). Wyzdrowiało łącznie 68 420 osób, hospitalizowanych jest 2305 osób, kwarantanną jest objęte 136 128 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 16 647 osób[265].
 • 29 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1326 przypadkach zakażenia (łącznie 89 962) oraz o 36 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2483)[266]. Wyzdrowiało łącznie 69 968 osób[267], hospitalizowanych jest 2399 osób, kwarantanną jest objęte 134 588 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 14 660 osób[268].
 • 30 września – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1552 przypadkach zakażenia (łącznie 91 514) oraz o 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2513)[269]. Wyzdrowiało łącznie 69 695 osób[267], hospitalizowanych jest 2481 osób, kwarantanną jest objęte 129 691 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 15 619 osób[268].
Październik 2020 roku  
 • 1 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1967 przypadkach zakażenia (łącznie 93 481) oraz o 30 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2543)[270]. Wyzdrowiało łącznie 70 401 osób[267], hospitalizowanych jest 2560 osób, kwarantanną jest objęte 133 981 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 16 891 osób[268].
 • 2 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2292 przypadkach zakażenia (łącznie 95 773) oraz o 27 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2570)[271]. Wyzdrowiało łącznie 71 353 osoby[267], hospitalizowanych jest 2702 osoby, kwarantanną jest objęte 139 056 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 20 876 osób[268].
 • 3 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2367 przypadkach zakażenia (łącznie 98 140) oraz o 34 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2604)[272]. Wyzdrowiało łącznie 72 209 osób[267], hospitalizowanych jest 2850 osób, kwarantanną jest objęte 158 038 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 21 464 osoby[268].
 • 4 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1934 przypadkach zakażenia (przekroczona liczba 100 tysięcy, łącznie 100 074) oraz o 26 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2630)[273]. Wyzdrowiało łącznie 73 003 osoby[267], hospitalizowanych jest 2977 osób, kwarantanną jest objęte 150 565 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 22 003 osoby[268].
 • 5 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2006 przypadkach zakażenia (łącznie 102 080) oraz o 29 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2659)[274]. Wyzdrowiało łącznie 73 552 osoby[267], hospitalizowanych jest 3158 osób, kwarantanną jest objęte 154 365 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 21 375 osób[268].
 • 6 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2236 przypadkach zakażenia (łącznie 104 316) oraz o 58 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2717)[275]. Wyzdrowiało łącznie 74 158 osób[267], hospitalizowanych jest 3719 osób, kwarantanną jest objęte 159 530 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 19 933 osoby[268].
 • 7 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3003 przypadkach zakażenia (łącznie 107 319) oraz o 75 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2792)[276]. Wyzdrowiało łącznie 75 346 osób[267], hospitalizowanych jest 4000 osób, kwarantanną jest objęte 145 873 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 21 289 osób[268].
 • 8 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4280 przypadkach zakażenia (łącznie 111 599) oraz o 76 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2867)[277]. Wyzdrowiało łącznie 76 490 osób[267], hospitalizowanych jest 4138 osób, kwarantanną jest objęte 171 251 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 22 747 osób[268].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono 38 powiatów: aleksandrowski, Grudziądz, janowski, łęczyński, włodawski, bełchatowski, wieluński, Piotrków Trybunalski, limanowski, myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, otwocki, szydłowiecki, oleski, dębicki, mielecki, białostocki, zambrowski, Suwałki, kartuski, kościerski, pucki, słupski, Sopot, kłobucki, kielecki, Kielce, bartoszycki, działdowski, iławski, ostródzki, krotoszyński, międzychodzki, rawicki, wolsztyński, Koszalin. Do obszaru żółtego zaliczono pozostałe powiaty w Polsce[278].
 • 9 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4739 przypadkach zakażenia (łącznie 116 338) oraz o 52 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2919)[279]. Wyzdrowiało łącznie 77 875 osób[267], hospitalizowanych jest 4407 osób, kwarantanną jest objęte 188 629 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 26 716 osób[268].
 • 10 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5300 przypadkach zakażenia (łącznie 121 638) oraz o 53 ofiarach śmiertelnych (łącznie 2972)[280]. Wyzdrowiało łącznie 78 982 osoby[267], hospitalizowanych jest 4725 osób, kwarantanną jest objęte 206 048 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 31 863 osoby[268].
 • 11 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4178 przypadkach zakażenia (łącznie 125 816) oraz o 32 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3004)[281]. Wyzdrowiało łącznie 80 302 osoby[267], hospitalizowanych jest 4924 osoby, kwarantanną jest objęte 231 032 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 32 394 osoby[268].
 • 12 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 przypadkach zakażenia (łącznie 130 210) oraz o 35 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3039)[282]. Wyzdrowiało łącznie 81 201 osób[267], hospitalizowanych jest 5262 osoby, kwarantanną jest objęte 250 132 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 35 094 osoby[268].
 • 13 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5068 przypadkach zakażenia (łącznie 135 278) oraz o 63 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3101)[283]. Wyzdrowiało łącznie 82 004 osoby[267], hospitalizowanych jest 5669 osób, kwarantanną jest objęte 212 446 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 33 533 osoby[268].
 • 14 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 przypadkach zakażenia (łącznie 141 804) oraz o 116 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3217)[284]. Wyzdrowiało łącznie 83 847 osób[267], hospitalizowanych jest 6084 osoby, kwarantanną jest objęte 249 349 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 33 071 osób[268].
 • 15 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8099 przypadkach zakażenia (łącznie 149 903) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3308)[285]. Wyzdrowiało łącznie 87 773 osoby[267], hospitalizowanych jest 6538 osób, kwarantanną jest objęte 296 020 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 36 066 osób[268].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono 152 powiaty: aleksandrowski, bełchatowski, białostocki, Białystok, bocheński, bielski, brzeziński, brzozowski, buski, bydgoski, Bydgoszcz, Chełm, chojnicki, chrzanowski, cieszyński, Częstochowa, częstochowski, działdowski, dębicki, garwoliński, Gdańsk, gdański, Gdynia, gorlicki, gorzowski, gostyński, Grudziądz, grudziądzki, głogowski, głubczycki, hajnowski, inowrocławski, iławski, janowski, jarociński, jarosławski, jędrzejowski, kamiennogórski, kartuski, Kielce, kielecki, kolbuszowski, Koszalin, kościerski, krakowski, Kraków, krapkowicki, krotoszyński, krośnieński, kwidzyński, kędzierzyńsko-kozielski, kłobucki, legionowski, legnicki, leski, leżajski, limanowski, lubelski, lubiński, lęborski, łańcucki, łowicki, łukowski, łódzki wschodni, Łódź, makowski, miechowski, mielecki, milicki, międzychodzki, międzyrzecki, mogileński, myślenicki, nakielski, namysłowski, nowomiejski, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, nyski, oleski, olkuski, Olsztyn, ostrowski, otwocki, oświęcimski, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, pińczowski, polkowicki, Poznań, poznański, prudnicki, przasnyski, przemyski, Przemyśl, przeworski, pucki, puławski, radomski, radomszczański, radziejowski, rawicki, ropczycko-sędziszowski, Ruda Śląska, rycki, rzeszowski, sanocki, Siedlce, skarżyski, Skierniewice, sokólski, Sopot, starogardzki, strzelecki, strzyżowski, suski, Suwałki, szczecinecki, szydłowiecki, sławieński, słupecki, Słupsk, słupski, świdnicki, Tarnów, tatrzański, tczewski, Toruń, toruński, tucholski, wadowicki, Warszawa, wejherowski, wielicki, wieluński, wolsztyński, wysokomazowiecki, Włocławek, włocławski, włodawski, włoszczowski, zambrowski, Zamość, żniński, żywiecki. Do obszaru żółtego zaliczono pozostałe powiaty w Polsce[286].
 • 16 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7705 przypadkach zakażenia (łącznie 157 608) oraz o 132 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3440)[287]. Wyzdrowiało łącznie 87 773 osoby, hospitalizowanych jest 6980 osób, kwarantanną jest objęte 311 625 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 41 498 osób[288].
 • 17 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9622 przypadkach zakażenia (łącznie 167 230) oraz o 84 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3524)[289]. Wyzdrowiało łącznie 90 162 osoby, hospitalizowanych jest 7612 osób, kwarantanną jest objęte 327 507 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 45 605 osób[288].
 • 18 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8536 przypadkach zakażenia (łącznie 175 766) oraz o 49 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3573)[290]. Wyzdrowiało łącznie 92 651 osób, hospitalizowanych jest 8076 osób, kwarantanną jest objęte 320 482 osoby, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 45 909 osób[288].
 • 19 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7482 przypadkach zakażenia (łącznie 183 248) oraz o 41 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3614)[291]. Wyzdrowiało łącznie 94 014 osób, hospitalizowanych jest 8375 osób, kwarantanną jest objęte 304 567 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 46 864 osoby[288].
 • 20 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9291 przypadkach zakażenia (łącznie 192 539) oraz o 107 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3721)[292]. Wyzdrowiało łącznie 95 956 osób, hospitalizowanych jest 8962 osoby, kwarantanną jest objęte 289 447 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 44 675 osób[288].
 • 21 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 040 przypadkach zakażenia (przekroczona liczba 200 tysięcy, łącznie 202 579) oraz o 13 ofiarach śmiertelnych (łącznie 3851). Wyzdrowiało łącznie 98 884 osoby, hospitalizowanych jest 9439 osób. kwarantanną jest objęte 335 026 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 42 688 osób[293].
 • 22 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 przypadkach zakażenia (łącznie 214 686) oraz o 31 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4019). Wyzdrowiało łącznie 102 204 osoby, hospitalizowanych jest 10 091 osób, kwarantanną jest objęte 378 348 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 47 314 osób[294].
 • 23 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 632 przypadkach zakażenia (łącznie 228 318) oraz o 16 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4172). Wyzdrowiało łącznie 105 092 osoby, hospitalizowanych jest 10 788 osób, kwarantanną jest objęte 398 851 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 52 753 osoby[295].
Dokonano aktualizacji wykazu powiatów z ograniczeniami. Do obszaru czerwonego zaliczono całą Polskę.
 • 24 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 628 przypadkach zakażenia (łącznie 241 946) oraz o 29 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4351). Wyzdrowiało łącznie 109 344 osoby, hospitalizowanych jest 11 496 osób, kwarantanną jest objęte 478 761 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 57 802 osoby[296].
 • 25 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 742 przypadkach zakażenia (łącznie 253 688) oraz o 4 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4438). Wyzdrowiało łącznie 112 619 osob, hospitalizowanych jest 11 887 osób, kwarantanną jest objęte 446 159 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 49 174 osoby[297].
 • 26 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 241 przypadkach zakażenia (łącznie 263 929) oraz o 7 ofiarach śmiertelnych (łącznie 4483). Wyzdrowiało łącznie 115 302 osoby, hospitalizowanych jest 12 282 osoby, kwarantanną jest objęte 445 991 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 54 268 osoby[298].
 • 27 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 300 przypadkach zakażenia (łącznie 280 229), Z powodu COVID-19 zmarło 15 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 117 osób (łącznie 4615). Wyzdrowiały łącznie 119 237 osoby, hospitalizowanych jest 13 291 osób, kwarantanną jest objęte 442 109 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 54 440 osoby. W ciągu doby wykonano ponad 66 000 testów na COVID-19[299].
 • 28 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 820 przypadkach zakażenia (łącznie 299 049), Z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 207 osób (łącznie 4849). Wyzdrowiały łącznie 123 504 osoby, hospitalizowanych jest 13 931 osób, kwarantanną jest objęte 479 288 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 47 242 osoby. W ciągu doby wykonano ponad 60 600 testów na COVID-19[300].
 • 29 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 156 przypadkach zakażenia (przekroczona liczba 300 tysięcy, łącznie 319 205), Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 255 osób (przekroczona liczba 5 tysięcy, łącznie 5149). Wyzdrowiały łącznie 129 267 osoby, hospitalizowanych jest 14 631 osób, kwarantanną jest objęte 489 079 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym są 48 977 osoby. W ciągu doby wykonano ponad 67 800 testów na COVID-19[301].
 • 30 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 przypadkach zakażenia (łącznie 340 834) oraz o 202 ofiarach śmiertelnych (łącznie 5351)[302]. Wyzdrowiało łącznie 134 724 osoby, hospitalizowanych jest 15 444 osoby, kwarantanną jest objęte 496 213 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 49 503 osoby[288].
 • 31 października – Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 897 przypadkach zakażenia (łącznie 362 731) oraz o 280 ofiarach śmiertelnych (łącznie 5631)[303]. Wyzdrowiało łącznie 140 280 osób, hospitalizowanych jest 16 144 osoby, kwarantanną jest objęte 504 706 osób, pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 48 928 osób[288].
Listopad 2020 roku  
Data Zakażenia nowe Zakażenia łącznie Zgony nowe Zgony łącznie Wyzdrowienia łącznie Hospitalizacja Kwarantanna Nadzór epidemiologiczny
01.11 17 171 379 902 152 5783[304] 146 595 16 427 439 159 48 301[288]
02.11 15 578 395 480 92 5875[305] 154 413 17 223 435 343 46 844[288]
03.11 19 364 414 844 227 6102[306] 159 986 18 160 421 582 46 697[288]
04.11 24 692 439 536 373 6475[307] 168 960 18 654 408 121 43 549[288]
05.11 27 143 466 679 367 6842[308] 177 681 19 114 430 732 42 689[288]
06.11 27 086 493 765 445 7287[309] 188 675 19 479 433 524 42 562[288]
07.11 27 875 521 640 349 7636[310] 200 510 20 249 441 832 52 655[288]
08.11 24 785 546 425 236 7872[311] 209 363 20 214 407 579 42 921[288]
09.11 21 713 568 138 173 8045[312] 219 371 20 967 376 567 41 403[288]
10.11 25 484 593 593 330 8375[313] 230 661 21 640 407 484 37 655[288]
11.11 25 221 618 813 430 8805[314] 242 875 21 521 431 104 36 263[288]
12.11 22 683 641 496 275 9080[315] 254 349 21 899 404 352 27 706[288]
13.11 24 051 665 547 419 9499[316] 267 580 22 298 430 310 30 420[288]
14.11 25 571 691 118 548 10 045[317] 282 215 22 320 440 025 30 625[288]
15.11 21 854 712 972 303 10 348[318] 294 783 21 988 409 322 29 920[288]
16.11 20 816 733 788 143 10 491[319] 306 022 22 458 422 767 28 528[288]
17.11 19 152 752 490 357 10 848[320] 324 282 23 033 415 174 25 618[288]
18.11 19 883 772 823 603 11 451[321] 342 883 22 812 415 601 25 653[288]
19.11 23 975 796 798 637 12 088[322] 361 886 22 536 434 034 24 717[288]
20.11 22 464 819 262 626 12 714[323] 381 800 22 643 408 567 23 153[288]
21.11 24 213 843 475 547 13 288[324] 407 075 22 478 391 837 22 982[288]
22.11 18 467 861 331 330 13 618[325] 423 971 22 094 356 130 22 156[288]
23.11 15 002 876 333 156 13 774[326] 438 868 22 234 362 959 21 290[288]
24.11 10 139 909 066 540 14 314[327] 454 717 22 405 334 331 19 671[288]
25.11 15 362 924 428 674 14 988[328] 469 527 22 119 338 769 18 592[288]
26.11 16 687 941 116 580 15 568[329] 494 869 21 636 338 190 16 753[288]
27.11 17 060 958 416 579 16 147[330] 516 636 21 691 323 887 16 776[288]
28.11 15 178 973 593 599 16 746[331] 538 273 21 476 336 352 12 764[288]
29.11 11 483 985 075 283 17 029[332] 559 429 21 059 286 117 11 998[288]
30.11 5 733 990 811 121 17 150[333] 577 514 21 504 292 277 11 540[288]
Grudzień 2020 roku   
Data Zakażenia nowe Zakażenia łącznie Zgony nowe Zgony łącznie Wyzdrowienia łącznie Hospitalizacja Kwarantanna Nadzór sanitarno-epidemiologiczny
01.12 9 105 999 924 449 17 599[334] 597 589 21 351 262 959 11 305[288]
02.12 13 855 1 013 747 609 18 208[335] 622 980 20 855 268 256 12 283[288]
03.12 14 838 1 028 610 620 18 828[336] 646 560 20 477 289 972 13 646[288]
04.12 13 239 1 041 846 531 19 359[337] 666 413 20 135 262 548 19 605[288]
05.12 12 430 1 054 273 502 19 861[338] 687 910 19 895 250 594 13 334[288]
06.12 9 176 1 063 449 228 20 089[339] 706 720 19 363 253 747 12 893[288]
07.12 4 423 1 067 870 92 20 181[340] 722 446 19 917 231 300 12 492[288]
08.12 8 312 1 076 180 411 20 592[341] 738 845 19 917 237 786 12 050[288]
09.12 12 168 1 088 346 568 21 160[342] 768 241 19 459 254 786 12 326[288]
10.12 13 749 1 102 096 470 21 630[343] 792 119 19 131 219 992 11 389[288]
11.12 13 110 1 115 201 544 22 174[344] 815 356 18 941 240 381 11 493[288]
12.12 11 497 1 126 700 502 22 676[345] 840 541 18 778 208 280 12 807[288]
13.12 8 977 1 135 676 188 22 864[346] 858 895 18 533 209 390 12 581[288]
14.12 4 986 1 140 572 96 22 960[347] 869 155 18 813 191 726 12 310[288]
15.12 6 907 1 114 446 349 23 309[348] 879 748 19 210 177 899 11 433[288]
16.12 12 454 1 159 901 605 23 914[349] 892 650 18 899 183 997 10 879[288]
17.12 11 953 1 171 854 431 24 345[350] 903 349 18 707 203 638 9 463[288]
18.12 11 013 1 182 864 426 24 771[351] 915 576 18 542 208 368 11 258[288]
19.12 11 267 1 194 110 483 25 254[352] 927 723 18 342 205 175 10 692[288]
20.12 8 594 1 202 700 143 25 397[353] 938 269 18 180 166 375 9 774[288]
21.12 4 633 1 207 333 77 25 474[354] 946 017 18 376 171 536 9 707[288]
22.12 7 192 1 214 525 309 25 783[355] 954 272 18 521 163 030 9 023[288]
23.12 12 361 1 226 883 472 26 255[356] 965 178 17 794 176 634 9 130[288]
24.12 13 115 1 239 998 497 26 752[357] 975 876 17 239 181 114 9 198[288]
25.12 9 077 1 249 079 240 26 992[358] 984 683 16 735 162 608 8 949[288]
26.12 5 048 1 253 957 69 27 061[359] 992 381 16 457 161 845 8 511[288]
27.12 3 678 1 257 799 57 27 118[360] 999 610 16 686 150 399 8 311[288]
28.12 3 211 1 261 010 29 27 147[361] 1 005 376 17 078 141 744 8 109[288]
29.12 7 914 1 268 634 307 27 454[362] 1 014 005 17 299 156 453 6 699[288]
30.12 12 955 1 281 414 565 28 019[363] 1 025 889 17 228 159 002 6 957[288]
31.12 13 397 1 294 878 532 28 554[364] 1 036 138 16 970 164 847 6 991[288].

2021 rok[edytuj | edytuj kod]

Styczeń 2021 roku   
Data Zakażenia
nowe
Zakażenia
łącznie
Zgony
nowe
Zgony
łącznie
Wyzdrowienia
łącznie
Hospitalizacja Kwarantanna Nadzór
sanitarno-epidemiologiczny
01.01 11 008 1 305 774 400 28 956[365] 1 046 281 16 757 164 643 6 183[288]
02.01 6 945 1 312 780 102 29 058[366] 1 055 436 16 601 149 396 6 740[288]
03.01 5 739 1 318 562 61 29 119[367] 1 063 093 16 786 139 967 6 555[288]
04.01 4 432 1 322 947 42 29 161[368] 1 069 554 17 130 132 060 6 465[288]
05.01 7 624 1 330 543 341 29 502[369] 1 078 892 17 191 155 608 5 984[288]
06.01 14 151 1 344 763 553 30 055[370] 1 087 744 17 057 162 514 5 971[288]
07.01 12 054 1 356 882 186 30 241[371] 1 095 616 16 057 150 303 5 705[288]
08.01 8 790 1 365 645 332 30 574[372] 1 104 599 16 774 164 030 6 055[288]
09.01 10 548 1 376 389 438 31 011[373] 1 113 738 16 543 162 523 6 239[288]
10.01 9 410 1 385 522 177 31 189[374] 1 123 318 16 364 150 515 6 008[288]
11.01 4 622 1 390 385 75 31 264[375] 1 130 460 16 681 146 685 5 928[288]
12.01 5 569 1 395 779 326 31 593[376] 1 138 126 16 859 169 588 5 645[288]
13.01 9 053 1 404 905 481 32 074[377] 1 147 123 16 553 180 854 5 679[288]
14.01 9 436 1 414 362 381 32 456[378] 1 155 823 16 250 184 369 5 922[288]
15.01 7 795 1 422 320 386 32 844[379] 1 164 650 16 083 182 899 5 917[288]
16.01 7 412 1 429 612 369 33 213[380] 1 173 087 15 887 172 827 5 895[288]
17.01 6 055 1 435 582 142 33 355[381] 1 181 326 15 888 172 702 6 096[288]
18.01 3 271 1 438 914 52 33 407[382] 1 187 719 15 716 170 044 5 930[288]
19.01 4 835 1 443 804 291 33 698[383] 1 197 034 15 667 182 631 5 933[288]
20.01 6 919 1 450 747 443 34 141[384] 1 207 359 15 324 184 982 5 680[288]
21.01 7 152 1 457 755 419 34 561[385] 1 215 732 14 928 190 953 5 729[288]
22.01 6 640 1 464 448 346 34 908[386] 1 213 012 14 614 181 698 5 837[288]
23.01 6 322 1 470 879 346 35 253[387] 1 222 782 14 528 184 639 5 660[288]
24.01 4 683 1 475 445 110 35 363[388] 1 230 446 14 377 176 192 5 992[288]
25.01 2 419 1 478 119 38 35 401[389] 1 237 736 14 544 170 854 5 937[288]
26.01 4 604 1 482 722 264 35 665[390] 1 243 575 14 596 177 875[288]
27.01 6 789 1 489 512 389 36 054[391] 1 246 267 14 120 176 833[288]
28.01 7 156 1 496 665 389 36 443[392] 1 250 892 13 879 178 510[288]
29.01 6 144 1 502 810 336 36 780[393] 1 257 352 13 726 177 684[288]
30.01 5 864 1 508 674 303 37 082[394] 1 264 574 13 654 174 906[288]
31.01 4 706 1 513 385 98 37 180[395] 1 270 467 13 339 162 805[288]
Od 26 stycznia 2021 roku Ministerstwo Zdrowia nie publikuje danych statystycznych o ilości osób pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym
Luty 2021 roku   
Data Zakażenia
nowe
Zakażenia
łącznie
Zgony
nowe
Zgony
łącznie
Wyzdrowienia
łącznie
Hospitalizacja Kwarantanna
01.02 2 503 1 515 889 42 37 222[396] 1 276 636 13 507 150 420[288]
02.02 4 326 1 520 215 253 37 476[397] 1 281 396 13 512 152 614[288]
03.02 6 802 1 527 016 421 37 897[398] 1 283 698 13 225 147 257[288]
04.02 6 496 1 533 511 444 38 344[399] 1 288 163 12 945 151 201[288]
05.02 6 053 1 539 564 368 38 712[400] 1 294 687 12 837 152 292[288]
06.02 5 965 1 545 530 283 38 994[401] 1 301 571 12 743 149 585[288]
07.02 4 728 1 550 255 93 39 087[402] 1 307 161 12 528 138 266[288]
08.02 2 431 1 552 686 45 39 132[403] 1 312 856 12 559 129 751[288]
09.02 4 029 1 556 685 227 39 360[404] 1 317 474 12 677 137 467[288]
10.02 6 930 1 563 645 360 39 721[405] 1 319 635 12 472 135 235[288]
11.02 7 008 1 570 658 456 40 177[406] 1 324 101 12 227 144 541[288]
12.02 6 379 1 577 036 247 40 424[407] 1 330 127 12 215 149 615[288]
13.02 6 586 1 583 621 284 40 709[408] 1 336 467 12 163 147 961[288]
14.02 5 334 1 588 955 98 40 807[409] 1 342 031 11 962 137 229[288]
15.02 2 543 1 591 497 25 40 832[410] 1 347 670 12 026 128 654[288]
16.02 5 178 1 596 673 196 41 028[411] 1 352 443 12 318 139 469[288]
17.02 8 694 1 605 372 279 41 308[412] 1 354 598 12 225 141 093[288]
18.02 9 073 1 614 446 273 41 582[413] 1 358 666 12 188 153 920[288]
19.02 8 777 1 623 218 241 41 823[414] 1 365 216 12 441 163 974[288]
20.02 8 510 1 631 727 254 42 077[415] 1 372 326 12 517 166 639[288]
21.02 7 038 1 638 767 94 42 171[416] 1 378 414 12 609 156 100[288]
22.02 3 890 1 642 658 17 42 188[417] 1 384 373 12 868 147 208[288]
23.02 6 310 1 648 962 247 42 436[418] 1 398 516 13 350 161 407[288]
24.02 12 146 1 661 109 372 42 808[419] 1 391 981 13 477 161 187[288]
25.02 12 142 1 673 252 286 43 094[420] 1 397 342 13 818 176 394[288]
26.02 11 539 1 684 788 259 43 353[421] 1 405 552 14 058 188 482[288]
27.02 12 100 1 696 885 303 43 656[422] 1 414 461 14 371 191 595[288]
28.02 10 099 1 706 986 114 43 769[423] 1 422 829 26 227 179 565[288]
27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia (czerwona strefa)[424]
Marzec 2021 roku   
Data Zakażenia
nowe
Zakażenia
łącznie
Zgony
nowe
Zgony
łącznie
Wyzdrowienia
łącznie
Hospitalizacja Kwarantanna
01.03 4 786 1 711 772 24 43 793[425] 1 430 861 26 254 171 656[288]
02.03 7 937 1 719 708 216 44 008[426] 1 438 032 15 400 192 491[288]
03.03 15 698 1 735 406 309 44 360)[427] 1 441 479 15 591 194 086[288]
04.03 15 250 1 750 659 289 44 649[428] 1 448 619 15 992 216 011[288]
05.03 15 829 1 766 490 263 44 912[429] 1 459 564 16 423 234 601[288]
06.03 14 857 1 781 345 245 45 159[430] 1 471 608 16 725 243 583[288]
07.03 13 574 1 794 914 126 45 285[431] 1 482 568 16 861 227 988[288]
08.03 6 170 1 801 083 32 45 317[432] 1 494 083 17 337 219 104[288]
09.03 9 954 1 811 036 282 45 599[433] 1 503 353 18 105 245 202[288]
10.03 17 260 1 828 313 398 45 997[434] 1 507 905 18 378 250 598[288]
11.03 21 045 1 849 424 375 46 373[435] 1 516 540 18 686 276 477[288]
12.03 18 775 1 868 297 351 46 724[436] 1 530 484 19 102 299 942[288]
13.03 21 049 1 889 360 343 47 068[437] 1 546 151 19 541 310 551[288]
14.03 17 259 1 906 632 110 47 178[438] 1 560 227 19 654 292 772[288]
15.03 10 896 1 917 527 28 47 206[439] 1 574 455 20 249 280 008[288]
16.03 14 396 1 931 921 372 47 578[440] 1 587 164 21 183 314 774[288]
17.03 25 052 1 956 974 453 48 032[441] 1 593 165 21 511 327 953[288]
18.03 27 278 1 984 248 356 48 388[442] 1 603 832 21 858 356 227[288]
19.03 25 998 2 010 244 419 48 807[443] 1 620 272 22 567 383 721[288]
20.03 26 405 2 036 700 349 49 159[444] 1 640 050 23 293 396 680[288]
21.03 21 849 2 058 550 140 49 300[445] 1 656 827 23 583 370 067[288]
22.03 14 578 2 073 129 65 49 365[446] 1 676 008 24 637 351 928[288]
23.03 16 741 2 089 869 396 49 761[447] 1 693 875 26 075 392 575[288]
24.03 29 978 2 120 671 575 50 340[448] 1 707 846 26 511 396 701[288]
25.03 34 151 2 154 821 520 50 860[449] 1 722 856 27 118 434 991[288]
26.03 35 143 2 189 966 443 51 305[450] 1 747 223 27 779 461 317[288]
27.03 31 757 2 221 725 448 51 753[451] 1 775 068 28 574 480 926[288]
28.03 29 253 2 250 991 131 51 884[452] 1 775 068 29 071 446 762[288]
29.03 16 965 2 267 964 48 51 932[453] 1 824 431 29 920 423 889[288]
30.03 20 870 2 288 826 461 52 392[454] 1 848 199 31 071 454 738[288]
31.03 32 874 2 321 717 653 53 045[455] 1 861 925 31 311 449 126[288]
13 marca w województwie pomorskim zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia (czerwona strefa)[456]
15 marca w województwach mazowieckim i lubuskim zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia (czerwona strefa)[457]
20 marca zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia w całym kraju (cała Polska w czerwonej strefie)[458]
Kwiecień 2021 roku   
Data Zakażenia
nowe
Zakażenia
łącznie
Zgony
nowe
Zgony
łącznie
Wyzdrowienia
łącznie
Hospitalizacja Kwarantanna
01.04 35 231 2 356 970 621[459] 53 665 1 882 179 31 811 468 310[288]
02.04 30 546 2 387 511 497[460] 54 165 1 914 626 31 955 478 914[288]
03.04 28 073 2 415 584 571[461] 54 737 1 945 994 32 260 467 178[288]
04.04 22 947 2 437 542 204[462] 54 941 1 978 433 31 927 435 354[288]
05.04 9 902 2 448 463 64[463] 55 005 2 013 769 32 656 412 774[288]
06.04 8 245 2 456 709 60[464] 55 065 2 036 577 33 544 394 442[288]
07.04 14 910 2 471 617 638[465] 55 703 2 054 697 34 691 414 373[288]
08.04 27 887 2 499 507 954[466] 56 659 2 076 504 34 864 433 346[288]
09.04 28 487 2 528 006 768[467] 57 427 2 107 776 34 550 439 436[288]
10.04 24 856 2 552 898 749[468] 58 176 2 143 065 34 167 430 830[288]
11.04 21 703 2 574 631 245[469] 58 421 2 171 301 33 460 394 193[288]
12.04 12 013 2 586 647 61[470] 58 481 2 197 782 33 990 362 823[288]
13.04 13 227 2 599 850 644[471] 59 126 2 219 665 34 619 367 577[288]
14.04 21 283 2 621 116 803[472] 59 930 2 229 801 33 906 357 099[288]
15.04 21 130 2 642 242 682[473] 60 612 2 238 638 33 253 352 951[288]
16.04 17 847 2 660 088 595[474] 61 208 2 255 232 32 781 348 056[288]
17.04 15 763 2 675 874 616[475] 61 825 2 285 221 32 073 334 797[288]
18.04 12 153 2 688 025 207[476] 62 032 2 311 145 31 270 292 124[288]
19.04 7 283 2 695 327 101[477] 62 133 2 334 978 31 612 265 383[288]
20.04 9 246 2 704 571 601[478] 62 734 2 354 652 31 938 262 571[288]
21.04 13 926 2 718 493 740[479] 63 473 2 366 230 30 706 253 075[288]
22.04 12 762 2 731 256 694[480] 64 168 2 380 787 29 831 252 098[288]
23.04 10 858 2 742 122 539[481] 64 707 2 401 457 28 994 250 248[288]
24.04 9 505 2 751 632 513[482] 65 222 2 422 659 28 128 241 679[288]
25.04 7 219 2 758 856 193[483] 65 415 2 439 412 27 336 216 922[288]
26.04 3 451 2 762 323 22[484] 65 437 2 255 005 27 137 195 426[288]
27.04 5 709 2 768 034 460[485] 65 897 2 467 036 26 925 193 781[288]
28.04 8 895 2 776 927 636[486] 66 533 2 473 974 25 591 187 087[288]
29.04 8 427 2 785 353 541[487] 67 073 2 483 780 24 667 202 361[288]
30.04 6 796 2 792 142 429[488] 67 502 2 496 810 23 469 197 693[288]


Maj 2021 roku   
Data Testy Zakażenia Zgony Wyzdrowienia Hospita-
lizacja
Kwaran-
tanna
nowe łącznie nowe łącznie nowe łącznie nowe łącznie
01.05 63 400 14 384 650 6 469 2 798 617 423[489] 67 924 14 048 2 510 858 22 415 185 680[288]
02.05 43 353 14 428 003 4 612 2 803 233 144[490] 68 068 10 402 2 520 968 21 209 166 019[288]
03.05 31 030 14 459 033 2 525 2 805 756 37[491] 68 105 9 103 2 529 844 20 974 141 992[288]
04.05 31 160 14 490 193 2 296 2 808 052 28[492] 68 133 7 153 2 536 931 20 981 139 205[288]
05.05 56 250 14 546 443 3 896 2 811 951 349[493] 68 482 4 315 2 540 684 20 410 139 274[288]
06.05 66 627 14 613 070 6 431 2 818 378 510[494] 68 993 6 715 2 546 751 19 433 142 351[288]
07.05 65 711 14 678 781 6 047 2 824 425 453[495] 69 445 8 863 2 555 059 18 116 142 253[288]
08.05 63 455 14 742 236 4 765 2 829 196 421[496] 69 866 8 592 2 563 079 17 155 136 787[288]
09.05 52 161 14 794 397 3 852 2 833 052 147[497] 70 012 6 687 2 569 501 16 156 124 442[288]
10.05 36 962 14 831 359 2 032 2 835 083 22[498] 70 034 6 669 2 576 034 15 925 114 652[288]


Statystyki i wykresy[edytuj | edytuj kod]

Liczba nowych przypadków zakażenia w województwach w 2020 roku[edytuj | edytuj kod]

Zakażenia w 2020 roku wg daty   
Data Narastająco Łączny dzienny przyrost Przyrost w % Województwa Dane bez adresu Źródło
dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie
04.03 1 1 1 [499]
05.03 1 0 [500]
06.03 5 4 400 1 1 2 [26]
07.03 6 1 20,0 1 [501]
08.03 11 5 83,3 1 2 2 [81]
09.03 17 6 54,5 1 1 3 1 [83]
10.03 22 5 29,4 1 1 1 2 [85]
11.03 31 9 40,9 1 1 1 1 1 1 2 1 [502]
12.03 51 20 64,5 3 4 1 2 1 2 3 3 1 [90]
13.03 68 17 33,3 1 1 3 5 3 1 1 2 [102]
14.03 104 36 52,9 5 8 10 5 2 1 2 2 1
15.03 125 21 20,2 2 2 1 4 6 1 2 1 1 1
16.03 177 52 41,6 12 1 12 1 13 2 3 4 4
17.03 238 61 34,5 11 8 4 11 3 3 2 1 6 6 2 2 2
18.03 287 49 20,6 2 1 1 28 1 3 1 1 6 1 4 [503]
19.03 355 68 23,7 13 3 3 6 6 1 16 1 3 -1 12 1 1 2 1 [107]
20.03 425 70 19,7 5 3 3 9 7 25 2 2 1 4 1 5 3 [108]
21.03 536 111 26,1 8 4 3 34 2 20 6 2 4 10 1 3 13 1 [102]
22.03 634 98 18,3 13 8 2 15 8 20 4 4 1 3 10 2 6 2 [111]
23.03 749 115 18,1 22 3 9 5 5 9 28 5 1 1 4 11 1 3 4 4 [112]
24.03 901 152 20,3 33 1 6 5 18 16 37 2 7 1 10 4 1 11 [114]
25.03 1 051 150 16,6 16 5 6 2 15 7 39 2 6 3 20 6 4 15 4 [115]
26.03 1 221 170 16,2 15 4 14 7 14 13 40 3 10 3 6 20 1 6 12 2 [102]
27.03 1 389 168 13,8 28 2 4 1 10 24 27 2 8 4 4 14 7 5 21 7 [118]
28.03 1 638 249 17,9 21 4 9 2 14 19 103 3 10 9 4 24 5 2 9 11 [119]
29.03 1 862 224 13,7 20 10 18 8 38 40 12 5 2 9 30 7 10 9 6 [504]
30.03 2 055 193 10,4 24 25 9 3 12 24 26 11 4 8 3 14 3 1 24 2 [121]
31.03 2 311 256 12,5 16 4 18 6 6 18 57 16 15 6 55 12 1 16 10 [122]
01.04 2 554 243 10,5 52 8 1 5 13 17 68 5 9 11 6 8 6 3 21 10 [123]
02.04 2 946 392 15,3 12 73 18 1 15 21 142 3 7 12 10 29 7 6 26 10 [124]
03.04 3 383 437 14,8 62 42 7 2 12 32 54 12 14 15 12 130 17 8 18 [120]
04.04 3 627 244 7,2 7 25 7 6 11 46 11 8 22 65 2 3 20 11 [126]
05.04 4 102 475 13,1 61 17 9 3 67 19 159 4 13 9 13 41 12 2 40 6 [127]
06.04 4 413 311 7,58 20 4 7 3 14 22 98 7 7 18 8 25 10 3 54 11 [128]
07.04 4 848 435 9,86 39 19 11 18 22 182 6 12 18 10 39 17 4 22 16 [129]
08.04 5 205 357 7,36 12 13 7 4 42 27 67 9 14 22 8 43 7 5 45 32 [130]
09.04 5 575 370 7,11 29 3 5 3 32 34 110 9 14 19 10 51 2 3 37 9 [131]
10.04 5 955 380 6,82 69 10 17 5 31 20 77 5 15 21 4 34 1 15 46 10 [133]
11.04 6 356 401 6,73 23 23 4 2 29 34 128 13 9 6 6 52 6 1 58 7 [505]
12.04 6 674 318 5,00 37 23 9 2 37 19 35 8 1 27 8 65 5 11 29 2 [506]
13.04 6 934 260 3,90 12 9 6 22 14 24 20 4 16 4 33 86 10 [507]
14.04 7 202 268 3,87 14 7 5 1 16 18 27 35 9 18 64 13 33 8 [508]
15.04 7 582 380 5,28 41 7 25 5 24 77 13 9 3 4 45 16 3 102 6 [138]
16.04 7 918 336 4,43 55 8 9 2 18 14 54 11 3 19 2 82 5 4 44 6 [509]
17.04 8 379 461 5,82 74 20 11 17 21 37 24 5 13 4 149 18 10 51 7 [510]
18.04 8 742 363 4,33 56 11 3 33 34 53 17 8 25 22 54 10 18 19 [511]
19.04 9 287 545 6,23 95 8 15 20 16 56 5 4 5 2 170 7 3 122 17 [512]
20.04 9 593 306 3,29 33 15 3 1 22 33 38 16 3 6 6 71 17 1 30 11 [513]
21.04 9 856 263 2,74 41 17 14 2 13 28 29 6 4 5 4 54 11 2 31 2 [514]
22.04 10 169 313 3,18 26 14 7 1 70 27 39 26 6 3 12 46 9 18 9 [515]
23.04 10 511 342 3,36 68 8 4 16 32 68 6 3 6 12 35 1 67 16 [516]
24.04 10 892 381 3,62 23 11 6 32 22 40 15 9 3 14 97 6 1 70 32 [517]
25.04 11 273 381 3,50 43 3 4 23 24 96 7 23 14 39 67 1 30 7 [518]
26.04 11 617 344 3,05 63 4 5 2 19 9 46 11 2 3 50 74 3 41 12 [519]
27.04 11 902 285 2,45 71 5 2 35 20 28 10 3 4 11 42 3 36 15 [520]
28.04 12 218 316 2,66 49 35 3 14 11 15 5 9 2 37 94 3 33 6 [521]
29.04 12 640 422 3,45 59 19 3 32 24 36 12 3 30 159 2 39 4 [522]
30.04 12 877 300 2,37 43 7 1 18 21 25 4 1 8 4 120 4 2 26 16 [523]
01.05 13 105 228 1,77 17 6 5 18 16 4 8 6 141 2 5 [524]
02.05 13 375 270 2,06 40 4 2 34 21 25 9 4 2 6 66 1 51 5 [525]
03.05 13 693 318 2,38 25 3 7 1 43 10 31 15 9 1 4 130 7 24 8 [526]
04.05 14 006 313 2,29 78 2 19 32 45 13 13 80 4 2 11 14 [527]
05.05 14 431 425 3,03 46 4 2 20 21 78 5 3 1 7 134 18 4 69 13 [528]
06.05 14 740 311 2,16 20 4 27 12 42 10 1 9 157 18 11 [529]
07.05 15 047 324 2,20 36 5 1 2 59 10 36 9 2 1 8 116 3 4 24 8 [530]
08.05 15 366 340 2,26 45 5 3 14 14 22 16 2 2 9 179 9 1 15 4 [531]
09.05 15 651 288 1,87 33 1 2 16 10 34 3 1 156 9 3 15 5 [532]
10.05 15 996 345 2,20 99 2 2 12 4 26 12 1 1 3 171 4 2 2 4 [533]
11.05 16 326 330 2,06 22 3 4 10 24 17 5 4 213 27 1 [534]
12.05 16 921 595 3,64 32 4 13 3 21 3 1 4 492 3 2 11 6 [535]
13.05 17 204 322 1,90 44 2 11 10 51 4 2 167 9 4 12 6 [536]
14.05 17 615 411 2,39 25 1 2 7 24 22 8 2 1 1 302 1 13 2 [537]
15.05 18 016 401 2,28 16 3 1 8 9 28 17 1 1 293 3 1 17 3 [538]
16.05 18 257 241 1,34 19 1 7 7 19 8 1 7 165 1 5 1 [539]
17.05 18 529 272 1,49 6 1 6 4 21 9 1 2 180 40 2 [540]
18.05 18 885 356 1,92 60 7 11 5 33 7 1 205 11 13 3 [541]
19.05 19 268 383 2,03 31 1 6 15 37 4 9 1 263 1 5 5 5 [542]
20.05 19 739 471 2,44 19 1 2 16 2 42 13 7 5 275 4 84 1 [543]
21.05 20 143 405 2,05 19 3 6 3 6 15 46 8 1 5 251 4 26 12 [544]
22.05 20 619 476 2,36 71 3 3 2 37 2 29 10 1 6 4 285 5 16 2 [545]
23.05 20 931 316 1,53 33 2 1 2 12 4 40 4 1 3 10 179 8 1 12 4 [546]
24.05 21 326 395 1,89 19 1 13 4 23 5 20 3 1 4 6 185 8 102 1 [547]
25.05 21 631 341 1,60 37 1 12 5 15 66 5 5 7 158 10 19 1 [548]
26.05 22 074 445 2,06 16 3 3 22 3 76 3 9 2 274 7 4 19 4 [549]
27.05 22 473 399 1,81 41 1 22 28 2 37 9 9 4 176 9 59 2 [550]
28.05 22 825 352 1,57 18 16 2 46 9 65 12 2 3 2 138 24 15 [551]
29.05 23 158 333 1,46 26 2 30 9 33 9 2 3 4 191 7 13 4 [552]
30.05 23 571 416 1,80 25 2 35 16 52 11 4 232 34 1 4 [553]
31.05 23 786 219 0,93 13 7 30 10 35 1 5 1 1 101 7 3 1 4 [554]
01.06 24 165 380 1,60 36 2 2 57 7 47 9 8 5 196 6 5 [555]
02.06 24 395 236 0,98 9 1 2 8 10 32 14 5 1 109 7 33 5 [556]
03.06 24 687 292 1,20 10 1 8 2 54 16 28 19 1 10 109 9 18 7 [557]
04.06 25 048 361 1,46 11 4 1 112 21 50 8 12 1 120 9 10 2 [558]
05.06 25 410 362 1,45 20 2 1 2 47 27 58 8 8 4 177 1 1 3 3 [559]
06.06 25 986 576 2,27 20 3 62 22 47 19 1 4 4 351 3 40 [560]
07.06 26 561 575 2,21 8 6 2 119 32 36 8 2 21 1 325 14 1 [561]
08.06 27 160 599 2,26 16 1 1 77 30 74 9 5 6 326 40 1 13 [562]
09.06 27 560 400 1,47 12 1 4 3 45 43 80 10 11 15 5 137 14 14 6 [563]
10.06 27 842 282 1,02 3 3 1 38 20 85 13 5 11 5 76 11 6 5 [564]
11.06 28 201 359 1,29 10 2 2 73 9 54 3 2 9 157 5 4 27 2 [565]
12.06 28 577 376 1,33 1 2 2 1 90 13 68 9 8 17 2 138 11 12 2 [566]
13.06 29 017 440 1,54 17 4 6 1 37 18 66 18 16 9 6 209 2 24 7 [567]
14.06 29 392 375 1,29 12 13 1 39 16 52 5 20 23 1 160 13 1 14 5 [568]
15.06 29 788 396 1,35 1 1 73 9 56 8 14 13 188 14 17 2 [569]
16.06 30 195 407 1,37 11 1 9 62 12 36 8 13 7 2 216 11 6 8 5 [570]
17.06 30 701 506 1,68 36 3 11 7 64 23 57 7 19 18 6 209 22 9 12 3 [11]
18.06 31 015 314 1,02 11 11 6 75 12 44 6 12 13 3 88 18 6 9
19.06 31 316 352 1,13 13 3 15 63 13 84 10 13 14 2 91 11 5 11 4
20.06 31 620 309 0,99 13 5 5 3 44 23 52 4 7 15 2 114 11 2 8 1
21.06 31 931 311 0,98 2 3 11 1 43 16 39 14 13 15 12 128 6 7 1
22.06 32 227 296 0,93 4 5 1 48 6 33 8 23 2 130 15 2 19
23.06 32 527 300 0,93 10 4 40 2 40 5 8 10 19 129 2 2 27 2
24.06 32 821 294 0,90 11 1 4 39 5 33 9 12 13 7 108 21 10 17 4
25.06 33 119 298 0,91 6 8 5 1 39 11 29 23 12 14 3 125 8 4 9 1
26.06 33 395 285 0,86 18 3 1 20 17 45 3 14 15 3 96 2 9 35 4
27.06 33 714 319 0,96 6 5 10 2 49 10 41 21 18 9 4 81 14 48 1
28.06 33 907 193 0,57 2 3 10 26 18 32 19 14 19 4 30 10 4 2
29.06 34 154 247 0,73 3 9 21 16 27 8 12 17 9 78 14 2 31
30.06 34 393 239 0,70 6 3 2 17 44 21 1 2 20 1 84 8 2 26 2
01.07 34 775 382 1,11 5 4 7 10 18 20 7 20 5 169 4 6 107
02.07 35 146 371 1,07 6 2 6 52 29 45 7 13 6 10 148 7 12 28
03.07 35 405 259 0,74 3 1 4 24 13 36 9 12 7 40 80 13 5 46 2 -36
04.07 35 719 314 0,89 3 10 21 29 28 3 40 13 4 93 2 4 57 7
05.07 35 950 231 0,65 2 14 16 17 17 5 27 2 2 87 5 1 35 1
06.07 36 155 205 0,57 5 3 26 1 31 12 39 1 13 4 1 49 10 2 8
07.07 36 412 257 0,71 9 1 15 9 21 6 3 17 2 2 91 4 1 75 1
08.07 36 689 277 0,76 2 5 10 32 28 37 4 27 7 3 96 3 23
09.07 36 951 262 0,71 5 3 4 3 22 35 50 6 7 6 84 5 3 28 1
10.07 37 216 265 0,72 13 1 13 25 16 19 23 9 16 2 9 88 4 2 17 8
11.07 37 521 305 0,82 2 2 14 6 34 53 45 8 9 2 4 77 2 43 4
12.07 37 891 370 0,99 2 40 48 29 29 8 6 46 3 5 57 3 94
13.07 38 190 299 0,79 1 8 5 18 38 72 1 62 2 65 3 2 20 2
14.07 38 457 267 0,70 8 6 12 6 19 44 28 2 12 1 2 72 2 52 1
15.07 38 721 264 0,69 8 5 11 12 31 43 22 3 9 1 90 3 2 20 4
16.07 39 054 333 0,86 26 6 4 4 38 60 37 4 36 3 89 3 20 3
17.07 39 407 353 0,90 8 11 17 30 70 36 4 18 4 8 86 10 5 46
18.07 39 746 339 0,86 17 4 15 6 22 76 31 5 25 3 15 101 1 10 8
19.07 40 104 358 0,90 9 3 7 25 36 115 47 8 17 4 55 6 2 21 3
20.07 40 383 279 0,70 22 4 10 16 40 54 4 22 4 1 55 5 4 34 4
21.07 40 782 399 0,99 3 2 9 27 62 59 4 8 2 15 140 29 9 23 7
22.07 41 162 380 0,93 18 2 7 4 33 50 46 20 17 5 13 113 7 17 22 6
23.07 41 580 418 1,02 7 1 1 9 33 75 104 21 20 2 4 110 4 2 15 10
24.07 42 038 458 1,10 29 9 7 9 29 99 32 8 7 5 9 184 8 6 13 4
25.07 42 622 584 1,39 21 3 12 7 32 142 62 20 21 9 23 188 7 2 34 1
26.07 43 065 443 1,04 10 10 13 5 22 109 54 16 12 2 19 133 3 4 24 7
27.07 43 402 337 0,78 9 1 3 4 18 61 58 1 6 7 3 150 2 12 2
28.07 43 904 502 1,16 31 4 4 29 91 62 16 19 8 15 161 6 5 45 6
29.07 44 416 512 1,17 17 10 18 10 30 102 43 5 23 7 28 183 5 5 14 12
30.07 45 031 615 1,38 5 9 11 10 67 133 95 17 45 7 12 160 5 5 29 7 -2
31.07 45 688 657 1,46 35 17 20 1 30 77 104 13 28 6 15 227 2 9 59 4 10
01.08 46 346 658 1,44 15 11 18 9 42 157 60 7 26 4 17 214 7 17 39 15
02.08 46 894 548 1,18 16 9 7 9 13 76 71 16 23 9 24 191 2 5 72 5
03.08 47 469 575 1,23 17 9 13 13 20 78 82 3 42 10 20 146 8 1 98 15
04.08 48 149 680 1,43 47 3 8 5 39 88 49 7 41 15 17 222 26 4 94 15
05.08 48 789 640 1,33 22 5 25 13 37 90 86 21 32 10 17 152 3 13 97 17
06.08 49 515 726 1,49 39 11 13 8 39 118 107 25 33 17 29 137 30 12 89 19
07.08 50 324 809 1,63 22 8 14 21 46 144 104 26 35 1 41 259 11 17 46 14
08.08 51 167 843 1,68 35 24 22 25 31 124 131 17 44 12 53 208 13 29 54 21
09.08 51 791 624 1,22 12 5 17 20 22 108 81 13 28 10 40 149 11 30 63 15
10.08 52 410 619 1,20 18 12 17 26 31 175 53 7 37 8 48 98 8 6 64 11
11.08 52 961 551 1,05 27 34 8 2 51 71 50 20 16 7 30 128 11 32 38 26
12.08 53 676 715 1,35 31 7 39 1 43 173 78 8 22 7 75 145 2 33 39 14 -2
13.08 54 487 811 1,51 23 14 46 2 39 136 148 15 46 17 61 181 12 11 54 6
14.08 55 312 832 1,53 21 22 23 8 54 184 143 31 39 31 46 160 3 16 43 8
15.08 56 090 771 1,39 57 11 16 10 42 150 96 7 36 6 69 133 41 14 62 21
16.08 56 684 594 1,06 11 13 8 70 77 73 14 38 3 85 108 16 10 50 18
17.08 57 279 595 1,05 17 28 6 8 44 84 150 23 37 5 52 76 10 11 30 14
18.08 57 876 597 1,04 33 17 19 14 48 130 62 15 39 10 51 85 8 8 42 16
19.08 58 611 735 1,27 31 17 28 8 31 140 126 12 33 8 60 160 4 21 43 13
20.08 59 378 767 1,31 21 21 16 8 44 151 96 8 26 12 68 176 15 13 80 12
21.08 60 281 903 1,52 30 31 21 1 49 156 146 25 46 6 89 168 22 30 77 6
22.08 61 181 900 1,49 31 18 23 5 73 193 150 29 32 7 65 153 11 18 81 11
23.08 61 762 581 0,95 24 6 12 4 67 98 49 5 45 6 68 97 8 25 46 3 18
24.08 62 310 548 0,89 20 27 7 71 61 54 10 21 8 60 98 53 1 53 4
25.08 63 073 763 1,22 44 30 29 6 50 141 99 10 59 28 93 89 20 21 32 12
26.08 63 802 729 1,16 15 23 20 4 34 118 106 17 49 13 60 114 20 24 94 18
27.08 64 689 887 1,39 28 24 14 12 47 233 107 16 33 12 71 118 18 51 92 11
28.08 65 480 791 1,22 30 38 27 9 39 139 130 15 70 5 42 104 19 22 92 10
29.08 66 239 759 1,16 44 23 16 12 34 128 140 8 42 24 45 95 27 14 96 11
30.08 66 870 631 0,95 10 22 69 17 33 153 47 8 30 4 53 86 6 17 68 8
31.08 67 372 502 0,75 10 20 18 8 32 79 75 11 32 9 75 77 14 2 30 10
01.09 67 922 550 0,82 35 35 13 9 31 136 89 14 26 10 34 53 16 12 30 7
02.09 68 517 595 0,88 13 16 19 9 34 114 133 8 46 7 42 63 15 19 53 4
03.09 69 129 612 0,89 24 33 40 7 48 100 93 8 32 10 44 71 21 16 48 17
04.09 69 820 691 1,00 27 11 27 13 43 120 121 9 92 8 41 54 15 15 93 2
05.09 70 387 567 0,81 23 13 15 14 31 120 68 9 58 11 42 48 26 16 59 14
06.09 70 824 437 0,62 8 19 13 2 20 90 59 36 33 14 45 35 15 9 35 4
07.09 71 126 302 0,43 6 15 13 1 8 88 25 5 23 19 20 31 9 15 21 3
08.09 71 526 400 0,56 49 8 6 4 12 97 52 7 16 9 26 52 11 4 31 16
09.09 71 947 421 0,59 34 14 19 6 12 67 61 12 22 5 38 57 17 18 28 11
10.09 72 453 506 0,70 20 20 21 6 13 99 68 24 17 16 32 51 18 13 76 12
11.09 73 047 594 0,82 47 15 26 5 28 116 78 16 46 33 39 45 15 17 57 11
12.09 73 650 603 0,83 11 54 29 7 37 93 64 14 39 5 79 72 17 18 50 14
13.09 74 152 502 0,68 16 21 26 6 18 66 85 5 33 17 55 53 13 13 73 2
14.09 74 529 377 0,51 9 24 4 5 24 52 61 26 41 8 46 45 4 2 23 3
15.09 75 134 605 0,81 60 22 22 5 17 120 98 28 20 11 41 62 33 21 28 17
16.09 75 734 600 0,80 47 35 42 4 31 111 70 19 34 27 53 62 8 13 20 24
17.09 76 571 837 1,11 25 15 3 4 41 124 168 19 41 23 134 64 32 29 74 41
18.09 77 328 757 0,99 37 42 39 15 77 92 88 19 47 15 73 65 27 26 75 20
19.09 78 330 1 002 1,30 83 35 122 8 61 149 88 35 69 24 96 64 21 22 94 31
20.09 79 240 910 1,16 45 26 35 10 54 103 164 84 62 21 55 74 18 23 123 12 1
21.09 79 988 748 0,94 9 21 48 15 93 83 120 70 58 13 90 45 8 11 52 12
22.09 80 699 711 0,89 47 13 21 8 51 112 108 28 30 21 83 72 21 21 36 39
23.09 81 673 974 1,21 46 54 46 17 84 135 164 24 24 22 114 82 36 34 76 16
24.09 82 809 1 136 1,39 58 41 58 20 84 183 149 19 62 38 143 110 36 23 84 28
25.09 84 396 1 587 1,92 52 162 59 15 78 241 295 38 55 54 128 126 52 87 84 61
26.09 85 980 1 584 1,88 63 166 60 12 104 259 146 32 72 76 151 141 41 43 167 51
27.09 87 330 1 350 1,57 49 72 77 6 86 152 193 16 70 65 191 93 39 82 102 57
28.09 88 636 1 306 1,50 28 152 87 39 57 134 152 35 73 59 150 83 18 14 200 25
29.09 89 962 1 326 1,50 64 120 29 16 92 167 151 36 115 57 127 124 39 50 81 58
30.09 91 514 1 552 1,73 69 78 82 33 87 205 159 36 94 57 194 128 50 67 140 73
01.10 93 481 1 967 2,15 96 179 98 28 117 285 268 21 107 64 180 148 43 102 173 58
02.10 95 773 2 292 2,45 101 218 97 26 140 282 246 56 218 86 228 179 33 72 196 114
03.10 98 140 2 367 2,47 63 110 116 56 152 290 277 53 141 126 244 221 156 76 224 62
04.10 100 074 1 934 1,97 62 229 102 96 127 185 164 44 141 76 223 120 70 69 168 58
05.10 102 080 2 006 2,00 87 109 172 54 126 217 336 48 142 90 202 125 49 28 180 41
06.10 104 316 2 236 2,19 140 153 138 9 155 268 318 53 137 57 199 218 139 35 106 111
07.10 107 319 3 003 2,88 184 184 106 12 223 357 527 50 141 84 193 286 149 119 242 146
08.10 111 599 4 280 3,99 258 311 204 69 279 548 598 90 256 94 313 375 159 105 505 116
09.10 116 338 4 739 4,25 250 324 185 33 363 724 521 116 368 117 388 490 192 102 436 130
10.10 121 638 5 300 4,56 242 554 251 121 411 631 816 141 347 172 362 412 218 110 360 152
11.10 125 816 4 178 3,43 186 136 304 94 314 685 433 123 315 110 331 354 152 106 380 155
12.10 130 210 4 394 3,49 199 258 379 14 344 690 441 153 334 130 284 262 187 73 530 116
13.10 135 278 5 068 3,89 342 341 163 164 349 898 552 241 391 183 318 441 121 79 334 151
14.10 141 804 6 526 4,82 315 356 256 145 1 137 1 188 233 319 174 344 520 255 196 508 360 175 45
15.10 149 903 8 099 5,71 382 318 315 177 691 1 303 1 306 282 420 139 458 822 283 191 835 177
16.10 157 608 7 705 5,14 441 470 284 147 648 1 105 911 221 563 201 547 769 314 181 592 311
17.10 167 230 9 622 6,11 524 470 429 157 821 1 254 1 485 283 704 149 563 765 396 224 1 058 340
18.10 175 766 8 536 5,10 369 523 580 169 584 934 1 342 312 721 139 427 974 211 210 724 317
19.10 183 243 7 482 4,26 406 473 526 93 679 1 201 849 348 458 283 481 685 170 190 423 217
20.10 192 539 9 291 5,07 567 446 219 228 625 1 486 1 282 307 667 209 484 895 312 165 1 186 213
21.10 202 579 10 040 5,21 462 771 658 283 675 1 315 1 162 362 881 268 548 1 008 259 348 755 285
22.10 214 686 12 107 5,98 610 905 411 297 863 1 331 1 579 404 777 224 710 1 168 486 311 1 516 515
23.10 228 318 13 632 6,35 667 1 207 743 449 800 1 554 2 075 401 852 226 741 1 305 639 365 1 050 558
24.10 241 946 13 628 5,97 645 777 715 379 1 001 1 482 2 026 558 891 308 776 1 262 412 344 1 472 580
25.10 253 688 11 742 4,85 585 1 150 700 312 818 1 119 1 850 381 912 212 499 1 134 405 340 851 474
26.10 263 929 10 241 4,04 462 525 750 363 695 1 144 1 654 335 729 206 672 1 002 316 370 458 560
27.10 280 229 16 300 6,18 917 1 499 400 323 1 421 1 884 3 529 385 742 426 643 1 298 434 301 1 577 521
28.10 299 049 18 820 6,72 1 140 1 215 700 380 1 860 2 165 2 644 395 1 039 290 901 1 868 536 442 2 885 360
29.10 319 205 20 156 6,74 857 1 403 1 700 321 1 794 1 927 2 255 482 1 306 858 953 1 994 599 525 2 633 549
30.10 340 834 21 628 6,78 999 1 954 1 455 394 1 554 1 914 3 416 550 1 274 358 1 049 1 761 607 594 3 082 668 -1
31.10 362 731 21 897 6,42 1 229 1 461 1 559 498 1 700 1 707 3 138 471 1 404 612 1 212 2 274 831 737 2 329 735
01.11 379 902 17 171 4,73 524 1 734 1 768 401 1 670 1 480 2 380 461 1 241 644 1 020 1 493 262 539 843 711
02.11 395 480 15 578 4,10 737 1 379 1 043 295 1 180 1 746 2 218 355 1 049 543 967 1 362 294 582 1 256 572
03.11 414 844 19 364 4,90 1 964 551 1 290 286 1 110 2 106 2 959 445 929 316 1 317 2 407 551 565 2 114 454
04.11 439 536 24 692 5,95 2 324 1 429 1 543 434 1 766 2 245 2 797 644 1 280 625 1 352 2 165 767 622 3 952 747
05.11 466 679 27 143 6,18 2 451 1 663 805 578 1 713 2 342 2 932 714 1 553 902 1 141 3 850 950 795 3 888 866
06.11 493 765 27 086 5,80 2 512 1 952 1 542 497 1 593 2 815 2 951 739 1 707 580 1 451 3 942 1 013 826 2 063 903
07.11 521 640 27 875 5,65 2 045 1 809 1 794 510 1 549 2 450 2 998 765 1 946 615 1 671 4 290 1 231 679 2 451 1 072
08.11 546 425 24 785 4,75 1 799 1 439 1 728 470 1 576 2 806 2 899 858 1 822 1 053 1 335 4 245 429 558 1 845 723 -800
09.11 568 138 21 713 3,97 1 719 1 018 1 201 543 1 269 2 650 1 630 591 1 260 497 1 122 4 373 344 694 1 983 819
10.11 593 592 25 484 4,49 2 541 1 108 985 650 1 431 2 697 1 982 762 1 236 714 1 116 4 276 753 649 3 846 738
11.11 618 813 25 211 4,25 2 661 792 1 449 791 1 443 2 947 1 976 910 1 152 662 1 321 4 066 500 618 3 081 852 -10
12.11 641 496 22 683 3,67 1 847 1 083 831 688 1 528 2 132 1 746 844 1 276 943 1 114 3 911 825 915 2 232 768
13.11 665 547 24 051 3,75 2 823 1 279 526 592 1 557 2 271 1 410 802 1 264 402 1 421 3 841 920 746 2 866 1 331
14.11 691 118 25 571 3,84 2 794 955 1 563 760 1 487 2 202 2 419 799 1 162 695 1 328 3 453 1 177 990 2 742 1 045
15.11 712 972 21 854 3,16 2 016 1 723 1 248 419 1 389 1 859 1 642 604 926 725 1 046 3 579 685 820 2 143 1 033 -3
16.11 733 788 20 816 2,92 1 784 896 1 163 577 1 083 1 295 2 436 557 842 487 1 037 3 322 787 1 040 2 400 1 110
17.11 752 940 19 152 2,61 2 418 738 1 294 295 1 096 1 724 2 272 732 551 512 1 325 2 442 624 463 1 475 1 191
18.11 772 823 19 883 2,64 2 091 854 627 586 1 154 1 608 3 340 861 777 480 1 313 2 214 870 788 1 174 1 146
19.11 796 798 23 975 3,10 1 808 940 1 108 641 1 288 1 670 3 041 682 1 096 517 1 499 4 377 945 1 025 2 153 1 185
20.11 819 262 22 464 2,82 1 626 1 431 675 562 1 472 1 999 2 679 792 840 722 1 551 2 666 860 1 055 2 258 1 276
21.11 843 475 24 213 2,96 1 762 1 257 1 600 645 1 563 2 213 3 086 703 872 927 1 715 2 263 760 1 191 2 525 1 101 30
22.11 861 331 18 467 2,19 1 005 1 000 1 511 572 1 136 1 444 2 607 563 703 865 1 139 1 611 391 890 1 079 960 991
23.11 876 333 15 002 1,74 1 035 931 795 406 906 1 401 2 295 493 540 455 959 694 364 864 1 899 965
24.11 909 066 10 139 1,16 1 035 521 670 267 563 486 1 166 512 540 309 979 945 359 473 630 457 227
25.11 924 428 15 362 1,69 825 1 321 932 504 1 010 933 1 577 459 590 449 1 126 1 941 303 858 1 420 1 011 103
26.11 941 112 16 687 1,81 1 112 1 207 1 027 508 1 099 914 1 785 587 649 464 1 105 1 824 473 1 210 1 668 991 64
27.11 958 416 17 060 1,81 1 318 1 368 802 494 1 001 868 2 057 536 790 491 1 258 1 560 406 1 065 2 072 915 59
28.11 973 593 15 178 1,58 1 481 1 004 937 398 658 661 1 986 429 713 481 1 026 1 402 310 950 1 748 902 92
29.11 985 075 11 483 1,18 781 623 616 373 838 440 1 413 432 339 307 978 977 270 618 1 574 780 124
30.11 990 811 5 733 0,58 445 297 285 259 375 280 659 198 201 118 441 421 192 327 532 599 104
01.12 999 924 9 105 0,92 717 1 214 547 187 615 486 765 361 346 216 443 1 084 265 534 796 461 69
02.12 1 013 747 13 855 1,39 844 1 240 759 387 1 013 823 1 626 257 518 393 1 060 1 494 276 785 1 577 751 52
03.12 1 028 610 14 838 1,46 844 1 354 793 358 889 646 1 780 469 413 356 1 226 1 531 353 1 058 1 755 939 74
04.12 1 041 846 13 239 1,29 828 1 081 713 482 915 599 1 643 449 324 373 813 1 355 252 964 1 380 999 69
05.12 1 054 273 12 430 1,19 920 1 091 728 339 897 548 1 574 359 255 287 969 1 283 209 762 1 195 974 40
06.12 1 063 449 9 176 0,87 476 718 353 325 561 380 1 170 307 184 223 874 908 187 692 1 096 674 48
07.12 1 067 870 4 423 0,42 287 351 177 163 238 214 609 195 155 155 335 265 69 217 424 529 40
08.12 1 076 180 8 312 0,78 566 690 416 174 563 1 072 960 140 204 193 515 852 182 528 580 486 191
09.12 1 088 346 12 168 1,13 813 1 101 728 349 821 564 1 496 224 253 360 933 1 465 178 651 1 213 932 87
10.12 1 102 096 13 749 1,26 985 1 404 618 467 863 488 1 701 493 406 364 887 1 251 215 897 1 672 956 82
11.12 1 115 201 13 110 1,19 797 1 002 639 447 838 472 1 722 337 260 308 1 147 1 080 218 1 198 1 411 1 110 124
12.12 1 126 700 11 497 1,03 698 1 083 745 373 695 404 1 522 315 525 356 752 993 183 736 1 032 973 112
13.12 1 135 676 8 977 0,80 498 756 378 300 572 310 1 280 133 204 231 1 003 668 132 646 1 132 593 141
14.12 1 140 572 4 896 0,43 258 531 179 207 190 143 715 176 180 78 460 272 108 275 392 561 171
15.12 1 147 446 6 907 0,61 519 750 437 150 446 232 768 129 306 169 495 608 174 572 639 328 185
16.12 1 159 901 12 454 1,09 629 1 181 641 323 943 538 1 461 247 322 370 868 1 340 181 815 1 373 1 064 158
17.12 1 171 854 11 953 1,03 681 1 138 699 320 767 351 1 318 251 288 230 951 964 231 935 1 555 1 124 150
18.12 1 182 864 11 013 0,94 691 1 050 534 427 656 399 1 422 250 168 266 951 918 180 827 1 148 956 170
19.12 1 194 110 11 267 0,95 593 1 114 650 407 762 391 1 383 222 366 341 1 040 803 164 707 1 197 974 153
20.12 1 202 700 8 594 0,72 486 788 299 320 447 310 1 105 173 142 178 817 694 129 612 1 151 773 170
21.12 1 207 333 4 633 0,39 206 480 245 168 265 207 630 138 132 100 549 240 65 171 302 561 174
22.12 1 214 525 7 192 0,60 409 768 524 141 453 196 884 93 225 172 697 719 153 578 574 391 215
23.12 1 226 883 12 361 1,02 588 1 204 569 365 859 528 1 509 250 219 326 968 1 269 162 981 1 391 989 184
24.12 1 239 998 13 115 1,07 742 1 311 598 402 945 409 1 824 281 288 325 1 107 1 003 166 839 1 605 1 005 265
25.12 1 249 079 9 077 0,73 474 767 357 351 739 210 1 166 258 212 242 666 695 89 607 1 045 990 209
26.12 1 253 957 5 048 0,40 219 472 268 111 280 169 741 97 132 115 487 285 82 315 518 557 200
27.12 1 257 799 3 678 0,29 153 326 103 65 199 115 532 99 68 93 536 279 51 188 387 270 214
28.12 1 261 010 3 211 0,26 109 302 126 49 199 190 409 49 76 70 404 224 55 136 309 282 222
29.12 1 268 634 7 914 0,63 405 720 490 208 671 251 957 120 85 203 483 823 129 765 647 713 244
30.12 1 281 414 12 955 1,02 674 1 106 609 349 801 541 1 600 206 279 426 1 101 1 299 159 988 1 585 996 236
31.12 1 294 878 13 397 1,05 804 1 517 564 493 703 387 1 739 347 284 356 1 288 1 046 193 1 061 1 469 900 246
Łącznie
zakażenia*
1 294 878 63 266 49 675 44 881 19 107 59 414 91 340 107 823 25 936 47 606 23 606 49 683 118 593 27 553 26 667 88 839 32 344 5 734 [571]
Łącznie
zgony (31.12)
28 554 1 773 1 208 1 565 622 1 691 2 510 3 053 936 1 700 754 1 372 3 119 827 995 2 503 846 [572]
Data Narastająco Łączny dzienny przyrost Przyrost w % dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie Dane bez adresu Źródło
Województwa

* Dane z poszczególnych województw z dnia 23 listopada 2020

Liczba nowych przypadków zakażenia w województwach w 2021 roku[edytuj | edytuj kod]

Tabela z danymi w 2021 roku wg daty   
Data Narastająco Łączny dzienny przyrost Przyrost w % Województwa Dane bez adresu Źródło
dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie
01.01 1 305 774 11 008 0,85 647 967 388 343 704 388 1 453 179 261 307 1 027 885 192 825 1 249 951 242 [11]
02.01 1 312 780 6 945 0,53 344 471 280 113 604 281 1 046 182 217 173 787 431 98 321 915 538 144 [11]
03.01 1 318 562 5 739 0,44 246 673 207 169 292 200 903 100 118 171 705 288 77 376 495 518 201 [11]
04.01 1 322 947 4 432 0,34 115 484 142 96 287 194 746 84 116 80 623 282 59 139 317 436 232 [11]
05.01 1 330 543 7 624 0,58 481 913 447 93 487 233 824 93 270 189 534 740 88 601 802 569 260 [11]
06.01 1 344 763 14 151 1,06 599 1 300 658 368 1 058 625 1 686 222 654 477 1 148 1 391 218 1 082 1 488 921 256 [11]
07.01 1 356 882 12 054 0,90 627 1 078 331 379 627 453 1 469 326 570 272 1 003 855 181 709 1 609 1 324 241 [11]
08.01 1 365 645 8 790 0,65 461 1 034 403 233 546 352 1 216 96 490 293 987 548 89 486 774 554 228 [11]
09.01 1 376 389 10 548 0,77 514 886 512 293 702 418 1 333 195 291 298 977 836 154 928 1 151 843 217 [11]
10.01 1 385 522 9 410 0,68 459 923 381 261 573 260 1 305 181 214 239 1 010 676 151 515 1 106 936 220 [11]
11.01 1 390 385 4 622 0,33 227 388 138 190 218 233 627 127 159 75 509 233 97 210 446 570 175 [11]
12.01 1 395 779 5 569 0,40 339 526 344 89 285 236 695 116 108 143 583 522 108 483 483 400 109 [11]
13.01 1 404 905 9 053 0,65 452 910 493 243 567 383 1 069 172 235 333 729 818 131 626 1 014 700 178 [11]
14.01 1 414 362 9 436 0,67 463 993 403 288 554 337 1 231 235 233 291 878 727 164 690 1 058 788 103 [11]
15.01 1 422 320 7 795 0,55 477 712 355 218 495 321 946 214 232 277 740 601 127 420 768 749 143 [11]
16.01 1 429 612 7 412 0,52 378 653 358 178 416 293 1 040 222 194 210 741 608 120 547 696 629 129 [11]
17.01 1 435 582 6 055 0,42 302 658 318 247 351 225 816 99 177 121 603 408 125 287 828 324 166 [11]
18.01 1 438 914 3 271 0,23 156 201 86 99 98 306 475 125 83 69 468 311 73 108 224 292 97 [11]
19.01 1 443 804 4 835 0,34 311 438 266 85 275 234 683 95 188 126 411 368 77 354 413 392 119 [11]
20.01 1 450 747 6 919 0,48 336 534 357 201 393 280 890 138 192 329 582 649 125 549 683 550 131 [11]
21.01 1 457 755 7 152 0,49 567 729 323 217 410 315 874 143 216 226 740 489 147 415 740 469 132 [11]
22.01 1 464 448 6 640 0,46 366 613 311 208 351 270 856 113 175 229 770 488 125 476 672 504 113 [11]
23.01 1 470 879 6 322 0,43 414 644 378 166 348 250 936 95 159 218 513 529 90 361 600 477 144 [11]
24.01 1 475 445 4 683 0,32 251 447 234 145 283 219 687 104 191 161 461 352 81 170 509 259 129 [11]
25.01 1 478 119 2 419 0,16 179 218 78 134 118 115 371 45 61 95 357 147 40 75 200 130 56 [11]
26.01 1 482 722 4 604 0,31 312 452 336 93 256 159 570 78 136 145 361 342 86 383 442 298 155 [11]
27.01 1 489 512 6 789 0,46 343 634 358 174 392 359 934 105 182 317 636 623 97 435 656 401 143 [11]
28.01 1 496 665 7 156 0,48 527 718 354 226 391 290 1 046 153 270 209 659 557 114 413 669 420 140 [11]
29.01 1 502 810 6 144 0,41 386 500 264 171 309 250 972 145 222 254 556 427 93 442 656 411 86 [11]
30.01 1 508 674 5 864 0,39 338 482 318 178 335 265 950 100 150 251 523 493 82 326 549 396 128 [11]
31.01 1 513 385 4 706 0,31 303 394 227 170 203 204 765 124 136 187 449 329 82 248 478 293 114 [11]
01.02 1 176 904 2 503 0,17 202 219 69 91 113 182 440 44 116 82 243 131 63 82 150 182 94 [11]
02.02 1 520 215 4 326 0,37 236 449 256 84 238 244 586 55 152 150 326 343 95 377 336 272 127 [11]
03.02 1 527 016 6 802 0,45 392 432 324 196 393 355 1 129 124 230 237 647 702 95 460 586 378 122 [11]
04.02 1 533 511 6 496 0,43 388 719 294 241 283 272 960 138 265 298 564 523 91 483 545 341 91 [11]
05.02 1 539 564 6 053 0,39 313 557 264 183 353 266 961 96 206 219 507 542 149 394 603 328 112 [11]
06.02 1 545 530 6 026 0,39 314 558 270 185 358 267 965 96 199 218 509 544 151 397 605 327 63 [11]
07.02 1 550 255 4 728 0,31 244 381 201 197 200 226 744 82 191 133 554 393 125 214 484 228 131 [11]
08.02 1 552 686 2 431 0,16 111 227 110 88 84 83 438 40 155 90 332 145 95 70 155 122 86 [11]
09.02 1 556 685 4 029 0,26 206 339 200 73 179 191 602 62 158 200 403 369 62 491 208 192 94 [11]
10.02 1 563 645 6 930 0,45 271 568 322 258 374 340 1 074 68 290 295 540 688 131 607 627 353 124 [11]
11.02 1 570 658 7 008 0,45 396 567 320 227 416 364 1 087 152 357 252 702 621 119 494 556 272 106 [11]
12.02 1 577 036 6 379 0,41 399 512 316 221 249 251 1 010 85 328 266 581 523 131 534 535 316 122 [11]
13.02 1 583 621 6 586 0,42 404 518 265 234 311 356 1 090 119 296 292 576 549 129 503 495 333 116 [11]
14.02 1 588 955 5 334 0,34 265 403 224 215 231 212 1 001 102 208 146 651 502 98 221 511 214 130 [11]
15.02 1 591 497 2 543 0,16 167 197 61 77 74 115 473 40 211 59 344 146 59 140 157 111 112 [11]
16.02 1 596 673 5 178 0,33 258 384 254 158 355 224 824 49 279 198 404 342 73 616 379 245 136 [11]
17.02 1 605 372 8 694 0,54 432 582 359 245 478 515 1 400 89 396 361 683 872 150 795 770 430 137 [11]
18.02 1 614 446 9 073 0,57 544 762 326 384 311 427 1 633 160 487 265 807 725 201 774 709 428 130 [11]
19.02 1 623 218 8 777 0,54 554 601 328 299 495 548 1 427 122 464 271 787 829 142 732 676 346 156 [11]
20.02 1 631 727 8 510 0,52 547 535 313 267 447 493 1 393 133 461 315 779 818 159 736 552 373 189 [11]
21.02 1 638 767 7 038 0,43 420 459 290 294 264 380 1 339 137 278 215 727 662 131 364 673 230 175 [11]
22.02 1 642 658 3 890 0,24 254 217 101 204 138 234 699 52 363 79 545 306 85 158 217 111 127 [11]
23.02 1 648 962 6 310 0,38 348 453 328 145 401 293 1 028 73 253 193 515 461 119 725 450 330 195 [11]
24.02 1 661 109 12 146 0,74 642 741 451 345 639 718 1 961 108 656 449 1 113 1 529 236 970 962 412 214 [11]
25.02 1 673 252 12 142 0,73 854 859 432 441 511 752 1 984 212 779 403 1 112 1 173 319 810 862 461 178 [11]
26.02 1 684 788 11 539 0,69 849 743 406 461 512 660 2 098 157 680 353 1 050 1 018 201 960 806 395 190 [11]
27.02 1 696 885 12 100 0,72 799 708 408 383 710 629 2 272 120 684 327 1 050 1 272 269 943 936 455 135 [11]
28.02 1 706 986 10 099 0,60 662 480 326 455 368 738 2 069 139 532 216 943 997 157 593 934 288 202 [11]
01.03 1 711 772 4 786 0,28 352 336 97 117 186 282 1 051 84 335 104 643 373 180 197 202 139 108 [11]
02.03 1 719 708 7 937 0,46 434 530 371 177 444 521 1 279 90 493 307 600 746 152 924 474 247 148 [11]
03.03 1 735 406 15 698 0,91 782 949 500 387 960 1 272 2 750 208 687 461 1 399 1 989 274 1 132 1 212 605 131 [11]
04.03 1 750 659 15 250 0,88 1 174 1 049 477 490 793 953 2 563 266 941 438 1 337 1 620 381 831 1 251 476 210 [11]
05.03 1 766 490 15 829 0,90 1 093 983 450 585 700 1 015 2 910 227 1 008 405 1 318 1 873 318 1 083 1 138 467 256 [11]
06.03 1 781 345 14 857 0,84 1 233 833 429 642 737 1 062 2 504 198 811 448 1 303 1 536 268 1 129 962 486 276 [11]
07.03 1 794 914 13 574 0,76 909 696 406 476 577 997 2 807 240 718 253 1 098 1 596 263 706 1 198 372 262 [11]
08.03 1 801 083 6 170 0,34 449 299 122 308 235 499 1 289 122 431 86 715 520 128 202 401 188 176 [11]
09.03 1 811 036 9 954 0,55 681 728 512 240 621 583 1 772 123 471 303 613 1 061 240 835 663 289 219 [11]
10.03 1 828 313 17 260 0,95 1 047 946 616 413 1 022 1 497 2 596 250 976 518 1 207 2 452 338 1 272 1 358 478 274 [11]
11.03 1 849 424 21 045 1,15 1 502 1 314 601 632 1 068 1 607 3 756 287 1 255 450 1 704 2 597 567 999 1 670 698 338 [11]
12.03 1 868 297 18 775 1,02 1 407 993 618 751 868 1 336 3 073 360 1 023 471 1 526 2 302 409 969 1 678 702 289 [11]
13.03 1 889 360 21 049 1,13 1 687 1 225 667 653 1 185 1 686 3 891 347 889 428 1 494 2 682 476 1 115 1 828 527 269 [11]
14.03 1 906 632 17 259 0,91 1 263 843 438 517 782 1 379 3 430 294 1 064 276 1 318 2 331 303 759 1 508 447 307 [11]
15.03 1 917 527 10 896 0,57 939 596 139 396 460 699 2 311 265 567 192 1 100 1 247 266 271 871 344 233 [11]
16.03 1 931 921 14 396 0,75 936 972 628 288 1 064 1 044 2 347 168 785 304 1 030 1 716 373 1 003 954 458 326 [11]
17.03 1 956 974 25 052 1,30 1 672 1 275 840 698 1 466 2 050 4 142 357 1 319 621 1 685 4 030 535 1 097 2 034 795 436 [11]
18.03 1 984 248 27 278 1,39 2 371 1 734 874 672 1 349 2 192 4 408 637 1 449 486 1 758 3 788 707 1 109 2 493 820 431 [11]
19.03 2 010 244 25 998 1,31 2 144 1 567 834 747 1 360 1 914 4 219 564 1 334 473 1 604 3 728 576 1 002 2 643 899 390 [11]
20.03 2 036 700 26 405 1,31 2 226 1 489 728 773 1 419 2 138 4 166 472 1 398 522 1 842 3 600 736 869 2 791 864 372 [11]
21.03 2 058 550 21 849 1,07 1 693 1 155 633 701 1 110 1 715 3 852 500 1 211 351 1 213 3 649 461 605 2 152 662 186 [11]
22.03 2 073 129 14 578 0,71 1 215 704 181 495 862 1 207 2 899 240 669 167 1 231 1 859 429 310 1 355 517 238 [11]
23.03 2 089 869 16 741 0,81 1 307 863 737 428 1 112 1 211 3 105 316 721 355 871 2 023 553 894 1 420 402 423 [11]
24.03 2 120 671 29 978 1,43 2 328 1 273 977 749 1 934 2 608 4 308 484 1 451 689 1 935 4 605 691 1 155 3 188 1 096 507 [11]
25.03 2 154 821 34 151 1,61 2 680 2 254 970 936 2 109 2 919 5 104 642 1 498 577 1 994 5 430 1 024 1 082 3 334 1 163 435 [11]
26.03 2 189 966 35 143 1,63 2 876 1 940 1 073 874 1 872 2 826 5 264 694 1 716 529 2 625 5 095 822 1 067 4 141 1 113 616 [11]
27.03 2 221 725 31 757 1,45 2 709 1 503 1 025 840 1 694 2 725 5 205 653 1 480 559 1 986 5 044 939 760 3 146 1 038 451 [11]
28.03 2 250 991 29 253 1,32 2 207 1 537 860 636 1 580 2 404 4 652 668 1 333 356 1 874 4 647 718 885 3 652 872 372 [11]
29.03 2 267 964 16 965 0,75 1 887 642 373 589 929 1 525 2 834 448 614 181 1 007 2 694 585 249 1 534 643 231 [11]
30.03 2 288 826 20 870 0,92 2 110 1 181 1 010 397 1 290 1 655 3 572 325 919 349 989 2 812 551 786 1 892 728 304 [11]
31.03 2 321 717 32 874 1,44 2 826 1 659 987 733 1 832 2 766 4 813 641 1 286 672 1 433 6 092 812 908 3 695 1 330 389 [11]
01.04 2 356 970 35 251 1,52 3 309 1 791 1 314 815 2 121 3 067 4 806 807 1 470 508 1 873 5 997 900 935 4 056 1 074 408 [11]
02.04 2 387 511 30 546 1,30 3 074 1 595 1 135 759 1 879 2 628 4 464 711 1 284 447 1 335 4 713 864 662 3 414 1 184 398 [11]
03.04 2 415 584 28 073 1,18 2 695 1 126 1 112 693 1 548 2 295 4 115 611 1 252 438 2 018 4 506 860 742 2 779 922 361 [11]
04.04 2 438 542 22 947 0,95 2 320 1 102 635 661 1 378 1 693 3 564 647 880 356 1 273 3 839 502 502 2 636 700 259 [11]
05.04 2 448 463 9 902 0,41 986 376 237 267 837 922 916 237 495 127 550 1 734 376 127 1 255 307 153 [11]
06.04 2 456 709 8 245 0,34 591 368 239 205 497 663 1 792 209 334 92 573 1 228 209 125 731 274 115 [11]
07.04 2 471 617 14 910 0,61 1 434 776 911 251 1 093 1 221 2 157 256 482 277 730 1 863 485 532 1 476 704 262 [11]
08.04 2 499 507 27 887 1,13 2 299 1 588 1 085 558 1 908 2 813 3 910 570 1 060 533 1 484 4 880 721 625 2 767 786 300 [11]
09.04 2 528 006 28 487 1,14 2 872 1 442 1 065 716 2 139 2 219 3 676 717 1 078 556 1 323 4 686 712 734 3 285 999 268 [11]
10.04 2 552 898 24 856 0,98 2 459 1 189 1 172 577 1 671 2 135 3 235 734 1 088 507 1 214 3 686 721 702 2 530 1 008 228 [11]
11.04 2 574 631 21 703 0,85 1 822 1 113 661 514 1 676 1 870 3 144 632 749 349 1 244 3 496 475 409 2 567 701 281 [11]
12.04 2 586 647 12 013 0,47 1 214 524 357 295 722 1 079 1 809 293 623 167 727 1 831 371 230 1 125 484 162 [11]
13.04 2 599 850 13 227 0,51 1 276 758 817 295 1 073 1 080 1 766 214 525 264 614 1 666 487 490 1 184 543 175 [11]
14.04 2 621 116 21 283 0,82 1 710 989 1 003 438 1 635 1 886 2 925 499 818 540 1 108 3 386 547 610 2 102 839 248 [11]
15.04 2 642 242 21 130 0,81 2 277 1 085 892 505 1 300 1 747 2 555 638 923 374 1 008 3 142 659 520 2 495 824 186 [11]
16.04 2 660 088 17 847 0,68 1 748 892 775 441 1 386 1 440 2 345 460 520 344 867 2 761 540 481 1 949 738 160 [11]
17.04 2 675 874 15 763 0,59 1 524 780 724 325 1 095 1 323 1 999 351 552 349 881 2 691 438 354 1 575 641 161 [11]
18.04 2 688 025 12 153 0,45 1 019 623 477 308 863 1 075 1 815 407 418 214 588 1 896 299 256 1 390 345 160 [11]
19.04 2 695 327 7 283 0,27 747 342 166 198 414 671 1 100 194 229 135 383 1 171 249 103 720 356 105 [11]
20.04 2 704 571 9 246 0,34 864 545 587 174 713 630 1 248 208 266 142 417 1 307 321 306 885 490 143 [11]
21.04 2 718 493 13 926 0,51 1 213 663 604 281 1 051 1 290 1 615 358 417 260 665 2 573 371 336 1 429 667 133 [11]
22.04 2 731 256 12 762 0,47 1 376 695 555 351 900 1 075 1 397 360 486 220 538 2 123 400 278 1 286 601 121 [11]
23.04 2 742 122 10 858 0,40 1 179 469 475 251 746 908 1 345 293 333 167 537 1 736 320 271 1 216 521 91 [11]
24.04 2 751 632 9 505 0,35 916 443 424 226 693 790 1 237 341 296 172 416 1 555 327 203 962 404 100 [11]
25.04 2 758 856 7 219 0,26 786 316 278 206 496 602 993 268 206 95 356 1 085 152 152 810 318 100 [11]
26.04 2 762 323 3 451 0,13 330 183 87 87 247 326 506 99 119 43 211 565 126 58 236 175 53 [11]
27.04 2 768 034 5 709 0,21 547 372 337 114 592 403 700 152 157 103 183 817 191 153 500 315 73 [11]
28.04 2 776 927 8 895 0,32 859 411 379 203 670 771 1 087 213 209 148 349 1 531 214 209 1 094 447 101 [11]
29.04 2 785 353 8 427 0,30 934 425 411 171 561 620 1 025 320 215 164 427 1 328 234 272 846 405 69 [11]
30.04 2 792 142 6 796 0,24 614 302 342 125 523 551 803 271 217 110 420 1 041 177 142 724 367 67 [11]
01.05 2 798 617 6 469 0,23 755 272 353 143 459 500 782 169 155 97 312 982 182 163 726 355 64 [11]
02.05 2 803 233 4 612 0,16 477 248 154 108 235 478 596 211 106 73 285 724 126 75 471 199 46 [11]
03.05 2 805 756 2 525 0,09 223 130 88 35 240 220 366 62 69 34 163 377 61 47 243 130 37 [11]
04.05 2 808 052 2 296 0,08 182 131 107 53 184 213 278 76 66 32 145 351 57 55 204 123 39 [11]
05.05 2 811 951 3 896 0,14 402 216 298 71 371 285 462 104 111 64 150 501 104 104 367 248 38 [11]
06.05 2 818 378 6 431 0,23 643 321 354 121 458 481 793 184 115 112 322 1 086 172 180 753 280 56 [11]
07.05 2 824 425 6 047 0,21 572 308 317 175 528 382 697 205 154 128 383 765 124 152 777 317 63 [11]
08.05 2 829 196 4 765 0,17 503 206 226 110 326 367 583 165 119 101 302 712 119 149 500 224 53 [11]
09.05 2 833 052 3 852 0,14 324 194 177 97 297 314 529 116 93 77 217 508 107 62 501 192 47 [11]
10.05 2 835 083 2 032 0,07 200 96 77 46 163 135 320 73 54 48 129 241 48 41 201 140 20 [11]
Łącznie zakażenia 2 776 927 203 136 175 890 121 308 71 803 171 873 214 706 385 226 66 379 123 946 67 699 186 430 347 755 70 302 119 281 274 308 124 507 29 945 [571]
Łącznie zgony
(09.05.2021)
70 012 4 504 4 545 4 204 1 932 4 732 5 459 8 886 1 942 4 236 2 043 4 246 8 417 2 296 2 888 6 867 2 702 [573]
Data Narastająco Łączny dzienny przyrost Przyrost w % dolnośląskie kujawsko-pomorskie lubelskie lubuskie łódzkie małopolskie mazowieckie opolskie podkarpackie podlaskie pomorskie śląskie świętokrzyskie warmińsko-mazurskie wielkopolskie zachodniopomorskie Dane bez adresu Źródło
Województwa

Liczba nowych przypadków zakażenia[edytuj | edytuj kod]

Średnia z ostatnich 7 dni (do 11.05.2021) = 4303[2]

Liczba wykonanych testów na dobę[edytuj | edytuj kod]

Przebieg pandemii w województwie śląskim[edytuj | edytuj kod]

Liczba nowych przypadków zakażenia dla Polski bez województwa śląskiego i dla województwa śląskiego – na milion mieszkańców w okresie największych zakażeń w województwie śląskim. Polska bez województwa śląskiego – niebieskie, województwo śląskie – czerwone

Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia[edytuj | edytuj kod]

Aktualna liczba wykrytych zakażeń 2 838 180[2].

Uwaga: suma zakażeń w dniu 22-11-2020 uwzględnia odjęcie 611 błędnych danych z WSSE Lublin.
Suma zakażeń w dniu 24-11-2020 uwzględnia dodanie 22 594 ujawnionych przez GIS.
Suma zakażeń w dniu 15-12-2020 uwzględnia odjęcie 33 błędnych danych.
Suma zakażeń w dniu 27-12-2020 uwzględnia dodanie 164 wcześniej nie uwzględnionych danych.
Suma zakażeń w dniu 29-12-2020 uwzględnia odjęcie 290 błędnych danych.
Suma zakażeń w dniu 30-12-2020 uwzględnia odjęcie 175 błędnych danych.
Suma zakażeń w dniu 01-01-2021 uwzględnia odjęcie 112 błędnych danych.

Łączna liczba zgonów[edytuj | edytuj kod]

Aktualna liczba zmarłych z powodu COVID-19: 70 336[2]

Dzienna i średnia tygodniowa liczba zgonów[edytuj | edytuj kod]

Widoczna na wykresie tygodniowa cykliczność liczby zgonów wynika z tego, że Ministerstwo Zdrowia w codziennych komunikatach podaje dane z raportów regionalnych, a nie faktyczne liczby zgonów w danym dniu[574].

Polska i państwa sąsiednie[edytuj | edytuj kod]

Procentowe wzrosty liczby zakażeń dzienne w Polsce i państwach sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Procentowe wzrosty dzienne przypadków COVID-19 w Polsce i państwach sąsiednich. Wykres przedstawia uśredniony dzienny wzrost liczby przypadków podzielony przez całkowitą liczbę zarejestrowanych przypadków[575][576][577].


Wykres obrazujący liczbę zachorowań w Polsce na tle państw sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Wykres obrazujący liczbę zachorowań na COVID-19 w Polsce i państwach sąsiednich. Wykres obejmuje czas od osiągnięcia 1 przypadku na 1 mln mieszkańców do dnia podanego w tytule wykresu. Czas biegnie wzdłuż krzywych. Użyta średnia krocząca to średnia o wykładniczych wagach i czasie połowicznego zaniku podanym w opisie osi. Liczby na osiach podane na 1 mln mieszkańców, co pozwala porównać, na jakim etapie zaawansowania infekcji państwa wprowadziły swoje strategie walki z epidemią i jak są one skuteczne. Trzeba pamiętać, że taka ocena etapu epidemii jest bardzo zależna od powszechności i skuteczności przeprowadzanych testów. Spadek od tej granicznej linii (Niemcy, Czechy i Słowacja) pokazuje koniec swobodnego rozwoju i zatrzymywanie epidemii w każdym z krajów. Wypłaszczenie krzywej dla Polski świadczy tylko o zatrzymaniu swobodnego rozwoju epidemii. Chwilowy spadek dla Białorusi wynika raczej z chwilowego braku testów[575][576][577]. Inspiracją do wykresu jest podobna analiza wykonana przez Aatish Bhatia[578]. Różnica polega m.in. na użyciu liczb per-capita i innym sposobie średniowania danych.


Zmiany liczby aktywnych przypadków COVID-19 na tle państw sąsiednich[edytuj | edytuj kod]

Dzienne zmiany aktywnych przypadków COVID-19 na 1 mln mieszkańców w Polsce i krajach sąsiednich. Krzywe są wykładniczą średnią kroczącą (EWA)[575][576][577]. Na wielu liniach widać tygodniowy cykl liczby aktywnych przypadków wynikający z cyklu pobierania próbek.


Aktywne przypadki oraz zgony z powodu COVID-19[edytuj | edytuj kod]

Porównanie krzywej aktywnych przypadków oraz zgonów (x1000) z powodu COVID-19. Skala krzywej zgonów została powiększona 1000 razy, aby umożliwić bezpośrednie porównanie przebiegu krzywych. Oba wykresy przedstawiają wykładniczą średnią kroczącą (EWA)[575][576][577]. Na linii zgonów widać tygodniowy cykl wynikający prawdopodobnie z cyklu raportowania zgonów.


Testowanie[edytuj | edytuj kod]

WHO[edytuj | edytuj kod]

Podczas wstępu do konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 15 marca 2020[579] dyrektor generalny WHO przedstawił stanowisko odnośnie do testowania na obecność COVID-19:

(...) wszystkie kraje muszą przyjąć kompleksowe podejście. Lecz najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania infekcjom i ratowania ludzkich żyć jest zerwanie łańcuchów zakażenia. I aby to osiągnąć musicie testować i izolować. Nie można walczyć z ogniem z zawiązanymi oczami. I nie można powstrzymać pandemii, jeżeli nie wiemy, kto jest zakażony. Mamy prosty przekaz dla wszystkich krajów: testować, testować, testować. Testować każdy podejrzany przypadek. (...) Jeszcze raz, nasz kluczowy przekaz to: testować, testować, testować.

Podczas wstępu do konferencji prasowej 22 kwietnia 2020 ponownie podkreślił te same zalecenia WHO od początków pandemii[580].

Zatrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19 wymaga zidentyfikowania i wykonania testów dla wszystkich podejrzanych przypadków tak aby potwierdzone przypadki mogły być niezwłocznie i efektywnie odizolowane oraz otrzymały odpowiednią opiekę. Wszystkie bliskie kontakty z potwierdzonym przypadkiem muszą być natychmiast zidentyfikowane aby mogły być poddane kwarantannie i monitorowane przez okres 14 dniowej inkubacji wirusa. Jak tylko podejrzane przypadki są zidentyfikowane powinny być natychmiast przetestowane w celu potwierdzenia lub wykluczenia infekcji COVID-19[581]. Pracownicy ochrony zdrowia którzy mieli kontakt z potwierdzonym przypadkiem powinni być przetestowani po 14 dniach kwarantanny niezależne od wystąpienia u nich symptomów choroby[582]. Podejrzany przypadek jest zdefiniowany jako:

 • pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego oraz historią podczas 14 dni przed wystąpieniem symptomów podróży lub przebywania w obszarze gdzie raportowano lokalne zakażenia COVID-19;
 • lub pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego oraz mający kontakt z potwierdzonym lub podejrzanym przypadkiem w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem symptomów;
 • lub pacjent z ostrą chorobą układu oddechowego, wymagającego hospitalizacji oraz przy braku alternatywnej diagnozy w pełni wyjaśniającej symptomy[583],

30 marca 2020 na konferencji prasowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Maria Van Kerkhove w odpowiedzi na pytanie odnośnie do liczby testów stwierdziła, że tam, gdzie testy były wykonywane na szeroką skalę, liczba pozytywnych wyników stanowiła 3% do 12% ze wszystkich wykonanych testów. Przy bardzo małej liczbie otrzymywanych pozytywnych wyników ze wszystkich przeprowadzonych testów, istnieje jednak możliwość, że testy wykonywane są nie tam gdzie trzeba, więc potrzebna jest ostrożność i utrzymanie poziomu testowania. W kontekście tego, że niektóre kraje mają ograniczone możliwości testowania, zadowalającym dla nich wyznacznikiem liczby testów jest osiągnięcie poziomu nie więcej niż 9% wyników pozytywnych (1 wynik pozytywny na 10 testów), ponieważ przy znacznie większym procencie wyników pozytywnych prawdopodobnie wiele rzeczywistych przypadków pozostaje niewykryta[584]. W Polsce (według danych z 9 maja 2020) poziom pozytywnych wyników to 3,3% (1 wynik pozytywny na 30 testów). W krajach Europy poziom pozytywnych wyników testów jest pomiędzy 0,8% (Litwa) a 17% (Wielka Brytania)[585].

Testowanie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2020 poziom wykrywalności wynosił ok. 5%[potrzebny przypis]. W kwietniu 2020 uzyskiwano średnio około 350 pozytywnych wyników dziennie, przy liczbie testów od 4,4 tys./d do 14,5 tys./d[potrzebny przypis].

Ze względu na opóźnienie w raportowaniu przez MZ liczby nowych przypadków w stosunku do raportowania liczby pobranych próbek, na wykresie pokazano stosunek liczby nowych przypadków z danych dwu dni do liczby pobranych próbek z dwu poprzednich dni[575].

Z danych raportowanych przez WSSE Katowice wynika, że liczba testów raportowanych przez MZ nie uwzględnia liczby próbek pobranych na Śląsku w dniach 5, 6 i 7 czerwca. W tych dniach wykryto na Śląsku, odpowiednio 177, 351 i 325 nowych przypadków.

9 czerwca 2020 WSSE Katowice podało „liczba próbek zbadanych w laboratoriach w woj. śląskim łącznie – 104 303 – liczba próbek zbadanych w ramach badań przesiewowych – 69 755[586]. Badania przesiewowe oznaczają m.in. że próbki są badane w laboratoriach poza województwem śląskim z powodu zbyt dużej liczby próbek.

8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia w komunikacie na Twitterze podało komunikat: „Z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań”[587].

3 września Minister Zdrowia zapowiedział zmiany w systemie testowania, priorytetem będzie testowanie osób, które wykazują objawy COVID-19, czyli pacjentów z gorączką, kaszlem i problemami z oddychaniem[588]. Zmiana ta spowodowała, że stosunek liczby wykrytych zakażeń do liczby wykonanych testów znacząco się podwyższył i w listopadzie 2020 doszedł do 50%. Wskazywanie pacjentów do testów przez lekarzy POZ, niepracujących w weekendy, spowodowało także zmniejszenie wykrywanych przypadków w sobotę, niedzielę i poniedziałek w stosunku do innych dni tygodnia.

Rzecznik Praw Obywatelskich[edytuj | edytuj kod]

Na początku kwietnia 2020 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę laboratoriów oraz laborantów[589]. Ponadto, zdaniem RPO, personel pracuje po godzinach, a placówki nie są w stanie przebadać wszystkich, którzy mają podejrzenia co do swojego stanu zdrowia[589].

Media[edytuj | edytuj kod]

18 marca polskie laboratoria wykonywać mogły 3 tysiące testów na dobę, ale wykorzystywano tylko około połowy ich możliwości[590]. Na początku kwietnia wykonywano ponad pięć tysięcy testów dziennie, co jednak przez część portali specjalistycznych zostało uznane za niewystarczające[591] (liczba wykonanych do połowy kwietnia testów w Polsce wyniosła 4,12 na tysiąc mieszkańców, a np. w Czechach wykonano ich trzy razy więcej – 12,37 na tysiąc), co wpływa na liczbę wykrytych zakażeń. Mniej testów niż w Polsce (do połowy kwietnia) wykonano tylko w Grecji i Rumunii oraz na Węgrzech (odpowiednio: 3,36 i 3,62 oraz 3,72 testów na tysiąc mieszkańców)[592][593].

Ministerstwo Zdrowia komunikowało w połowie kwietnia, że zdolność polskich laboratoriów sięga 20 tysięcy testów dziennie; 10 i 11 kwietnia wykorzystano te możliwości w przybliżeniu w połowie (wykonując po około 11 tysięcy testów w tych dwóch dniach), ale w kolejnych czterech dobach już znacznie mniej i znacząco poniżej możliwości laboratoriów (kolejno 8,4 tys., 5,6 tys. 4,7 tys. i 8,1 tys.)[592][593]. Rzecznik Ministerstwa, Wojciech Andrusewicz wyjaśnił to niewykorzystanie zdolności laboratoriów faktem, iż to lekarze nie zlecają dostatecznej liczby testów; wypowiedź ta jednak spotkała się z krytyką środowisk lekarskich[594], które wskazywały z jednej strony na brak jasnych wytycznych zlecania badań na obecność koronawirusa[595], ale ponadto także na braki w zaopatrzeniu w niezbędne do pobierania próbek narzędzia, tzw. „wymazówki[596].

Szczepienia przeciw COVID-19[edytuj | edytuj kod]

Nieprawdziwe informacje i oszustwa[edytuj | edytuj kod]

Zarys zjawiska i przykłady[edytuj | edytuj kod]

W przestrzeni informacyjnej pojawiło się szereg nieprawdziwych informacji, prób oszustw i wprowadzania w błąd, związanych z wystąpieniem zakażeń wirusem SARS-COV-2 (pandemii COVID-19) w Polsce. Nieprawdziwe informacje obejmują m.in. fałszywe tezy o: pochodzeniu wirusa, sposobie diagnozowania, zapobiegania i leczenia choroby, działaniach podejmowanych (lub też niepodejmowanych) przez władze i państwowe organy sanitarne, oraz rozwoju sytuacji. Podejmowane są próby oszustw (wyłudzeń) i wprowadzania w błąd, które polegają m.in. na: wysyłaniu fałszywych SMS od osób podszywających się pod instytucje państwowe, publikacji fałszywych map, sensacyjnych nagłówków prowadzących do szkodliwych stron usiłujących wyłudzić dostęp do kont i numerów kart kredytowych oraz próbach sprzedaży produktów rzekomo „zapobiegających zakażeniu koronawirusem”[597][598].

Walka z dezinformacją[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec marca 2020 Komisja Europejska (KE) poinformowała o fałszywych informacjach „będących częścią zaplanowanych kampanii dezinformacyjnych[599][600]. KE zaleciła postępowanie według zaleceń krajowych służb zdrowia poszczególnych państw UE[601] oraz czerpanie informacji na temat pandemii COVID-19 wyłącznie z wiarygodnych źródeł jak np. strony organizacji unijnych i międzynarodowych – Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)[599]. KE poinformowała o zwalczaniu dezinformacji w ścisłej współpracy z platformami internetowymi poprzez:

 • promowanie wiarygodnych źródeł;
 • degradowanie informacji, które po sprawdzeniu okazały się nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd;
 • usuwanie treści nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia[599].

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powołała „Zespół ds. szybkiego reagowania na koronawirusa”[602][603]. KE uruchomiła również swoją stronę internetową, na której weryfikowane są pojawiające się informacje dotyczące koronawirusa i obalane fałszywe twierdzenia[600][599].

Wątpliwości co do rzeczywistej liczby zakażonych i zgonów[edytuj | edytuj kod]

W numerze 19. w dniu 6 maja 2020 tygodnik „Polityka” opublikował artykuł, z którego rzekomo wynika, że podawane przez rząd dane odnośnie do śmiertelności i zapadalności na COVID-19 mogą być znacznie zaniżane. Autorzy dokonali sprawdzenia danych statystycznych co do zgonów w marcu 2019, lutym 2020 oraz marcu 2020. Oficjalne dane mówią o śmierci 43 osób w marcu 2020. Jednak według danych przekazanych z Ministerstwa Cyfryzacji do Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2020 zmarło 36 557 osób, czyli o 2450 więcej niż w marcu 2019 (+6,7%) i o 2500 więcej niż w lutym 2020[604]. Informacja może powodować zamęt wśród osób, które nie przeanalizują tych danych za pomocą odpowiednich narzędzi matematycznych. Marzec 2020 trwał 31 dni, podczas gdy luty – zaledwie 29. Jest to przyrost o 6,9%, porównywalny z przyrostem liczby zgonów. Jednak autor dalej stwierdza, że wzrost miesięcznej liczby zgonów nawet o 2–3 tys. mieści się w paśmie wieloletnich naturalnych, często trudnych do wytłumaczenia wahań.

Na wątpliwości co do sposobu liczenia zgonów wskazywał też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odnosząc się do podanej oficjalnie liczby 8 zgonów w Warszawie poinformował, że w tym samym okresie kierowany przez niego ratusz wystawił 32 akty zgonu, w których jako przyczyna śmierci wskazano COVID-19. Do wypowiedzi tej odniósł się Główny Inspektor Sanitarny stwierdzając, że zgony liczone są nie według miejsca wystawienia aktu zgonu, a według miejsca zameldowania zmarłego. Rafał Trzaskowski replikował, że spośród wskazywanych 32 osobach, 18 było zameldowanych na terenie Warszawy[605].

Wątpliwości co do ilości zakażeń od 4 listopada w województwach mazowieckim i śląskim wykazał 19-letni analityk Michał Rogalski. Zbadanie sprawy minister zdrowia Adam Niedzielski zlecił Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu[606]. 24 listopada w danych podanych przez resort zdrowia pojawiła się informacja, że „w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków”. Dokładnie chodzi o 22 594 przypadków[607]. Dodatkowo w tym dniu nie wskazano źródeł 227 przypadków w poszczególnych województwach. Do globalnej liczby wykrytych zakażeń dodano 32733 przypadki.

W dniu 25 listopada 2020 Ministerstwo Zdrowia ogłosiła aktualną metodologię raportowania wykrywanych przypadków i zgonów.

 1. Dzienna liczba zakażonych = liczba osób z pozytywnym wynikiem zaraportowanych przez laboratoria do systemu EWP w ciągu ostatniej doby (osoby z unikalnym numerem PESEL)
 2. Korekty – w systemie raportowym, w indywidualnych przypadkach wyniki mogą zmienić się wstecznie na skutek wprowadzanych korekt. Korekty mogą dotyczyć również danych adresowych lub danych osobowych. Co za tym idzie, globalna liczba przypadków będzie wyliczana na każdy dzień od nowa, a zmiana tej wartości w określonym przedziale czasu może nie być równa sumie wszystkich nowych przypadków zaraportowanych w poszczególnych dniach tego okresu.
 3. Pozytywne wyniki testów antygenowych i komercyjnych są uwzględniane na bieżąco w prezentowanych danych
 4. Zgony uwzględniają zarówno śmierć danej osoby wyłącznie z powodu COVID-19, jak i współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W indywidualnych przypadkach, po weryfikacji medycznej lub ponownym zaraportowaniu powód zgonu danej osoby może zostać zmieniony.
 5. W raportach dziennych występują przypadki zaraportowania wyniku dodatniego bez przypisania do konkretnego województwa i powiatu, w związku z brakiem adresu pacjenta po stronie laboratorium. Wskazani pacjenci będą przypisywani do województw i powiatów przez stacje sanitarno-epidemiologiczne[608].

Protesty przeciwko obostrzeniom[edytuj | edytuj kod]

Transparenty na proteście 16.08.2020 w Warszawie

Obostrzenia wprowadzane przez rząd w związku z pandemią, zwłaszcza zakaz wykonywania niektórych rodzajów działalności gospodarczej, spotkały się ze sprzeciwem niektórych środowisk[609]. W okresie od kwietnia do czerwca odbywały się protesty pod nazwą „Strajk Przedsiębiorców”, organizowane m.in. przez Pawła Tanajno[610]. Część tych protestów była tłumiona przez Policję[611].

W dniu 16 sierpnia 2020 odbył się w Warszawie protest pod hasłem „Stop Plandemii”. Protestujący domagali się zniesienia obostrzeń i dymisji Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego[612]. Organizatorem protestu była Justyna Socha ze stowarzyszenia „Stop Nop” oraz grupa Komisja śledcza COVID-19. Na proteście przemawiali też poseł na Sejm Grzegorz Braun, wokalista Iwan Komarenko i słowacki europarlamentarzysta Milan Uhrík[613].

Kolejny protest odbył się w dniu 12 września 2020[614]. W dniu 10 października 2020 protesty odbyły się w całej Polsce; w kilku miastach zgromadzenia zostały rozwiązane z powodu nieprzestrzegania przepisów sanitarnych[615].

24 października 2020 w Warszawie na Placu Defilad zorganizowano protest pod hasłem „Międzynarodowy Marsz o Wolność”. Policja użyła wobec protestujących środków przymusu bezpośredniego[616]. Zatrzymano ponad 100 osób[617].

Kolejny ogólnopolski protest odbył się 20 marca 2021 w Warszawie na Placu Defilad. Zgromadzenie zostało rozwiązane decyzją władz miasta[618], zaś protestujący w mniejszych grupkach udali się na Pole Mokotowskie, gdzie pierwotnie planowane było zakończenie przemarszu[619]. Tam doszło do starć z Policją[620].

Otwieranie lokali wbrew obostrzeniom[edytuj | edytuj kod]

Począwszy od stycznia 2021 roku prowadzona jest akcja przedsiębiorców pod hasłem „OtwieraMY”, polegająca na prowadzeniu działalności gospodarczej mimo wprowadzonych zakazów[621]. Stworzono interaktywną mapę działających obiektów – głównie z branży gastronomicznej, hotelarskiej i rozrywkowej[622]. Jarosław Foremny – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie stwierdził, że inspekcja sanitarna nie jest w stanie opanować „pospolitego ruszenia” restauratorów[623]. W otwierających się lokalach w całym kraju prowadzone są jednak kontrole[624]. Przedsiębiorcy na potwierdzenie legalności swoich działań przytaczają wyrok sądu w Opolu, stwierdzający, że wolności konstytucyjne (w tym wolność prowadzenia działalności gospodarczej) nie mogą być ograniczone rozporządzeniem:[625]

"Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej"[626]

We Wrocławiu, po kilkukrotnych interwencjach w otwartych klubach, Policja prowadziła działania uniemożliwiające klientom wstęp do środka, została również zawiadomiona prokuratura[627]. Natomiast w Rybniku doszło do starć klientów klubu muzycznego z Policją[628].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Ministerstwo Zdrowia podaje codziennie liczbę osób, które wyzdrowiały. Osoby te przez Głównego Inspektora Sanitarnego (a także innych specjalistów) nazywane są „ozdrowieńcami” (zob. Zbigniew Wojtasiński: Ekspert: „Ozdrowieńcy” to osoby, które nie mają już objawów COVID-19 (pol.). Wprost, 2020-03-17. [dostęp 2020-04-12].).
 2. Przyjęto zasadę, że przy przemieszczaniu się: środkami publicznego transportu zbiorowego – maksymalna liczba pasażerów równocześnie podróżujących wynosi połowę wszystkich miejsc siedzących; pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie (ograniczenia nie stosuje się do osób najbliższych w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego).
 3. Przyjęto zasadę, że od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. dopuszcza się równoczesną obecność 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób zatrudnionych przez zakład pogrzebowy w przypadku pogrzebu, a 50 osób (wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy) w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania.
 4. Specustawa była potem zmieniana (28 i 31 marca) m.in. poprzez uszczegółowienie zakresów odpowiedzialności poszczególnych organów państwa podczas walki z epidemią.
 5. Po odjęciu fałszywie dodatnich wyników dwóch osób z Białegostoku i Wałbrzycha z dnia poprzedniego.
 6. Informacja podana została na Twitterze 4 kwietnia około godz. 17:30, nie było potem już żadnego komunikatu tego dnia, jak to było regułą dotychczas. 5 kwietnia około godz. 9:00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że począwszy od 4 kwietnia uległa zmianie częstotliwość komunikowania o liczbie zachorowań, i że od tej pory będzie to dwa razy na dobę: „Wyjaśniamy, że wczoraj nie został pominięty żaden komunikat. Przeszliśmy na raportowanie ze służbami sanitarno-epidemiologicznymi w trybie 2 razy na dobę”.
 7. Usunięto zdublowany przez PSSE Radom zgon.
 8. Po odjęciu 63 fałszywie dodatnich wyników z województwa śląskiego z dn. 15-19.04.
 9. Usunięto zdublowany zgon z Bydgoszczy.
 10. Usunięto zdublowany zgon z Białych Błot.
 11. Usunięto 2 zdublowanych zakażonych z woj. warmińsko-mazurskiego.
 12. Usunięto zdublowany zgon z Siedlec.
 13. Usunięto 17 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 14. Usunięto 21 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 15. Usunięto 3 zdublowane przypadki z woj. śląskiego.
 16. Usunięto 39 błędnie zaraportowanych przypadków z woj. łódzkiego.
 17. Usunięto zdublowany zgon z woj. śląskiego.
 18. Usunięto 1 wynik fałszywie dodatni z WSSE Olsztyn.
 19. Usunięto 4 zdublowane przypadki zakażenia z WSSE Łódź.
 20. Usunięto 34 zdublowane przypadki zakażenia z WSSE Poznań oraz 2 przypadki z WSSE Szczecin.
 21. Usunięto 2 zdublowane przypadki zakażenia w woj. podlaskim.
 22. Usunięto 2 błędnie zaraportowane przypadki przez WSSE Lublin oraz 1 błędnie zaraportowany przypadek przez WSSE Bydgoszcz.
 23. Usunięto 4 zdublowane przypadki z woj. śląskiego.
 24. Usunięto 1 błędnie zaraportowany przypadek z woj. kujawsko-pomorskiego.
 25. Usunięto 1 błędnie zaraportowany przypadek z woj. małopolskiego oraz 5 z woj. łódzkiego
 26. Usunięto 2 zdublowane zgony z woj. mazowieckiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, gov.pl, 4 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-04].
 2. a b c d e f g h i j Rada Ministrów w Polsce, Mapa zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2), gov.pl, 10 maja 2021.
 3. PKN Orlen: w tym tygodniu ruszy produkcja płynu do dezynfekcji, pb.pl, 9 marca 2020.
 4. Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej z dnia 24 marca 2020 roku dotyczące działania parafii w czasie pandemii, Archidiecezja Łódzka, 25 marca 2020.
 5. Thomson Reuters, Poland Reports First Coronavirus Case – Health Minister, 4 marca 2020.
 6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. (Dz.U. z 2020 r. poz. 433).
 7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. (Dz.U. z 2020 r. poz. 434).
 8. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. (Dz.U. z 2020 r. poz. 435).
 9. a b c d Premier RP: zdecydowaliśmy się wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego, Onet Wiadomości, 13 marca 2020.
 10. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. (Dz.U. z 2020 r. poz. 491).
 11. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co cp cq cr cs ct cu cv cw cx cy cz da db dc dd de df dg dh di dj dk dl dm dn do dp dq dr ds dt du dv dw dx dy dz ea eb Redakcja Medonet: Zasięg koronawirusa Covid-19 (mapa) (pol.). Onet.pl. [dostęp 2021-05-10].
 12. Komunikat Lotniska Chopina – Aktualności i wydarzenia – Lotnisko Chopina w Warszawie, lotnisko-chopina.pl, 25 stycznia 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-01-26].
 13. Komunikat lotniska Chopina. Lotnisko Chopina Warszawa, 25 stycznia 2020. [dostęp 2020-03-09].
 14. a b c d e f g h W kierunku koronawirusa NIZP-PZH przebadał 307 osób, medonet.pl, 29 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-29].
 15. Ministerstwo Zdrowia: Żadna z badanych próbek nie jest pozytywna. W Polsce wciąż nie ma koronawirusa, wiadomosci.gazeta.pl, 29 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-29].
 16. a b 47 osób z podejrzeniem koronawirusa w Polsce. Szumowski: Wirus pojawi się w najbliższych dniach, wiadomosci.gazeta.pl, 27 lutego 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-02-27].
 17. Koronawirus w Europie. GIS odradza wyjazdy do 9 krajów [LISTA, Business Insider Polska, 24 lutego 2020].
 18. Komunikat dla podróżujących nr 43 Warszawa, 7 marca 2020 r. (Opracowano na podstawie danych WHO). Główny Inspektorat Sanitarny, 7 marca 2020. [dostęp 2020-03-09].
 19. https://www.se.pl/poznan/koronawirus-w-polsce-relacja-na-zywo-aa-vDoh-nRwb-ewyD.html Koronawirus w Polsce? Szpitale ograniczają i zakazują odwiedzin u pacjentów [RELACJA NA ŻYWO, MAPA, Poznań Eska Info, 2020-02-29].
 20. LOT zmniejsza liczbę rejsów do Włoch i Korei, onet.pl., 2 marca 2020.
 21. Koronawirus we Włoszech. Ryanair anuluje część połączeń, LOT wyśle mniejsze samoloty, Business Insider, 2 marca 2020.
 22. W Sejmie bez delegacji zagranicznych i wysłuchań publicznych. Nowe zarządzenie marszałka ws. koronawirusa, onet.pl., 6 marca 2020.
 23. Zakaz wywozu leków przeciwgorączkowych, igieł i masek z Polski. „Mogą się przydać w walce z koronawirusem”, TVN24 Polska, 6 marca 2020.
 24. Szef kancelarii premiera: będzie wsparcie dla firm, spirytus bez akcyzy i infolinia dla lekarzy, TVN24, 6 marca 2020.
 25. Tomasz Bielecki: Czy Unia Europejska robi za mało w sprawie koronawirusa?. wyborcza.pl, 2020-03-13.
 26. a b c d Cztery nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce, gov.pl, 6 marca 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-03-06].
 27. Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie imprez masowych. GIS, 2020-03-08.
 28. Zarządzenie Rektora UW z 10 marca 2020 r. w sprawie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 wśród społeczności UW. monitor.uw.edu.pl, 2020-03-10.
 29. Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 10 marca 2020 roku ws. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. bip.uj.edu.pl, 2020-03-10.
 30. Rektorzy uczelni Wrocławia i Opola zdecydowali o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, Nauka w Polsce, 10 marca 2020.
 31. Komunikat Rektora ws. koronawirusa – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl.
 32. Komunikat dotyczący zawieszenia zajęć dydaktycznych na wszystkich wydziałach i w innych jednostkach Uniwersytetu Śląskiego, 10 marca 2020.
 33. Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 10 marca 2020 roku w sprawie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19, ug.edu.pl, 10 marca 2020.
 34. Działania w sprawie koronawirusa w Polsce omawiała Rada Bezpieczeństwa Narodowego, poland.us, 10 marca 2020.
 35. Mateusz Morawiecki odwołał wszystkie imprezy masowe z powodu koronawirusa, Noizz, 10 marca 2020.
 36. Premier odwołał wszystkie imprezy masowe w Polsce, trojmiasto.pl, 10 marca 2020.
 37. Poznań: Koronawirus:. Miasto chce zamknąć szkoły przedszkola i żłobki, Onet, 10 marca 2020.
 38. Premier: szkoły zamknięte na dwa tygodnie, TVN24, 11 marca 2020.
 39. Deutsche Welle, Trudna sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Polska udostępnia dodatkowe przejścia, DW.COM [dostęp 2021-03-28] (pol.).
 40. a b c Policja odnotowuje nieliczne przypadki łamania kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem, prk24.pl, 17 marca 2020.
 41. Rozporządzenie ministra zdrowia z 20.03.2020.
 42. Paweł Orlikowski: Kwarantanna. Premier: do 30 tys. zł kary oraz mechanizmy śledzenia. money.pl, 2020-03-20.
 43. a b Dz.U. z 2020 r. poz. 567.
 44. Kacper Sulowski: Sądy lawinowo uchylają kary nakładane przez sanepid za łamanie obostrzeń. wyborcza.pl, 16 stycznia 2021. [dostęp 30 stycznia 2021].
 45. Monika Płatek: Liczy się treść, nie nazwa. Rząd ogłosił i wprowadził nadzwyczajny stan klęski żywiołowej. wyborcza.pl, 23 marca 2020. [dostęp 4 kwietnia 2020].
 46. Wojciech Czuchnowski: Rząd: zostańcie w domach! Rygorystyczne ograniczenia związane z koronawirusem. wyborcza.pl, 2020-03-24.
 47. a b c d e f Dziennik Ustaw poz. 522 – Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, dziennikustaw.gov.pl, 24 marca 2020. Informacje o rozporządzeniu MZ na stronie dziennikustaw.gov.pl (Dz.U. z 2020 r. poz. 522).
 48. a b c MSWiA: Kolejne zmiany w przekraczaniu granicy, pap.pl, 25 marca 2020.
 49. a b Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. (Dz.U. z 2020 r. poz. 519).
 50. Polska przedłu